ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2018
DIN: Focșani
ÎNSCRIS: 11.05.12
JUL-2018

Plaja Debarcader - Eforie Nord, iulie 2018

Am sa scriu un articol bazat strict pe opinia mea din acest concediu.

Anul trecut am fost tot in Eforie Nord, tot pe aceasta plaja, respectiv Debarcader si ceea ce am gasit in acest an este total diferit de ceea ce a fost anul trecut. (a se vedea pentru cei interesati ceea ce am scris atunci).

Am ales plaja Debarcader pentru ca era foarte aproape de hotelul unde am fost cazata, respectiv 5 minute de mers pe jos pana acolo, fiind cu copilul am cautat un loc de cazare aproape ca sa nu fim nevoiti sa mergem nu stiu cata vreme prin soare.

Anul trecut pe aceasta plaja nu era nici o sectiune destinata sezlongurilor, efectiv stateai pe nisip, te asezai unde doreai ca era loc destul.

Sezlonguri isi lua cine dorea, contra cost normal, dar nu se impiedica sederea turistilor cat mai aproape de mare, pe prosop, saltea sau pe ce dorea fiecare.

Nisipul era foarte fin, nu te intepai cand mergeai prin el, ceea ce anul acesta nu am mai gasit.

Stiam de acasa cum arata plaja, vazusem niste filmulete pe facebook si stiam la ce sa ma astept.

Chiar daca plaja a fost marita cu fonduri nu stiu de care, pur si simplu iti doresti ca turist sa stai cat mai aproape de mare, sa nu fie nevoie sa traversezi nu stiu cate randuri de sezlonguri ca sa ajungi la malul marii.

In iulie 2018, plaja Debarcader este sectionata cu zona speciala pentru sezlonguri, pretul este de luni pana joi 20 de lei bucata si de vineri pana duminica 25 lei bucata.

Sincer nu stiu daca intre timp aceste preturi s-au mai schimbat, insa asa cum spunea si sotul, cand pleci de acasa si iti faci un calcul la bani, trebuie sa iei in calcul si pretul sezlongurilor.

Nu ai incotro, esti cu copilul si trebuie sa te conformezi, asa ca in fiecare zi luam cate 2 sezlonguri, eu nu am voie deloc la soare si singura varianta era acesta.

Ca sa nu plictisesc lumea, o sa se vada si in fotografii, pe plaja era o umbrela mare sub care incapeau 4 sezlonguri.

Venea beach boy, iti lua banii, iti aducea si o masuta si o scrumiera pentru fumatori.

Ce nu mi-a placut deloc a fost nisipul dintre sezlonguri, care era foarte intepator, plin de scoici micute sau mai maricele, nu puteai s amergi prin nisip decat cu papucii ca altfel riscai sa te intepi la orice pas, asa ca langa mare pe mal se aflau o mare de slapi...

Trebuie sa precizez ca noi ajungeam pe plaja in jur de ora 9 si cu greu, efectiv cu greu reuseam sa gasim cele 2 sezlonguri de care aveam nevoie, asta evident nu aproape de mare.

Fiind plin sezon era foarte aglomerat, in plus am observat ca se practica si faza cu rezervarile, daca erau saltelele intoarse pe sezlong, asta insemna ca nu sunt disponibile.

Probabil se trata cu beach boy cu o zi inainte, nu stiu ce sa spun.

Ideea este ca la pranz multa lume pleca de pe plaja la masa, la odihna etc. si se intoarceau unii dupa amiaza, se lasau prosoapele intinse pe saltelute sau cei care nu le lasau acolo, intorceau salteluta si astfel locul se stia ca este ocupat.

Pentru ca vara asta a fost capricioasa, noi am ales sa stam pe plaja cat mai mult timp, asa ca nu mai plecam de acolo, mergeam la masa pe rand, copilasul mai dormea pe sezlong si plecam de pe plaja in jut de 17-18 depinde de situatie.

Imi pare rau de faptul ca nu s-a lasat pe plaja acel nisip fin de anul trecut, era mult mai comod asa.

Precizez faptul ca daca anul trecut nu era nici un beach bar la plaja Debarcader, anul acesta erau destule.

Preturile la beach bar erau asa si asa, de exemplu o cafea 4 ron, o bere la pahar 5 ron, sucurile de diferite feluri 6 ron sticla de jumate de litru, frapee 7 ron, inghetata de diverse feluri ajungea si la 10 ron o inghetata, chipsuri de la 5 ron in sus, etc.

Am consumat si de la ele, dar noi mergeam cu gentuta frigorifica dupa noi si asta a fost de un real folos, recomand tuturor sa aiba asa ceva cand vin la mare pe plaja.

Era intr-adevar curatenie, asta am apreciat, destule cosuri de gunoi unde sa poti arunca resturile, mucurile de tigara le puneai in bolul de pe masuta care era umplut cu nisip, sincer plaja era curata curata.

Noi mancam aproape in fiecare zi la autoservirea Debarcader, din comoditate, dar si pentru ca era destula mancare, aveai de unde sa alegi ce doresti, insa la orele pranzului era foarte foarte aglomerat.

Eu una as recomanda acest loc pentru servirea mesei, preturile sunt acceptabile, desi am observat cum de vineri dimineata pentru ca era week-end au scumpit preturile si aici.

Ceea ce nu mi-a placut deloc au fost vanzatorii ambulanti de porumb fiert, efectiv sunt stresanti, umbla toata ziua printre randurile de sezlonguri si parca asa de multi ca anul acesta nu am vazut in nici intr-un an de cand merg la Eforie Nord.

Mai umblau si cu alte produse gen scoici, rochii de plaja, ochelari de soare, namol, sepci, gogosi umplute cu ciocolata, etc.

Cand adormea baietelul, ii vedeam cum se apropie si le faceam semn sa taca pentru a nu-l trezi, slava domnului ca intelegeau acest lucru.

Sincer mi-ar place sa dispara acest fel de comert, dar nu cred ca se va intampla vreodata acest lucru.

Am sa pun multe fotografii ca sa va faceti o imagine asupra plajei.

In unele dintre ele se va observa cum se apropie furtuna, pentru ca am prins si o mica furtuna si am stat sub umbrela cat a plouat ca nu mai aveam vreme sa plecam de acolo.

Ca si preturi la autoservire Debarcader, am sa spun cateva pentru cei interesati, deoarece nu pot sa scriu un articol separat numai despre mancare fiindca nu am facut fotografii acolo.

- o ciorba in jur de 7-8 lei, piept de pui la gratar-10 lei, o chifla 0,5 lei, o portie cartofi prajiti 5 lei, o portie de 2 cabanosi 10 lei ceea ce mi s-a parut scump, diverse salate 4-5 lei, sucurile 6 lei, berea la doza 5 sau 6 lei. In week-end aceste preturi erau marite cu vreo 2-3 lei la ce am expus eu aici, inafara de bauturi care aveau pretul la fel.

Exista o mare varietate de mancare acolo gen ardei umpluti, tot felul de mancaruri cu carne si sosuri, muraturi de mai multe feluri, ciorbe iarasi de mai multe feluri, sincer ai din ce sa iti alegi sa mananci, noi nu suntem amatori vara de mancaruri grele, mai ales cand este foarte cald afara.

Pe plaja nu auzi muzica decat daca eventual stai pe ultimul rand de sezlonguri si aproape de vreun beach bar, in rest este liniste, ceea ce mi s-a parut foarte ok.

Marea noi am prins-o curata, linistita, limpede si fara valuri, dupa ce am plecat noi vremea s-a schimbat, am vazut la tv valuri uriase si cazuri nefericite de inec.

Ca sa ajungi pe plaja la Debarcader trebuie sa cobori cateva randuri de scari din piatra, la inceput poate parea greu acest lucru, dar te obisnuiesti cu timpul si ajungi repede pe plaja.

Ce mai e nou anul acesta fata de anul trecut, au pus si niste alei facute din scandurele, ca sa mergi pe acolo si sa nu mai mergi pe nisip, cred ca folosec mult celor care au copii mici in carucioare.

Nu stiu cum este pe alte plaje, noi aici am stat tot sejurul.

Sincer iubesc litoralul romanesc, dar imi doresc ca anul viitor sa stau pe o plaja in Grecia cu un frapee zilnic si sa ma scald in marea turcoaz fara teama ca peste jumate de ora se intuneca totul si vine o mare furtuna, desi anul acesta au fost destule probleme si acolo.

Eu una as recomanda plaja Debarcader celor cu copii si nu numai.

Trimis de flaviana77 in 06.08.18 14:46:39
Validat / Publicat: 06.08.18 15:21:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 11766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (flaviana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 mi s-a parut interesant, era un tobogan gonflabil, imens

[06.08.18 15:20:26]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "La plajă în Eforie Nord, EFORIE NORD" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Plajele de pe litoralul romanesc]

[07.08.18 08:14:04]

[07.08.18 09:44:35]

@webmaster:

multumesc webmaster

rog daca se poate sa atasati acestui articol urmatoarea melodie

CATAAS
[07.08.18 10:05:20]

@flaviana77: Multumim pentru articol! Foarte util si interesant! Noi mergem de ani de zile la Eforie Nord si ne-ai informat ce mai e nou ce e, vechi, sa zic asa. Vom fi si noi acolo la sfarsit de august! Concedii placute!

[07.08.18 10:07:38]

@CATAAS:

multumesc pentru vizita.

probabil la sfarsit de august altfel va sta situatia acolo, ma gandesc ca ar trebui sa fie preturile mai scazute si la mancare si la sezlonguri si la cazari si peste tot.

si mie imi place Eforie Nord, am spus si in articolul de la cazare care sunt motivele.

concediu placut va doresc.

[07.08.18 15:02:51]

@flaviana77: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[07.08.18 15:12:39]

@webmasterX:

va multumesc mult.

pentru superbonus si pentru ilustratia muzicala atasata.

CATAAS, flaviana77
Alte impresii din această RUBRICĂLa plajă în Eforie Nord: