ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 5

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Cea mai mare teapa pe care am luat-o vreodata!

Sunt sigur ca unii vor spune ca sunt prea pretentios, insa consider ca anul acesta am luat cea mai mare teapa din viata mea de turist! Ma repet, pentru a fi bine inteles, intotdeauna ma voi raporta nu la locul in care aleg sa imi petrec sejurul ci la raportul pret platit/conditii oferite!

Fiind in prag de finalizare a noii case si datorita numeroaselor intarzieri ale lucrarilor, anul acesta am ales sa plecam doar intr-un sejur pe litoralul romanesc, statiunea preferata fiind Mamaia iar perioada aleasa (si datorita conditiilor meteo de anul acesta) fiind varful de sezon 10 - 15 august. Pentru ca am achizitionat sejurul in ultima saptamana din iulie, optiunile au fost limitate (noi am fi dorit Malibu, Ramada, genul asta) insa nu am gasit oferte disponibile.

In incercarile noastre, o domnita draguta de la *** ne-a sugerat Complexul Mediteranean Mamaia all inclusive. Ne-am uitat pe site-ul lor, am cautat imagini si in alta parte, parea OK! All Inclusive, cazare, masa, LOCURI LA PISCINA (doua sezlonguri de camera) GRATIS! Totul doar 900 euro / 5nopti. Am acceptat! Pana aici totul suna bine. De aici incepe aventura si toate minusurile calatoriei.

1. Am pornit la drum dimineata, nu cu noaptea in cap, avand experienta cazarilor la romani dupa ora 12 (pe site-ul Mediteranean ora 14) si am ajuns in jurul orei 15 in speranta ca la receptie va fi ceva mai liber. De unde, toti cei care se cazau in acea zi erau acolo. Cu catel, purcel, copil si bagaje aferente. Zic nu-i nimic, las datele la receptie, numarul de telefon si bagajele si merg pe plaja (pe site este afisat camera pentru bagaje). Aflu ca nu au camera pentru bagaje si trebuie sa le car iar in masina iar cazarea se face pana la ora 18!!!... apoi merg pe plaja.

2. Plaja privata a hotelului (vreo 20 de umbrele, insuficiente pentru toti turistii) cu pret redus 7 lei/sezlong. Am gasit disponibile 4 sub aceeasi umbrela (s-a mirat si administratorul) care insa pentru doua ore ne-a incasat banii. Bineinteles pentru cazare am fost sunat la 17.45 (era de asteptat, nu?).

Aici intru dezinvolt in apa unde dupa nici 10 secund ma lovesc la picior de o grinda groasa de beton turnata in apa perpendiculara cu plaja si nesemnalizata de nimic si nimeni. O taietura in talpa, una pe lateralul muschiului tibiei drepte si numeroase zgarieturi fontale. Bineinteles, asistenta medicala... (nu va arat poze desi le am)

3. Locuri de parcare insuficiente, dar am gasit unul sa-mi pot duce bagajele mai de aproape in camera. Camera??? pe site 17,5 m2 in realitate... avand pat suplimentar nici nu aveai loc sa asezi pe langa perete o geanta. Acum ma aflu intr-un dormitor de 13m2 care e imens pe langa acea camera. Pe scurt cabina de dus nu, doar o perdea, balconul cat sa intinzi doua prosoape iar dulapul de haine zidit in cealalta jumatate de balcon, un sfert ocupat de frigider, usa dulapului abia fiind atinsa a cazut pe pat, un televizor mai mic decat monitorul la care ma uit acum. A, si aer conditionat care avea trei trepte de temperatura 22,23 si 27 grade Celsius (asa functiona telecomanda). Patul camerei OK suficient pentru un adult si doi copii sub 10 ani.

4. (Vedeti foto) Dupa cum va dati seama, pe patul suplimentar am dormit eu, 1,88 m, 124 kg. Dormit e impropriu spus pe un pat avand o saltea de burete de 3 cm (cea neagra) asezata pe niste stinghii de lemn. Intrebati la receptie au spus ca aia e, nu au altceva. Am rezolvat dupa doua nopti, cu o mica spaga, cu femeile de serviciu, care mi-au adus doua bucati de burete de 5 cm grosime fiecare (foto). Tot dupa o mica atentie au fost schimbate dupa 4 zile cearsafurile si fetele de perna (cearsaful meu nu, va mai amintiti sangerarea de la picior, pata era tot la locul ei pe cearsaf).

5. Masa OK, desi produse ieftine, totul avea gust, nu am nimic de obiectat. Poate doar insuficienta locurilor in restaurant si terasa pentru toti turistii cazati.

6. La piscina in oferta all inclusive aveai 2 sezlonguri gratuite/camera. De unde, 20 lei/sezlong...

7. Aici ma frapeaza cel mai tare! JEG, jeg peste tot, murdarie. Baia la terasa avea un aer irespirabil chiar si dimineata dupa ce a fost spalata, mochetele pe jos neschimbate de ani de zile, betoanele exterioare turnate parca pe timpul comunisului (foto), cosuri pline pe care nu le golea nimeni (foto) probabil si din lipsa de personal, spatii de joaca cu granule de polistiren pe jos (multi copii sub 4 - 5 ani) (foto), amenajarea spatiilor verzi execrabil (foto cu iarba proaspat tunsa), apa in piscina copiilor murdara. Totul la 900 euro/5 zile.

Intrebate cum li se pare, alte familii au raspuns la fel: JEGOS! Iar unele dintre ele au platit altor agentii 1000 de euro pentru aceeasi perioada sau chiar mai mult!

Daca ar fi sa fac o mica comparatie la Club Evrika patru stele in Sunny Beach am platit 750 euro / 6 nopti (din timp cu 25% reducere si inainte sa mareasca si ei preturile), asadar preturi similare.

Insa calitatea serviciilor si a conditiilor de cazare nici nu au loc de comparatie (doar camera acolo avea 54 m2 cu doua paturi de 1400 cm si unul (pentru copii) de 1600 cm. Si aqua parc inclus... De aceea stiu strainii sa ne ia banii!

Trimis de Dan G. in 17.08.18 14:02:36
Validat / Publicat: 17.08.18 16:19:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3596 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dan G.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.08.18 16:19:17]

@Dan G. :

la Club Evrika patru stele in Sunny Beach am platit 750 euro/6 nopti (din timp cu 25% reducere si inainte sa mareasca si ei preturile)

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :