ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
MAY-2010

Biserica Romano - Catolica Alba Iulia - un mileniu de existenta

“... un edificiu magnific... ” – Nicolae Iorga, 1928

Am remarcat Biserica Romano-Catolica imediat ce am ajuns in Cetatea Alba Iulia. Intrarea este pe langa Poarta a IV-a a Cetatii Vauban (vezi rw Castrul roman/ Traseul Celor Trei Fortificatii click aici). Poarta a fost si ea restaurata, iar la trecerea ei intalnim si aici personal in haine de epoca, care ofera asistenta turistica.

Din departare am zarit zidurile gri, de piatra, care se inalta maiestuos langa Catedrala Reintregirii si doream sa ajungem mai aproape sa admiram constructia.

Aceasta biserica este cel mai valoros monument de arhitectura medievala din Transilvania si cel mai vechi. Se spune ca e de aceeasi varsta cu Catedrala Notre Dame din Paris.

Cu cat ne apropiem mai mult, zarim mai clar poarta de la intrare, incadrata de doi pilastrii pe care se aseaza doua statuete superbe, albe, infatisand doi copilasi goi, acoperiti doar la mijloc, iar deasupra usii bisericii o bolta desenata, cu motive arhitecturale specifice perioadei. Mai sus, in turn, zarim alte statuete si turnul cu ceas pe mai multe nivele.

Biserica a fost restaurata in 2009, la implinirea a o mie de ani de la prima episcopie romano-catolice din Transilvania. In anul 1009, Biserica Sf. Mihail a fost ridicata de catre Sf. Stefa, primul rege al Ungariei, inlocul unei bazilici distrusa la navalirea tatarilor. Mai tarziu, a fost modificata de Iancu de Hunedoara.

Chiar daca arhitectura a fost catalogata ca fiind stil romantic tarziu, are elemente din trei stiluri diferite: gotic, renascentist, baroc.

Frumusetea bisericii se remarca chiar de la intrare, cand putem admira partea centrala a bisericii, cele laterale fiind elegant delimitate de niste coloane inalte de piatra, simple, doar la imbinarea cu partile superioare avand decoratiuni. Toti cei care intra aici sunt incantati de frumusetea acestei biserici simple. In dreapta, imediat la intrare, zarim trei morminte. Ne apropiem, ele sunt ale lui Ioan de Hunedoara /Hunyadi Janos si al fratelui sau cuacelasi nume, al fiului sau, Laszlo. Placile funerare au statuete care infatiseaza animale fioroase, sangeroase.

Peretii sunt simpli, fara picturi, dar biserica este “mobilata” de numeroase statuete deosebite. In stanga am remarcat rozasa si statuia medievala a Maicii Domnului, care a fost adusa din Biserica Romano-Catolica din Tureni-Cluj. (rozasa = ornament din piatra, imbogatit cu vitralii, folosit la biserici). Peste tot sunt ornamente de acest fel, cu personaje biblice, iar mai in fata, se remarca patru statui ce reprezinta sfinti maghiari, adusi aici in 1728.

Biserica are doua capele, cea din partea opusa intrarii este Capela Laszai (1512), cea mai veche marturie a arhitecutrii renascentiste din Transilvania. Nu ne putem apropia, accesul fiind interzis. In dreapta, in lateral, gasim cea de-a doua capela, Capela Vardai. Aici ar fi placile funerare ale unor episcopi transilvani si alti demnitari maghiari.

Amvonul este frumos pictat pe un fond alb, dar cu margini aurii. La intoarcere, remarcam orga, deosebita, in stare de functionare. Am crezut ca are mai multe tuburi, dar e la fel ca altele, cu peste 2000 tuburi, dar tuburile nu sunt prinse in acelasi manunchi, ci sunt separate in mai multe segmente, astfel ca ocupa foarte mult loc. Defapt, “imbraca” peretele de la nivelul superior de deasupra usii de la intrare.

Nu are peretii pictati in fresce si picturi murale, viu colorate si totusi este o atractie deosebita.

Intrarea in Biserica este libera, usile sunt deschise vizitelor pe tot parcursul zilei.

Vazand aceasta biserica, am ramas impresionata de frumusetea ei, de stilul aparte, simplu si totusi elegant al acestui loc, de istoria pe care o are “in spate’. E cu adevarat maiestuoasa!

Vezi aici: click aici

Trimis de biancuta in 17.05.10 23:56:58

VIZUALIZĂRI: 5986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Biserica Romano-Catolica Alba Iulia - Turnul cu Ceas

ciocani elena*
[18.05.10 07:58:52]

Frumoasa descrierea, un vot mare si de la mine.

magdalena
[18.05.10 08:06:47]

Astept cu nerabdare si fotografiile ca sa completeze descrierea frumoasa facuta.

[18.05.10 08:11:19]

Va multumesc. Pozele sunt foarte frumoase, chiar daca unele nu sunt reusite deloc, din cauza intunericului si nepriceperii mele la reglajul aparatului.

cosminp
[18.05.10 08:38:18]

interesanta locatie. ai un vot.

alinutzza140*
[18.05.10 09:31:13]

Foarte interesant review-ul.Si plin de informatii utile.Un vot din partea mea.

[18.05.10 09:49:21]

cosminp si alinutzza140, multumesc ca mi-ati citit impresiile si le-ati apreciat. Biserica chiar merita vizitata.

[18.05.10 10:40:16]

WM, am vazut ca s-au validat pozele. Nu sunt punctabile?

corinne
[18.05.10 10:50:51]

Un vot si de la mine! Frumoasa descriere si de vizitat aceasta biserica! Poate la vara o sa avem in vedere si Alba-Iulia...

[18.05.10 11:22:42]

biancuta, pozele tale nu sunt punctabile fiindca tu ai in total 75 de poze incarcate la destinatia

O zi in Alba Iulia

dintre care doar primele 20 sunt punctabile, asa este regulamentul.

mariana.olaru
[18.05.10 11:46:13]

Iata ca avem si noi, romanii, constructii grandioase pe care merita sa le aprecieze nu numai localnicii, ci si cei in vremelnica trecere prin orasul unirii. Am fost la Alba-Iulia, dar pe la acesta catedrala nu m-am oprit... Ramane asadar o buna destinatie pentru viitor, caci sunt sigura, voi mai avea drum prin aceasta capitala de judet. Multumesc pentru aceasta propunere si ai votul cel mare din partea mea.

adaiulia
[18.05.10 15:04:40]

o biserica frumoasa ...ai asistat vreodata la o slujba dintr-o biserica catolica?....daca nu cand vei avea ocazia sa nu ratezi asa ceva,e o atmosfera deosebita(cu muzica orgii si vocile celor din cor)...un vot si de la mine

pepsi70ro
[19.05.10 07:12:47]

Frumos povestit, drept pentru care mi-ai furat votul. Felicitari!

[19.05.10 12:54:39]

@mariana.olaru, @adaiulia, @pepsi70ro, va multumesc pentru aprecieri, este un loc deosebit care merita vizitat. E un edificiu foarte frumos si foarte vechi, integral conservat dupa 1000 de ani.

@adaiulia, sunt convinsa ca sunetul orgii e deosebit, nu am asistat la nici o slujba catolica, dar timpul nu e pierdut!

david
[20.05.10 14:43:26]

Un lacas de cult care nu trebuie ratat in Alba Iulia.

Interesanta poza P06

[20.05.10 14:53:19]

Multumesc, david. Ai remarcat in P17-19 ornamentele de pe placile funerare?

adaiulia, alinutzza140*, biancuta, ciocani elena*, corinne, cosminp, david, magdalena, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Alba Iulia: