ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JAN-2009
    2 AD. + 2 COPII

Traun, un tinut mai putin cunoscut, dar fermecator...

Cati dintre voi, dragii mei, ati auzit de Traun sau ati avut norocul de a-l vizita macar asa, putin? ... Ei bine, poate ca destui dintre voi, dar si o alta mare parte poate n-ati auzit sau poate ca stiti ceva despre el dar nu i-ati calcat inca potecile de vis…

Eu am avut aceasta sansa in ianuarie 2009, in circuitul montan din Salzkammergut, zona lacurilor alpine austrice.

Traun, este o mica localitate din aceasta minunata zona montana, ce se intinde maiestuos de-a lungul unui imens lac, Traunsee, de multe ori de o culoare mai aparte, de verde-galben…ciudata culoare pentru un lac alpin…Poate si datorita vremii urate de iarna, cu nori, ceata si frig.

Dupa ce autocarul ne-a lasat in singura parcare din mica asezare, am pornit la explorarea unui loc mai deosebit de restul celor vizitate pana atunci. De ce? Pentru ca Traun este mai altfel decat celelalte mici localitati vazute de noi pana atunci. Este mai izolata, aproape mai uitata de lumea civilizata, deci parca mai necunoscuta, cu un mister aparte…cu toate ca veti vedea ca nu este chiar asa…stiti cum se spune, ca aparentele cam inseala, nu? !

Din centrul oraselului ni s-a asternut in fata ochilor o imagine de poveste, o minunata priveliste spre pitoreasca peninsula de pe lac. Aici se afla un castel, si anume Schloss Ort, pe care am avut privilegiul sa il vizitam si noi. Asa ca am luat-o repede prin mica asezare si imediat am ajuns la un pod lung de lemn ce leaga Traun de acest castel, asezat atat de frumos pe un petic de pamant, ca o insulita in mijlocul intinderii nesfarsite a lacului…

Originile acestui castel nu sunt prea bine cunoscute, dar totusi unele documente scriu ca turnul ar fi fost construit in jurul anului 1080, de catre Hartnidus de Ort, dar in altele apare in anii 1092…In decursul vremurilor, castelul a suferit tot felul de imbunatatiri iar in anii 1344 a fost cumparat de catre fratii Friedrich si Reinprecht I din Wallsee. Castelul a ramas in posesia familiei Wallsee pana in anul 1483, cand Schloss Ort a trecut in “visteria” imparatului Frederic al III-lea. Ghidul ne-a mai spus ca acesta a fost cumparat prin anul 1878, de catre un nepot al imparatului Franz Josef care a renuntat la titlul sau si la toate avantajele casei imperiale habsburgice, traind aici in anonimat sub pseudonimul de Johann Ort. Castelul a fost achizitionat in cele din urma de catre imparatul Franz Josef I al Austriei in 1914. Iar in prezent aici este un centru de studiu al Ministerului terenurilor si silviculturii si astazi face parte integranta din orasul Gmunden.

Am trecut si noi podul de lemn si ne-a aparut in fata acest locas deosebit. Am patruns in incinta sa oarecum timida, pt. ca ghidul deja ne spusese din autocar cateva povestioare despre acest locas…Proprietatea include o curte interioara generoasa, in forma de cerc, de jur imprejur se intinde castelul, cu parter si un etaj, imbogatit cu arcade ce se sprijina de niste stalpi de marmura maronie, arcade multe si vopsite in alb, ce mi-a dat impresia de curat si totodata de o liniste absoluta care chiar exista atunci aici. Mai este si o capela iar sus pe acoperis, de o parte si de alta, castelul este ornat cu doua turle ce au in varf o frumoasa cruce probabil din aur… Ghidul ne-a spus ca acest loc a devenit si un locas foarte popular pentru celebrarea casatoriilor din regiune.

Dar Traun nu reprezinta doar aceasta comoara milenara, castelul…ci mult mai mult. Un munte abrupt in forma de con se ridica direct de pe malul lacului ce are si nuante de un albastru inchis pe intinderea aproape inghetata a iernii. Si ne apare si o biserica in stil baroc ce se oglindeste netematoare in luciul aproape incremenit al lacului…Doar cateva rate mai curajoase se tot plimbau alene pe ape… Locul mi s-a parut de o frumusete aproape ireala in acea zi de iarna, cu omat putin asternut pe jos.

De-a lungul imensitatii apei se intind hoteluri si restaurante modeste si rustice, majoritatea sunt mici pensiuni, case particulare dar si multe ferme. Ghidul ne-a mai povestit ca in aceasta zona tot mai multi particulari, in majoritate fermieri, ofera cazare turistilor cu sevicii foarte avantajoase, chiar personalizate, intr-o frumoasa si ospitaliera atmosfera familiala.

In aceasta zona este foarte bine dezvoltata agricultura, aceasta reprezentand coloana vertebrala a culturii regionale de aici. Turistii care au norocul si dorinta de a se caza in Traun, au parte de a experimenta o felie zdravana de cultura locala si traditionala. In timp ce pe acest taram mai putin cunoscut si umblat, viata decurge lin, aproape neobservat, multe locuri raman poate inca neatinse de un turism de profit inalt sau de o dezvoltare urbana.

Turistii insetati totusi de aceste meleaguri austriece mai tainuite, gasesc aici o regiune bogata in istorie si cultura locala. Aici am aflat ca au loc tot felul de festivaluri, de la pietele saptamanale ale fermierilor pana la targuri de artizanat autentic zonal, de ceramica populara, iar vara are loc Performing Arts Festival, tot un festival local.

Traun ofera tuturor o bogatie incredibila de activitati de agrement intr-un cadru natural pitoresc inca nealterat de marea civilizatie cotidiana. Vara aici se fac drumetii pe munte, pentru cucerirea unuia dintre varfurile inverzite; sau o plimbare cu bicicleta prin micul oras sau chiar pe potecile montane; o promenada excelenta cu o barca sau un caiac pe intinderea aproape fara de sfarsit a lacului, poate fi o relaxanta parte din vacanta; sau chiar inotul in apele clare si racoroase ale aceluiasi lac, Traunsee.

Deoarece multe ferme au cai, calaria este un alt mod minunat si binefacator de a explora dealurile si padurile umbroase din jurul lacului si micului orasel montan.

Traun este o destinatie de vis linistit si tihnit in orice anotimp, situat intr-o zona montana cu un aer extrem de curat, puternic ozonat, orasel deschis turistilor oricand, inclusiv iarna, datorita unor partii de schi din apropiere, dar mai ales pentru festivalurile din sezonul de sarbatori, cand multe traditii regionale sunt celebrate aici.

In Traun se poate ajunge relativ foarte usor si repede din Salzburg sau Linz, in aprox. o ora de mers cu masina. Iar aceste orase au legaturi multiple, aeroporturi, linii de autobuze sau de tren cu restul lumii. Din primavara pana toamna tarziu se efectueaza si traversari sau alte servicii cu barca sau vaporase pe lacul Traunsee, facandu-se astfel legatura cu alte orase din imprejurimi. Dar aveti grija: in Traun exista doar o singura agentie de inchiriat autoturisme. In concluzie, cel mai bine este sa realizati acest lucru inca din Salzburg sau Linz. Posibilitati sunt. Deci, la drum, dragi turisti!!! Traun va asteapta cu drag si multe surprize extrem de placute dar si utile.

Si v-am povestit toate acestea, pentru ca, poate, precum multi altii, si eu AmFostAcolo!!!

Cu mult drag, Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 19.05.10 13:07:42

VIZUALIZĂRI: 4172 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Traun la prima vedere din autocar...

presario [19.05.10 13:23:56] »

Foarte bine "povestit" + vot, ca sa spargem gheata de pe Traunsee (ca daca si la austrieci e frig ca la noi, precis a inghetat lacul) .

Asteptam si pozele.

pepsi70ro [19.05.10 13:28:26] »

Am vizitat si eu Traun odata cu minunatele tale impresii si am ramas fascinat de frumusetea locului. Felicitari si multe multumiri/aprecieri din partea mea. Mai precis 400!

ileanaxperta* [19.05.10 13:34:47] »

Va multumesc frumos pt. aprecieri si deja am incarcat pozele. Sa asteptam cuminti validarea lor...

Si va doresc tuturor multa caldura in suflete...caci afara...dar sa fim optimisti si sa asteptam cu multa "inflacarare" acum venirea verii...

TORA INGRID [19.05.10 14:41:15] »

Data viitoare cand plec la ski in zona Salzburg n-am sa ratez Traun si nici Schloss Ort, multumesc ca mi-ai deschis ochii. Minunat povestit (ca intotdeauna), pacat ca nu exista o mai fina diferentiere in posibilitatea acordarii de puncte, pentru ca exista nuante si nuante. Pacat si ca nu pot sa votez dublu, review-ul merita!

webmaster13 [19.05.10 21:07:17] »

Am atasat aceasta melodie, sper sa placa!

dandy_pete* [20.05.10 22:08:19] »

O localitate intradevar necunoscuta de multa lume, dar datorita impresiilor tale aflam despre ea cat de frumoasa si de interesanta este. Un review util. Inca un loc demn de vizitat din minunata Austrie. Felicitari sidin partea mea un vot mare.

dandy_pete*, ileanaxperta*, presario, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Linz și împrejurimi: