ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2018
AUG-2018

Cazare la Pensiunea Cerbul in Dambovicioara

localizare comuna Dambovicioara, zona Rucar--Bran

***

Pensiunea Cerbul este situata foarte aproape de Pestera Dambovicioara, distanta ce poate fi parcursa lejer in 20 minute. Amplasarea ei este una facila, cum vi dinspre Rucar pe E 574, treci peste raul Dambovita si faci prima la stanga pe DJ 730. Mergi cale de cateva minute, sa fie vreo 3... 4 si ajungi la punctul de plata a taxei de intrare in zona, in valoare de 2 lei/persoana, pentru masina nu se percepe taxa.

De aici urmezi drumul principaliari la un moment dat apare o cladire frumoasa, situata pe partea dreapta chiar intr-o curba larga.

Caldirea

Una impunatoare, parter si 3 etaje, construita pe 2 laturi in forma de L. La parter este crama si parcarea, la etajul 1 terasa, restaurantul, barul si receptia, iar la etajele 2 si 3 sunt camerele pentru turisti in numar de 21.

Camera "7"

Situata la etajul 2 al cladirii, deasupra restaurantului, este destul de maricica si luminoasa. Cum deschizi usa ai pe peretele din stanga un sifonier cu 3 usi, o comoda pe care se gaseste televizorul si o masuta rotunda cu 2 tabureti. In fata ai baia si mai la dreapta

este iesirea pe terasa cu vedere la deal/verdeata. Mijlocul camerei este ocupat de pat, insa unul modest de doar 140, desi ar fi loc de unul mai generos, mai ales ca are si noptiere stanga/dreapta. Salteaua una buna, asternuturi/perne/pilota oki.

Baia

Incapatoare, cabina dus de colt, wc si chiuveta. Aici am avut tot ce este necesar de la prosoape la articole de igiena (sapun/sampon/sapun lichid), apa calda instant ceea ce la munte este chiar necesar... pt unii.

Balconul

Micut dar ok, fara mobilier, insa se putea scoate masuta si taburetii din camera. Acum insa nu vad de ce as fi stat aici, noi nefiind fumatori.

Este util sa ti la rece ceva, insa musai bine protejat daca este mancare fiindca vin pisicile peste noapte (au atentat la pestele meu ramas de la pranz fiindca portia a fost foarte generoasa).

Pensiunea serveste toate cele 3 mesele, cazarea poate fi luata cu sau fara MD insa eu recomand cu MD fiind unul bogat si satios. Noi am platit 150 lei/noapte cu MD inclus.

MD

Se serveste incepand cu ora 8/8.30 si este unul gandit sa te ajute la drumetie, sa te incarce cu energie pentru mai multe ore.

Pentru cei 15 lei am primit ceai, cafea, unt, gem, zacusca, 3 feluri de branza (una proaspata, una maturata si una gen de burduf insa foarte fina si gustoasa), cascaval, 2 oua ochiuri, rosie, castravete, caizer si sunculita toate in cantitati bune nu cu economie.

Produsele, in mare parte sunt din ferma propie si au un gust excelent!

Nu am reusit sa mananc tot, nu am vazut pe nimeni sa o faca asa ca eu consider ca am primit destul pentru pretul platit.

Personalul

In primul rand am sa spun ca am fost indrumati aici de catre Magda, patroana la CASUTA cu DULCIURI, un mic magazin de ciocolata in fel si chip, situat la intrarea in pestera Dambovicioara, pe care am intrebat-o unde sa mancam ok in zona. Ne-a spus fara sa clipeasca ca la Cerbul este cel mai bine, actualii patroni fiind de copii prin restaurant si bucatarie alaturi de parinti, deci cu o experienta apreciabila.

Am urmat sfatul, am mancat si am ramas peste noapte cazati la ei.

Am fost tratati corect, cu zambet sincer si mult bun simt, chiar se punea problema sa nu am atat cash (nu se plateste cu POS nicaieri in zona) dar am primit un raspuns frumos/scurt "nu este nici o problema, am incredere ca maine dimineata dati o fuga in Rucar, sunt 5 km si scoateti bani. "

Nu a fost necesar, dar am apreciat gestul frumos. Nu am vazut mult personal si cu toate astea masa (pranz, cina, md) a fost servita repede, nu s-a asteptat mai mult de 10/15 minute chiar daca la prans erau destule persoane pe terasa.

Terasa pensiunii

Generoasa, cu mobilier tipic pentru zona de munte, mese si scaune din lemn lacuit, cu o stiva de blanite de oaie in caz ca vrei sa pui pe scaun. Privelistea este la drumul judetean si spre munte, aerul racoros asa ca tot sa admiri si sa bei o bere rece.

La capitolul mancare si bautura stau foarte bine, am sa pun ceva poze si poate voi scrie detaliat despre mesele servite aici. Merita.

Un loc de cazare/popas/luat masa pe care am sa il mai vizitez si pe care il recomand cu incredere fiindca a fost foarte ok calitate/pret.

Trimis de roth in 15.08.18 22:45:44
Validat / Publicat: 16.08.18 08:29:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DÂMBOVICIOARA.

VIZUALIZĂRI: 6162 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pensiunea vazuta cum vi de la Pestera Dambovicioara, drumul face dreapta

[16.08.18 08:28:57]

@roth: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Pensiunea Cerbul, DÂMBOVICIOARA" (nou-creată pe sait)

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[16.08.18 10:39:00]

iulian68
[16.08.18 13:34:40]

Sarut mana, chiar mi-a captat atentia aceasta locatie! Mai ales ca ai si ce sa faci in zona!

doinafil
[16.08.18 18:08:28]

@roth: „AmFostAcolo”, la „Cerbul”, și eu, chiar de două ori! Eram cazați la Rucăr și, după ce-am mers la peștera „Dâmbovicioara” ne-am ospătat regește la restaurantul „Cerbul”.

Este un restaurant bun și un loc foarte frumos, curat, bine aprovizionat și pe care, dacă l-ai „călcat”odată, nu te vei codi să mai mergi să mănânci acolo!

Despre peisaj nici nu mai are rost să amintesc, este superb!

Am votat cu drag!

[16.08.18 18:53:27]

@webmaster26: este perfect ca si localizare

[16.08.18 18:56:15]

@iulian68: Ma bucur, o sa scriu mai departe cate ceva despre zona insa e important sa amintesc cum ca faimoasa cabana Brusturet nu mai este deschisa, valea e superba, plina de romanasi cu gratare dar cabana nu mai este.

[16.08.18 19:55:45]

@roth: Super locația! Frumoasă, amplasată într-un peisaj superb!

Prețul e decent, iar ce spui tu despre micul dejun... pare a fi măricel! Se vede și din poze!

Mie mi-a plăcut!

[16.08.18 22:14:17]

@doinafil: Asa este, un loc deja batut/cunoscut e unul mai facil pt o viitoare vizita. Eu am cautat intai aici sa vad cine ce spune si am vazut ca nu a scris nimeni, am mers sa vad camera, unde iinafara de pat care este mai ingust (dar iarna e bun ca te ti aproape totul arata impecabil.

Omenia, increderea si placerea cu care am fost servita m-a facut sa scriu de cum am ajuns acasa. Am restante, e plina tolba insa oamenii si mai ales locul/peisajul meritau cateva randuri asa la cald.

[16.08.18 22:24:49]

@Zoazore: Zanut-o nu cred ca pridideai nici tu, e generos asa unul de "muntean" adevarat, nu unul lesinat de oras/fite.

[17.08.18 08:54:42]

@roth: Ba de taietor de lemne sau alpinist! Rosia cu branza o dovedeam! Si oul! De rest: unt si gem! Arata dulceata aia intr-un mare fel!

aurora56
[08.09.18 08:07:58]

Foarte frumos descris si tinand cont de impresiile tale am hotarat sa mergem la aceasta destinatie. Abia astept. Sper sa începem in patul ala. In toate camerele avea pat atat de mic? Votat cu drag.

[08.09.18 09:25:12]

@aurora56:

Sper sa începem in patul ala

Ce speri tu să-ncepi, Aurora?

[08.09.18 09:49:18]

@aurora56: Buna, eu nu am vazut si alte camere, dar... incapi sigur... parol.

Vacanta reusita, sa mergeti pe defileu este superb.

aurora56
[08.09.18 15:00:38]

@Zoazore: stiu si eu... vom vedea noi. Un alt început. ????.Mi s-a blocat telefonul si nu reușeam să văd ce am scris.

[08.09.18 15:18:04]

@aurora56: