ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2018
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 19.08.17
AUG-2018

Hotel Nefeli - Atena - o saptamana langa mare

Saptamana trecuta ne-am intors dintr-o vacanta, de data aceasta in Atena. Scopul calatoriei a fost sa si vizitam Atena (dorinta sotului meu), dar sa ne si relaxam la mare (dorinta mea), asa ca am stabilit impreuna ca e mai comod sa fim aproape de plaja si sa mergem cu mijloacele de transport in comun pentru a vizita Atena. Am gasit hotelul Nefeli pe booking, pentru care am platit 389 euro pentru 7 nopti cu mic dejun.

Cum se ajunge la hotel-de la hotel

De la aeroport se ajunge cu autobuzul X96 care se ia chiar de la iesirea din terminal, circula cel putin o data la 30 min. Am ajuns in mai putin de o ora, iar statia se afla la numai 300m de hotel.

De la aceeasi statie se poate lua autobuzul A2 sau B2 care merge ajunge in centrul Atenei (Syntagma) in 30-40 min maxim. Se poate lua din apropiere si tramvaiul care ajunge si el la Syntagma, dar noi am preferat autobuzul, am luat doar o data tramvaiul din centru spre hotel, si pe langa faptul ca a fost foarte aglomerat, a ajuns si in 50 min, desi aveam impresia ca ar fi trebuit sa ajunga mai repede.

Din Monastiriki se poate lua metroul pana in statia Faliro si de acolo tramvaiul pana la hotel (statia Kalamaki). Tramvaiul acesta este mai liber si merge mai bine decat cel din centru.

Camera

La cazare totul a decurs bine si repede. Am primit o camera la etajul 5, de unde se vede si marea din lateral (de la etajele inferioare cred ca privelistea nu e asa buna deoarece sunt copaci in jur). In fata hotelului este o scoala unde seara vin copii sa se joace fotbal, baschet, dar la cel mult ora 22 pleaca. Pe noi nu ne-a deranjat prea mult acest aspect. Se aude si sunetul traficului de la strada daca e deschisa usa, dar nici asta nu e asa de deranjant. Camera este una OK, nici nu ne-a impresionat intr-un mod deosebit, dar nici nu am fost deranjati de ceva. Ceea ce a fost cu adevarat deranjant a fost clubul in aer liber de pe plaja care in weekend a functionat de la 12 noaptea pana dimineata la 6 cu beat-urile aferente unui club. Eu, care de obicei am un somn adanc, m-am trezit si am adormit foarte greu, nepasionata fiind de distractia si galagia de club. Dar, ce sa fac, trebuie sa admit ca unii astfel de distractii doresc, la fel ca si vecinii de camera care au venit intr-o diminteata pe la 5 destul de afectati astfel incat am aflat si noi...

Patul are o saltea buna, e suficient de mare (150cm) este si loc in jurul lui (cam 1 m in fiecare parte), dulapul incapator, baia insa destul de mica (cam 1.5x2) dar are vana, wc, lavoar. Partea buna a fost balconul destul de incapator cu doua scaune si o masa, si sarma pentru intins hainele, la pachet cu view-ul spre mare.

Curatenia se face zilnic, se schimba prosoapele zilnic, se suplimenteaza gel de dus, sapun, hartie, lenjeria ne-a schimbat-o doar o data, dar nici acasa nu o schimbam mai des, deci, a fost ok.

Micul dejun

Mancarea prezentata este in fiecare zi aceeasi nu multa, nu putina, dar ok. Painea este proaspata cu o coaja crocanta plina de seminte de susan. Apoi mai este un fel de cascaval, un fel de sunca/parizer, oua fierte, unt, dulceata, mere, chec, fursecuri de vreo 3-4 feluri, iaurt grecesc, masline, cereale (fulgi de porumb, cu ciocolata si inca un fel), lapte, suc de portocale, apa, cafea. Cam asta e tot, in fiecare dimineata. 3-4 zile a fost ok, dar ne-am cam saturat si noi.

Locul de luat micul dejun este dragut, are doar 6 mese de 4 scaune inautru, dar se poate lua masa si afara pe o terasa frumos amenajata, dar cu scaune mai incomode.

Plaja de langa hotel

Peste drum de hotel este plaja Alimos. Este si o plaja publica gratuita - mai uratica asa, dar ok, dar este si o plaja pentru care se plateste intrarea 5 euro (6 euro in weekend) dar ai scaun de plaja incus in pret, daca gasesti liber (dar si astea, doar unele sunt incluse, noi ne-am dus spre capatul plajei si acolo un sezlong costa 4.5 euro, cu o bautura inclusa). Plaja aceasta pentru care se plateste este intr-adevar mult mai frumoasa si mai aranjata si iti da sentimentul ca esti intr-un loc intr-adevat special. Aici poti alege sa stai intr-o zona cu muzica de club (are si DJ), sau intr-o zona mai linistita unde te poti bucura de mare si valurile ei. Marea este foarte clara dimineata iar culorile foarte frumoase. Apa marii a fost perfecta pentru mine pentru ca imi place sa inot mult, dar sotul meu nu a putut sta prea mult in apa pentru ca era prea rece pentru el. Nisipul de pe plaja nu este chiar nisip, decat pe putine zone, in cea mai mare parte nisipul este defapt format din pietricele mai mici sau mai mari, destul de deranjant daca iti doresti plimbari pe malul marii si e nevoie de slapi/tenisi de mare. De asemenea este si loc de luat masa cu preturi ok, comparabile cu cele din Plaka sau Monastiriki. La plaja publica e ca si la noi la mare, de ex. Venus, nimic special, dar si aici se poate sta la sezlong pentru 4 euro, sau pe prosop gratis.

De la plaja publica se poate merge in plimbare pe o faleza foarte frumos aranajata, am vazut si un restaurant langa, iar de acolo se ajunge in Portul Marina Alimou de unde se poate admira apusul de soare.

A... seara am preferat sa manacam in camera fructe, prostiute gen chipsuri, biscuiti cumparati de la un market din apropiere MyMarket, de unde puteam cumpara cam orice. Preturile sunt mai mari ca la noi la fructe si legume (1.5 euro nectarine, 2euro struguri, 1.7 banane), dar apa e ieftina (20-50 centi pentru 1.5l), sucurile de la 1-1.5 euro (cola, fanta, naturale), berea 70 centi-1 euro 330ml.

Cam atat despre Hotelul Nefeli si imprejurimile lui unde ne-am petrecut vacanta in Atena. A fost o alegere buna pentru ceea ce ne-am dorit si bugetul alocat.

Trimis de lianacioban in 19.08.18 17:24:40
Validat / Publicat: 19.08.18 20:34:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 835 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lianacioban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 apusul de soare din Portul Marina Alimou
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[19.08.18 20:15:02]

Mutat în rubrica "Nefeli Hotel [Alimos], ATENA" (nou-creată pe sait)

[19.08.18 22:02:37]

krisstinna
    [19.08.18 22:05:26]

@lianacioban: Interesantă recomandarea ta, am sa țin cont de ea, o să o studiez.

Ați vizitat Atena? Cât de departe e hotelul de obiectivele majore de pe lista voastră?

lianaciobanAUTOR REVIEW
    [20.08.18 09:26:27]

@krisstinna: sunt in curs de a scrie un now review de calatorie si acolo voi da mai multe detalii. Daca mergeti vara si vreti si la mare e ok aici, daca nu vreti la mare e mai bine sa cautati ceva in zona centrala - Syntagma, Plaka, Monastiriki. Pe noi ne-a costat transportul de persoana in toate cele 7 zile 10.4 euro. Un drum de la hotel pana in oras dureaza maxim 40 min+timpul de asteptare al autobusului care nu depaseste 10 min.

lianacioban