ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2018
ÎNSCRIS: 23.08.11
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 12 ani

Family Hotel Santo Bansko - o surpriză plăcută

La Bansko se ajunge mai ales iarna, fiind o stațíune de ski bulgărească extrem de apreciată, pe bună dreptate, aș putea afirma, după ce am petrecut, e drept, puțin timp acolo. Dar totuși timpul a fost suficient, cât să-mi fac o părere. În drumul nostru de anul trecut spre Grecia, despre care am scris aici :am dorit să vedem cât mai multe, așa că, am luat o cazare intermediară tocmai la Bansko. Pentru acest lucru, ne-am abătut puțin, dar a meritat.

Localizare

Family Hotel Santo Bansko a fost gazda noastră pentru noaptea petrecută la bulgari, la munte. Factorii determinați pentru care am ales acest micuț hotel de familie pentru a ne fi casă de o noapte au fost prețul și poziționarea aproape de centrul stațiunii.

Adresa exactă: 6 St. Ivan Rilski Str, 2770 Bansko, Bulgaria

Hotelul este destul de mic, fiind o afacere de familie, are 11 camere: duble, triple și apartamente. Noi am rezervat o triplă, dar ajunși la destinație, proprietara, doamna Maria, o doamna de vârstă mijlocie, pe fața căreia încă persista frumusetea uluitoare a tinereții slave, ne-a oferit la același preț un apartament. Mulțumim frumos! Bulgarii, din păcate, se dovedesc a fi mai ospitalieri decât unii dintre compatrioții noștri. Iar când spun asta, mă refer la un incident pe care l-am avut în această vară la Pensiunea Nadine, Agapia și despre care voi scrie separat și nu în termeni laudativi! Din păcate! Dar să revin...

Hotelul este poziționat pe o stradă laterală, dar aproape de centru, la o aruncătură de băț de celebra stradă Pirin, populată cu magazine, terase și restaurante și la capătul căreia veți găsi telegondola pentru a urca pe creste. Pănă la telegondolă nu sunt mai mult de 300 de metri. Din stradă hotelul pare simplu, are un singur etaj și mansardă, adăpostite de un gard construit din piatră. Pătrundem în curte, e loc de parcare pentru două mașini, a noastră nu mai încape, dar nu e problemă, ne asigură proprietara, o putem lasa pe străduță, există camere video și va fi în siguranță. Așa a și fost! Curtea e impodibită cu flori, două măsuțe cu intrare către restaurant și un câine mare, dar blând.

Apartamentul

Urcăm pe scările cu balustradă de lemn, spre etajul întâi unde se află apartamentul care ne va găzdui. Pereții pensiunii sunt zugrăviți ca pe vremuri, cu stilul bob de grâu, sunt alburii, curați. Aspectul e oarecum vetust, dar nu ne facem probleme, la banii pe care i-am dat așteptările sunt minime. Însă, apartamentul s-a dovedit a fi peste așteptări, făcându-ne să exclamăm: ce frumos e!

Ca să sintetizez, apartamentul a cuprins un dormitor, un living în continuarea căruia e bucătăria, holul și bineînțeles baia.

Bucătăria e mare, aerisită, cu o masă mare înconjurată de scaune, utilată cu tot ce e necesar, veselă, oale, tacâmuri, frigider, plită pentru gătit. Nu am folosit absolut nimic, fiind doar în trecere, dar am putut observa curățenia. În bucătărie se află un pat d eo persoană, pe care a preferat să doarmă băiețelul nostru cel mic. E zugrăvită în roz. Frumos!

Sufrageriade asemenea este mare, mi-au sărit în ochi icoanele și crucile, atârnate pe pereți, asemenea caselor noatre de la țară. Pe jos espre parchet. Sufrageria ocupă un spațiu comun cu al bucătăriei. Există o canapea crem, din imitație de piele, pe care am tras-o și în care a dormit băiețelul cel mare, de o parte și de alta a ei sunt două fotolii. În mijlocul lor o măsuță și un covor. Într-un colt un suport cu o floare. Priveliștea oferită e frumoasă, la o grădină din apropiere, iar în depărtare se zăreau munții Rodopi. Aer curat, în cameră răcoare, plăcut, miros proapăt, foarte bun. Tot în sufragerie era un televizor LCD cu programe prin satelit.

Dormitorul cu pat matrimonial confortabil, este separat de restul încăperilor de o ușă, are un dulap, două scaune și un televizoraș micuț, așezat pe o comodă cu sertare, pe care nici nu l-am pornit. Același parchet pe jos, un covor la capătul patului, perdele și draperii fluturând curate la ferestre, lenjerie colorată, curată, parfumată, călcată.

Baia a fost puțin ciudată, bineînțeles aceeași curățenie, s-au oferit produse de igienă. Ceea ce mi s-a părut puțin straniu a fost aranjarea lucrurilor în baie, la intrare pe partea stângă se află chiuveta, iar paralel cu ea, pe partea dreaptă, este dușul fără cabină, fără niciun spațiu care să-l delimiteze. În partea din fund a băii este toaleta. În momentul în care am făcut duș, apa s-a prelins peste tot, prin baie, de mare ajutor ne-a fost un mop pus la dispoziție, pentru a canaliza apa spre scurgere. Fiind vară, pentru noi nu a constituit o problemă, dar mă întreb cum o fi iarna... In fine, nu ne-a deranjat absolut deloc. Baia e deasemenea frumoasă, cu gresie și faianță în amestec de alb și negru.

Micul dejun

Micul dejun a fost inclus în prețul de cazare. El se servește în restaurantul aflat la parterul hotelului, un restaurant cu specific montan, cu semineu și decorațiuni din lemn. Pe jos mozaic îmbinat cu bucăți sparte d emarmură. Câteva mese acoperite cu fețe de mese în carouri, pe nunațe de maro, care se asortau frumos cu pereții tapetați până la un punct cu bucăți de trunchi de copac.

Micul dejun a fost îndestulător, produse locale, unt, gem, suncă, cașcaval, două ochiuri, iaurt, mâncarea ne-a așteptat pe masă, alături de un ceai aburind. A lipsit cafeaua și nu înțeleg de ce. Oricum, nu e o pierdere mare, nu m-as fi așteptat la o cafea bună, pentru că în Bulgaria această licoare preferată nu mi-a plăcut niciodată.

O dată luat micul dejun ne-am pregătit de plecare, nu înainte de a observa că tot la parter hotelul are și o cameră specială pentru depozitatea schiurilor și a clăparilor pe timp de iarnă. După decorațiunile zărite în spațiile comune, mi-am dat seama că aici se organizează sărbărie pascale și sărbătorile de iarnă. Am plătit în euro.

Trebuie sa adaug atitudinea extrem de prietenoasă și binevoitoare a doamnei Maria, proprietara, dorința de a face conversație, dorința vădită ca noi să ne simțim bine. Și curățenia exemplară!

Există deasemenea wifi si a funcționat corespunzător. Doritorii își pot pregăti un grătar în curte, existând spațiul și dotarea corespunzătoare.

Raportul calitate-preț este excelent, așa că, recomand Family Santo Hotel fără niciun fel de rezerve!

Trimis de sunflower in 17.08.18 13:33:18
Validat / Publicat: 17.08.18 15:37:21

VIZUALIZĂRI: 717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Family Hotel Santo Bansko - prin curte
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

[17.08.18 15:29:42]

Mutat în rubrica "Family Hotel Santo Bansko, BANSKO" (nou-creată pe sait)

sunflowerAUTOR REVIEW
    [17.08.18 21:39:49]

@webmasterX: Da, cred ca e ok!

crismis
    [17.08.18 22:28:21]

@sunflower: Prețurile la cazare în Bansko vara sunt extrem de mici, țin minte că tot vreo 20 și ceva de euro am plătit și noi la întoarcerea din Lefkada, acum niște ani buni! Stațiunea însă e frumoasă în orice anotimp, zona mi s-a părut mirifică, păcat că-i așa de departe de noi!

sunflowerAUTOR REVIEW
    [17.08.18 22:32:20]

@crismis: daaaaa, incredibil de mici comparativ cu Romania!

[18.08.18 06:52:56]

[19.08.18 10:08:17]

@sunflower: O recomandare foarte buna, felicitari, votat cu mare drag.

crismis, mishu, sunflower