ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2018
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 13.08.13
AUG-2018

Placut

Niciun roman care se respecta nu poate sa-si inceapa vacanta fara sa se streseze in legatura cu locul de parcare. Am aflat ulterior de pe pliantul hotelului ca acesta nu are locuri de parcare proprii deci fiecare se descurca. Drept pentru care am lasat masina peste drum in balarii.

Holul hotelului este frumos si racoros, doamnele de la receptie, amabile. Tot in hol exista un bar, fotoliu de masaj si un mic spatiu unde multi parinti lasau carucioarele bebelusilor. Hotelul are 3 etaje dar nu are lift. Usile camerelor se inchid cu cheie.

Camera mica, dar draguta, cu un tapet interesant ce dadea senzatia de spatiu. Balconul, suficient de mare avea o masuta si 2 scaune de rachita. Camera dadea catre o gradina din spate si spre parcarea unui hotel apropiat dar nu m-a deranjat deloc pentru ca am apreciat linistea. In camerele care au vedere catre piscina, se aude muzica de la piscina.

In camera exista un sifonier mare si incapator dotat cu seif, umerase, paturi, chiar si o mica trusa de cusut. Un minibar cu cateva produse, televizor incastrat intr-un perete fals, telefon. Am avut si un fotoliu confortabil. Atasat de cheie era un card cu ajutorul caruia functiona AC-ul din camera. Lenjeria alba impecabila. Se facea curatenie zilnic, prosoapele erau schimbate zilnic si lenjeria la 3 zile. Baia avea toate dotarile necesare, sampon, sapun, feon, prosoape albe. Se aduceau permanent sapunuri daca acestea se consumau, precum si hartie igienica.

Restaurantul nu poate cuprinde toti turistii dar exista o terasa exterioara si mese langa piscina; de altfel toti doreau sa manance afara asa ca acele locuri erau ocupate primele. Mancarea este de doua feluri, fie sarata, fie fara gust. Dar combinate... mergeau. De exemplu, varza, orez, piure le combinati cu carnati mai sarati sau cu un pui. Se facea un gratar in fiecare seara, dar un singur tip de carne; o data porc, o data pui, o data mici si de la capat. Era o zona cu legume taiate si puteai sa le combini singur pentru a pregati o salata. Prajiturile aveau prea multa crema de unt, gustose si nu prea, se serveau si fructe, personal nu mi-a placut sa vad napolitane si eugenii cu crema de lamaie la micul dejun.

Micul dejun, acelasi in fiecare zi, felurile clasice, rosii, branza, cascaval, lapte, cereale, cremvursti, oua, omleta nu arata deloc apetisant prin urmare nu am incercat-o. La pranz, o ciorba cu carne si o supa crema, pe langa alte preparate. Am observat ca o parte din produsele de dimineata, ca legume, omleta, masline sunt reciclate la pranz intr-un fel de tarta-placinta. Deloc gustoasa.

Cu siguranta nu este pentru gurmanzi, pretentiosi sau cei cu copii mofturosi la mancare. Dar pentru cei care se adapteaza repede si nu uita ca au venit sa se simta bine, este ok. Aveti sucuri, bauturi alcoolice la dispozitie si 2 automate de cafea. Personalul restaurantului este format din tineri amabili si zambitori cu o atitudine placuta.

Piscina arata foarte bine, la fel si cea de copii si desi era cam mica, copiii se simteau bine. Acestia se bucurau de animatie si jocuri dupa amiaza. La barul de la piscina puteti comanda bere, sucuri, apa, cocktailuri pe care le puteti bea la piscina sau le puteti lua la plaja. La piscina exista 2 dusuri. Tot langa piscina exista spatiu de joaca pentru copii.

Zona este curata, exista persoane care se ocupa permanent de curatenia din zona restaurantului si a piscinei, un lucru de laudat.

Accesul catre plaja nu este chiar asa de direct cum credeam. Mai intai traversati o mica gradina interioara de langa restaurant, apoi treceti de piscina mare, apoi coborati cateva trepte, faceti slalom pe langa masinile parcate langa 2 hoteluri apropiate (Bueno si Hawaii) si abia apoi ajungeti la plaja. Gasiti sezlonguri daca veniti pana in 9.30, apoi mai greu, deoarece minunatii turistii isi ocupa sezlongul cu prosoape si apoi vin cand au ei chef.

Plaja nu prea este ingrijita, cu siguranta copilul va gasi in nisip ambalaje si chistoace de tigari ascunse. Si asta pentru ca nu exista un cos mic de gunoi la umbrela, dar gasesti cu greu si unul obisnuit.

Cand te intorci de la plaja, chiar inainte sa urci catre piscina exista un furtun pe care il folosesti ca sa dai nispul jos de pe picioare. Nu este semnalizat ca atare, insa i-am vazut si noi pe altii folosindu-l. In mod normal trebuia semnalizat cumva si nu numai atat, era nevoie de 2 astfel de furtunuri pentru a se evita aglomeratia.

In fiecare seara s-au organizat spectacole de muzica si varietati, langa piscina intre 20 si 22 / 23. O initiativa placuta.

Hotelul isi respecta cele 3 stele dar nu face nimic ca sa se autodepaseasca. Totusi este un hotel dragut, cu personal amabil si mai linistit decat alte variante.

Va doresc vacante minunate.

Trimis de laura mihaela in 19.08.18 09:48:40
Validat / Publicat: 19.08.18 10:32:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laura mihaela); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.08.18 13:21:41]

@laura mihaela: Per ansamblu, review-ul dvs. este detaliat şi echilibrat şi-l apreciez ca fiind foarte bun, dar am şi câteva comentarii de făcut:

Mie mi s-a părut gustoasă omleta respectivă. Parcă aşa o denumeau ei. Dar, fiecare cu gustul lui!

Aici vă dau dreptate! Mai ales când ai fost înainte la un hotel de 4 stele (Savoy), presupun că acesta reprezintă standardul dvs. de comparaţie.

Hotelul isi respecta cele 3 stele dar nu face nimic ca sa se autodepaseasca.

N-am înţeles ce vreţi să spuneţi! Eu am mai fost aici şi în anul 2016 şi am observat că s-au făcut unele renovări între timp, deci, eu trag concluzia că hotelul încearcă continuu să se îmbunătăţească.

laura mihaelaAUTOR REVIEW
[19.08.18 13:48:08]

@cris1982: Multumesc pentru ecou! De fapt, standardul meu este hotelul de 3 stele de anul trecut din Grecia. In legatura cu unele preparate culinare, cum ar fi omleta, se stie ca trebuie sa fie placute si ochiului.

La ce trebuie hotelul sa lucreze, din punctul meu de vedere este amenajarea unei parcari, sa se ocupe un pic de plaja si sa monteze cosuri de gunoi, sa schimbe cheile vechi cu cartele magnetice si sa achizitioneze mini frigidere mai silentioase, si... tot parere strict personala sa schimbe culoarea hotelului

Dar toate acestea... probabil pe viitor.

cris1982, laura mihaela
Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: