ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2018
ÎNSCRIS: 26.05.13
AUG-2018

Am stat 4 zile/3 nopti in locul respectiv si per total a fost o experienta placuta.

Am plecat cu autocarul din Bucuresti joi la ora la 8.00 si ne-am intors duminica la 21.00.

Aspecte legate de drum, Bucuresti - Uzlina, fara legatura cu Gulliver Delta Resort:

+ Autocarul decent, curat, AC, spatiu la picioare, spatiu de depozitare suficient, muzica in surdina

- Trebuia sa ajungem la Murighiol la 14.00 si am ajuns la 13.05; viteza in localitati, depasire pe dubla continua, tentativa de depasire tir cu frana brusca intrucat venea de pe contrasens si redresare.

La intoarcerea in Bucuresti totul a decurs normal.

Gulliver Delta Resort - Uzlina; o sa mentionez mai jos aspectele pozitive (+) si negative (-):

+ Dupa ce am ajuns in parcarea SC Star 2000 Tulcea, pana cand ne-au preluat barcile pe toti cei din autocar, am putut astepta la umbra

- Preluarea a durat cam o ora si jumatate iar eu am plecat cu ultima barca, avand prioritate persoanele cu copii si cei varstnici. A durat atat de mult preluarea intrucat numarul barcilor era relativ redus dar si pentru ca am fost preluati de pe pontonul unei regii locale ce ni s-a spus ca nu are contract cu hotelul si am stat pana si-au incarcat cei de la firma respectiva marfa (cam 30 de min).

+ Asezarea extrem de frumoasa

+ Camera curata, tv, spatiu suficient de depozitare, consumabile la baie, doua sticle de 2l cu apa plata

- O priza atarna din perete

- Usile de la cabina de dus nu se inchideau complet, cabina cu urme de rugina si mucegai in partea inferioara, un bec ars din doua

+ Barul desi are program de la 11 la 18.00, a fost deschis pana la 20.30-21.00

- Berea abia venise de pe uscat in jur de 20.00 si era calda

- La bar se gaseau bauturi, insa nu si "rontaieli" (alune, chipsuri, etc.)

+ Spatiul de langa hotel este superb; te poti relaxa in hamac, piscina, la terasa, pe iarba, pe ponton

+ Apa foarte curata la piscina

+ Sezlonguri suficiente

+ Posibilitate de inchiriere gratuita a cartilor de joc, sah, table, rummy, palete pentru tenis de masa.

+ Umbra multa

+ Terasa de langa bar si muzica de la radio, diversificata; nu acelasi gen

+ Mancarea buna si suficienta

- Preturile cam mari: 15 lei ciorba, 7 lei bere Ciucas, masa de pranz 45 de lei

- Pretul cam mare si la excursiile din Delta; de la 100 la 220 de lei de persoana

- Nu se poate plati cu cardul (pentru mine este un mare minus la partea de servicii)

+ Cu o singura exceptie (unul din barcagii), tot personalul a fost amabil.

- Cam slabuta organizarea la excursii; nu se pleaca la ora stabilita.

+ Se poate pescui din jurul hotelului.

+ Foc de tabara in ultima seara.

As mai adauga cateva lucruri care ar fi dragute pe viitor:

1. Pe pontonul (generos ca si spatiu) de langa terasa, ar fi buna o masa si cateva scaune joase/sezlonguri - privelistea este foarte frumoasa

2. Posibilitatea servirii mesei pe terasa si nu doar in restaurantul inchis

3. Instalarea pe terase a doua - trei aparate anti-insecte, din acelea cu neoane

4. Posibilitatea inchirierii unor undite, sau cumpararea accesoriilor

5. As pune in sala de mese un televizor care sa mearga doar la micul dejun cu detalii despre cele 5 excursii. Astfel oamenii ar stii ce pot vizita, cat costa, la ce ora este plecarea si unde se pot inscrie (in plus, cred ca ar atrage mai multe persoane ;) )

Nu am vazut tantari pana dupa ora 20, cand nu faceau fata nici 3 tuburi de crema. In rest nici nu stiam ca exista.

Sa nu uit de un aspect negativ din Gulliver Delta Resort: unii turisti! Am vazut persoane care isi umpleau farfuriile si mancau jumatate, desi mancarea iesea in permanenta din bucatarie si nimeni nu a plecat fara sa se sature. Cred ca nu mergeai 6-7 metri fara sa dai de un cos de gunoi si tot ajungeau bete de plastic de amestecat in cafea, pe jos. Nu era cate un pachet de carti de joc la fiecare camera si tot am vazut pachete disparute, scoase din rucsac la plecare si puse pe tejghea.

Uzlina - Gulliver Delta Resort este un loc bun pentru relaxare si nu cred ca se muleaza pe stilul celor obisnuiti cu Valea Prahovei si alergarea dintre statiuni (care am vazut ca au ajuns si in delta :D )

Am plecat cu gandul la relaxare si scopul a fost atins!

Trimis de ionucius in 20.08.18 21:59:10
Validat / Publicat: 20.08.18 22:57:36

VIZUALIZĂRI: 1015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionucius); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

webmasterX [20.08.18 22:27:47] »

@ionucius: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro și în calitate de autor de impresii!

Mulţumim pentru articol, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 39&ridAnt=88799

ionucius, managergulliver
    Alte impresii din această RUBRICĂGulliver Delta Resort [ex Safo, ex Genius]: