ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2018
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2018

Vacanța celor 100000 de pași

Cred ca este o realizare frumoasa asa ca mi s-a parut un titlu potrivit. Initial planul meu era ca in august sa vina familia la mine sa ne bucuram de cateva zile de vacanta insa mamei i s-a parut un drum obositor pentru doar cateva zile de relaxare asa incat am decis ca anul viitor (daca oi mai fi pe aici) sa imi iau un concediu ceva mai lung iar anul acesta sa vina baietii la mine pentru o saptamana.

Acum trebuia sa fac planul astfel incat sa nu se plictiseasca, sa fie ceva frumos, sa imi placa si mie dar si lor, sa atingem destinatii (macar o parte) unde singura nu m-as duce din diverse motive, etc. Banii nu au mai fost luati in calcul decat ca buget (normal nu voiam sa fac excese, dar trebuia sa imi fac niste calcule). Aveam de facut plan pentru 9 zile si am sa vi-l expun si voua deoarece este un program care poate fi luat in calcul fie ca ca aflati in Kufstein, Innsbruck sau Munchen si de ce nu Salzburg (macar partial avand in vedere ca intre Kufstein si Salzburg sunt 115 km).

Mai intai am sa va mai prezint inca o data pozitionarea orasului Kufstein deoarece in prezentarea traseelor am sa fac referire la 2 rute.

Kufstein - Munchen – 90 km

Kufstein - Innsbruck – 75 km

Si acum pe repede ‘nainte aceasta vacanta a noastra urmand ca sa o detaliez in episoadele urmatoare dar am sa pun si poze din fiecare zi pantru a avea un tablou general al vacantei noastre:

Ziua 1: fiind o zi de “tranzitie” am hotarat sa stam mai pe langa casa, adica am mers la un parc acvatic - Wave in Worgl. Directii de ajuns: din Kufstein cu trenul cateva minute (sunt 15 km) directia Innsbruck, apoi din gara autobuzul linia 3, biletul costa 2 euro valabil 24 ore. Cunoscand si programul masinilor a fost usor sa ne programam plecarea pentru a nu sta mult in soare. O surpriza placuta la acest parc acvatic, se aplica o reducere fata de pretul afisat, reducerea fiind data de numarul gradelor de afara, noi am avut 25%. A fost o zi placuta si o voi dezvolta in episodul urmator.

Ziua 2: Trebuia sa fie castelul Neuschweinstein dar nu erau turisti suficienti asa ca am schimbat duminicile si atunci a fost Achensee. De fapt inainte de Achensee ideea mea era de Chimsee, insa colegii mei mi-au spus ca imi va placea mult mai mult la Achensee si asa a si fost si sper ca ii va placea si lui @aurici care poate chiar azi a ajuns pe aici (vremea cam cu figure). Achensee a fost o destinatie frumoasa, destul de obositoare si pot sa va spun ca si o destinatie care iti score ceva bani din buzunar daca vreti sa faceti ce am facut noi, dar frumos totul, asa ca ziua noastra a fost precum o shaorma, cu de toate, mocanita, croaziera pe lac, telecabina, un zbor cu tiroliana. Zborul cu tiroliana a fost o experienta noua, foarte interesanta, facuta fara sa o gandesc, am sa va povestesc la momentul resectiv de ce nu am ganditi-o, si mi-a parut bine ca am facut-o. Cum vi se pare? Ca sa nu mai spun ca am avut si momente in care am alergat ca sa prindem conexiunile.

Ziua 3: In plan era deja fixat Innsbruck, deoarece il aveam ca plan pentru doua zile si desi sunt doar 75 km am decis sa le fac o surpriza baietilor si sa ramanem peste noapte in Innsbruck, o noapte petrecuta la Hotelul Sailer, pe care il recomand ca pozitie si nu numai, dar am sa povestesc despre el la momentul potrivit, dar astfel am reusit sa facem si o plimbare noaptea prin oras. Pentru prima zi ca si obiectiv principal era Nordekette si ce-o mai incapea pe langa el, astfel incat au mai fost Patscherkofel, Gradina Zoo, Palatul Hofburg- baietii pentru ca eu deja il vazusem iar eu am vizitat Hofkirche (si ei dar foarte repede). Apoi ne-am cazat, am iesit sa facem o trecre in revista a centrului istoric dar si sa mancam ceva si apoi plini de elan ca tot eram satui hai sa vedem Swarowski sa terminam cu deplasarile lungi. Cand ii va veni insa randul am sa va povestesc cum a fost si cu acest muzeu. Am incheiat seara rupti de oboseala (record personal mai mult de 18000 pasi, si ca sa vedeti ce obositi am fost nu ne-a mai ars nici de mancare sau bautura, am cautat un loc unde sa bem o limonada.

Ziua 4: Tot Innsbruck normal, primul obiectiv Castelul Ambras, Panorama Tirol, apoi au urmat Muzeul Clopotelor, Turnul Orasului si Audioversum. Normal, ne-am plimbat putin din nou si prin centrul istoric, ne-am delectat cu cate o inghetata, cate o cupa a 1.5 euro si sa stiti ca nu din zgarcenie am luat asa, dar zau ca nu mergea mai mult, cel mare chiar a comentat ca ii pune doua cupe si el a cerut una doar. L-am linistit spunandu-i ca aici asta inseamna o cupa. Si finalul finalului a insemnat si o deplasare la centrul comercial si niste mici cumparaturi pentru ei.

Ziua 5: Pentru ca baietii mei nu sunt foarte mari plimbareti daca traseul nu ii atrage, traseul spre cheile Kundl au insemnat sa luam trenul pana in Worgl (8 minute) apoi o masina pana in Muhltal si apoi un fel de titicar ???? numit Bummelzug cu care am mers vreo 3 km doar pana am ajuns la intrarea in aceste chei, iar de aici un traseu superb cam vreo 2-3 km, peisaje de vis, si astfel am ajuns in Kundl (orasul in care ajung in fiecare zi la munca). De aici am luat trenul spre Rattenberg, cel mai mic orasel din Austria, are doar vreo 500 de locuitori, mic si frumos, am vizitat un muzeu dar si o fabrica de produse din sticla si unde erau obiecte foarte frumoase, apoi am luat masa la restaurant dupa care ne-am indreptat spre casa.

Ziua 6: Iar plecat de dimineata de acasa (de obicei luam trenul de 8.12 sau 8.36 in functe de locul unde trebuia sa ajungem) si de data aceasta statia noastra s-a numit Vomperbach unde se gasesc “Haus steht Kopf” si “Die Welt der Schmetterlinge” adica “Casa intoarsa” si “Lumea fluturilor” (de fapt aici am stat mai mult la papagali). Amandoua obiectivele sunt interesante si foarte usor accesibile fie de pe sosea sau calea ferata.

De aici am luat trenul spre Schwaz sa vedem mina de argint si biserica Franciscana si poate un muzeu, insa am facut greseala sa ne oprim la Mall si s-a rupt filmul, am plecat acasa cu niste “mici” cumparaturi care nu ne-ar fi permis alte deplasari. Dar stiu eu pe cineva care a ajuns sa vada ieri mina de argint ???? asa ca astept povesti.

Si pentru ca am ajuns in Kufstein la o ora rezonabila ne-am oprit sa luam pranzul (oferta de pranz 9.20 euro o ciorba si snitel cu cartofi prajiti sau salata de cartofi).

Ziua 7: In aceasta zi aveam achizitionata o excursie spre Mayerhofen (unde aveam sa vedem un targ cu produse traditionale) iar apoi urma sa ne indreptam spre cascada Krimml. Cum insa nu au fost suficienti turisti am fost sunata si mi s-a propus una dintre celelalte doua excursii planificate vineri astfel incat am ales St. Moritz cu intoarcerea prin pasul Bernina si oprire pentru pranz si shopping in Livigno. Ce pot sa spun despre alegere decat de bine, chiar daca am plecat pe vreme urata din Kufstein, am avut noroc ca pe drum vremea sa ne fie favorabila, astfel incat am mers pe un traseu superb, acum ce sa va spun, am evitat Transfagarasanul din cauza de rau de masina si ma gandeam uite cum merg eu pe astfel de trasee in alta tara. Timpul avut la dispozitie atat in St. Moritz cat si in Livigno a fost de aproximativ doua ore, fructificate destul de bine deoarece ma uitasem inainte cam ce as putea sa admir, asa ca nu mi-a parut rau.

Ziua 8: Iar o zi de relaxare, am hotarat ca va fi Therme Erding (la vreo 35-40 km de Munchen), foarte frumos, foarte mare, si desi am zis relaxare, o zi intr-un astfel de loc este superobositoare, nu cred ca am stat la odihna 15 minute, in rest pe la toate piscinele, locurile de divertisment, o sa povestesc iar la final ne-am intors in Munchen pentru a manca la un restaurant recomandat de colegi (o experienta foarte placuta) si ne-am intors acasa pe la ora 21.00 (plecasem dimineata cu trenul de ora 7.00 asa ca eram destul de obositi).

Ziua 9: Cu toata oboseala noastra dimineata am dat scularea tot devreme, pentru ca la ora 7.15 ne prelua autocarul pentru a ajunge la Castelul Neuschweinstein, traseul la dus prin Innsbruck, apoi dupa vizita la castel am mai facut o oprire la vreo 35-40 km pentru a vizita Wieskirche, o biserica stil rococo, foarte draguta de altfel, dar destul de mediatizata si aceasta asa ca erau destui vizitatori.

Preturi nu are rost sa va ofer acum, am sa va spun la fiecare poveste in parte preturile care va pot interesa. A fost o vacanta intensa si povestind colegilor ce am vazut unii au recunoscut ca in cei 3-5 ani de cand sunt aici nu au vazut atatea ????.

Cred ca daca as avea masina as vedea si mai multe pentru ca as avea cu ce sa ma deplasez mai usor, dar oricum trebuie sa fiu multumita si cu ceea ce se poate cu transportul in comun care este bine pus la punct.

In continuare va invit sa vedeti pozele, urmand ca de data viitoare sa dezvolt ceea ce aici am prezentat pe scurt.

Trimis de mishu in 15.08.18 14:30:32
Validat / Publicat: 15.08.18 15:35:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2408 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Ziua 2 - Achensee, peisaje de poveste

sunflower
[15.08.18 17:14:04]

Frumos si extraordinar de frumosi baieti aveti! Sa va traiasca si sa va bucurati unii de altii!

maryka
[15.08.18 18:21:30]

Superb! felicitări pentru timpul petrecut frumos alături de băieți!

[15.08.18 19:38:01]

@sunflower: Multumesc frumos pentru urari si pentru vizita si aprecieri.

[15.08.18 19:40:17]

@maryka: A fost o saptamana intensa si pentru mine si pentru ei, cu sculat dimineata intre 6.00-8.00 dar am avut parte de vreme frumoasa si ne-am bucurat de cele petrecute dar si de timpul petrecut impreuna.

Dana2008
[15.08.18 21:20:33]

@mishu: MINUNAT totul!!! ????

Am fost și eu împreună cu voi prin intermediul fotografiilor. Mulțumesc frumos!

Ce locuri frumoase ați vizitat în cele 9 zile! Programul a fost încărcat, dar ați mai întărit niște legături de familie și ați mai adăugat o mulțime de amintiri la care să va gândiți cu plăcere.

FELICITĂRI Mishulica!

Aștept articolele detaliate. ????

[15.08.18 21:41:58]

@Dana2008: Sa stii ca si mie mi-a placut sa-ti urmaresc concediul prin Grecia si cred ca in acest fel putem calatori mai mult.

Sper sa isi aduca aminte cu placere de aceasta vacanta, acum inca nu s-au dezmeticit deoarece cum au plecat de la mine a doua zi au plecat in tabara la mare, asa incat vacanta lor s-a prelungit.

Sa se bucure cat mai mult de tinerete iar noi de ei.

Zoazore
[16.08.18 20:28:21]

@mishu: Fată, dar rezistenți sunteți! Hai, că ăia micii au făcut antrenament, dar tu? Ce-ți face piciorul?

Și-aici ai făcut un rezumat! Păi du-așa o ”relaxare” aș fi picat răpusă!

Super-frumoasă, super interesantă, dar și super intensă!

Putere vă doresc!

Sper ca mămicii tale să nu-i faci tot așa!

P14= ce gagici mișto și-au tras băieții tăi!

[16.08.18 20:37:04]

@Zoazore: Cred ca ne-am servit-o reciproc, eu ii sculam devreme, ei aproape ca ma alergau pe drum, ca sa nu mai spun chiar ca am avut si momente in care chiar am alergat, dar o sa povestesc cat de curand.

A fost super intensa ca uneori mi venea pur si simplu sa ma tarasc pe hol pana la apartament, dar daca ar fi sa o iau de la capat as facea-o.

Iar mamicii mele normal ca nu pot sa-i fac asta, dar lasa ca merg in septembrie la mare si o sa fiu o lenesa de dimineata pana seara, ca nu suport caldura asa ca voi cauta umbra si relaxare si povesti cu mama.

krisstinna
[17.08.18 08:17:21]

@mishu: Nimic, dar absolut nimic de pe lumea asta nu e mai plăcut decât “oboseala” alături de copiii noștri.

Ce frumoși sunt băieții, ce mari s-au făcut!

Și ce vacanță frumoasă le-ai oferit

Frumos zborul vostru, minunate sunt și pozele, te felicit pentru tot!

Zoazore
[17.08.18 08:56:18]

@mishu: La care mare? Tu lenesa? Neah! Nu te cred!

robert
[17.08.18 09:10:30]

@mishu: o altă lume! Cât de departe suntem! Felicitări pentru excursiile alături de iubiții tăi copii!

DOINITA
[17.08.18 11:09:38]

Abia acum am reusit sa vad si pozele. Superb totul!

Felicitari!

[17.08.18 23:16:17]

@krisstinna: Ei sunt motivul pentru care soarele rasare in fiecare zi. I-as fi tinut treji toata perioada cat au fost la mine daca s-ar fi putut, sa ma pot bucura de ei cat mai mult. Am realizat multe cu gandul la ei, dar am si lipsit mult de langa ei, insa ma socotesc o mama fericita si in fiecare zi multumesc Domnului ca fac parte din viata mea.

Am incercat sa le fac vacanta atat de frumoasa pe cat am fost in stare si cred ca au de ce sa-si aduca aminte.

[17.08.18 23:18:34]

@robert: Suntem departe intradevar si am avea atat de multe locuri frumoase si am putea schimba la noi viitorul copiilor nostri si asta ma doare cel mai rau.

Multumesc frumos de vizita si aprecieri.

[17.08.18 23:20:38]

@DOINITA: A fost o saptamana reusita cu adevarat si trebuie sa mai gandesc o vacanta ceva.

Ma bucur ca ti-au placut si pozele, multumesc frumos pentru vizita si aprecieri.

crismis
[18.08.18 21:05:05]

@mishu: Ce pot să zic decât: wow! wow! wow!

Așa vacanță mai da! De fapt, am prins câte ceva pe fb, dar povestit astfel, totul capătă mai mult sens! Bravos, la cât mai multe escapade alături de minunații tăi!

[18.08.18 21:13:19]

@crismis: Mulțumesc frumos, a fost una dintre cele mai frumoase vacante ale mele și as lua-o de la capăt oricând.

Mulțumesc frumos de vizita și aprecieri.

crismis, DOINITA, maryka, mishu, robert, sunflower, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂStrăbătând Austria: