ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2018
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 18.08.14
AUG-2018

Hotel Marsol Lloret de Mar - avantaje și dezavantaje

Buna, pentru ca vacantele de acest tip nu sunt asa de ieftine si de multe ori facem eforturi considerabile sa le accesam am zis ca prinde bine feedback-ul meu pentru cei care vor vrea sa mearga in aceeasi zona si poate la acelas hotel:

Am plecat pe data de 07.08 din Barcelona dupa o saptamana de vizitat catre mult asteptata saptamana de balaceala si relax in statiunea Lloret de Mar hotel Marisol 4 stele, eu, sotul meu si baiatul de 12 ani.

Drumul Barcelona - LLoret l-am facut cu un autocar care pleca din Autogara de Nord (Estacio de Nord) la 5 min de mers de statia de metrou numita Arcul de Triumf. Foarte bine organizati, costul de pers. apx 11 eur, cu alocare de loc, punctuali, am facut aproximativ 45-50 de minute pana la destinatie.

Odata ajunsi ne-am indreptat catre faleza deoarce stiam ca hotelul este locat chiar acolo si cam la 7-8 minute de mers pe jos am gasit hotelul. Palmieri... terase... plaja peste drum exact ca in pozele de reclama.

Fiind aprp ora 11.00 am intrat in hotel in speranta ca avem noroc sa ne cazam mai devreme.

Holul foarte impozant si elegant... lift de bagaje special... ne-am bucurat.

La receptie o doamna ne-a zambit jumate... ne-a cerut actele si dupa ce a cautat si completat mai multe... ne-a anuntat ca totul este in regula dar trebuie sa revenim dupa 14.00 ca nu este camera gata. Am plecat si am intrat in terasa hotelului vecin unde noi am mancat un mix de fructe de mare foarte bun la 7.45 eur iar baiatul meu si-a luat o pizza cu salami 11 eur insa nu i-a placut si ulterior si sotul meu a spus ca este nemancabila deci era clar ca ceva avea... Am revenit undeva pe la 13:45 ne-au inmanat cartela de la camera si un cartonas. Liftul la fel ca si holul... luxos /modern... muzica in surdina, monitor cu stiri si starea vremii pe urmatoarea saptamana... totul promitea.

Am urcat la etajul 3 si am intrat in camera. Camera tripla nici mare nici mica... cu un culoar cat sa poti trece prin fata paturilor si pe langa, tv plat, un mobilier simplut care parea putin vechi, un frigider mic, baie ok cu bideu si tot felul de consumabile... nicio problema pana la momentul cand dand imensele draperii la o parte am depistat ca nu aveam balcon :) ci un termopan jalnic cu o vedere si mai jalnica la un zid de caramida... de unde se vedea un fel de locuinta parasita...

Mi se taiasera picioarele... stiam ca nu avem sea view insa cu imaginea fatadei pline de soare... nu imi puteam imagina o astfel de vedere... si nici nu banuiam ca pot exista hoteluri la mare fara balcon in conditiile in care tot timpul exista ceva de uscat... de depozitat (saltea, jucarii...)

Ma consult cu agenta de la agentia noastra de turism si cu sotul meu si imi fac curaj sa ma indrept spre receptie... am luat si portofelul... just in case :) in alte locatii 10-15 eur au facut minuni.

Aceeasi doamna cu aceeasi jumatate de zambet... ma asculta dupa care imi spune imediat fara sa verifice sau sa incerce vreo varianta... ca hotelul este plin... ca noi am luat cea mai ieftina camera (exact de maniera asta, in conditiile in care ne costase cam 187 eur pe noapte cu mic dejun) si ca agenta trebuia sa ne spuna ca nu avem balcon...

Am intrebat ok, nu avem balcon, dar ce facem cu hainele de baie si prosoapele... si mi-a zis cu acelas zambet chinuit ca prosoape putem lua de la ei ptr o garantie de 10 eur (info care nu le-am gasit nicaieri si noi am carat prosoape de plaja de acasa) dar ptr haine nu exista nicio solutie din partea lor.

M-am intors dezamagita in camera si am tras draperiile la loc pentru a nu ne strica vacanta.

A venit noaptea, obositi dupa drum si plimbarile aferente unei prime zile intr-un loc nou, sa dormim... insa surpriza... geamul nostru dadea la o strada cu baruri, statiunea fiind plina de tineri veniti pentru distractie de noapte, iar zgomotul si sunetele parca erau chiar la noi in camera. Nu am inchis un ochi pana la 3 dimineata, la un moment dat suspectand si un atentat dat fiind ca s-a auzit o bubuitura puternica... si imediat ce ora mi-a permis i-am scris agentei noastre cu rugamintea sa ne ajute cumva ca totusi este putin cam mult sa nu dormim deloc 6 nopti...

Am plecat la micul dejul unde nu am fost primiti din cauza ca nu aveam acel cartonas de care nu ne spusese nimeni sa il luam cu noi... l-am luat si am intrat. Sala putin inghesuita pentru numarul de oameni prezenti insa curata... am identificat o masa si am plecat sa vedem optiunile... fasole iahnie, aripioare prajite, carnati, ciuperci gratinate, oua ochiuri (omleta la cerere) un fel de cascaval, 2 feluri de mezel, lapte de mai multe feluri unt, gemuri, suc, apa, pepene rosu/galben/ananas, rosii, dozator de suc si de cafea si niste patiserii.

Am tinut sa le insir pentru ca asta am avut toate cele 7 zile cat cam stat. Singura modificare era la tipul celor cele 2 mezeluri... in rest acelas lucru in fiecare dim... poate suna putin carcotas insa mie mi-a parut putin aiurea mai ales ca noi romanii nu prea suntem obisnuiti cu fasolea si prajeala la prima ora...

Am plecat la plaja (peste drum), dimineata foarte ok, dupa ora 14:00 aglomerata de pustani galagiosi abia treziti si mahmuri cu cantecele si strigatele aferente... sezlongul 7 eur/umbrela 7 eur, insa majoritatea stateau pe saltele cumparate sau prosop si cu umbrele la fel. Am achizitionat si noi o saltea la 5 eur care atat a si facut, ptr ca a rezistat 2 ore :) si o umbrela pe care am dat 10 eur insa care chiar ne proteja bine de razele soarelui la orele periculoase.

Plaja nu are nisip fin ci un pietris rozaliu care nu sta pe tine insa nu este foarte comod cand stai prea mult intins si nici de mers prea mult descult. Langa locul nostru un bar chiar pe plaja cu scune indreptate spre mare unde am baut cele mai grozave cokteil-uri ca aranjament, marime si calitate. Totul peste 11 eur la 1 l, fiind posibile 2 dimensiuni una la 280 ml insa doar cu 1,5 eur mai putin si cel la 1 l deci normal ca toti preferau sa il ia pe cel mai mare mai ales ca putea bea de 2 pers. Ptr fiecare bautura primeai si o ghirlanda tip Hawai :) din flori artificiale. O sa incerc sa incarc poze.

Hotelul foarte bine amplasat... si fata de plaja si in centrul statiunii, atat din stanga cat si din dreapta lui plecand toate strazile cu magazine si restaurante.

Mai tarziu ne-a sunat agenta de turism care ne-a comunicat ca a dat la receptie peste un basarabean vorbitor de romana Igor si ca ne vor schimba camera insa nu a doua zi ci in a treia pentru ca nu exista disponibilitate. Dupa 2 nopti, Igor la fel de putin zambitor ca si colega lui chiar daca vorbitor de romana (crede ca le cer in CV sa nu zambeasca si sa nu fie prea amabili::::::: :) ne-a mutat la etajul 6 insa pe partea cealalta unde singurul zgomot noaptea era clopotul de la o biserica foarte draguta din apropiere insa un zgomot chiar relaxant pe langa cele auzite in cele 2 nopti.

Un avantaj pe care consider ca l-am avut a fost accesul la jaccuzi si piscina de pe acoperis, o piscina nu foarte mare si in anumite zile aglomerata insa suficient cat sa stai la orele cand era prea cald pentru plaja. Piscina are un dispozitiv foarte bine pus la punct, de acoperire, dispozitiv care asigura si o bucata cu umbra, iar in zi cu ploaie (am prins o zi cu o mica furtuna) au tras plafonul si toata lumea si-a vazut in continuare de balaceala fara sa isi strice ziua (hotelul vecin Miramar cu piscina la acelas etaj nu beneficia de acest sistem si turistii se uitau oarecum invidiosi de cate ori urcau).

Statiunea foarte aglomerata, multi francezi, unii mai in varsta, rusi, italieni si nordici preponderent pana in 30 de ani veniti pentru cluburile de noapte unde canta rapperi celebri in Spania si America... Multe familii cu copii mici.

Nu exista prea mule distractii pentru copiii mai mari, sunt niste biciclete electrice intersante, am inchiriat si noi una ptr 16 eur pe ora si cu 50 eur garantie, si un Aqua unde anumite agentii it dadea gratuit intrarea copilului iar noi am platit 33 eur de pers., dragut insa nu stiu daca merita banii. Cea mai buna mancare dupa noi (steak house La Vaca Encantada) meniul de copii la 7 eur cu friptura de vita/orez si putina salata este delicios si merita avand in vedere ca friptura este mare si satura si un adult, fara sa mai zic de Sangria atat de buna la 7 eur 1/2 l... daca te duci pe la 19:10 e ok dupa se face coada la usa si poti sta destul de mult...

Cel mai bun sandwich la un magazinas chiar la 2 pasi de hotel... cu o bagheta nemaipomenita si multe combinatii (3,8 eur-4,5 eur buc dar merge si impartit la 2), am incercat si la un hotel pe faleza unde ofereau tipul de bufet mananci cat vrei/all you can eat la 13 eur de pers insa am intrat si mancarea nu merita. Sunt multe optiuni de mancare si pentru toate tipurile de buget insa pentru 3 pers fara 50 eur cu tot cu o bautura nu se mananca bine/calitativ.

Magazinele sunt nenumarate si amestecate, atat firme cunoscute cat si cu fakeuri, in cele detinute de arabi/indieni se negociaza totul... insa pot sa spun ca am gasit dulciuri si suveniruri la pret foarte bun fata de Barceloana de unde le-am luat de 3 ori mai scump:(fara sa stiu ca le gasim si aici.

Curatenia camerei a fost impecabila si zilnica, consumabile puneau de cate ori sesizau ca ai consumat...

Pot spune ca a fost o vacanta reusita per total si ca dezavantajele nu au predominat. Sper sa va fie de folos.

Trimis de anamaria74 in 16.08.18 16:48:10
Validat / Publicat: 16.08.18 17:50:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anamaria74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Promenada noaptea
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.38 EUR pe cameră

webmaster87 [16.08.18 17:47:35] »

Mutat în rubrica "Marsol Hotel, LLORET DE MAR" (nou-creată pe sait)

=====

@anamaria74:

.....

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 39&ridAnt=88611

webmaster [16.08.18 20:00:43] »

anamaria74 [16.08.18 20:25:21] »

@webmaster87: locatia este cea buna. Maine incerc si incarc si pozele nu sunt foarte familiarizata cu procedura

webmasterX [16.08.18 20:57:47] »

@anamaria74: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

anamaria74 [16.08.18 21:32:13] »

@webmasterX: cu drag. Maine voiincerca sa pun review si ptr Barcelona si hotelul de acolo. Sper sa fie util

anamaria74