ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2010
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 03.04.09
APR-2010

Minighid orientare hoteluri Tg Mures

Web, acest review este fara puncte si in cazul incare consideri ca nu e potrivit, te rog nu-i da drumul pe site.

Review -ul l-am scris la sugestia unui coleg. Nu este chiar ce a cerut, dar m-am gandit ca nu toti turistii aleg o locatiein functie de tarif, astfel ca atunci cand ajung in oras, necunoscandu-l, sunt dezamagiti. In plus, vin Rusaliile, astfel ca m-am gandit ca vor fi turisti care vor veni si in Tg. Mures si au nevoie de cazare. Voi incerca sa arat anumite avantaje / dezavantaje ale celor mai cunoscute hoteluri din Tg. Mures.

1. Hotel Concordia 4 **** (Hotel Concordia). Este un hotel elegant, mai de fitze, dar care va ofera tot confortul. Pretul unei camere duble este de 78 Eur, single 66 Eur/camera.

Dezavantaje: parcare mica (doar 14 autoturisme), in parcare subterana.

Avantaje: este situat central, pe colt cu str. Bolyai, astfel ca va puteti deplasa in toate directiile. Daca urcati aceasta (Bloyai), puteti ajungela Biblioteca Teleky, care contine una din cele mai mari colectii de carti vechi din Transilvania) (click aici), Centrul Tg. Muresului este foarte frumos si merita vizitat.

In apropiere se afla Catedrala Mare - Biserica Ortodoxa (wikipedia), Teatrul National Tg. Mures, etc.

Imediat la iesirea din centru, dupa intersectie, pe dreapta, se gaseste Cetatea Medievala (Cetatea).

Daca la intersectie o veti lua inainte, spre zona “7 Novembrie”, ajungeti la Complexul de Sport si Agrement Week-end, cel mai populat loc pe timpul verii (strand, plimbare cu barca pe Mures, etc. , vezi review). Langa intrarea in complexul Weekend se desfasoara Festivalul Peninsula, (anul acesta se va tine in perioada 26-29 august, informatii despre festival gasiti: aici), iar in centru sau in Cetate au loc Zilele Tg. Muresene pe diverse teme. Pentru cei care doresc sa ajunga la Spitalul Clinic Judetean, acesta e imediat in serpertina care urca la iesirea din Weekend.

In centru se afla si Primaria Tg. Mures, Palatul Culturii, Posta, Mures Mall (preturi foarte mari) chiar la intrarea in centru, precum si foarte multe magazine si restaurante pe care le veti descoperi usor, amintesc aici doar Restaurantul Cezar – cu specific medieval (Restaurant Cesar) iar in cartierul “7Nov” Resturantul Excalibur (Excalibur).

Daca la iesirea din centru o luati la dreapta puteti ajunge la Platoul Cornesti/ Gradina Zoologica iar mai departe la Spitalul Judetean, trecand de Facultatea de Medicina.

2. Hotel President 4****, (Hotel President) pozitionat la intrarea in Tg. Mures, venind dinspre Cluj.

Hotelul s-a construit recent, (de 3-4 ani), in locul fostei fabrici de piele Manpel. Camerele sunt foarte mari si spatioase, cu ferestre pe masura, serviciile sunt exceptionale, parcarea foarte mare si frumos amenajata. Hotelul dispune si de o limuzina proprie, care poate fi inchiriata la diferite evenimente. Aici este un important centru Spa, cu o piscina deosebita, amenajata si ornata cu diverse plante exotice luxuriante, astfel ca impresia este de litoral tropical. Piscina este accesibila oricui, chiar daca nu sunt cazati in hotel, pretul cred ca este in jur de 30 lei. Preturile sunt de 300 ron/camera dubla, iar single – 242 Ron/camera.

Dezavantaje: nu este in centrul orasului, zona fiind pana acum cativa ani una din cele mai slabe din oras; prezenta Combinatului Azomures in apropiere, care polueaza orasul. In zilele cetoase se simte mirosul de amoniac nu doar in zona, ci in tot orasul.

Avantaje: se afla aproape de aeroportul Tg. Mures (7 km) si vama Tg. Mures. Aveti numeroase oferte pentru cumparaturi: chiar langa hotel este hipermagazinul Metro, si de aici incepe zona industriala a orasului.

Dupa Metro puteti sa va faceti aprovizionarea de la magazinele Auchan, Hervis, Promenada Mall, Baumax, un centru pentru flori si ornamente de gradina, iar pe partea opusa sunt multe showroom-uri auto: Mitsubishi, Mercedes, etc. Benzinarii sunt vreo 2-3 in apropiere. Tot in aceasta zona se afla si Magazinul Ambient, dar nu chiar la strada.

3. Bussines Hotel 3 *** (Hotel Bussines) este pozitionat imediat la intrarea in Tg. Mures venind de la Sighisoara-Brasov. Dispune la randul sau de un centru Spa, piscina deschisa contra-cost tuturor, nu doar celor cazati in hotel. Preturile sunt in jur de 200-270 Ron/camera single/double, cu servicii Spa incluse. Restaurantul este suspendat, astfel incat “traverseaza” soseaua pe partea opusa, sporind farmecul hotelului.

Dezavantaje: este departe de centrul orasului.

Avantaje: conform denumirii, este ideal pentru conferinte sau afaceri, ofera o piscina deosebita, servicii excelente. Daca cineva se “sperie” de preturi, poate lua masa la restaurantul Hotelului Samdoria, situat vis-a-vis, care are o oferta de pret mai buna.

Tot peste drum de hotel sunt magazinele Praktiker si Real, de unde puteti face cumparaturi. Dupa hotel, sunt cateva show-room-uri auto Ford, Wolswagen si puteti admira multe vile nou construite. Imediat dupa hotel incepe centura Tg. Mures, care duce in partea opusa a orasului, spre Cluj.

4. Hotel Continental 3*** (Hotel Continental), este un hotel din gama celor ramase de pe vremea lui Nicu, dar si-a pastrat reputatia. El este pozitionat langa Teatrul National Tg. Mures. Imediat langa hotel, in stanga, este BRD –ul si sediul Politiei (+ sectia buletine, pasapoarte). Pretul unei camere standard la Continental in aceasta perioada este de 27 E, fara mic dejun.

Avantaje: preturi mici, pozitionare in zona centrala, posibilitati de vizitare aceleasi ca la hotelul Concordia, situat central.

Pensiuni in Tg. Mures avem foarte multe, eu ma voi opri doar asupra uneia. E pozitionata chiar pe drumul principal (buna de tranzit) si am mai multe cunostinte despre ea fiindca sotul meu manaca frecvent aici cu prietenii sau colegii lui, in pauza de masa.

Pensiunea Viena 3 ***este aproape de iesirea din Tg. Mures spre Cluj, pe strada Gh. Doja. Este o pensiune draguta, apreciata. Pretul unei camere duble este de 100 ron/noapte, fara mic dejun. Meniul zilei este de 9 lei. Avantaj: la iesirea spre Cluj, pret rezonabil, ideala pentru tranzit, fiind la drum.

Dezavantaj: este chiar la strada principala.

Pizzerii avem foarte multe si nu am fost in toate, dar pot mentiona Pizzeria Country Pub (sau Rendez-vous), vezi detalii aici: Pizzacountry si Pizza Rustic, detalii aici: (Pizza Rustic). Nu sunt de lux sau extraordinare, (pentru pretentiosi), dar sunt foarte populate si destul de apreciate. La ambele se pot face comenzi la domiciliu.

Am gasit o lista de pizzerii din Tg. Mures, pot sa va spun ca am comandat de la AlooRadu si de la Country Pub la domiciliu. AlooRadu nu are punct deschis, face doar livrari la domiciliu. Pizza este excelenta, dar are preturile ceva mai mari. Vezi: aici

La sfarsit vreau sa va dau o sugestie: in centru parcarea este foarte dificila, din cauza aglomeratiei, in plus, este platita peste tot. Eu obisnuiesc sa-mi las masina intr-o parcare amenajata si pazita in spatele cladirii BRD, dupa Hotel Continental. Intrarea se face cu card care taxeaza exact timpul, tariful este de 3 lei /ora. De acolo se poate iesi (ca pieton) direct in fata Teatrului National sau a Galeriilor Luxor pentru cumparaturi, sau la Restaurantul Continental.

Sper ca randurile mele sa va foloseasca daca vizitati Tg. Muresul, iar alte informatii va pot da la cerere, in masura in care pot.

Trimis de biancuta in 14.05.10 23:16:22

VIZUALIZĂRI: 8153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hotel President Tg Mures - vedere laterala
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterXY*
[15.05.10 07:03:50]

La cererea autoarei acestui review i se retrag pma/std, dar va ramane pe site fiind in opinia mea foarte util pentru acei turisti care ajung in localitate si nu stiu foarte multe amanunte despre conditii de cazare/masa/relaxare.

magdalena
[15.05.10 08:19:51]

Intr-adevar, este foarte util, multumim de informatii biancuta!!

pepsi70ro
[15.05.10 08:23:02]

Targu Mures este un oras foarte frumos, l-am vizitat pe fuga, mi-as fi dorit sa stau mai mult de cateva ore acolo. Poate data viitoare. Acum stiu unde sa ma cazez, felicitari!

Florina38*
[15.05.10 11:23:24]

Un mini-ghid perfect daca te ratacesti prin Tg Mures sau daca doresti cazare.

[15.05.10 11:44:48]

Va multumesc tuturor.

Am pus si cateva poze cu hotelurile inca de aseara, dar se pare ca sunt ceva probleme la validare.

georgiana
[15.05.10 12:02:58]

Chiar e o idee excelenta, pe care ar trebui s-o urmeze macar un user din fiecare localitate, pentru ca atunci cand cauti un hotel e mult mai usor sa le gasesti in acelasi loc pe toate descrise, mai ales de cineva din zona, care ii stie si reputatia! Poate faci rost si de niste poze,macar cu exteriorul,sa ne facem o idee!

Un vot norocos, al 7-lea, aducator de superbonus!

[15.05.10 12:16:46]

Multumesc, georgiana. Nu am concentrat aici toate hotelurile, doar pe cele mai populare, iar pensiuni avem inca foarte multe, dar despre altele, pot oferi la cerere atat cat stiu eu despre ele.

Diaura*
[15.05.10 20:46:18]

Informatii foarte utile. La noi inca nu te poti baza pe minighiduri turistice cand ajungi intr-un ora si e mai sigur sa pleci bine documentat de acasa.

kmy
[15.05.10 21:55:13]

biancuta,

acest review mi-ar fi prins foarte bine daca ar fi venit mai demult. Am fost la Targu Mures m-am plimbat la pas peste tot. Mi s-a parut un oras extraordinar.

Am asistat cand descarca bradul acela mare de craciun pe care l-a montat in centru.

Am stat la pensiunea Viena. A fost extrordinar. Nu este nici un dezavantaj ca e la strada. Este liniste in camere, iar curtea este minunata.

Restaurantul pensiunii este destul de mare, iar personalul foarte amabil si dragut.

[16.05.10 09:09:33]

@diaura si @kmy, va multumesc.

@kmy, daca ai foat in acea perioada, inseamna ca ai vazut orasul in "haine" de sarbatoare. Noi obisnuim ca, dupa ce se impodobeste bradul din centru si se decoreaza orasul pentru Craciun, sa ne urcam in masina si sa ne plimbam seara prin centru. Ne plac si noua, celor mari, aranjamentele de iarna, decoratiunile, beculetele din copaci, omuletii de zapada, reni, etc. luminoase di jurul bradului, dar copiilor le plac mult mai mult. Fata cea mare intr-una spune: Oau! Uite!...

Bradul de Craciun se impodobeste in fata Hotelului Concordia!

@kmy, astept sa-ti citesc impresiile despre Tg. Mures!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
david
[16.05.10 15:26:47]

Un review foarte util pentru doritorii de cazare in Targu Mures.Cred ca as opta pentru pensiunea Viena care arata foarte primitoare .

Benta towers se mai construieste sau au stagnat lucrarile?Am inteles ca se va schimba destinatia in blocuri ANL.

[16.05.10 15:41:59]

Multumesc, david, am auzit multe aprecieri despre Pensiunea Viena.

Cat despre Benta Towers, m-ai blocat cu intrebarea ta, cu toate ca sunt foarte aproape de mine. Nu stiu daca se vor da printr-un program ANL sau se vor cumpara (un apartament era destul de scump), dar blocurile sunt aproape gata.

M-am uitat acum pe fereastra, blocurile sunt gata, finisate in exterior, zugravite, nu stiu in interior ce mai au de facut.

Daca site-ul de imobiiliare Benta este actualizat, apartamententele vor fi cu vanzare. Uite site-ul lor, precum si imaginea blocurilor aici (Nota WM6: îşi fac reclama suficientă - nu cred că au nevoie de ajutor).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
cosminp
[17.05.10 10:37:54]

foarte utile impresiile tale, pentru care ai votul meu.

[17.05.10 10:58:42]

Multumesc, cosminp, sper sa treci prin Tg.Mures, iar daca ai nevoie de alte informatii, nu ezita sa-mi ceri.

cosminp
[17.05.10 11:36:05]

multumesc biancuta

[06.06.10 09:30:08]

Deoarece in aceste rw, pe langa prezentarea acestor hoteluri am incercat sa arat si pozitionarea anumitor obiective din oras, vreau sa amintesc de Biserica de lemn Sf. Arhanghel Mihail. La iesirea din centru pe langa Catedrala Mare se ia la dreapta; in dreptul Liceului Al. Papiu Ilarian este o intersectie unde se ia la stanga, pe langa Univ. Petru Maior (sens unic) si se merge tot inainte. Se traverseaza bulevardul cetatii, se ajunge in strada Cosminului. De acolo se ia la stanga, turla bisericii se vede.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[08.04.11 12:38:47]

Avand in vedere ca in acest review am facut referiri la principalele hoteluri din Tg. Mures, vreau sa amintesc si de Hotelul Plazza de 5 stele, inaugurat zilele trecute. Este fostul Hotel Transilvania de 2 stele din centrul orasului. Peste drum se afla Hotel Concordia, separate de strada Bolyai.

Hotelul a fost in renovare de ceva vreme. Ideea conceptiei este preluata dupa un hotel din Dubai. Dupa spusele patronului, este un hotel All inclusive, dotat cu centru SPA, jacuzzi, fiecare camera cu mobilier si design diferit. Are camere de patru si de cinci stele.

Acelasi patron detine si Business Hotel si Hotel Voiajor, (care acum se numeste Hotel Ciao). click aici

Detalii suplimentare despre Hotel Plazza aflati facand click aici

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]

biancuta, cosminp, david, Diaura*, georgiana, kmy, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tîrgu Mureș: