ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2010
AUG-2008

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Confortabil si placut

Un hotel excelent de 4 stele, pacat ca e mai retras, probabil de aceea nici nu erau f. multi turisti cazati.

Camera mare, cu un design placut, chiar te facea sa "te simti acasa". Cred ca e destul de nou pentru ca toate aratau impecabil.

Personalul hotelului extrem de amabil, chiar daca nu vorbeau engleza. In fata hotelului- terasa, cu fotolii mari si confortabile, cu muzica in surdina, o fantana arteziana.

Merita!

Las pozele sa vorbeasca de la sine.

Trimis de geany_m in 15.05.10 01:45:24
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geany_m); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 camera mare, design placut
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

webmasterXY*
    [15.05.10 06:57:20]

@geany_m apreciem faptul ca ne povestesti despre destinatiile tale de vacanta, dar te rugam incearca sa pui accent mai mult pe amanunte, pe lucrurile care intereseaza un turist cand alege un hotel. De multe ori pozele nu pot exprima (in) satisfactia ta, chiar daca ea a fost maxima dar nu a fost argumentata.

Multumesc.

magdalena
    [15.05.10 08:27:03]

Macar spune-ne despre acest circuit. Cat a costat? Ce tari a cuprins si ce obiective ati vizitat? Ce mese ati avut? Daca nu ati mancat la hotel la ce restaurante ati mancat?

Cred ca un circuit este foarte interesant, chiar daca obositor.

[15.05.10 10:53:18]

Si eu mi-am platit cazare in iulie in San Remo si m-ar interesa mai multe detalii despre litoralul ligur, daca se poate. Ce atractii sunt in zona, etc.

geany_mAUTOR REVIEW
    [15.05.10 12:50:36]

Incerc sa lamuresc un lucru, pentru cine nu stie: circuit inseamna mers toata ziua cu autocarul, vizitat tot ce se poate, ajuns noaptea la hotel si cazut lat de somn si oboseala. A doua zi de dimineata o luam de la capat. Ce Dumnezeu ar trebui sa scriu la un hotel in care am stat 10 ore, din care 8 le-am dormit? Lucrurile importante cred ca le-am punctat, daca gaseam mucegai sau prosoape rupte si lenjerie murdara scriam impresiile negative. Atunci cand esti multumit (repet, in conditiile in care am stat cateva ore) atat poti sa scrii.

Credeam ca acest site e pentru a introduce hoteluri noi, informatii noi, iar o poza (parca asa am citit pe aici) face cat o suta de cuvinte. Daca nu doriti, eu nu mai scriu. Nu mai adaug nici un hotel, nici o poza, e ok pt. mine.

Magdalena, nu cred ca aici, la hotel, e locul sa scriu despre circuit. Indica-mi exact unde se scrie despre circuite si postez acolo, deoarece al nostru a cuprins mai multe tari si nu pot posta la o tara anume.

[15.05.10 13:06:28]

Pe mine sa nu te superi. Eu am cerut detalii despre zona, daca ati vizitat ceva. Hotelurile nu ma prea intereseaza, nici eu nu ma duc sa studiez camerele daca au mucegai sau prosoape rupte sau patate, sa caut cu lupa lucruri negative, in timpul acela fac altceva sau vizitez ceva. Si eu petrec foarte putin timp in camera, asa ca... sa am un pat si un dus, normal ca daca e ceva in neregula... Sincer nu prea am patit. Si, oricum eu nu folosesc prosoapele din hotel, mie scarba.

Am gasit putine impresii despre Liguria si de aceea as vrea sa aflu mai multe. Am trecut prin aceasta zona, o data in drum spre Spania si mi s-a parut frumos, mi-a placut cum era munte-mare.

[15.05.10 13:21:46]

@alina morar intra pe acest review mai spre seara, am sa scriu un ecou, sper eu util. Acum nu am timp trebuie sa plec.

geany_mAUTOR REVIEW
    [15.05.10 13:38:15]

Alina, nu am de ce sa ma supar pe tine. Cand am avut de scris despre ce am vazut, am scris (Barcelona, Montserrat, Meteora, Venetia, Budapesta, etc). Cand am stat intr-un hotel o noapte, atat am avut de zis. Ce sa mai pun despre cei care merg in sejur la mare si stau 7 sau 10 nopti la acelasi hotel si scriu doar EXCELENT sau ORIBIL? !

Despre Liguria din pacate nu am prea multe detalii, noi eram in tranzit, am vizitat Venetia in ziua respectiva, ne-am cazat in aceasta zona (Genova), apoi a doua zi am mers toata ziua cu autocarul pana in Spania. Pot sa-ti spun (dar cred ca stii deja) ca peisajele din zona sunt extraordinare, muntii superbi, strabatuti de tuneluri numeroase. Italienii sunt destepti, au facut sosele drepte ce-au taiat prin munte, nu ca la noi... serpentine dupa serpentine, te incolatacesti cu masina de ametesti.

[15.05.10 18:19:18]

@alina morar

Am inteles ca te vei caza la San Remo, locul in care acum un secol se adunau aristocratii Europei. In afara de cazinoul arhicunoscut (atentie tinuta obligatorie), poti vizita teatrul Ariston, locul desfasurarii festivalului de la San Remo, Chiesa Russa - o biserica ruseasca tipica construita de colonistii nobili rusi emigrati la inceputul secolului trecut (o recunosti dupa cupolele in forma cepei, tipice arhitecturii ruse), Villa Nobel - casa in care si-a petrecut ultimii ani din viata celebrul inventator, portul turistic in care odihnesc iahturi sclipitoare.

Daca tot te afli aici, trebuie neaparat sa gusti inghetata locala, doar in Florenta am mancat mai buna ca aici.

La 40 km este Imperia, un oras care privit de sus iti taie respiratia: ingramadit pe coline pe fasia ingusta dintre mare si muntii ce coboara in trepte, aduce cu o carte postala, in care se vad multitudinea de acoperisuri din olane galben rosiatice pe fondul Marii Ligurice de un albastru intens. In apropierea portului este o catedrala mare, San Maurizio.

Albenga este un oras mai marisor. Vizitabil sunt apeductele romane, amfiteatrul roman si catedrala San Michele.

In Liguria am stat in Finale Ligure, o statiune cocheta, inconjurata de livezi de maslini (in mijlocul unei livezi de aici, langa o biserica f. f. veche gen Densus, la miezul noptii, totul fiind luminat discret artificial, am cerut-o in casatorie pe sotia mea - scuze de off topic), iar in statiune sunt hoteluri elegante si o promenada strajuita de siruri de palmieri inalti si magazine luxoase.

Trebuie sa amintesc si de Borgio Verrezi, am stat si aici intr-un an, la marginea localitatii este o pestera comparabila cu Pestera Ursilor de la Chiscau. Merita vizitat, atentie, ciudat pentru italieni, foarte putin promovata.

La Alassio mi-am sarbatorit ziua de nastere, la Caffe Roma, un local celebru din centrul orasului, unde pe un zid sunt semnaturile unor celebritati: Winston Churchill, Ernest Hemingway, Sophia Loren. Un whisky (30 ml. ) 10 euro.

Daca mergeti cu masina nu trebuie sa uitati de Monaco si Nice cam la 40 respectiv 60 km distanta. Aici nu detaliez ca ne indepartam de subiect. Tot cu masina se poate ajunge si la Genova (daca vrei detalii spune, desi la cate sunt de vizitat ar merita un review separat), Portofino - un satuc port anonim pana la mijlocul secolului trecut cand o serie de vedete de cinema si alte VIP-uri si-au construit aici vile.

Intreaga zona este intesata de castele, marea majoritate intr-o stare foarte buna, situate pe colinele din jur.

Pont: Amintesc de localitatea Loano doar pentru ca aici am mancat cea mai buna pizza, la localul Al Modo Mio (in Romania in general am mancat pizza mai buna decat in Italia, unde italienii pun un pic de bulion pe aluat, arunca niste mozzarela sau alte branzeturi - adevarat de foarte buna calitate - si apoi salam, carnati, scoici functie de tipul pizzei dar pe astea le cauti cu microscopul.

Vacante placute! La dispozitie oricand cu detalii.

webmasterXY*
    [15.05.10 19:04:04]

@geany_m imi pare rau daca m-ai inteles gresit, intentia mea nu a fost sa te irit. Binenteles ca ne-ar face placere sa postezi in continuare destinatiile de vacanta, am accentuat mai mult pe lipsa detaliilor care face diferenta dintre un site de oferta turistica si AmFostAcolo

Poate (nu) esti la curent, dar aici pe site aceste amanunte sunt rasplatite cu voturi care de cele mai multe ori aduc premii ca rasplata pentru efortul acelora care incearca sa scrie cat mai obiectiv/util.

creivean
    [15.05.10 19:07:14]

@geany_m

Esti la al 15-lea review in 6 zile.

Credeam ca ai aflat pana acum, ce asteptam cu totii de la un review.

La primul review ti-am dat 400 PMA, de incurajare, dar parca ai scazut in loc sa cresti.

Parerea mea.

Diaura*
    [15.05.10 20:40:09]

Revenind la hotel, caci acesta este subiectul, poti sa ne spui cam pe unde este amplasat? Ati servit masa acolo? Cum a fost? Merita sau este mai bine sa mancam in alta parte?

[15.05.10 20:56:25]

Am uitat de plaje in ecoul anterior. Dealungul rivierei ligurice alterneaza plajele cu nisip cu cele cu pietre, dar pietre mici. Cele cu nisip sunt in general ingradite, se plateste la intrare, beneficiezi de toate facilitatile (sezlonguri, umbrele, dusuri, terase, casete de valori), dar cu putin efort se gasesc si plaje bune "la liber". Ca si pe litoralul romanesc, pe plajele publice te agaseaza vanzatorii de flecusete cu insistenta si frecventa lor, fara exceptie negrii sau magrebieni.

In apa sunt stanci de mari dimensiuni, aproape pe toate plajele publice, insa in statiunile mai mari sunt si plaje cu intrare lina si nisip foarte fin.

[15.05.10 21:25:27]

PITI, multumesc pentru detalii, am sa tin cont. In Finale Ligure trebuia sa ne rezervam camera la Park Hotel Castello, dar nu am mai gasit in perioada in care vom merge. Aceasta statiune mi s-a parut mai frumoasa.

Ne-am platit cazare la Hotel Nyala, de 4 stele, in San Remo. Aici stiu ca plajele sunt cam naspa, vom vedea. In plan este si vizitarea Coastei de Azur. Sa speram ca totul va fi ok.

Ador inghetata (gelato) din Italia si la fel piadina.

Cand am trecut prin zona aceasta m-au impresionat foarte mult acele poduri suspendate peste oras, nu mai stiu exact in care.

magdalena
    [16.05.10 07:22:58]

Geany, din poze pare un hotel cochet...

Cand spuneam detalii despre circuit, ma refeream la faptul ca atunci cand postezi despre un hotel sau obiectiv din cadrul circuitului sa fi spus ceva de genul ca face parte din circuitul de n zile pe care l-ai facut unde ai vizitat n obiective si te-a costat n lei, ca idee.

Cred ca sunt foarte interesantele circuitele, chiar daca obositoare.

Cu aceasta ocazie, poate se creeaza o rubrica separata de circuite, asa cum exista de croaziere, webm, e o idee?

Mai ales ca daca stai intr-un hotel doar cateva ore si esti mult prea obosit sa fii atent la detalii, poti povesti un rezumat in cadrul circuitului.

Oricum, sunt binevenite unele informatii, macar ca tips.

Geany, ai vazut locuri frumoase, esti o fericita!!!

Alina Morar, creivean, Diaura*, geany_m, magdalena, piti