ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2018
ÎNSCRIS: 01.08.14
AUG-2018
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 ani, 8 ani

O vacanta foarte frumoasa

Cunosteam plaja din Cap Aurora intrucat am mai fost cazati la hotel Topaz in urma cu 4 ani si am ramas impresionata de frumusetea Marii Negre, asa cum poate fi ea admirata de aici. Statiunea este mica, pozitionata intre statiunile Jupiter si Venus, destul de aglomerate in sezonul de varf si este zona cea mai putin populata. Plaja pietroasa si marea neprietenoasa (ma refer la pietrele care tapeteaza fundul marii inca de la mal) au facut ca aceasta statiune sa fie evitata de cei carora le place balaceala in mare si nisipul fin.

Ei da, cu toate acestea, noi ne-am indragostit de panorama de aici si am hotarat ca anul acesta sa profitam de sansa de a ne bucura de servicii de 4 stele tocmai in zona cea mai draga noua.

Prin urmare, am rezervat o camera dubla cu vedere la mare si pat suplimentar chiar din toamna anului trecut, cand inca hotelul si anexele (piscine, loc de joaca) erau la stadiul de proiect. Mi-a placut ideea de piscina infinity si oricum cunoasteam foarte bine zona pentru a salva concediul de la esec total in cazul in care, paradoxal, Mera Onix ne-ar fi inselat asteptarile.

Sperante foarte mari in legatura cu plaja si marea nu ne-am facut, dar panorama si posibilitatile de divertisment oferite de hotel si de zona ne-au convins.

Am ajuns la hotel in data de 30 iulie, jurul orei 13,30. Am fost intampinati de paznic chiar la intrarea in parcare. Foarte amabil, ne-a sugerat parcarea laterala in cazul in care nu mai gaseam loc in parcarea din fata hotelului. Initial, nu ne-a suras deloc ideea de a folosi parcarea laterala intrucat aveam senzatia ca drumul de la masina la intrarea in hotel ar fi prea lung.

Am gasit loc in parcarea din fata, dar ulterior am constatat ca exista intrare directa in hotel si din parcarea laterala, intrare care conduce tot la receptie, dar prin spate.

De fapt, hotelul are forma literei Y, cu receptia pozitionata la intersectia celor 3 brate si iesiri in toate cele 3 directii. Un alt avantaj al acestei constructii este ca oriunde ai fi cazat, distanta de la lifturi (pozitionate tot in zona centrala) pana la camera este foarte scurta.

Ajunsi la receptie, ne-am cazat rapid, etajul 3- aveam emotii sa nu fie la un etaj inferior pentru ca s-ar fi pierdut mult din panorama, si am urcat in graba in camera, cu oprire direct balcon :), nerabdatoare sa-mi incant din nou privirea cu panorama splendida pe care o stiam. Am rostit cu totii un Oauuu... in cor si am admirat marea pret de 5 minute. Balconul destul de ingust, dar am incaput cu totii in el fara probleme. Este dotat cu o masuta si 2 scaune comode si mai ramane loc pentru inca 2 persoane. Nu poti valsa in el, dar e suficient pentru o cafeluta savurata de dimineata la rasaritul soarelui.

Apoi ne-am indreptat ochii spre camera. Totul era conform descrierii. Camera destul de spatioasa, cu un pat imens si perne suficiente. Chiar daca era montat patul suplimentar, mai ramanea spatiu suficient pentru a putea circula fara probleme prin camera.

Targetul urmator, dulapurile... Ei, aici am cam intrat in incurcatura, pareau cam mititele pentru a putea depozita hainele a 2 adulti si 2 copii. Intrucat le aveam sortate de acasa pe categorii (de plaja, de seara, schimburile si articolele pentru plaja) le-am gasit spre surprinderea mea placuta loc la toate. In dulapul de pe hol, mai mititel, am aranjat hainele pentru plaja, in dulapiorul de sus de pe hol am asezat plasele cu dresurile si schimburile, in dulapul de jos din camera am asezat hainele copiilor iar in cel de sus cu umerase, pe ale noastre. Halatele de baie si lucrurile mai voluminoase le-am pus in dulapul de deasupra dulapului cu umerase. Pantofii i-am aranjat in spatiul gol de sub dulap, pe hol. Am realizat atunci cat de bine a fost gandit mobilierul pentru un spatiu nu foarte generos. Exista si un seif si pe pat sunt asezate prosoapele pentru piscina.

Baia... spatioasa, cu cabina de dus mare, fara trecere de nivel, asa incat n-am avut probleme cu impiedicatul copiilor. Apa calda si rece non stop, cu presiune. Sub chiuveta, pe toata lungimea peretelui pana la cabina de dus exista un raft lat unde iti poti aseza toate cosmeticalele si cele necesare igienei personale, chestiile marunte si multe altele, fara a a vea senzatia de haos.

Totul ok. Ne-am schimbat si am plecat spre plaja. Accesul se face prin spatele piscinei pentru copii, pe niste scari, insa drumul de acces la mare este inca in parte neamenajat (era inca un minisantier acolo). Plaja frumos amenajata, cu siguranta ca au adus nisip, pentru ca eu o stiam mai pietroasa, iar marea, desi murdara (plouase o saptamana intreaga inainte si asta a facut sa apara destul de multe alge), era accesibila. De la mal pana la o adancime in larg de vreo 20 de m, a fost curatata de pietre. Nu este totusi punctul forte al hotelului, dar asta e, ma asteptam si mi-am asumat.

Pe perioada sederii noastre nu a existat bar pe plaja, s-a dat insa in folosinta chiar in ziua plecarii noastre.

Dupa o balaceala scurta, am luat-o spre piscina vestita care ne-a taiat rasuflarea. Dupa ce am facut un dus la intrarea in zona cu piscinele, am cautat niste sezlonguri si am intrat la scalda. Din piscina infinity ai impresia ca esti in larg, vezi marea de jur imprejur in toata splendoarea ei. Apa calduta, undeva intre 26-28 de grade. Dimineata este nitel mai rece, dupa-amiaza mai calda intrucat se mai incalzeste de la soare. Dusuri cervicale functionale, zona amenajata pentru hidromasaj (tot in piscina)... am uitat cu totul de mare :). Piscina pentru copii, incalzita, destul de maricica si la mare cautare printre turistii mititei.

A venit si seara si dupa ce ne-am toaletat si schimbat de haine am coborat pe terasa. Aici e un pic de problema, terasa este neincapatoare, ma refer la partea amenajata cu mese, pentru ca restul e ocupata cu sezlonguri. Restaurantul e mare, marginit de terasa care are forma literei L. Pe partea cu piscina, predomina sezlongurile, si mi se pare normal sa fie asa. Pe cealalta parte exista sezlonguri si mesele de la terasa. Ca sugestie, s-ar putea renunta la acele sezlonguri care ar putea fi mutate langa piscina mica (acolo este amenajat actualmente un spatiu de joaca). Amplasarea spatiului de joaca langa piscina mica mi se pare, personal, total neinspirata, de vreme ce spatiul este utilizat cu precadere seara si este departe si de terasa si de zona in care se desfasoara programul de divertisment pentru copii. In plus, copiii alearga mult si mai plonjeaza pe pardoseala umeda din dreptul piscinelor.

Tot in legatura cu spatiul de joaca: exista o trambulina mare, un balansoar si 2 roti orizontale gen carusel... cam slabut.

Barul de la piscina este localizat in partea de restaurant vis-a-vis de piscina si este foarte bine aprovizionat. Tot acolo se afla si partea de restaurant unde se gasesc gustarile : pop-corn, inghetata, produse de patiserie- pateuri cu branza sarata sau cu ciuperci, chec,cornuri simple gen croissant, gris cu lapte, aparate pentru cafea si ceai, iaurturi Danone- natur, pentru copii si de baut (Danonino)

Sa revenim la seara... La ora 20 incepe programul de divertisment pentru cei mici la scena amenajata foarte frumos pe terasa, dar cam acelasi in fiecare seara.Suplimentar, au teatru de papusi de 2 ori pe saptamana (am fost si noi o data- foarte reusit), un spectacol de magie, animatori care ii picteaza pe cei mici si ii antreneaza in tot felul de jocuri (langa intrarea in hotel dinspre terasa).

La ora 21 incepe spectacolul pentru cei mari. Muzica populara cu trupa de dans, muzica greceasca, romaneasca si internationala. Dragut, dar se cam repeta. In plus, trecerea de la un gen la altul este cam brusca. Acum cred ca intelegeti de ce lumea prefera sa stea pe terasa si nu in restaurant seara.

Si se incheie prima zi. Noaptea e liniste, am mai avut parte de scandaluri in familie sau turisti care nu se dadeau dusi la somn si cam galagiosi, dar problemele au fost rezolvate rapid si discret.

Ce as mai putea spune? Sunt disfunctionalitati, e clar, mici defectiuni in camera care insa s-au remediat rapid, mancare foarte diversificata dar uneori cam nesarata, turisti care isi "uita" prosoapele pe sezlongurile de la piscina si dispar cu orele...

Oricum, este primul hotel la care am fost si care specifica in regulamentul de ordine interioara, pe care fiecare turist il primeste la venire, ca parasirea sezlongului pentru un interval mai mare de 30 de minute atrage dupa sine pierderea uzantei si cedarea lui catre un alt turist, dar inca nu s-au impus foarte hotarat si se trece cu vederea, ceea ce nu este ok. Toti avem aceleasi drepturi si mi se pare frustrant ca unii sa se bucure de ele si altii nu.

De exemplu, in zilele in care am facut plaja la mare, am urcat pentru pranz si am dorit sa ne mutam in zona piscinei, n-am gasit nici un sezlong liber in zona piscinelor. Erau, dar pe cealalta parte, iar cand esti cu copiii care doresc ba in piscina mica, ba in cea mare, e mai peste mana sa faci ture non stop de la sezlong pana la zona de interes.

Despre mancare: sunt 3 feluri de supe (dintre care una crema zilnic), zilnic exista gratar din piept de pui si gratare de porc, salata de ciuperci, de icre, de cartofi, de vinete cu si fara maioneza, humus, ingredientele necesare pentru a-ti face propria salata: piept de pui feliat, rosii, masline, ceapa rosie maruntita, castraveti, branza telemea cubulete, si multe altele, smantana. Acestea zilnic. In plus au tocanite de miel, de porc, tigaie picanta de vacuta, snitel cateodata, pui crispy, inele de calamar, peste la cuptor. Exista si mujdei de usturoi, lamai feliate, dressing de iaurt cu marar, 3 feluri de paste, mamaliga. Am avut o data si sarmale, ardei umpluti, sote de spanac si mazare (foarte bune). Exista insa zile in care soteurile si pastele sunt total nesarate, nu stiu de ce, dar cam fara gust. Fructe si produse de patiserie la discretie.

Micul dejun este foarte variat: oua fierte, ochiuri, 4 feluri de omleta (simpla, cu cascaval, cu sunca si cascaval, taraneasca), 4 feluri de branza, 4 feluri de sunca, salam, carnaciori prajiti, triunghiuri din cartofi (gen crochete), clatite cu cascaval (coapte), salate felurite, iaurt, lapte, cereale, paine alba, neagra, semi si cu seminte. Ai din ce alege.

Curatenie se face zilnic si tot zilnic veti gasi in camera 2 flacoane cu apa plata ( din partea casei).

Daca aveti nevoie sa faceti mici cumparaturi, la 10 minute de mers lejer pe jos se afla primul bazar din Venus care include si un magazin alimentar, articole de plaja, jucarii si suveniruri.

Ar mai fi multe de povestit...

Sa rezumam:

Ne-au placut: localizarea hotelului, panorama, camera, curatenia facuta zilnic in camere, in hotel si in spatiile exterioare, piscinele, plaja, diversitatea mancarurilor, barul de la piscina, linistea, atentia personalului si amabilitatea, aplecarea spre nevoile turistului.

Nu ne-au placut (dar cu putina straduinta se pot remedia): terasa neincapatoare, sezlonguri insuficiente in zona piscinelor, mancarurile nesarate (unele) si programul de divertisment (se repeta, devine monoton), calitatea marii.

Concluzie: mergem cu siguranta si anul viitor. Fiind primul an de functionare, s-au descurcat exemplar. Impresii cu adevarat pertinente se pot formula insa doar dupa finalizarea tuturor obiectivelor pe care si le-au propus. Recomand, ofera servicii mult superioare altor hoteluri de 4 stele cu ani buni de functionare .

Trimis de maratia in 12.08.18 17:28:55
Validat / Publicat: 12.08.18 18:31:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 3471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maratia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Piscina infinity. In spate se pot observa umbrelutele de stuf de pe plaja privata a hotelului.

Zoazore
[12.08.18 21:42:39]

@maratia: Ooo, ce frumooos! Prin 1993,94,95 mergeam pe-aici! N-arăta așa frumos! Acum... parc-aș mai încerca odată, așa frumos este!

[12.08.18 21:57:26]

@Zoazore: Este de vis! Crede-ma. Noi iubim Cap Aurora. Cred ca ofera cea mai frumoasa panorama (accesibila) existenta la momentul actual pe litoralul romanesc. In plus, daca doresti sa te bucuri de mare, exista in imediata apropiere plaje private, foarte frumoase si aerisite, unde te poti scalda in voie, in salbaticia valurilor. Sunt situate pe plaja dintre Venus si Saturn - in afara celor 2 statiuni- (preferata noastra este Lara, unde am si fost intr-una dintre zile- 5 minute de mers cu masina din Cap Aurora). Am sa scriu un review si despre aceasta plaja, dar n-as vrea sa se creada ca fac reclama.

andreieu
[12.08.18 22:00:36]

@maratia: Hello!

Aș fi vrut să-ți acord primul vot dar uite că nu mi-a ieșit! Felicitări pentru articolul foarte detaliat, foarte bine pus la punct!

Am avut ocazia să dau piept cu noul "resort" doar 4 nopți la începutul lunii și, la fel ca tine, am observat mici nereguli, dar per total, Mera Onix m-a surprins.

Zilele viitoare voi publica, sper, un articol cât o carte, căci așa îmi e "prostia" de a scrie impresii, încercând să fac comparație între perioada deschiderii și cea a șederii mele pentru că am fost ochiul din umbră al tuturor impresiilor de pe google, facebook, afa & toate celelalte site-uri de profil și astfel am observat că oamenii ăștia pun preț pe reclamațiile clienților și le soluționează incredibil de repede.

Apropo, să nu uităm de prețul prea mare pentru un hotel all inclusive de la noi în comparație cu hoteluri similare din Bulgaria, Turcia sau Grecia.

Vacanțe faine

[12.08.18 22:21:41]

@andreieu: Cu siguranta ai dreptate. Doar ca, pe noi ne dezavantajeaza distanta. Cu avionul e ok, dar pentru 4 persoane, inseamna un cost suplimentar pentru zborul Oradea-Bucuresti si apoi mai departe. Oricum, o vacanta la Savoy (Mamaia) ne-ar fi costat cu 4000 lei mai mult (camera dubla cu vedere la mare si pat suplimentar). Mera Onix practica inca preturi rezonabile. Asteptam sa mai creasca copiii, sa nu mai maraim de plictiseala dupa 4 ore de stat pe loc, si crede-ma, ne luam zborul si spre alte destinatii.

Dar, asa cum spuneai, m-au surprins prin atentie... chiar le pasa... lucru neobisnuit pe litoralul romanesc.

NELU64
[13.08.18 08:14:29]

Noi am fost cazati in Venus si am auzit spectacolul de la Onix, am vrut sa intram sa aruncam o privire dar nu ne-au lasat, ne-au spus ca fara bratari nu avem acces. Daca nu esti cazat in hotel nu poti manca la restaurantul lor?

In legatura cu camerele duble - am stat mai demult la Opal care e la fel ca Onix si avea camerele asa cum le-au facut comunistii.

Scrie si pe saitul Onix - 15 metri patrati cu baie cu tot ceea ce mi se pare foarte putin, nu stiu cum le-a dat 4 stele la suprafata asta.

Daca gresesc cu ceva, va rog corectati-ma.

[13.08.18 11:15:53]

@NELU64: Intra-adevar, restaurantul este cu circuit inchis, doar pentru clientii cazati acolo. Cat despre camera, 15 mp au fost suficienti pentru noi. Cu siguranta ne-a ajutat si vremea frumoasa, astfel incat n-am stat foarte mult in camera.

M'Liviu
[21.08.18 22:44:54]

Am citit cu interes impresiile postate de tine. Tot aștept să mă întorc pe litoralul nostru și urmăresc foarte atent impresiile despre hotelurile nou deschise. Foarte frumos peisajul este adevărat. La capitolul mâncare și băuturi se vede că stau binișor dar totuși prețul având în vedere că este luat din toamna anului trecut, având în vedere că era primul lor an este prea mare. Sincer gândește că la anul va ajunge peste 10 000 lei ptr un sejur 2 ad și 2 copii... Din ce am auzit au fost și chartere din Oradea către Antalya ca idee. Oricum felicitări ptr articol. Numai bine și vacante frumoase!!

[22.08.18 00:16:24]

@m liviu: Buna, multumesc pentru aprecieri. Sa nu uitam totusi ca pretul afisat a fost pentru 10 nopti (cca 190 euro/noapte).

andreieu, M'Liviu, maratia, NELU64, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂMera Onix Resort (ex Onix & Safir) [Cap Aurora]: