ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2018
DIN: Cătămăreşti-Deal [BT]
ÎNSCRIS: 26.09.13
AUG-2018

Seducatoarea si salbatica Creta (si excursiile pe care le-am facut)

Sunt atat de multe locuri frumoase pe lumea aceasta, incat ti-ai dori sa fii vesnic, sa ai un buget nelimitat, sa poti calatori liber, la nesfarsit; cum toate acestea sunt utopii, ramane sa gasesti frumusetea in sufletul tau si s-o incarci periodic cu toata splendoarea pe care ochii tai, mai mult decat orice camera foto, o pot cuprinde.

Omenirea, de-a lungul istoriei ei, a zamislit lucruri uimitoare insa, cu toate acestea, mi se pare ca adevaratele minuni, cele care-ti fura ochiul si sufletul, le zideste, zi de zi, cu truda si migala, natura. Iata de ce, cel mai adesea, catre natura ma indrept, cu ea rezonez si din resursele ei nesecate imi trag mereu puterea. Cu regret afirm, si in Creta s-a vazut pregnant acest aspect, ca omul murdareste, la propriu si la figurat, peste tot pe unde trece; simpla sa prezenta, zgomotele produse, lipsa de respect fata de locurile pe unde calca si fata de resursele pe care le consuma il transforma intr-un mare distrugator.

Noi ne-am asteptat la mai multe destinatii culturale pentru excursiile in Creta dar nu a fost asa (cel putin pentru locatia in care ne-am petrecut vacanta- Rethymno), astfel incit am optat pentru doua dintre ele: Insula Santorini si defileul Samaria. Ambele obiective turistice sunt cunoscute si arhi-dezbatute pe acest site, asrfel incat ma voi referi foarte pe scurt la ele.

Insula Santorini: exista, ca dsetinatie turistica, doar pentru partea sa care are vedere la vulcan, in rest- dezastru! Ne-a placut calatoria cu feribotul, cite 3 ore la dus si la intors, insa, per-total, este o excursie lunga (am plecat la 07.40 si ne-am intors la 00.10, dar, in autocar erau turisti care plecasera de la hotel cu 4 ore inaintea noastre si, respectiv, mai aveau inca 4 ore pana sa ajunga la hotel; a si fost nemultumire in acest sens, ca nu li s-a spus durata exacta a calatoriei si faptul ca cea mai mare parte din ea o petreci pe feribot si in autocar; le dau perfecta dreptate). Ne-a placut mult orasul Oia, extrem de pitoresc, cu sradutele sale inguste si pline de magazine si taverne; am gasit citeva cadouri unicat pentru copiii mei si, in general, lucruri frumoase si de bun gust, mai cu specific, fata de Fira, unde gaseai eternele suveniruri cosmopolite. Frumos Oia de vizitat, dar n-as avea pentru ce sta acolo, mai ales ca sunt putin claustrofoba; n-as avea curajul sa petrec nici macar o zi in casutele sapate in stanca, daramite sa platesc 1000 Euro/ noapte. Fira este si el un oras sarmant, dar in mai mica masura decat Fira; cosmopolit, il salveaza privelistile catre vulcan, caci, in rest, este nebunie si o mare mizerie, cam ca la Vama Veche. Restul Insulei Santorini aproape ca nu conteaza, atat este de arida si de murdara.

Defileul Samaria: aici ne-a placut extrem, extrem de mult, desi sunt locuri in Romania de un milion de ori mai frumoase! Ar fi bine sa ne trezim cu totii, noi, romanii, si sa realizam ca ne-a daruit Dumnezeu cu o tara splendida, sa ne ridicam, ca si comportament si atitudine, la nivelul acestui dar nepretuit. Ce vreau sa va spun, in Santorini am fost cu un grup de romani, in defileul Samaria cu un grup eterogen, cehi in principal si cativa rusi si am fost mandra ca sunt romanca; unul, macar, n-a salutat la urcarea/ coborarea din autocar, pe un cuplu ceh l-am asteptat 20 de minute, s-a dus ghidul sa-i trezeasca din somn, nu tu scuze, nu tu nimic; altfel a fost printre romani si nu este prima oara, niciunde in lume, pe unde am dat de romani, nu mi-a fost rusine de/cu ei!

Excursia la defileu este foarte obositoare, am plecat la 05.40 si ne-am intors la 20.30, din care in 3,45 ore am parcurs defileul, de la intrarea in rezervatie si pana la taverna Kri-Kri, locul de intalnire (unde am si mancat extrem de simplu si de bine- peste proaspat, un fel de Dorada, gatit la cuptor, cu legume). Ni s-a spus ca se poate parcurge defileul in 4-5 ore dar, din ce am vazut, majoritatea grupului nostru a ajuns la vreo 3 ore dupa noi. Este un traseu superb, mare minune ca este foarte curat, nu vezi nici macar un gunoi pe jos, dar, ca sa-ti tihneasca, sa nu-ti blestemi zilele in ce te-ai bagat, trebuie sa ai o conditie fizica peste medie, altfel este un chin. Ne-a placut mult dar, repet, avem in Romania locuri similare muuuuult mai frumoase (primele ex care-mi vin in minte- prapastiile Zarnestilor, Cheile Dambovicioarei), pe care nu le-as da pentru nimic in lume pe defileul Samarei!

In scimb, ne-a placut la nebunie, si-aici recunosc faptul ca n-am vazut nimic asemanator, Marea Libiei (in portul Agia Roumeli); asemenea limpezime de cristal n-am vazut niciunde, se vedea fundul marii si de pe feribot, la peste 30 m adancime.

Si-am mai vazut ceva frumos cu prilejul acestei excursii: o parte a Cretei foarte curata; daca de la Chania la Heraklion este jale mare, atata mizerie pe marginea drumului mai rar (nici nu ma mir ca sunt incendii atat de violente si de dese), ei, traseul de la Rethymnon la Samaria si apoi returul, mai ales returul, din portul Sfakia si pana la Rethymnon, a fost superb si cu multa curatenie pe marginea drumului; dar, romani, avem Transfagarasanul si Transalpina, nici pe astea nu le-as da pe nimic in lume, munti ca ai nostri, cu aer umed si pajisti smaltuite cu flori si pline de ciripituri, nori amenintatori pe creste ca-n muntii nostri, nu gasesti niciunde!

Si-atunci, va intrebati, unde a fost Creta seducatoare si salbatica, Creta de care ne-am indragostit? Pai, unde sa fie, daca nu pe plaja? Da, minunea a inceput de la primul centrimentru de nisip din capatul plajei blue-flag de la The White Palace si-a tinut cat ne-au tinut picioarele, spre Heraklion; si ce splendoare, dar ce splendoare! Stanci salbatice si mandre, valurile neobosite, care izbesc tarmul parca in alt ritm si cu alt ecou decat la Marea Neagra, paturi moi si mirosind dulceag de Poseidonia, aduse de valuri pana sus, pe tarm, golfuri si golfulete pustii, flori superbe zvacnind din stanca; nici picior de om si liniste, liniste, liniste, nimic altceva decat zbuciumul marii.

Si, fiindca, probabil, frumusetea a stat cuibarita in sufletele noastre, am ales sa nu vedem gunoaiele aruncate de oameni si sa sa tinem ochii atintiti doar catre natura si minunile zamislite de ea si, Doamne, salbatica si seducatoare mai este Creta!

Trimis de SIMONA PLESCA in 14.08.18 14:03:18
Validat / Publicat: 14.08.18 16:20:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (SIMONA PLESCA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.08.18 16:20:24]

@SIMONA PLESCA: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 43&ridAnt=88526

Mutat, la reorganizare, în rubrica "'Excursii opționale în/din Creta, #EXCURSII şi CĂLĂTORII - I. CRETA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[14.08.18 16:54:06]

Excelent articol! Mai ales felul in care scrii, metaforele, comparatiile, au facut sa fie o delectare parcurgerea sa. Nu te-am mai citit pana acum din pacate pt mine, de data asta destinatia atragandu-mi atentia, pt ca luna viitoare vom merge si noi in Rethimnon. De aceea, as vrea sa te intreb in primul rand daca excursia in Santorini isi merita banii, as vrea sa revad insula, si ce altceva ati mai vizitat de acolo, din Rethimnon... Multumesc!

[14.08.18 18:13:53]

@SIMONA PLESCA: Felicitări pentru excursii!

Eu n-am bifat niciuna dintre ele, am considerat că sunt prea solicitante.

Am făcut altele, trei la număr, am scris anul trecut despre ele.

Mă bucur ca nu ai ajuns pe plaja Balos și Gramvousa, sigur te enervai, erau frumos colorate dar extrem de aglomerate, sute de oameni debarcați pe cele două plaje nu e tocmai drăguț

Aștept pozele, hai ca nu e greu, vezi unde scrie “încarcă foto”, ai acolo toți pașii pe care sa-i urmezi, ești fată deșteaptă, doar tu “organizezi vacanțe nu altcineva

Pupici!

[14.08.18 18:20:29]

@krisstinna: Șefa, dacă nu ne "școliți" puțin inainte de plecarea in Creta e "deranj" mare! Adica da nu stim si noi direct de la sursa ce sa facem acolo?? ????????

[14.08.18 18:22:34]

@iulian68: Deci stai in Rethymno , ia vezi tu ce am scris eu începând de aici vezi impresii, ai și continuare, e vorba de trei zile pline, trei excursii.

In plus recomand sa mergi la plaja Vai, iar satul Zoniana sa nu-l ratezi-acolo e un fel de Republică, oamenii își cultiva droguri, ai cea mai frumoasă peștera din Creta și un muzeu al figurilor de ceară.

Văd ca nimeni n-a ajuns in Zoniana, e aproape de Rethymno

[14.08.18 18:34:08]

@iulian68: Dragul meu, am citit și studiat Creta juma de an, mi-am listat hărțile pe regiuni, am muncit dar a meritat.

Ce nu mi-a plăcut mie: Minotaurul

Ce nu am vrut sa vizitez: muzee adică, clădiri

Ce mi-a plăcut: Kournas Lake, plaja Falassarna și Elafonissi, Matala, Agia Galini

Regret ca n-am văzut plaja Vai, plaja cu palmieri și satul Zoniana

N-aș putea sa merg niciodată la plaja Stefanou-cea mai sexoasă plaja din Creta, se coboară pe poteci și domnul C...

Sigur, sigur voi mai merge in Creta

Pentru mine muzeele înseamnă natura in toată splendoarea ei, cu asta rămân in creier, istoria nu mă pasionează, eu sunt cu literele, cu visele, nu cu cifrele

Scuze Simona, Iulian ne e prieten și vrea și el in vacanță, e tare drăguț

[14.08.18 19:41:11]

@krisstinna: Scuze Simona, krisstinna si d-nul C ne sunt prieteni dar se lada asteptati cu sfaturile "face to face" De aceea pun presiune pe ei oriunde ii detectez! Si daca as pune mana si pe documentatiile ei, desigur contra unor tratatii cu bete, palinca, etc, m-ar scuti de lunile alea de cercetari! Si oricum nu mai am timp! ????????

[14.08.18 20:31:50]

@iulian68: Buna seara si multumesc pentru aprecieri! N-ai ratat nimic pana acum, ca nici n-am scris mare lucru iar cat despre stil, stil de decretel nostalgic, care lupta sa nu se ramoleasca.

1. Santorini: excursie scumpicica, 149 euro/pers (cu mic-dejun si cina pe feribot incluse), la care mai adaugi vreo 14 euro/pers, daca iei vaporasul spre vulcan, dar foarte bine organizata; daca pana si "carcotasul suprem" = sotul meu a apreciat-o, apoi n-o rata!

2. Nu am vizitat nimic in Rethymno, doar l-am strabatut de 4 ori si mi-a placut extrem de mult: cochet, curat, cladiri noi, se vede ca este centru universitar. Ne-a placut si Heraklion, dar tot din ce am vazut din autocar.

[14.08.18 20:41:26]

@krisstinna: Buna seara, "SEFA"!

1. Raportez: am postat, pe la ora 15,33 de foto de la The White, dar inca nu sunt validate, nu stiu de ce; m-am chinuit un pic sa le sortez si nici nu sunt sigura ca le-am ales pe cele mai reprezentative; in orice caz, am facut o varza din ele, le-am amestecat de le-am innebunit; pe final m-am prins ca pot sa si scriu ce reprezinta, asa ca maine, daca vor aparea, le "traduc". Pentru acest articol voi posta foto maine, ca trebuie sa cer mai multe de la artistul familiei, ca el e cu pozatul, eu nu-s prea pozareasa de felul meu, contez nelimitat pe memoria retinei personale.

2. Cat a mers si fiica noastra cu noi in concedii, ma documentam asupra fiecarei locatii de ajungeam doctor in istoria si geografia zonei respective, acum, m-am cam lasat pe tanjala, spre satisfactia iubirii vietii mele, care mi-a spus ca s-a saturat de vazut pietre, muzee si expozitii si sa-i mai acord o pauza, asa ca... turism de autocar, din pacate.

[14.08.18 20:57:24]

@SIMONA PLESCA: Ce scumpă ești!

La următoarea intalnire AFA să faci tot posibilul să vii

Nu o să regreți, știu ce spun

Ți-am admirat pozele la celălalt review, le aștept pe cele de la acest articol.

[14.08.18 22:54:25]

@SIMONA PLESCA: Subscriu la cele afirmate de krisstinna! Adica sa faceti tot posibilul si sa veniti la intalnirea viitoare! In primul rand pt ca majoritatea celor prezenti sunt "decretei" si apoi pt ca avem pasiunea umblatului si a scrisului!

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[15.08.18 18:31:25]

Am citit cu plăcere despre Creta, unde am fost în 2016. Chiar și în defileul Samaria. Mi-a plăcut foarte mult, există totuși o diferență între locurile frumoase de la noi și Samaria, acolo am văzut tufe de leandrii roz, superbi, răsărind din piatră seacă!

Despre Santorini, am spus mereu că nu recomand excursia, pentru că este mult prea scumpă, obositoare, se pierde mult timp pe drum, iar cel alocat pentru insulă este total insuficient pentru a putea să te bucuri de tot ce oferă Santorini. Am scris suficient de mult anul trecut despre ea! Santorini nu înseamnă numai Oia și Fira!

În rest mi-ar place să revăd niște poze din Creta!

[16.08.18 12:03:31]

@krisstinna: Sper sa ma lase sa-ti raspund, "SEFA"!

Uite ca m-am invrednicit si-am incarcat fotografiile; cele din Santorini si Samaria sunt obtinute prin marinimia impresionistului familiei, si se vede diferenta, cele de plajele din preajma hotelului, cu stanci, flori si alte-cele, sunt capodoperele mele.

Pupici!

[16.08.18 12:21:47]

[16.08.18 12:22:36]

[16.08.18 17:33:55]

Frumos tot ce ne-ai povestit! A fost o placere sa citesc, pentru ca povestesti frumos, pentru ca imi place Creta, pentru ca am fost de 3 ori pe insula, dar niciodata nu am ajuns in locurile despre care ai povestit si pentru ca esti botosaneanca ca si mine!

Pe langa ce ai vazut nu era de neglijat nici plaja de la Preveli,locul unde raul se varsa in mare,iar o plimbare pe cursul raului este o adevarata incantare, precum si orasul Chania .

Felicitari si sper sa ne vedem la urmatoarea intalnire AFA!

Vacante frumoase!

[16.08.18 21:28:59]

@DOINITA: Buna seara si multumesc pt aprecieri! Daca sunt mandra ca sunt romanca, nu sunt cu nimic mai putin mandra ca sunt botosaneanca, asa ca este o mare bucurie pt mine sa te intalnesc aici.

Dupa cum ii spuneam Krisstinnei, am depins, din vina noastra, evident, de oferta de excursii a turoperatorului, oferta care nu prea ne-a satisfacut; drept urmare, am ales din ce-am avut insa, la fel de adevarat este ca am plecat complet nepregatiti, n-am avut initiativa inchirierii unei masini, ca sa vedem ce ne-ar fi interesat. Cu toate acestea, ne-am indragostit de Creta si am avut un concediu de vis.

Drept este ca nu ma voi ridica nicicand la nivelul tau sau al Krisstinnei, referindu-ma la pasiunea pentru turismul de mare calitate, dar scriu frumos de feicare data cand scriu ce cred iar in conceptia mea viata este prea scurta ca sa fii ipocrit, asa ca, indiferent de cost, spun si scriu doar ce gandesc, mereu, fara exceptie!

[16.08.18 21:54:04]

@SIMONA PLESCA: Nu merit asemenea aprecieri, sunt persoane pe acest site care chiar se pricep la scris si tu esti una dintre ele. Nu sunt cuvinte gratuite. Despre mine, ce sa spun? Scriu doar ce am simtit in vacanță respectivă fără nici o pretentie. Trairile mele si cam atat. Sper sa ne cunoastem candva. Intalnirile AFA sunt nemaipomenite, o dată daca mergi vei fi contaminat pe viață!

[16.08.18 22:22:56]

@SIMONA PLESCA: Simona, nu mă supăra

Scrii foarte frumos, pozele le-am văzut și sunt deosebit de frumoase, felicitări.

Am văzut ca ai scris și un comentariu, ești tare dulce!

Pentru cine nu știe, vreau sa spun ca e foarte greu să alegi un loc, hotel, plajă, țară, excursii, orice implica o vacanță atunci când ai “persoane sensibilicoase” alături, adică ciufu’

Eu cunosc acest aspect și te înțeleg perfect.

Uite ca și fără documentare te-ai descurcat la fața locului, sunt frumoase și aceste vacanțe, nu-i așa?

Dar, că există și un “dar”, sunt sigura ca soțul tău e clonă cu al meu și sunt convinsă ca va fi super încântat mai mult de stelele Turcești decât de oricare alte stele.

Pentru Turcia îți recomand sa o contactezi in privat pe @nicole33, nu vei da greș iar soțul tău va fi fericit de strălucirea turcească. Ea îți va recomanda un hotel excelent, nu ai să regreți.

Te pup și te imbratisez cu drag

PS: Doinița e ca o păpușică, e minunată!

[17.08.18 07:37:35]

@krisstinna: Ma flatezi si zau daca merit. Cu totii suntem frumosi, sensibili si iubim calatoriile, iar intalnirile AFA, am spus-o si o mai spun sunt minunate! Nu cred ca exista un grup mai eterogen si mai unit ca acesta. Oameni cu pregatire diferita, cu profesii diferite, cu obiceiuri diferite, dar care fac parte dintr-o mare familie unita!

La prima intalnire am venit cu mari emotii, nu cunosteam pe nimeni, nu mai era nimeni din Botosani, dar de cum am intrat la receptia hotelului, din Slanic Moldova, mi-am dat seama ca stiu pe foarte multi (chiar daca era dupa user) si ma stiau destul de multe persoane... Ce sa spun despre tine, krisstinna, tu esti un izvor de veselie, de viata si de vorbe bune pentru toti! Te pup si te imbratisez cu drag!

DOINITA, iulian68, maryka, SIMONA PLESCA
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale prin/din Creta: