ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2018
DIN: Bistrita
ÎNSCRIS: 30.08.14
JUL-2018

Cu bune și cu mai puțin bune

Tocmai întorși din concediu de pe meleagurile Bulgariei, mă grăbesc să-mi scriu impresiile, ca de obicei... :) Așadar... încă de la bun început trebuie să precizez că am fost pentru prima dată pe litoralul bulgăresc, după ce ani la rand am cutreierat Marea Neagră pe toată lungimea litoralului românesc. În căutare de termene de comparație, ne-am dorit altceva. Și am găsit altceva.

În primul rând, părțile bune: litoral mult mai curat, plajă privată la hotel, îngustă și foarte curată. Șezlonguri incluse în preț (2), dar noi am închiriat salteluțe pentru ele, care nu erau incluse... :) 2 leva/bucata/zi. Mulți români pe plajă și în staține, unii civilizați, alții... nu prea... :)

Hotelul este fix pe malul mării, cam vechi și cu camere destul de mici și strâmte, ne dădeam unii de alții pe lângă pat, și nu eram decât trei. Curățenia s-a făcut și mai bine și mai puțin bine, cred că în funcție de tanti care era de serviciu. Este aer condiționat, dar noi nu l-am folosit, am preferat briza mării să ne invadeze camera. Am avut și un balcon mic, cu vedere înspre mare și piscină, unde ne-a plăcut să stăm, mai ales seara. Nu au frigider în cameră, poți să ceri la recepție, contra cost. Noi am stat la etajul 8, sunt trei lifturi care circulă destul de greu, pentru că sunt foarte chemate în toate părțile... :) Dar suntem în concediu, nu ne grăbim, nu-i așa?

Mâncarea... așa și așa. Mie una mi-a plăcut, dar eu nu sunt nici prea pretențioasă. Sunt multe feluri, unele mai apetisante, altele care lasă de dorit la partea cu aspectul... :) Ce nu mi-a plăcut în restaurant a fost faptul că scria meniul în patru limbi, dar nu și în română, deși cei mai mulți oaspeți sunt români, cu siguranță. Apropo de asta, mie mi s-a părut că bulgarii sunt puțin împotriva românilor, parcă de-a dracului nu vor sa vorbească românește, deși de multe ori mi-au lăsat impresia că știu. Dar asta e o altă poveste... :)

Deci, revenim la mâncare. Pe mine m-au hrănit în toate zilele cu grătar, pe care îl făceau afară, în fața noastră, peste, porc, pui, în fiecare zi altceva. Legume și fructe la discreție, paste, vinete sub toate formele posibile, inclusiv zilnic coapte pe grătar, ceea ce pe mine m-a mulțumit pe deplin. Cartofi, varză călită, tot felul de sosuri (astea nu prea m-au tentat, nu arătau prea ok), prăjituri cremoase rău sau foarte dulci, cu mută miere (dar astea nu erau rele), sucuri la dozator, cafea, vin, apă plată la discreție. Mic dejun ca de obicei, cum se dă peste tot, pe bază de ouă, salamuri, brânzeturi, etc.

Au un beach-bar, între orele 10-22, cu băuturi de toate felurile, slab alcoolizate (ceea ce nu-i neapărat rău), și mai era și un fel de snack-bar la piscină, unde găseai fructe (mere, prune), sucuri la dozator, apă, înghețată și uneori gogoșele mici cu miere și finetti. Piscina e ok, trei bazine de diferite mărimi, erau și niște tineri care se străduiau să facă ceva cu copiii, doar că nu prea le-a ieșit... Poate și faptul ca nu înțelegea nimeni ce vorbesc ei la microfon a contribuit la asta... :)

Una peste alta, hotelul și tot ce a ținut de cazare și masă a fost destul de bine. Am vizitat și stațiunea, am aflat că centru stațiunii este situat în jurul hotelului Paradise Blue, hotel de 5 stele. De la hotel aveam de mers puțin, cam un kilometru, dar mergeam seara, în plimbare, deci nu ni s-a părut departe). Sunt și ceva trenulețe care te plimbă prin stațiune, unul contra-cost și altul gratis, care circulă din jumate în jumate de oră, și, fiind gratis, e mai mult plin... :) Parcuri de distracție pentru copii sunt câteva, cam ca și la noi (trambuline, mașinuțe, coardă elastică, etc.), destul de scumpe, părerea mea. Terase mai mult goale (cred că majoritatea vin la all-inclusive), multă lume seara la plimbare printre tarabe și terase, cam ca și la noi... :)

În general, a fost ok. Eu sunt de părere că e mai bine ca la noi, mie cel puțin mi-a plăcut mai mult, plaja e mult mai curată, apa nu are alge nici meduze, în general e mai aerisit și mai curat ca pe litoralul românesc.

Am mai auzit discuții legate de taxa de parcare, care e mult crescută de anul trecut, noi am lăsat mașina undeva înafara stațiunii, într-o parcare păzită, care era cea mai eftină, dar și cea mai departe de hotel (5 leva pe zi, față de parcarea din fața hotelului, care era 20 de leva pe zi).

Concluzii: dacă nu sunteți foarte pretențioși la mâncare și la condițiile de cazare, alegeți cu încredere stațiunea Albena. E potrivită pentru familii cu copii, în primul rând.

Trimis de crinul27 in 09.08.18 16:06:33
Validat / Publicat: 09.08.18 17:10:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1760 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crinul27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Zoazore [09.08.18 19:55:48] »

@crinul27: Iacătă că io trenulețul gratis nu l-am dibuit! Doar pe cele cu 3 leva / om!

Și zi așa: ați avut ce mânca, n-ați avut furnici, gândaci și alte gâjgănii prin cameră! Nasol!

Nu trebuia să vă placa, după cum au scris alții!

Adevărul e că, din 2009, de când mergem constant în Albena, a ajuns ca un drog! Ne place! ÎNCĂ ne place!

Să-ncercați, pentru prințesică, Primasol Ralitsa AquaClub, cu camere cu vedere spre AquaPark. Sunt sigură că-i va plăcea!

Vacanțe însorite!

crinul27 [09.08.18 20:10:47] »

@Zoazore: Am citit și eu despre ganganii în cameră, dar noi nu am avut. Tot ce am scris reflecta doar părerea mea, eu nu am răbdat nici foame si nici gândaci nu am văzut. Iar despre recomandare, mulțumim, dacă vreodată o sa mai mergem acolo, o să ținem cont de ea. Numai că nu prea ne place să revenim undeva, căutăm mereu locuri noi de descoperit. Mulțumim frumos!

crinul27, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂElitsa Hotel: