ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2018
ÎNSCRIS: 22.04.12
AUG-2018

Va invit la Constanta City Tour!

Anul acesta am descoperit autobuzul etajat din Constanta. L-am intalnit mai intai in weekendul de mai cand am venit cateva zile p-aici. In extrasezon acesta circula la tarif de transport public urban 1,5 ron calatoria.

In sezon pretul unui bilet este de 3 ron sau a unui tichet tip hop on hop off adica poti sa cobori si sa te urci mai tarziu in alt autobuz 5 ron.

In lunile iulie – septembrie linia opereaza intre orele 9 – 22.

Traseul numara 14 statii si are o lungime de 28 km care se parcurg in 90 minute cu 15 minute pauza la oricare din capete.

Autobuzul are o zona de locuri acoperite, la parter, si etajul descoperit care evident se ocupa primul, cand nu ploua.

Un minus pentru autoritati care nu au tuns copacii de pe marginea bulevardelor, existand un risc repetat sa te trezesti cu ochii scosi. Un alt minus pentru operatorii acestui traseu care nu ofera ghidaj, nu prezinta obiectivele in ciuda traseului mai mult decat interesant.

In reclama lansata cu prilejul inaugurarii liniei turistice City Tour, la 1 mai, se mentioneaza 100 de obiective turistice pe langa care linia apartinand RATC circula. Haideti sa il parcurgem!

Cica intervalul intre curse ar trebui sa fie 25 minute, dar noi am asteptat in 2 randuri 45 minute!

Traseul

Cele doua capete sunt la Tabara Turist (Nord) Mamaia, fostul capat al autobuzelor care circulau in statiunea Mamaia inainte de ‘89 si la Gara CFR Constanta.

Noi nu am parcurs prima statie pentru ca ne-am urcat la ”La Butoaie”, fostul capat al troleibuzelor estivale, statia cea mai apropiata de locul nostru de cazare de la Hotel Apollo vezi impresii. “La Butoaie” este unul din reperele cunoscute ale statiunii Mamaia. In afara hotelurilor din zona si a numeroaselor autoserviri unde se poate manca bine, repede si mai ieftin, ex. Siret vezi impresii, tot aici este plaja cea mai lata din Mamaia, cu nisip fin si intrare lina in apa.

Am fi putut sa ne urcam si la urmatoarea statie la Dorna, care se afla cam la aceeasi distanta de hotel. Apoi autobuzul etajat opreste la toate statiile importante de transport in comun din Mamaia, cum ar fi la Hotel Iaki vezi impresii, la Cazino Mamaia sau Aquamagic.

In statiunea Mamaia pe sensul de deplasare spre Constanta, avem in dreapta mereu perspectiva asupra lacului Siutghiol si la un moment dat asupra Insulei Ovidiu.

La giratoriul care delimiteaza Mamaia de Constanta din capatul Bd. Lapusneanu, in dreptul Hotelului Oxford vezi impresii am avut surpriza ca autobuzul sa se intoarca catre Bd. Mamaia ca sa treaca pe langa Satul de Vacanta (Luna Park) in loc sa o ia inainte pe Lapusneanu pe langa City Mall cum este mentionat traseul pe net. Avem acum in stanga Marea Neagra si in dreapta Lacul Tabacarie. Intrarea in Constanta, ca toate intrarile in oras de altfel este marcata printr-un vapor.

Ajungem in curand la Delfinariu vezi impresii, statie de la care se poate intra in Complexul Muzeal care mai include Planetariul si Microrezervatia.

Traseul continua pe Bd. Mamaia, trece pe langa Restaurantul “La Scoica” vezi impresii, o locatie pe care o apreciez in mod deosebit, si continua pe Bd. Ferdinand, pe langa Parcul Garii, pana la Gara CFR.

Aici este cap de linie si cursa stationeaza 15 minute.

Gara CFR Constanta este poarta de intrare in oras pe care au folosit-o milioane de oameni in decursul timpului.

Intram in partea cea mai captivanta a traseului. Pe bd. 1 Mai (DN39), continuam catre Piata Far. In dreptul farului, cotim stanga catre Poarta 5 a Portului Constanta.

De aici vom parcurge km buni prin port, o surpriza placuta, pentru care merita felicitati cei care au ales traseul autobuzului estival.

Admiram din mers Silozurile Anghel Saligny si infrastructura navala si feroviara impresionanta care se desfasoara oriunde ai privi cu ochii.

Pe partea stanga vedem de la distanta silueta minaretului Moscheei Carol I vezi impresii in apropierea careia se gasesc si Muzeul de Istorie si Arheologie si Edificiul Roman cu Mozaic, alte obiective turistice marcante ale Constantei.

Punctam cu privirea Vechea Bursa Maritima si Gara Maritima.

Punctul situat cel mai “in larg” al traseului autobuzului este la statia Cuibul Reginei unde se gaseste un muzeu mai putin cunoscut, Muzeul Portului vezi impresii.

Admiram un frumos curcubeu. De aici ne indreptam circuland catre Poarta 1 Port, in fata careia se gaseste statuia lui Anghel Saligny. Catre dreapta pe Bd. Elisabeta trecem prin dreptul Cazinoului din Constanta, ajuns o ruina de nedescris, si a anexei sale care astazi gazduieste Acvariul vezi impresii.

In capatul strazii, autobuzul coboara in dreapta la Farul Genovez si in Portul Turistic Tomis.

Str. Termele Romane – str. Negru Voda – str. Mircea cel Batran ne conduc inapoi in Bd. Mamaia, pe care autobuzul o va tine tot inainte pana la capatul de la Tabara Turist (Nord).

Noi am coborit la Satul de Vacanta, unde ne-am petrecut aproape toate serile, si mai tarziu am revenit la autobuzele City Tour sa ne retragem catre hotel.

Traseul ne-a placut foarte foarte mult, pacat ca nu este pus in valoare cu un ghidaj la casca. Mare pacat!

Va invit sa parcurgeti si Dumneavoastra traseul si sa va bucurati de privelistile care se pot admira de la etajul descoperit al autobuzelor City Tour.

Trimis de Dan&Ema in 21.08.18 09:07:00
Validat / Publicat: 21.08.18 09:47:09

VIZUALIZĂRI: 1603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Salutari de la Denisa

[21.08.18 09:46:40]

Mutat în rubrica "City Tour / Hop on- Hop off Constanța, CONSTANȚA" (nou-creată pe sait)

[21.08.18 10:14:04]

@webmaster26: multumesc

mihaelavoicu
[21.08.18 16:40:42]

Un Superbonus pentru Constanța. Dar nu, numai!

Felicitări!

[21.08.18 17:03:45]

@mihaelavoicu: Multumesc din suflet. ????

adrianbogdan
[21.08.18 20:14:14]

Buna seara!

Dane, noroc cu Denisa si Ema ce-ti mai salveaza review-ul - Doamne ce fete frumoase ai!

Zoazore
[21.08.18 21:03:34]

@Dan&Ema: Plusez 10 la SB! Că dacă le meriți-le meriți! Asta e!

Păcat de traseu frumos! Fără ghidaj nu prea-i atractiv pentru turiști!

De rest- frumos! Despre tine ziceam! Ca Ema și Denisa sunt superbe!

[21.08.18 21:32:42]

@adrianbogdan:

Stiu macar cum sa salvez situatia.

Fetele sa traiasca! ????

[21.08.18 21:37:04]

@Zoazore:

Traseul chiar e fain si ar fi captivant cu ghidaj audio. Sunt sigur ca 99% din turisti ar afla informatii noi.

Iar partea de traseu prin port ar fi pentru foarte foarte multi calatori o vizita inedita.

Multumesc pentru aprecierea persoanelor enumerate si ma bucur ca ma incluzi intre ele, nu ca Roxana! ????

Numai d-alea bune! ????

adrianbogdan, Dan&Ema, mihaelavoicu, Zoazore