ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2018
DIN: Turnu Măgurele
ÎNSCRIS: 29.08.10
AUG-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 şi 1

Ideală pentru familiile cu copii mici

Pentru că ne doream să vedem DinoPark Râşnov, am decis ca după sejurul de la mare să mergem şi la munte. Am ales pensiunea Nicoleta din Moieciu de Sus, urmare recomandărilor primite aici şi ca de obicei, s-a dovedit că am făcut o alegere bună.

Drumul de la mare la Moieciu a durat cam 8 ore din cauza traseului aglomerat şi deselor blocaje din trafic, ceea ce mi s-a părut infernal de obositor având doi copii mici în maşină. Pentru că nu ni s-a cerut niciun avans la rezervare, am sunat la pensiune să-i asigurăm că ajungem ca să nu dea camera altcuiva. Pe la ora 22 am reuşit şi noi să ajungem şi, deşi trecuse ora de închidere a bucătăriei, au fost drăguţi că ne-au aşteptat şi ne-au servit cina.

Deşi pensiunea are capacitatea de 75 de locuri, noi abia am reuşit să găsim un apartament de 4 persoane, fiind o dovadă a faptului că este o locaţie căutată.

Apartamentul nostru era un duplex cu scară interioară, cu canapea extensibilă jos şi în camera de deasupra cu pat matrimonial. Aveam vedere pe 3 laturi, ceea ce a fost o adevărată desfătare. Se observă în poze ce peisaje frumoase se văd de la fereastră. Am avut şi balcon, pe care însă nu l-am folosit pentru că existau alte locuri mult mai interesante de petrecere a timpului liber. Curăţenie în cameră, prosoape suficiente pentru patru adulţi, cosmetice la baie.

Curtea pensiunii reprezintă însă atu-ul acesteia şi motivul principal pentru care am ales-o. Plină de flori, spaţii de relaxare, loc de joacă pentru copii bine dotat. Există şi o clădire separată unde se poate juca ping-pong şi biliard, foarte utilă pe timp urât. Noi am avut noroc de vreme frumoasă şi ne-am bucurat din plin de curtea pensiunii.

Am mâncat la ei toate mesele şi am încercat să comandăm de fiecare dată altceva. Toate felurile de mâncare au fost bine gătite, gustoase şi proaspete, iar comanda venea relativ repede. Am observat că veneau grupuri de turişti de la alte pensiuni să mănânce la ei, mesele fiind mai tot timpul ocupate. Trebuie neapărat să evidenţiez efortul domnului Vali, ospătar şi recepţioner în acelaşi timp, care robotea fără semne de oboseală şi cu o amabilitate exemplară de dimineaţa până seara. Mai rar asemenea oameni dedicaţi muncii lor!

În ziua a doua a sejurului nostru am decis să mergem la Râşnov să vizităm Dino Park, scopul principal pentru care ne aflam în zonă. Din păcate, drumul dintre Bran şi Râşnov este în reabilitare de mult timp, se circulă alternativ doar pe câte o bandă, iar zonele în lucru sunt semaforizate. În ziua respectivă a avut loc un accident, ocupându-se astfel singura porţiune accesibilă a şoselei, şi cum semafoarele nu aveau cum să ştie de existenţa accidentului :)), s-a format o busculadă auto de toată frumuseţea, că am fost nevoiţi să ocolim prin câmp, prin lucerna unor oameni, unde s-a improvizat un drum de către localnici. Am făcut în două ore un drum pe care în mod normal ar fi trebuit să-l parcurgem într-o jumătate de oră. Am ajuns la Dino Park la orele amiezii, obosiţi şi înfometaţi, astfel că nu prea am mai avut chef de vizitare. Aş reveni oricând în zonă pentru frumuseţea zonei, pentru obiectivele turistice din zonă şi pentru pensiunea Nicoleta, însă starea drumurilor este descurajatoare pentru turişti. Mai grav este că am înţeles că firma care executa lucrările de realbilitare nu şi-a primit banii, astfel că şi-a strâns utilajele şi a abandonat lucrarea, necunoscându-se când se va termina de reabilitat drumul. În niciun caz în acest an...

Ultima zi am petrecut-o la pensiune, deşi ne-am fi dorit să vizităm Braşovul, dar am renunţat din cauza experienţei neplăcute din ziua anterioară. Nu mai doream să petrecem încă o după-amiază prin ambuteiaje în trafic sau prin culturile agricole ale oamenilor. Însă nu a fost o zi pierdută, pentru că ne-am relaxat şi ne-am bucurat în tihnă de frumuseţea locului.

La întoarcerea spre casă, am luat-o pe culoarul Rucăr-Bran, pe care chiar îmi era dor să-l parcurg, datorită peisajelor spectaculoase. Însă şi pe aici am găsit drumurile mai proaste decât le ştiam... Dacă mie, româncă, obişnuită cu drumurile noastre, mi s-au părut revoltător de proaste în această vacanţă... Mă întreb ce părere or avea turiştii străini care vin să viziteze zona? Păcat de frumuseţea zonei... :(

Trimis de cris1982 in 16.08.18 15:20:24
Validat / Publicat: 16.08.18 18:14:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 2609 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Împrejurimile pensiunii

Safta Radu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.08.18 18:48:51]

În sfârşit, mai dau şi eu primul vot la un review! Aici eşti pe terenul meu cum se spune, munte, aer curat, altceva!

O întrebare: de la Moeciu de Jos până la Dragoslavele au terminat de asfaltat? Anul trecut, prin august, se lucra în plin pe zona respectivă, am stat la semafoare de mi-a albit barba.

Foarte posibil ca duminică dimineaţă să ajung şi eu pe la Bran, la o pensiune, sunt interesat de starea drumului.

Iar cu momentele mai puţin plăcute, ce să-ţi spun, dă-le uitării, încearcă să vezi doar partea plină a paharului. Trăim în România, şi asta ne ocupă tot timpul !

cris1982AUTOR REVIEW
[16.08.18 21:45:31]

@Safta Radu: Partea dintre Dragoslavele și Rucăr este bună, dar restul este plin de gropi. Am dat uitării supărarea cauzată de drumurile proaste și acum doar ne amuzăm când ne amintim de plimbarea noastră prin lucernă. Adevărul este că atmosfera de la pensiunea Nicoleta ne-a făcut de pe atunci să uităm de neplăcerile cauzate de drum.

ioan marinescu
[19.08.18 10:50:09]