ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2018
ÎNSCRIS: 02.01.11
AUG-2017

Foarte nemulțumit

Centru ecvestru la superlativ - Cazare mediocra

In cautarea unei locatii unde fica noastra sa poata practica sportul ecvestru, am ales sa ne cazam anul trecut in luna August la Casa Viorel in Poiana Brasov.

Am rezervat doua camere superioare cu mic dejun inclus.

Atit camerele in sine cit si micul dejun nu au excelat cu nimic si, dupa parea mea, nu reflecta cu deloc standard-ul / categoria de partu stele. Ambele se incadreaza undeva pe la doua stele superioare pina la max. trei stele.

Camerle intradevar mari si cu balcon dar amenajate fara gust sau dorinta de a justifica standard-ul si pretul. Baia mare si ea, cu o cada pe colt cit o piscina mica in schimb apa la baterie cu o presiune de ar fi nevoie de ore pt a umple cada.

Micul dejun o bataie de joc. Produse de calitate indoielnica bune poate pt clineti allinclusive care cauta doar sa se infunde. Imi pare sincer rau de aceast calificativ dar asta este parera mea sincera.

Am sperat macar la un suc proaspat, un cosulet cu fructe de padure sau un produs lactat din zona. Nimic! Suc la cutie. Asta e...

Partea buna si nu doar buna ci excelenta este centru ecvestru care apartine de Casa Viorel. Pt el defapt am ales locatia si nu am fost dezamagiti.

Ne intimpina un domn foarte prietenos si manierat. Comunicam cu dinsul si ii spunem ce dorim. Domnul auzind ca vorbim intre noi limba germana, n-i s-a adresat si el in aceasi limba, ceea ce a bucurat in special pe fata noastra. Am ramas placut surprins de acest mic detaliu. Cu toate ca si acest mic amanunt, este si el, dupa parerea mea un atu de apreciat daca ai deaface cu turisti, sa trecem la serviciile propriuzise oferite de centru de calarie.

In functie de gradul avansat sau de incepator al solicitantului, dupa un mic test in paddock-ul pozitionat putin mai jos de grajdurile cailor, instructorul va face recomandarea potrivita in privinta traseului, a gradului de dificultate si va alege calul potrivit.

Fata noastra ales un traseu de o ora prin padure cu un armasar lipitan negru. Noi am avut echipamentul propriu dar dupa cite stiu centrul este in masura de a inchiria turistilor echipamente propri.

Doresc sa spun ca atit fica noastra cit si noi parintii am fost extrem de mutumit de serviciile acestui centru. Animale ingrijite si de o frumusete rara, personal educat si prietenos, preturi deloc mici dar JUSTIFICATE!!!

Recomand centru de echitaie, mai putin cazarea. Restaurant propriu locatia nu are.

Trimis de Michaell in 04.08.18 14:00:41
Validat / Publicat: 04.08.18 15:01:59

VIZUALIZĂRI: 971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Michaell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 60.00 EUR pe cameră

[04.08.18 15:00:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Casa Viorel Aparthotel, POIANA BRAŞOV" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

nicole33
    [04.08.18 15:14:42]

@Michaell:

Părerea ta sinceră bazată pe ce?

Ce experienţă cât de cât relevantă ai tu pe la all inclusive şi pe ce bani, încât să-ţi permiţi să jigneşti la grămadă o întreagă categorie de turişti? Că în rest, doar aere de superioritate şi atât

Da, un atu important şi foarte util.

Sunt absolut convinsă că multitudinea turiştilor germani care dau năvală la Casa Viorel vor aprecia cunoaşterea limbii germane de către domnul de la centrul ecvestru

MichaellAUTOR REVIEW
    [04.08.18 16:07:22]

@nicole33: Eram cit pe ce sa--ti dau un raspuns pe cinste, asa cum as fi facut poate cu ceva timp inainte. Uite ca omu mai si invata - reusesc sa ma abtin.

Dealtfel nu a fost deloc in intentia mea de a judeca sau injosi vreo categorie de turisti si nici n-am dorit sa afisez vre-un aer de superioritate. Am trecut demult de virsta cand as fi avut nevoie de asemenea comportament.

Zoazore
    [04.08.18 19:26:15]

@Michaell: Nu-ți place România. O desființezi de cum ai ocazia! Atunci de ce-ți faci concediile în România? La banii tăi de ce nu mergi la mai mult?

L-ai jignit acum trei săptămâni pe @Yersinia pestis. Acum m-ai jignit pe mine! De ce? Cu ce drept? Fac parte dintre îndoielnicii turiști de All-Inclusive. Așa vreau eu, așa-mi place! Înseamnă că mă-nfund?

nicole33
    [04.08.18 19:53:31]

@Zoazore:

Neah. Nu ai înţeles nimic, dar te-ai enervat. Şi nu eşti singura

Nu turiştii care preferă all inclusive sunt "îndoielnici", ci produsele care le sunt oferite acestora sunt de "calitate îndoielnică" şi de "bătaie de joc".

Cum a ajuns el la concluzia asta încă nu am aflat şi nici nu cred că voi afla vreodată.

Că aceşti turişti, care plătesc muuult mai mult decât el pentru a beneficia de serviciile respective, dar pe care el îi jigneşte fără să clipească, mănâncă mult sau puţin, bun sau prost este o altă discuţie şi nu este nicidecum problema lui.

Mă gândeam să-i spun că tot anul nu mănânc mai nimic la mine acasă, beau doar apă plată cu lămâie, am o siluetă de fotomodel încât intru în metrou şi după ce se închid uşile , dar scap o săptămână pe an la un all inclusive îndoielnic din ăsta şi mănânc de ajung apoi să bat suta de kile, însă îmi pierd vremea degeaba, pentru că oricum el ştie mai bine .

Michaell, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Viorel Aparthotel: