ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2018
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 17.06.15
JUL-2018

Sejur Porto Marina

Pentru ca anul asta nu este nici o opinie referitoare la acest hotel, iar eu am fost acolo in iulie, m-am gandit sa va tin la curent.

Camera in care am stat este situata la etajul 1, cu vedere spre Marina (fatada hotelului). Mentionez acest lucru pentru a va spune ca semnalul wi-fi de la cele doua routere (porto marina si marios) era foarte slab si doar noaptea putea fi folosit si doar in balcon.

Camera in sine a fost curata, cu mobilier destul de nou. Lenjerie alba curata, cu perne si saltele bune. Deasemeni prosoapele puse la dispozitie si schimbate dupa 3 zile, impreuna cu lenjeria, erau groase, pufoase si de un alb imaculat, cu sigla hotelului brodata. Chicineta, in schimb, era intr-o stare nu prea grozava. Plita era foarte veche cu cele doua ochiuri macinate de rugina si cu putere calorica extrem de scazuta. Apa pentru cafea (ibricul de acolo) fierbea in cca. 20 de minute. Deasemeni, inafara veselei si tacamurilor care erau indestulatoare pentru doua persoane, exista o singura cratita destul de micuta, o tigaie ceramica si un ibric. Deasemeni, nu era sita pentru paste, desfacator de bere/tirbuson si nici spatula. Am fost nevoita sa cumpar si sita si spatula.

Baia, in schimb, era de groaza, din cauza canalizarii care functiona defectuos si din cauza aceasta mirosul era insuportabil. In timpul zilei, cand eram in camera, am ales sa las usa baii deschisa, ca sa se aeriseasca macar putin, fara rezultate notabile.

Despre amplasarea hotelului pot spune ca nu e prea grozava, insa traversand strada din fata hotelului si urmand cursul aleii de-a lungul gardului Marinei se ajungea la plaja in cca. 7 minute. Plajele sunt cu pietre mici (pebbles). Si intrarile in apa sunt cu pietre, de aceea recomand papucii de apa, care mie mi-au fost foarte folositori.

Supermarketuri in preajma nu sunt, insa sunt cateva marketuri mici, cu preturi destul de mari. La 15 minute de mers pe jos se gaseste supermarketul Diellas si, in cealalta directie (spre Kontokali), AB Vassilopoulos, ambele fiind la soseaua care vine de la Corfu Town si merge spre nord (Dasia, Ipsos...). Pentru ca pretul platit de mine a fost mic (cca. 600 de lei transport cu autocarul si cazare), consider ca Porto Marina Apartment este o varianta de cazare demna de luat in seama, tinand cont si de proximitatea de Corfu Town (cca. 7 km.), unde se poate ajunge foarte usor cu autobuz local (Blue Line Bus no. 7). Pretul unui bilet este de 1,7 euro daca este cumparat de la automatul din statie.

Trimis de miki68 in 20.08.18 14:35:49
Validat / Publicat: 20.08.18 15:03:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Creta, Zakynthios, Peloponez

VIZUALIZĂRI: 1334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miki68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 cativa dintre rezidentii plajei

[20.08.18 14:40:09]

@miki68: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 27&ridAnt=88770

[20.08.18 15:37:59]

flaviana77
[21.08.18 10:12:26]

nu stiu unde este Gouvia, eu cand am fost in Corfu am stat in Ipssos, banuiesc ca sunt aproape cat de cat.

stiu agentia care ofera astfel de sejururi la preturile acestea, vad ca ati avut nemultumiri legate de vesela din camera, probabil ca v-ati gandit sa va faceti de mancare acolo.

cat am stat in Corfu am circulat zilnic cu Green Bus si am vazut foarte multe locuri frumoase, fara sa cheltuim multi bani, caci autobuzele sunt ieftine, au aer conditionat si merg repede.

noi nu suntem genul care sa facem de mancare cand plecam in concediu.

as vrea un raspuns de la dvs. in ceea ce priveste statiunea, daca se merita un sejur acolo, daca se platesc sezlonguri pe plaja, daca apa este adanca sau este potrivita pentru copii, etc.

miki68AUTOR REVIEW
[21.08.18 12:32:42]

@flaviana77: Da, acolo mi-am gatit feluri usoare, in asa fel incat sa mananc la restaurant doar seara. Cunosc Corfu foarte bine pentru ca in fiecare an (mai putin anul asta) stau cate 2 saptamani la Roda, in nordul insulei. Gouvia este, asa cum am spus si in articol, la 7 km. nord de Corfu Town si este un sat mic, neinteresant in comparatie cu Roda. Urmatoarele localitati spre nord, pe coasta, sunt Dassia si Ipsos. Plajele sunt intr-un golf, iar apa se adanceste dupa 10-15 m. de tarm si este intotdeauna tulbure. La inceputul lunii iulie apa era destul de rece (cca. 21-22 de grade). Sezlongurile sunt scumpe (8 euro pentru 2 sezlonguri si o umbrela) si sunt de calitate proasta, dupa cum se vede si in poze (fara perne, ci doar panza). Prin comparatie, in Cipru, la Larnaca, pe plaja Kastella, un sezlong e 2,50, iar umbrela nu se plateste pentru ca e fixa, cu acoperis din ierburi/paie. Eu nu mi-as duce copiii la Gouvia, pentru ca s-ar plictisi. Satul e potrivit mai degraba celor care vor doar sa se odihneasca si sa stea la soare cateva zile, fara mari cheltuieli si pretentii, eventual, sa hoinareasca frecvent prin Corfu Town, data fiind proximitatea si pretul scazut al biletului de autobuz.

flaviana77
[21.08.18 12:47:22]

@miki68:

multumesc pentru raspuns.

vezi tu, agentia aceea are oferte in zone precum cea in care ai fost tu.

pretul pe mine ma avantajeaza foarte mult la acea agentie.

asta e, ne orientam in functie de posibilitati.

eu din Ipssos in fiecare zi eram in Corfu Town, nici nu am apucat sa ne plimbam peste tot, insa as reveni oricand acolo pentru ca o particica micuta din inima mea a cam ramas in Kerkira.

flaviana77, miki68
Alte impresii din această RUBRICĂPorto Marina Aparthotel: