ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2018
DIN: Bistriţa
ÎNSCRIS: 17.02.10
AUG-2018

O locatie frumoasa, pentru familii si nu numai

Am petrecut 7 nopti si 8 zile la acest resort (30 iulie - 6 august), unde tin sa subliniez de la inceput ca am avut un sejur reusit. Am fost o familie de doi adulti si o fetita de 3 anisori si ne-am simtit excelent.

Resortul are 4 corpuri, incepand cu corpul 4 de la intrarea in resort, fiecare corp avand mai multe intrari (scari cu lift) noi am fost cazati in corpul 4A. Fiind destul de intins ca si suprafata, faci putina plimbare pana la restaurant, snack bar, piscina bio (lac), etc; totul depinde in ce corp esti cazat. Receptia cu lobby bar si restaurant a la carte se afla in corpul 4, Restaurantul in corpul 2, Fossil bar in corpul 3, Snack bar si iazul bio langa corpurile 1 si 2. Noi din corpul 4 pana la restaurant aveam ceva de mers. Kids Club deschis doua ore dimineata, doua ore dupa masa, se afla in corpul 4. Loc de joaca pentru copii, micut dar ingrijit, lana corpul 4.

Cazarea: Am avut un apartament spatios, format dintr-un dormitor, living cu bucatarie si o baie. Livingul mare, cu canapea extensibila, destul de buna si confortabila pentru un copil, insa pentru un adult mi s-a parut putin cam subreda. Fetita noastra (fiindca e invatata de mica sa doarma separat in camera ei) s-a simtit si a dormit foarte bine. In living mai era o masa cu patru scaune, un tv micut si bucataria dotata cu tot ce trevuie: masina de spalat, plita electrica, fiermator, chiuveta, pahare, cani, pliculete de cafea instant si ceai. Am intrebat la receptie din prima zi daca avem si vase necesare pentru gatit, ne-au spus ca da, dar nu erau. Cred ca trebuia sa ceri probabil contra cost, dar oricum nu ne-au trebuit. Masina de spalat, o neceseitate daca vrei sa speli, noi am folosit-o de 3 ori, am avut luate perlute de detergent. Dormitorul maricel si el, cu pat dublu, confortabil, dulap spatios, doua noptiere si o comoda, dar fara televizor. Baia destul de mare, cu cada si balconul mare cu iesire si din dormitor si din living.

Curatenia: s-a facut aproape in fiecare zi; spun aproape fiinca mi s-a parut ca intr-o zi sau doua nu au intrat, dar chiar nu era nevoie. Prosoapele au fost schimbate de doua sau trei ori, dat cu mopul pe parchet aproape de fiecare data, lenjeria o data pe sejur (in ziua 4 cred). Consumabile - 3 doze de gel de dus, 3 de sampon, 3 de balsam si un sapun - nu au fost inlocuite fiindca nu le-am consumat, am avut si noi.

Masa: Mi s-a parut suficienta pentru un sejur de o saptamana, chiar daca era in proportie de 70% aceeasi in fiecare zi, tot gaseai sa mananci diferit de la o zi la cealalta. Am citit review-uri in care se spunea ca sunt doar-3-4 feluri de mancare, si am ajuns iarasi la concluzia ca sunt unii oameni cu asteptari si pretentii peste limitele mele de intelegere. La micul dejun aveai clasicul ou sub toate formele de preparare, mezeluri mai multe sortimente, o varietate foarte mare de lactate (cascaval, branza de mai multe feluri, lapte, iaurt, etc), cereale multe sortimente, legume, salate, carnaciori, sunculita prajita, placinta cu branza, masline 3-4 feluri si multe altele. Pranzul cu multe feluri de mancare (deci nu 3-4 cum s-a spus), carne de pui, porc, vita, curcan, peste, preparata sub mai multe forme, cu sos sau nu, paste, pizza, garnituri diverse, salate, legume, etc. Cina la fel, carne de toate felurile, au avut o data si miel, gratare sau cu sos, garnituri, pizza, paste, salate, etc. Fructe la fiecare masa: banane, struguri albi si rosii, nectarine, mere, pere, pepene rosu, pepene galben. Dulciurile foarte, foarte bune: rulouri, mini eclere, rulade, baclava si multe altele. Nu suntem pretentiosi, dar nici nu mancam chiar orice si am fost multumiti. Se mai putea manca alternativ si la snack bar: mic dejun tarziu si dupa-masa gratare, carnaciori, salate, kebap, shaorma, checuri si fructe. La ora 17 nu prea mai era nimic, decat chec. La restaurantul a-la-carte se mai putea manca alternativ dupa-masa pizza si paste, dar nu am incercat. Inghetata, foarte buna, la snack barul de langa iazul bio de dimineata pana seara. Cina alternativa a-la-carte, sau cina alternativa cu tematica BBQ cu servire a-la-carte pentru sejururi de 7 nopti - nu am simtit nevoia.

Bauturi: sucuri acidulate, neacidulate de portocale, cirese, un fel de limonada, cafele destul de ok, berea buna, vin alb, rosu si rose - alb si rosu ok iar rose foarte bun, cocktail-uri alcoolice si non-alcoolice destul de reusite. Bauturi pana la 22:00 la snack bar si pana la 23:00 la Fossil si Lobby.

Piscinele: 6 la numar, 3 de adulti si 3 de copii, impartite in 3 parti ale resortului, cate una mare si una mica. Apa buna ca temperatura in cele mari, dar rece in cele de copii. Nu-mi explic de ce, doar daca in cele de copii schimbau apa mai des. Lacul bio era cu adevarat deosebit, apa calda, cu pietre pe fund, puteai inota cu pestisorii.

Animatia: In primele doua zile nu am fost chiar multumiti, dar datorita faptului ca inca nu eram invatati cu programul, orele echipelor de animatori, Dar dupa ce ne-am dat seama a fost ok. Fetita noastra s-a distrat la mini disco in fiecare zi de la 20:00 in afara de duminica cand nu a fost mai nimic. Pe program scria luni liber dar de fapt a fost duminica. Dupa mini disco pe scena amenajata se tineau diferite spectacole si scenete pentru copii sau adulti (unele reusite, altele nu), dar majoritatea se distrau. Se mai organizau la diferite ore: zumba, gimnastica, polo. tir cu arcul, volei, fotbal si altele.

Personalul: Cu plusuri si minusuri. Plusuri: Curatenie impecabila in zona restaurantului, debarasau imediat, dar te intrebau amabil daca ai terminat, deci nu-ti luau din fata, schimbau fetele de masa daca se murdareau, scaunelele de copii erau sterse cu lichid dezinfectant, managerii erau prezenti la fiecare masa pentru a superviza personalul si chiar ajutau la debarasat si curatenie. In zona piscinelor se facea curat in fiecare zi, dimineata la prima ora spalau si maturau, cosurile de gunoi cu saci se inlocuiau mereu. Zonele verzi, foarte bine intretinute, irigau iarba in fiecare seara. Portarul prezent intotdeauna la intrarea principala. Ca minusuri: la receptie nu prea intelegeai prea mult din engleza lor, mai ales o doamna mai in varsta care mai era si ursuza pe deasupra. Doi salvamari la piscina foarte salbatici, sareau in apa si stropeau, intr-o seara unul dintre ei s-a apucat sa arunce cu clor in piscina printre copii si cei prezenti, iar fetita mea, fiind aproape a avut mici probleme cu mirosul acela. Nu cred ca era nici 18:00, ora la care salvamarii pleaca, iar la 19:00 nu mai ai voie sa inoti.

Plaja: Drumul pana la plaja relativ scurt, se putea face prin doua directii: una de la iazul bio pe o poteca destul de neamenajata prin camp. A doua pe drumul asfaltat, de la intrarea in resort. Plaja destul de curata, sezlonguri foarte multe, gaseam mereu chiar si in al doilea rand, nu erau chiar asa departe de mare, cum am mai citit. Intrarea in mare lina, apa curata, perfecta pentru copii.

Parcarea: Pazita, cu bariera la intrarea in resort, cu portar la datorie in permanenta, locuri suficiente pentru toate masinile, mai erau cativa care parcau "made in romania" - "la scara blocului", desi erau locuri arhisuficiente in parcare.

Per ansamblu un resort dragut, mai multe pentru familii dar si pentru cupluri sau grupuri de prieteni, ingrijit, multe spatii verzi, lac cu nuferi si podulete, multe plante, flori si iarba, toate dadeau o impresie estetica foarte buna. Atentie totusi la tantari, din cauza apei si vegetatiei sunt destul de multi.

Concluzia este ca ne-am simtit excelent la acest resort, trecand peste cele cateva minusuri marunte enumerate mai sus.

Trimis de libertango in 07.08.18 18:08:03
Validat / Publicat: 07.08.18 18:47:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2178 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (libertango); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

virgil razvan
    [14.08.18 02:57:12]

@libertango: Buna seara sau mai bine buna dimineata este ora 3 dimineata articolul tau a fost ff util sa inteleg unde tr sa ma cazez in principiu, caci voi merge cu mama mea o persoana in varsta de 84 de ani. Am inteles deci ca cel mai bine este sa cer cazare in corpul doi. Ce n am inteles cat de lung este drumul spre plaje din corpul doi. As avea nevoie de un raspuns la aceasta intrebare daca se poate de la tine sau de la alt cineva

va multumesc

libertangoAUTOR REVIEW
    [14.08.18 09:08:51]

@virgil razvan: Buna dimineata! Da, cel mai indicat ar fi sa cereti cazare in corpul doi sau unu, fiind apropiate unul de celalalt, aproape de restaurantul principal all inclusive, de iazul bio si de snack-bar-ul de acolo. Sunt si doua piscine acolo (una mare si una mica) si scena pentru mini spectacole. Drumul spre plaja pietruit, prin camp, incepe de la iaz, cam din dreptul scenei. Trebuie sa traversezi campul, apoi noi mergeam putin prin parcarea apartamentelor celor de la SOL (aici prindeam putina umbra si racoare), apoi la plaja trebuie sa faci putin stanga dreapta spre sezlongurile arondate resortului Sunrise. La noi, cu copil de 3 ani, mai in carca, mai pe jos, dura in jur de 7, maxim 8 minute. Drumul celalalt, incepe de la intrarea in resort, cu bariera, este asfaltat, pentru masini, are si trotuar, si duce pana la plaja. Acesta mi s-a parut putin mai scurt si mai bun, dar de la corpul 4. Daca pui distanta de la restaurant/corpul 2 pana la iesire din complex, plus drumul pana la plaja ajungi tot cam la 8 minute. Poti incerca aceasta varianta cu masina, pana la plaja, poate aveti noroc si gasiti loc de parcare acolo. Oricum, indicat ar fi sa fiti cazati aproape de rastaurant, pentru a nu va plimba in fiecare zi pana acolo.

Am uitat sa spun si in articolul meu ca pe plaja sunt doua dusuri si o toaleta eco, Eu nu am folosit-o dar sotia mea a spus ca era foarte curata.

Sper ca v-am fost de folos. Pentru alte intrebari sau sfaturi va stau la dispozitie. Vacanta frumoasa si multa sanatate mamei si tie!

libertango, virgil razvan
    Alte impresii din această RUBRICĂSunrise All Suites Resort: