ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2010
ÎNSCRIS: 07.05.10
APR-2010

ARTICOL ARHIVAT

La pas prin Bucuresti: Herastrau

Intr-o frumoasa zi de inceput de primavara, am fost la plimbare prin parcul Herastrau. Este parcul copilariei mele si va avea mereu un loc in sufletul meu.

Este un parc mare, frumos amenajat si impartit, are 2 intrati, una la Charless du'Gaule si una de la Muzeul Satului.

In ziua in care am fost noi, inflorisera lalelele, care sunt o splendoare cand le privesti si vezi pajisti mari acoperite cu ele, exista in parc chiar si o expozitie cu aranjamente florale, fantanile din parc au pe margine flori de toate culorile si marimile.

Daca vrei sa ai o zi speciala in parc iti recomand sa mergi la cusca paunilor, care sunt foarte deosebiti cand isi infoaie coada, sa privesti lebedele si ratele de pe lac, sa privesti pesti, sa faci o plimbare cu vaporul pe lacul Herastrau, sa mananci un mic sau altceva la terasa din zona de unde pleaca vapoarele, sau pentru cei mici sa mergeti in parcul de distractii care este mai aproape de intrarea dinspre Muzeul Satului.

Este un parc cu o incarcare emotionala foarte mare, te relaxezi imediat cum intri in el, poti sta pe iarba de pe malul lacului, sa privesti apusul, sa mergi in gradina japoneza sa joci golf, sau de ce nu sa te plimbi cu rolele, sau sa te relaxezi ascultand muzica in foaierul din cadrul parcului, sa faci plimbari cu hidrobicicleta pe lac sau cu barca cu vasle.

Daca inca nu ati vizitat acest parc va recomand cu caldura sa o faceti, mai ales in perioada cand infloresc lalelele, pentru ca este aproximativ la fel cu Simfonia Lalelelor din Pitesti, tot atat de multe si de diversificate sunt si aici, incepand de la culoare la model.

Am notat la Plaja si Marea conditiile in care se afla lacul Herastrau pentru ca este curat, el fiind curatat mereu.

Trimis de calinancuta in 16.05.10 00:46:36

VIZUALIZĂRI: 3775 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calinancuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 unul din paunii din tarcul din Parcul Herastrau

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[16.05.10 01:49:00]

asa crezi tu? ! ? are intrari cam asa (de la N, in sens invers acelor de ceasornic) :

- la Clubul Diplomatilor, langa Fantana Miorita;

- la Piata presei Libere;

- la Muzeul Satului;

- la Arcul de triumf;

- pe Bd. Aviatorilor are cinci - vizavi de str. Armindeni, urmatoarea la intersectia cu Bd. Mircea Eliade, urmatoarea duce catre Restaurantul Pescarus (acces auto), una aproape de malul lacului si ultima chiar inainte de podul care desparte lacul Herastrau de Floreasca;

- pe Sos. Nordului inca patru - una cam in dreptul ambasadei Coreei de N (str. Ceasornicului), apoi inca un acces auto care merge pe langa terenurile de tenis si pana la restaurantul Herastrau, una la mica distanta in locul unde de mult intorceau troleibuzele ce veneau aici dinspre centru si inca una in dreptul aleii ce duce spre Roata Mare.

sa te relaxezi ascultand muzica in foaierul din cadrul parcului

cam greu sa gasesti o incapere de relaxare intr-un parc in aer liber...

aaa! si pe nenea generalu' ala care a condus Franta cateva decenii il chema Charles de Gaule.

ceva mai multe informatii click aici.

cu regret, un asemenea review NU va primi PMA de la mine. e parcul copilariei mele si nu il "vad" absolut deloc in randurile de mai sus...

PS: la "mare si plaja" am inteles ce-ai notat, dar la "Cazare" chiar nu vad la ce puteai da nota!!! la casutele din Muzeul Satului, sau poate la Palatul Elisabeta, care se afla undeva in interiorul parcului?!?

calinancutaAUTOR REVIEW
[16.05.10 01:55:50]

imi cer scuze pt greseli, ora tarzie si-a spus cuvantul. Ma refeream la intrarile mari in parc, insa ma bucur ca m-ai contrazis.

o seara buna

biancuta
[16.05.10 09:13:28]

Un parc frumos, cine merge in Bucuresti trebuie sa treaca si prin Herastrau. Un vot din partea mea!

cosminp
[17.05.10 11:27:17]

Nu vroiam sa scriu nici un ecou la aceste impresii, dar nu ma pot abtine.

Nu ma rabda sufletul sa nu aduc imediat dex-ul in fata atunci cand vad ca limba noastra sufera.

Imi pare rau, dar pentru acest review nu pot puncta. Mai multe lucruri afli citind pe net, decat din impresiile postate. Parcul merita votat, dar nu impresiile.

Si mai este si

parcul copilariei

Nu voi repeta observatiile facute mai devreme, dar voi completa prin cateva comentarii explicatiile din poze:

-“tarc” este folosit pentru ingradirea animalelor, nu a pasarilor (P01 si altele). Vezi click aici;

- ratele si lebedele nu sunt animale, sunt pasari (P05). Vezi click aici si click aici;

- ratele si lebedele mai si zboara uneori, asa ca nu le impiedica un gard sa treaca in lacul mare (P06) ;

- lacul se numeste “Herastrau”, nu “lacul parcului Herastrau” (P07) ;

- insula din P09 se numeste “Insula Trandafirilor”.

Mai multe informatii gasesti la click aici, click aici, click aici.

Apropos, de aici aflati ca parcul Herastrau este cel mai mare parc al Bucurestiului.

P. S. De ce ai punctat cazarea cu doar 95%? Ce nu ti-a placut? : P

Daca „este un parc cu o incarcare emotionala foarte mare”, de ce satisfactia nu este 100%. Ce te-a nemultumit?

Povesteste-ne ceva despre bucatarie si restaurant. Ce se poate manca, ce-ai mancat si (nu) ti-a placut, preturi, ca sa ne faci si pe noi sa mergem sa mancam acolo.

Poate astazi am fost un pic mai critic decat in alte zile, poate o fi vremea de vina, dar sper ca-ti va trece supararea.

danuta
[17.05.10 19:05:27]

Nu prea esti bine informata despre acest parc. Decit sa dai informatii eronate mai bine nu le mai dai nu???

biancuta, calinancuta, chelie_d, cosminp, danuta
Alte impresii din această RUBRICĂParcuri bucureștene: