ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2018
ÎNSCRIS: 13.06.11
AUG-2018

Un restaurant mereu la inaltime

Zilele pana la plecarea in concediu sunt numarate, asa ca incep pregatirile. Mai intai punem pe hartie (adica ea) _ tot ce e de luat ca fiind necesar (desigur, 40 % se intorc neatinse), apoi apar alte neajunsuri, gen “imi trebuie alt costum de baie, trebuie sa luam nu stiu ce crème de protectie, sa imi mai iau nu stiu ce pentru plaja, etc etc... “ Mai mama dar pentru sinistratul de langa tine nimic, nimic? “ ma bag si eu in seama si raman asa...

Duminica in familie a inceput frumos, cu mic dejun in tandem, apoi bautul cafelei fiecare in mediul lui (laptop sau tv) iar undeva dupa pranz imi este adresata intrebarea ' mergem si noi un pic printr-un mall ca sunt reduceri la Jolidon, si apoi la Kaufland “? Ce poti sa raspunzi, ca meci nu e, masina functioneaza la parametri maximi, deci 'da mama, sigur ca da! '

Dupa ce am colindat mall-ul de la Sun Plaza pe care l-am ales in detrimentul celui de la AFI tocmai pentru ca e mai mic si poate terminam mai repede (dar si daca nu gaseam aici ceea ce avea in gand, va dati seama ca urma sa-l vizitam si pe acela) din fericire a cumparat ce si-a dorit si intr-un final si-a dat acceptul de a parasi acea incinta. Insa acum am mai schimbat si eu traseul antestabilit, si am propus sa nu mai mergem la cumparaturi ci undeva, sa mancam. Propunere acceptata si acum, unde sa mergem? Din fericire in sectorul 6 sunt multe locuri frumoase unde putem lua masa, doar ca eu am propus din start restaurantul Vulturul pentru ca am fost acolo de multe ori, si tot de atatea ori a fost totul ok. Asadar cap compas catre restaurant, aflat la mai putin de 2 km, pe b-dul Iuliu Maniu, nr 181, pe partea dreapta cand mergeti spre autostrada A1.

O mica parcare este in fata restaurantului insa eu nu am folosit-o niciodata, pentru ca dupa ce treceti de poarta de intrare si urmati aleea, aceasta va va duce intr-o parcare cu adevarat generoasa. Cred ca parcarea de la poarta e folosita de cei care raman sa ia masa la terasa si prima cladire ale restaurantului. Aceasta terasa este nu foarte mare, avand, cred in jur de 6-10 mese. Se poate intra in restaurant, unul frumos amenajat cu mese de 4-6 persoane, elegant, avand aer conditionat, si o capacitate de 80 de locuri. Sunt primele cladiri construite aici, cu ele a debutat restaurantul acum multi ani. Ulterior, pe partea dreapta s-a construit o alta sala restaurant, mai mare, dar la fel de elegant amenajata si mobilata, cu acestea doua putandu-se organiza evenimente private mai mari sau mai mici, simultan, in paralel. Apoi, pe partea dreapta, pana in parcare s-a amenajat o terasa. Imi aduc aminte cand erau doar niste mese intr-un spatiu acoperit. Acum, nu numai ca s-a marit, dublandu-se numarul de locuri, dar arata intr-un mare fel, cu geamuri rabatabile, cu acoperisuri retractabile electric, acestea modificandu-se in functie de vreme si temperatura. Totul de bun gust, mese de doua sau patru persoane, foarte multe flori, in special niste orhidee uriase care cred totusi ca erau naturale, am studiat una mai apropiata de masa noastra si am ajuns la aceasta concluzie, scaune confortabile, atmosfera frumoasa si destinsa. Aici am ramas si noi, la o masa de doua persoane.

Imediat ce ne-am asezat o tanara a venit si dupa ce ne-a urat bun venit ne-a inmanat meniurile intrebandu-ne totodata daca vrem sa ramana pana vom comanda, daca vrem, ceva de baut. I-am multumit pentru amabilitate si am rugat-o sa revina totusi ulterior, pentru ca nu mai fusesem de un an acolo si nu mai stiam ce mai este in meniu si ce nu. Meniul, diversificat si apoape neschimbat, preturile decente, mai ales pentru marimea portiilor, foarte bine structurat, poate acoperi in mare parte preferintele culinare ale oricui, doar la bauturile alcoolice oferta mi s-a parut cam limitata. Ma refer la faptul ca bauturile romanesti traditionale gen palinca, tuica, etc nu se prea gasesc, aici totusi existand un fel de palinca. Daca va aduceti aminte, la restaurant Stogu din Olanesti nu exista nimic productie locala si de aceea ma intreb, romanii chiar prefera wisky in detrimentul palincii? Inclin sa cred ca nu.

Ospatarita a revenit, am comandat bauturile respectiv palinca, apoi am continuat cu o ciorba de burta si doua portii de snitele din porc Palermo, cu o garnitura de cartofi prajiti si o salata de ardei copti, pentru desert urmand sa revenim. A sosit palinca si apa minerala, iar domnisoara ne-a intrebat daca suntem de acord sa nu aduca atunci mancarea, ci doar mai tarziu, dupa ce vom savura auturile. Era exact ceea ce vroiam eu sa o rog, asadar i-am dat o 'bila' alba! :)

Palinca foarte buna, si chiar parea a fi naturala, spun asta pentru ca am ajuns sa ma consider un cunoscator! Asta pentru ca datorita acestui sait mi-am facut multi prieteni din diferite parti ale tarii de la care, cu ocazia intalnirilor anuale, am avut ocazia sa gust acesta licoare si sa o pot compara … A venit apoi ciorba mea, in timp ce 'sefa' mai avea de vorbit cu paharutul sau. Ciorba foarte buna, de mult nu am mai mancat una asemenea, cu foarte multa carne, smantana si otetul, imbunatatind-o considerabil in opinia mea, eu fiind adeptul formei de 'extra smantana'

Snitelele Palermo, uriase, m-au facut sa fiu sigur ca va trebui sa luam din ele la pachet inca de cand au venit, iar Nina neputand sa renunte la tentatia papanasilor (vedem noi ce spune costumul ala de baie :)) ) i-a comandat din start la pachet. Cartofii prajiti profesional, salata de ardei copti perfecta, mai ales ca 'umblase' sotia mea prin bol si mai adaugase una, alta, iar la sfarsit o carafa de vin roze demisec excelent dealtfel, toate acestea in ansamblu au constituit o masa deosebita facand din iesirea noastra o seara petrecuta agreeabil intr-o atmosfera placuta, linistita si cu niste ospatari omniprezenti in pofida faptului ca era destul de aglomerat, politicosi si bine instruiti, atenti la detalii si la cerintele consumatorilor. Ramanea doar aspectul transferului la domiciliu, avand in vedere ca venisem cu masina … Atunci a intervenit aplicatia Blackcab, I drive your car, am comandat asadar sofer, si chiar daca aplicatia era super solicitata, duminica seara fiind foarte aglomerat, in 20 de minute urcam cu Nina in masina noastra si eram dusi pana acasa. Cost? 50 de lei.

Consumatia facuta la restaurant s-a ridicat la suma de 140 de lei, cum spuneam deloc mult pentru ceea ce am consumat. Ce e mai rau, este faptul ca dupa ce am fotografiat multe, inclusiv ciorba pe masa, snitelele si papanasul le-am 'pozat' acasa..., Iar am uitat, si oricum nu ma simt prea bine sa pozez cand e lume multa in jur … Va recomand insa cu toata placerea acest restaurant care in ciuda trecerii anilor, nu a lasat stacheta, dimpotriva, s-a dezvoltat frumos si a castigat clienti prin toate aceste schimbari in bine, iar pe cei care i-au calcat pragul i-a fidelizat...

Trimis de iulian68 in 14.08.18 17:50:45
Validat / Publicat: 14.08.18 18:47:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1226 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Totul modern...

krisstinna
[14.08.18 19:22:02]

Confirm, e un restaurant bun, cu prețuri bune, cu personal super, am mâncat și băut de multe ori acolo

Să va fie de bine!

PS:

Cui vrei să te pârăsc: Ninei sau domnului C?

[14.08.18 19:43:01]

@krisstinna: Nu ai cu ce sa ma pârăsti Ninei ca doar a fost cu mine! Cu d-nul C e altceva, lada ca imi recunosc fapta personal si sapt asta recidivam... ????

[14.08.18 20:22:40]

@iulian68: Sa va fie de bine, la ciorba de burta am inghitit in sec, dar am luat un pahar cu apa si mi-a trecut .

Felicitari, votat cu mare drag.

[14.08.18 21:39:56]

@mishu: multumim mishu, chiar a fost buna multumesc pt vizita! ????

viviv
[15.08.18 07:34:34]

Vot. Frumos restaurant! Acum 10 ani am facut cununia civila la acest restauranturneu. Multumesc

Zoazore
[15.08.18 09:28:58]

@iulian68: Trec zilnic pe lângă el, cu autocarul, în excursia mea la și de la muncă. Îmi place tare clădirea și chiar eram curioasă cum arată la interior!

Se pare că-i frumos și pe-afară, și pe dinăuntru!

Și, din ce-am putut vedea (că nu se văd toate!), și prețurile-s bune! Păcat că-i departe tare de mine!

Ciorba de burtă n-o văd! Nu vreau s-o văd, că leșin! Acum beau cafea, da?

[15.08.18 12:38:13]

@Zoazore: Lasă Zozo', cum am fost la Cocosu' Rosu, putem sa mergem si aici, nu e o disranta f mare. Si chiar merita sa-i 'călcăm ' o dată! ????

Zoazore
[15.08.18 15:54:26]

@iulian68: Da, n-am zis că nu voi merge, am zis că mi-e peste mână, ca și Cocoșul! Eu îl pot ruga pe șofer să oprească în zonă și să trec strada, asta dacă e în timpul sâptămânii! Greu e cu plecatul de-acolo. De meritat, merită pe deplin!

Michi
[15.08.18 16:32:37]

Talent dom´le talent, parcă văd fiecare scenă!

iulian68, Michi, mishu, viviv, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: