ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2018
ÎNSCRIS: 03.08.12
AUG-2018
single

Hotel Delta 3*, Jupiter

Plaja Jupiter. August, vreme in sfârsit superba, aglomeratie maxima. Pe plaja mare din Jupiter au aparut, fata de anul trecut, multe sectoare cu sezlonguri, prea multe, unii s-au lacomit si au venit pâna la 2 m de malul marii îngustând plaja publica creînd o batalie pe spatiu pentru cei ce prefera contactul direct cu nisipul (inclusiv eu). La ora 8.30 abia mai gasesti un loc liber, a aparut fenomenul de a se intinde rogojini, prosoape si pentru cei ce vin abia pe la ora 10! Nu e fair play!

Toata România a venit la mare, daca pe A1 a fost trafic relativ usor (luni dimineata la ora 5 toate tirurile erau deja în cursa), Bucurestiul l-am transversat binisor, în schimb A2 a fost cu probleme. Nu vorbesc de banda 1 care e farâmata, de zici ca mergi cu roti patrate ci despre faptul ca au fost 3 accidente si s-a stat în coloana la pas, nu ieseam bine dintr-o coloana ca intram în alta coada pentru urmatorul accident, ce sa-i faci, euforia vacantei!

Din varianta spre Jupiter, 39D, la un moment dat e un indicator spre dreapta pentru hotelul Delta, l-am urmat si bine am facut deoarece m-a scos în dreptul parcarii hotelului. În hol, la receptie nebunie mare, toata gradinita din România s-a mutat aici, o multime de copii mari, mici, bebelusi în carucioare... Am platit parcarea 30 lei pe sejur, am lasat voucherul si mi s-a spus ca peste doua ore aprox voi fi sunata.

Dupa 2 ore receptia se eliberase, numarul copiilor s-a redus, la fel si decibelii, si am întrebat daca pot sa ma cazez. Ati fost sunata? Nu! Dar e liber acum si sunt destul de obosita. Domnisoarei nu i-a placut tonul meu apasat si mi-a replicat ca cazarea se poate face pâna la ora 18! si cazarea se face în ordinea sosirii. De acord, dar gândul de a mai astepta cai verzi pe pereti m-a facut sa spun ca voi da nota proasta hotelului pe site AFA. N-am decât! a fost raspunsul DAR a venit cu cheia magica. AFA a avut efect!

Concluzia: camere curate aveau dar nu stiu dupa ce alte criterii se mai facea repartitia. A fost singura neplacere, în rest colaborarea cu receptia a fost buna.

Holul unde se afla receptia e mare, pe partea stânga e barul cu multe canapele, pe dreapta e receptia, pe pervazul ferestrelor mari sunt aliniate cuminti mai multe machete de corabii diferite. Un panou ne ofera informatii despre spectacolele de la Gradina de vara Jupiter (multe au fost în iulie).

Holul o coteste spre dreapta spre cele doua lifturi, în aceasta zona pe peretele stâng e un acvariu frumos si seara este luminat, prilej de multe fotografii. Aici e si zona de depozitare carucioare pentru copii si sub scara pentru saltele, colaci uriasi si alte gonflabile. Termometrul urias indica 25°C pentru ca în hol e aer conditionat. Din pacate pe etaje nu este aer conditionat si când iesi din lift te izbeste o zapuseala mare.

Hotel Delta 3* si hotel California (o aripa dinspre mare a hotelului Onix) tot 3* formeaza împreuna un concept de cohotels adica folosesc în comun anumite facilitati:

• Acces gratuit la piscina hotelului California pe baza tichetului eliberat zilnic de la receptie

• Acces gratuit la jacuzzi/sauna, este necesara programarea la receptie, cam 30 minute alocate de fiecare camera

• Acces gratuit la Babyland pe baza bratarii purtata la mâna celor mici si la programul de gradinita cu Baby sitting la hotel California pentru copii pâna în 12 ani

• Acces wireless gratuit, la receptie primesti fluturasul cu datele necesare

• 2 sezlonguri la pret de unul daca se achita pe toata perioada sejurului pe plaja Jupiter

• Mic dejunul e în regim bufet, pe baza bratarii si o persoana te bifeaza în tabelul cu organigrama camerelor- se trece numarul de persoane

• Unul sau doi copii cu vârsta pâna în 12 ani cazati cu adultii în camera beneficieaza de mic dejun gratuit daca voucherul are prevazut mic dejun. Daca sunt achizitionate servicii de pensiune completa de catre adulti si unul sau doi copii cu vârsta pâna în 12 ani beneficieaza de 3 mese/zi gratuite. Asa se explica numarul mare de copii prezenti la acest hotel.

• Prânzul si cina se serveste à la carte. Sumele alocate pe cardul de masa (acelasi card se foloseste în camera si pentru pornirea aerului conditionat) pot fi consumate în Piano Bar, restaurant Delta, barul de la piscina hotelului California, cina în restaurantul California, Cucina Italiana Delta, Fish&Grill –doar pe baza de rezervare facuta la receptie. Cu marea la picioarele tale, într-un cadru romantic se poate servi o masa bogata de peste.

Camera are TV LCD mic, minifrigider, aer conditionat, balcon cu masuta si doua fotolii cu vedere spre gradina si lateral vad pe lânga hotelul Capitol de peste drum un petec de mare. De regula camerele de pe partea opusa au vedere la mare si doar la etajele superioare datorita vegetatiei. Pentru a folosi aerul conditionat se introduce cardul în dispozitivul de lânga aparat, atentie nu trebuie uitat aici când se merge la restaurant.

Camera mai are un pat matrimonial, doua fotolii, o masuta, doua corpuri soldat cu noptiera în partea de jos si dulap în partea superioara de o parte si alta a patului. Pe colt lânga pat o masa pe doua laturi de perete, sub ea o noptiera cu trei sertare, pe latura cealalta e minifrigiderul. Baia nu are cadita, suprafata pentru dus e mai jos fata de nivelul gresiei din restul baii. Îmi place oglinda mare pe întreg peretele, consumabile cu zgârcenie, un singur pliculet cu gel de dus, o casca de baie si un sapunel mic. În schimb darnicie mare cu hârtia igienica.

În ghidul cohotels e un paragraf în care suntem înstiintati ca se spala inutil în fiecare zi o cantitate uriasa de prosoape în toate hotelurile din lume. De acord si cu tonele de detergent ce polueaza apele si pentru a proteja mediul avem de ales între a pune prosoapele în « cadita » de la baie ceea ce înseamna ca vrem alte prosoape si a le aseza la loc ceea ce înseamna ca le voi refolosi. Am fost blânda cu natura… Lenjeria de pe pat nu a fost schimbata, nu stiu daca asta e politica hotelului sau doar e lenesa camerista.

Gunoiul e luat zilnic, se spala doar gresia din baie, patul e facut doar de mine, nu se vede interventia altei persoane, gresia din camera nu e spalata deoarece am talpile negre, am obiceiul de a umbla desculta prin camera… am zis eu ca e lenesa camerista, am lasat-o în pace dar nici nu a vazut vreun tips de la mine!

Pe holuri e gresie si pentru a limita zgomotul pe mijloc e pus un covor pe toata lungimea. Lânga lifturi sunt doua aparate de apa « Fântâna » dar apa e salcie. Dimineata ne întâmpina un parfum ambiental pe holuri.

La iesirea din holul mare pe partea stânga e un Internet Café cu ecrane mari LCD pentru jocuri electronice, se mai gasesc copii dornici de batalii duse în mediul virtual. Spatiile verzi sunt îngrijite, cu flori si mici lacuri cu pesti, cascade ce susura apa, nuferi albi, peretele de lânga grupul sanitar de lânga restaurant e îmbracat cu un grilaj de lemn si de el sunt agatate flori în ghiveci.

Restaurantul Delta are o capacitate de 400 de locuri la interior si 250 pe terasa fata de restaurantul California care e mai mic doar de 100 de locuri interior si 100 pe terasa. Un meniu variat cu liste separate pentru dejun si cina.

Pe terasa e o scena si în fiecare seara e program de divertisment cu muzica live pâna la orele 23 aprox, iar sâmbata si duminica au invitati speciali, eu am prins patru dansatoare de belly dance si folkistul Gheorghe Gheorghiu.

Personalul tânar si foarte expeditiv iar la bucatarie bucatarii se miscau repede si bine.

Mâncarea buna. Micul dejun în regim bufet e bogat, cafeaua buna, o mentiune ca la capitolul fructe oferta e redusa la bucatele de pepene rosu sau jumatati de mere. Accesul la micul dejun se face fara bagajul de plaja sau alte accesorii voluminoase gen gonflabile pentru plaja, trebuiau lasate la intrare.

Se poate comanda si pizza, pe terasa e un cuptor si ai ocazia sa vezi cum se face pizza sub ochii tai sau se poate comanda si la Cucina Italiana ce se afla vis à vis de restaurant, pizza e coapta în cuptor cu lemne, e foarte buna, am comandat de trei ori variante diferite.

Teatrul de vara Jupiter au spectacole pentru copii (gasca Zurli, …), concerte miercurea – eu am prins Directia 5, bilet 40 lei, un concert superb, solistul a simtit ca publicul rezoneaza cu trupa si ne-a oferit un bis de 10 minute ce a durat de fapt 45 de minute!! iar vinerea o piesa de teatru.

La receptie sunt pliante cu oferte de excursii de o zi, eu am ales Gura Portitei, o alegere inspirata. Am vizitat Cheile Dobrogei, am mers cu miniautocarul pâna la Jurilovca de unde ne-am îmbarcat pe o salupa ce ne-a plimbat de la malul lacului Razelm, pe lacurile Golovita, Zmeica si Sinoe. Am intrat în rezervatia Ceaplace - locul de cuibarit al pelicanilor. Ghidul ne-a dat binocluri pentru a observa mai bine pasarile, deoarece exista un marcaj pe care nu trebuie sa îl depasesti pentru a nu deranja pelicanii.

Dupa pelicani a urmat Gura Portitei, locul unde Dunarea se întâlneste cu marea. Plaje înca salbatice unde interventia umana e minima, apa e minunata, turisti putini, locurile de cazare sunt limitate, am observat si niste corturi, am împartit saleuri cu pescarusii ce au prins curaj sa vina pâna aproape de mine. În timp ce faceam baie am vazut cum un pescarus îndraznet a încercat sa dea la o parte prosopul meu pentru a ajunge la geanta de unde a vazut el ca am scos mâncarea!! Istete pasari!

Clipe de relaxare maxima, o stare de bine, de liniste, de senzatie ca esti doar tu singur cu marea si pescarusii, o stare de visare cu ochii pierduti în albastrul marii.

Concluzia: un sejur reusit! Mi-am încarcat bateriile pâna la urmatoarea escapada.

Trimis de Yolanda in 18.08.18 19:46:31
Validat / Publicat: 18.08.18 20:29:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 3834 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 hotel Delta- imagine din parcare

Yolanda [18.08.18 21:23:03] »

@Yolanda: am incarcat restul de 40 de fotografii ma târziu, am avut probleme de conexiune la net.

webmasterX [19.08.18 08:24:12] »

@Yolanda: Pozele au fost validate, mulțumim

ANILU [19.08.18 09:30:15] »

@Yolanda: Felicitări pentru un sejur reușit.

Am notat hotelul pentru o escapadă la mare.

Dar trebuie să recunosc că m-a încântat mai mult excursia prin Dobrogea cu destinație finală la Gura Portitei. Și eu îmi doresc să ajung la Gura Portitei.

Sunt foarte obraznici pescarusii!

Am aflat când am fost în Deltă că aceștia sunt albatrosi, pescarusii sunt păsări mai mici și mari frumoase.

Toate cele bune.

Yolanda [19.08.18 10:45:38] »

@ANILU: Da, neaparat o vizita la Gura Portitei, merita toti banii.

Si daca nimeresti acelasi ghid din Pitesti (orasul meu) e si mai bine, e foarte documentat ghidul si face o prezentare frumoasa cu muzica potrivita locurilor strabatute, am fost un grup mic de 8 persoane, excursia a decurs foarte bine.

krisstinna [19.08.18 21:45:11] »

@Yolanda: Am ajuns să citesc

Hai că nu a fost rău la acest hotel, prețul a fost bun, deci... felicitări!

Uite, eu am o mare problemă, nu înțeleg de ce trebuie sa se schimbe lenjeria atât de des in vacanță, fac duș de două, trei ori pe zi, la mare. Nici nu transpir, nu las urme de ruj sau vopsea de păr, sunt civilizată zic eu

Acasă o schimb săptămânal, nu am animale de companie care sa doarmă in așternuturi umane, nu irosesc apa și detergentul aiurea. Oi fi eu mai țărancă? Nu înțeleg neam aceste dorințe și aceste nemulțumiri

In fine, fiecare cu ideile lui, eu rămân la țărănismele mele

Gura Portiței... e o minunăție!

Yolanda [20.08.18 07:22:51] »

@krisstinna: de accord cu tine!

lenjeria era de calitate, alba, nici nu era nevoie sa fie schimbata. Am scris doar ca o constatare. Salteaua si topperul erau îmbracate în huse fiecare si erau în stare buna.

Dar m-a deranjat faptul ca nu dadea cu mopul pe gresia din camera, vii de afara cu nisip (din pacate hotelul nu are robinet pentru a se putea spala nisipul de pe picioare si slapii de plaja) si praf... m-am întâlnit cu camerista de câteva ori pe hol dar nu i-am zis nimic, eram în stare ZEN!!

krisstinna [20.08.18 08:20:17] »

@Yolanda: Așa e, trebuie menționat acest aspect legat de schimbarea lenjeriei, și eu o fac, sunt turiști care doresc acest lucru

mariuscp [21.01.19 20:21:40] »

Vreau sa merg si eu anul asta la acest hotel. Daca aveti amabilitatea as vrea niste indicatii.

1. Aveti idee cu arata un apartament (2 adulti + 2 copii unul de 16 ani)?

2. Sistemul AllInclusive este de tip autohton sau ca in afară?

3. Aproximativ cât costa o excursie la Gura Portiței și cât dureaza?

Multumesc.

ANILU, mariuscp, Yolanda