ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2018
ÎNSCRIS: 19.11.17
AUG-2018

încărcat de pe telefon!

Reculegere la Manastirea Prislop

Din dorinta interioara care ma tot incerca de ceva vreme si cu ajutorul celui de sus am ajuns si in ziua in care am decis sa facem o vizita in minunantul loc - Manastirea Prislop.

Stiind ca ziua aleasa pentru aceasta vizita este duminica si din auzite in weekend nu e de a ajunge aici din cauza multimii de pelerini, ne-am trezit foarte de diminteata pentru a fi siguri ca vom ajunge intrun moment nu foarte aglomerat.

Dupa un drum de o ora jumate pe un drum asfaltat cu bune si rele care duce pina in fata manastiri... am fost incantati sa constatam ca marea parcare amenajata era aproape goala, asadar nu putea fi aglomeratie mare.

Inca de la intrarea in curtea manastiri un mesaj atentioneaza femeiile ca tinuta este una adecvata (oferimduse fuste pentru cine nu avea) chiar daca multe femei am observata ca nu au tinut cont de acest lucru.

Cumparam lumanari de la unul dintre magazinele cu obiecte bisericesti pentru a le aprinde in spatiul alocat pentru acestea si trecem pe linga biserica micuta in fata careia se puteau scrie pomelnice si puteau fi depuse in urnele speciale de acolo.

Racoarea de la primele ore ale dimineti te ademeneste sa pasesti pe cararea pietruita ce ducea prin padure spre sfantul mormant al parintelui Arsenie Boca si in nici 15 minute ajungem si noi sa ne inchinam mormantului, iar apoi pornim spre penstera Sf. Ioan tot prin padure si pe o cararea putin abrupta pe trepte formate din radacinile pomilor si piatra.

La intorcere se auzea deja slujba de duminica care se oficea afara intun foisor de sticla si aleile erau din ce in ce mai aglomerate pentru ca numarul credinciosilor cresetea tot mai mult.

Singurul lucru care ma dezanagit putin a fost lipsa de bun simt a unor crestini care se credeau la piata la cit de tare vorbeau sau cei care fotografiau in locurile ne permise... sincer biserica in general este un loc de liniste si rugaciune si consider ca trebuie tratat ca atare.

Totul a fost incantator si am inteles de atata de multa lume isi doreste sa ajunga acolo.

Trimis de Oana07 in 19.08.18 20:22:17
Validat / Publicat: 20.08.18 08:41:00

VIZUALIZĂRI: 5546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Oana07); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dan&Ema
[20.08.18 16:35:43]

@Oana07:

Am cunoscut locul asta si inainte sa fie atat de mediatizat si de mai multe ori acum de cand este foarte cautat. Mormantul parintelui Arsenie Boca are mai demult unul modest, obisnuit.

Am ajuns in anii din urma si in zile aglomerate si in zile sau la ore mai putin aglomerate.

Indiferent cand si cum este un loc care m-a rascolit!

Bravo pentru articol!

Oana07AUTOR REVIEW
[20.08.18 16:53:22]

@Dan&Ema: Pentru mine si sotu a fost pentru prima data cind ajungem si a avut un impact emotional crescut mai ales ca bebelusul din burtica se misca in toata splendoarea in timp ce asteptam la coada.

E de vis ce e acolo! Vom reveni cu prima ocazie.

Dan&Ema
[20.08.18 16:57:02]

@Oana07:

Sa fie bebe din burtica sanatos si sa reveniti!

Oana07AUTOR REVIEW
[20.08.18 17:15:36]

@Dan&Ema: multumim mult... cred ca vom reveni si inainte sa vina bebe pe lume

Dan&Ema, Oana07
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Prislop [Silvașu de Sus]: