ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2018
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 29.01.17
JUL-2018

Relaxare....

Cele mai relaxante 8 zile de concediu la Marea Neagra au fost la Royal Bay - Elenite. Citisem anterior si destule impresii nu prea grozave care m-au pus pe ganduri, dar mi s-au confirmat banuielile si respectivii nemultumiti probabil ca gasesc ceva de criticat si la 7*. Important e sa mergi cu un grup armonios (eu, sotul si copilul), sa cautam partile bune si totul va fi grozav.

Stiam ca se plateste parcarea (12 leva - nu ai de ales pe acolo), dar am platit pentru 9 zile, si nu pentru 8 nopti. Am asteptat vreo 10 minute la intrarea in complex pana ne-a luat o masinuta electrica (e de preferat sa aveti bagaje cat mai compacte, nu "zeci" de gentute).

La ora 15 cand am ajuns noi era pregatit in receptie plicul cu cheia camerei, la etajul 4 chiar deasupra receptiei.

Stiam ca hotelul are doar camere cu vedere la mare si chiar pe malul marii (unele din criteriile pentru care l-am ales). Imi place sa aud noaptea valurile... n-am auzit un zgomot prea mare deoarece in zona in care este plasat hotelul nu am vazut valuri, doar o apa linistita aproape ca un lac (salvamarii nelipsiti cred ca se plictiseau maxim, dar erau permanent la datorie). Apa e micuta pana departe, potrivita pentru familii cu copii.

Din pacate nu poti viziona aici un rasarit sau apus in mare, datorita amplasarii statiunii.

Un alt criteriu pentru alegerea acestui hotel a fost amplasarea lui, care permitea plimbari lungi pana departe pe coasta pietroasa, pustie (doar ceva pescari amatori), linistita, in partea stanga cum iesi din hotel. In partea dreapta ceva mai animata, te poti plimba prin complexul tip parc, printre vilele Elenite inecate in verdeata si umbra, pana la hotelul Royal Park, legat de Andalusia (cladirea imensa care se vede mai ales din pozele de pe ponton).

Criteriul copilului a fost parcul acvatic, la care se ajunge in cateva minute de plimbare prin parc, unde amatorii de tobogane nu stiu cand trece timpul. In incinta consumul este gratuit la Fornetti, inghetata, floricele, bauturi (bere, sucuri, cafea...)

Pentru cei care stiu tipicul meselor la all inclusive in Bulgaria, sigur nu pleci flamand. Sunt nelipsite

- la micul dejun:rosiile, castravetii, ceapa rosie, ardei, branzeturi specifice, oua fierte, omleta, costita, etc... cereale, lapte, unt, fructe, cafea solubila (destul de buna), prajituri, compoturi...

- pranz si cina: salate preparate sau cu posibilitaea de a le prepara (din rosii, castraveti, salata verde, varza ceapa masline, ...) supe, diverse mancarici, pulpe pui, piept de pui, porc (simplu la cuptor sau cu legume), miel, peste marinat aproape permanent la mese, somon, fructe de mare, garnituri (orez, porumb, legume amestec, paste, nelipsiti cartofi prajiti, cartofi natur), deserturi, inghetata, fructe (mere, piersici, nectarine, pepene, portocale felii, lamai felii)

- bauturi: bere rece, vin alb si rosu sec, sucuri (concentrate), ceai, apa (dozator).

Daca sunteti cu masina nu ratati o plimbare in Nessebar, o varianta de Sighisoara la malul marii, o cetate pitoreasca cu un farmec aparte. De aici am facut o poza a hotelului Royal Bay. Cred ca se poate ajunge aici si cu vaporasul, nu stiu pretul.

Tinand cont ca am platit nu doar pentru mancare, ci si pentru locatie, curatenie, liniste, personal politicos... ma declar multumita.

Trimis de Nicoleta13 in 03.08.18 22:07:00
Validat / Publicat: 03.08.18 22:44:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Varna Grand Hotel / Sf. Constantin si Elena Hotel Bonita - Nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 1610 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nicoleta13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.18 22:42:51]

@Nicoleta13: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[03.08.18 23:04:08]

@Nicoleta13:

Felicitări pentru sejur şi pentru articol!

Mă bucur să mai citesc şi ceva pozitiv despre acest hotel care mi-a plăcut mult la vremea lui.

Stiam ca hotelul are doar camere cu vedere la mare

Marea majoritate a camerelor au vedere la mare, dar mai sunt câteva, foarte puţine, şi pe partea din spate, cu muntele. De asemenea duplexurile au dormitorul cu vedere la munte, este foarte plăcut şi să te trezeşti în ciripit de păsărele , iar livingul este cu vedere la mare.

Imi place sa aud noaptea valurile...

Şi mie. Am fost puţin mai norocoasă şi la al doilea sejur la Royal Bay am adormit şi m-am trezit în muzica valurilor, termopanele neizolând fonic prea bine, spre bucuria mea.

Corect, dar şi amplasarea staţiunii spre sud are avantajele ei.

[04.08.18 08:20:15]

• Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Bay Hotel [complex Royal Club Victoria]: