ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2018
JUL-2018
team-building
5 AD. + 32 COPII -- v: 4 ani + 18 ani

Pentru a treia oara la Gulliver Delta Resort

In luna iulie am revenit la Gulliver Delta Resort, pentru a treia oara. Prima oara am dost in 2017, iar anul acesta am fost de doua ori. Prima data am fost insotita de familie si un grup de prieteni. Anul acesta am revenit ca organizator de tabere. Am organizat doua tabere pentru niste copii abandonati. Am ales locatia pentru ca Delta este o zona din Romania in care copiii nu fusesera niciodata si pentru ca in prima noastra vizita, copiii mei s-au simtit minunat aici. Si daca ai mei copii, care sunt extrem de pretentiosi, s-au simtit bine, am considerat ca este o locatie buna incare sa mai aduc si alti copilasi. Dar hai sa luam pe rand toate aspectele care mi-au placut si care nu mi-au placut la Gulliver Delta Resort :):

- AMPLASAREA - in mijlocul apei, la aprox 10 minute de mers cu barca de Murighiol. Autocarul a ajuns in portul Star 2000 din Murighiol in jurul orei 13. Am fost asteptati de d-na Marcela, managerul hotelului, care, impreuna cu alti barcagii ne-au transferat la hotel. Am fost asteptati cu tartine din icre si suc (de obicei, turistii sunt intampinati cu rachiu, dar noi fiind cu un grup de copii l-au inlocuit cu suc). Curtea hotelului este foarte mare, cu salcii imense, copacei, arbusti, gazon, hamace, barci de decor, leagane la umbra.

- CAZARE - Am fost cazati imediat ce am ajuns la hotel. Exista un hotel cu mai multe camere, unde este si receptia si o camera mare unde turistii am vazut ca jucau carti sau diverse jocuri. Noi nu am folosit sala. Mai sunt patru vile cu cate patru apartamente (living cu canapea, dormitor si baie). De fiecare data am fost cazati doar in vile, pentru ca eram cu copiii. Am stat in trei din cele trei vile. Ultima data am stat la Codalb, la etaj. Daca voi mai merge la Gulliver, am sa cer aceeasi camera. Camerele sunt foarte mari. In living este o canapea extensibila, un dulap, scaune, cuier la intrare, comoda cu televizor mare, plat. In dormitor sunt fie doua paturi fie un pat matrimonial. Baile extrem de mari. Mult mai mari decat la multe hoteluri, cu cada. Apa calda tot timpul. Ce mi-a placut mult la baie au fost produsele personale si hartia igienica Zewa. Prosoape albe, imaculate.

Camerele au plasa de tantari si niste obloane din lemn la geamuri. Mi-au placut la nebunie! Daca le trageam, faceam bezna in camera. Nu era, totusi, nici prea bine, ca dormeam pana dupa ora 9. Intr-o zi chiar am ratat micul dejun care e pana la 10, daca nu ma insel. Noroc ca s-a indurat bucatarul de noi si ne-a facut ceva de mancare :)

- CURATENIA - Am stat patru zile si ni s-a luat gunoiul zilnic, ni s-a facut patul, iar intr-una din zile cred ca s-a spalat si pe jos, pentru ca mirosea a solutie de spalat podelele. Prosoapele au fost schimbate doar cand le lasam pe gresie, in baie.

- MANCAREA - mancarea este servita tip bufet suedez. Erau doua tipuri de ciorba - de peste si de pui sau vita, doua-trei tipuri de felul doi, doua-trei tipuri de garnituri. Era mancare exact cat trebuie si foarte gustoasa! Aprecierile mele bucatarului pentru plachia de peste, pentru ciorba din burta de peste, pentru saramura, ciulamaua de pui cu mamaliguta, iar din partea copiilor mei, pentru spaghete, in special cele bologneze si pentru friptura la gratar cu cartofi prajiti! Micul dejun continea lapte, iaurt, cafea, branza, cascaval, oua fierte, carnati, salam, kaiser, rosii, castraveti, cereale, ceai. Era acelasi in fiecare zi.

-DIVERTISMENT - Piscina este atractia numaul 1, de departe! Mare, chiar foarte mare, cu adancimi de la 30 cm la 1,80 m. In fiecare dimineata o curatau cu un fel de aspirator care mergea pe sub apa. Pe marginea piscinei erau asezate in jur de 30 de sezlonguri, sub umbrele. Pentru copii au amenajat un parc, sub niste salcii uriase, cu leagane, vreo trei hamace, tobogan, niste caluti in care se zbenguiau copiii si o saltea in care sareau. Era bine ca in parc era tot timpul umbra, de la salcii, si ii mai pacaleam pe copii sa plece din soarele de la piscina in parc. Seara ne dadeam cu spray impotriva tantarilor si ne duceam la terasa de langa ponton. Aici e un televizor mare, unde unii turisti se uitau la meciuri. Noua ne placea ca era racoare, muzica, iar cei mici chiar au dansat de cateva ori.

In spatele piscinei este o masa de ping pong, un miniteren de fotbal, o bicicleta de fitness. Am vazut ca mai erau puse la dispozitia turistilor si rachete de bedminton, table, sah, carti de joc si inca niste chestii gen joc de fotbal mecanic, dar nu am avut timp sa ne jcuam cu ele.

-EXCURSIILE - Am avut incluse in pret doua excursii- una de doua ore - Descopera Delta si una, la alegere, intre Padurea Letea, Sulina sau Sfantu Gheorghe. Noi am ales sa mergem la Sfantu Gheorghe. Am mers cu doamna Marcela, care a condus barca pana la Sfantu Gheorghe. Cel mai mult mi-a placut cand ne-a dus exact la punctul unde Dunarea se uneste cu Marea Neagra. Apoi am luat un microbuz caer ne-a dus la plaja. Am stat pret de o ora si ceva, ne-am balacit in mare, apa era calda, splendid! Apoi ne-am intors la hotel, unde am servit pranzul. Excursia "Descopera Delta" am facut-o mai spre seara, la amurg. A aproximativ doua ore, timp in care domnul Vanea, barcagiul, ne-a plimbat pe canale, prin Biosfera Delta Dunarii, ne-a spus povestea satului Uzlina si ne-a prezentat pasarile si rezervatiile de nuferi. De la Domnul Vanea am invatat si eu ca nu se spune cocostarc, ci starc :)) Cred ca niciun turist care viziteaza Uzlina sau Murighiol nu ar trebui sa rateze aceasta excursie. Peisajele si lumina sunt de vis! Noi am avut excursiile incluse. pentru cei care nu le au, am vazut preturile afisate la receptie - 100 lei de persoana pentru "Descopera Delta" si 200 sau 220 lei (nu mai stiu sigur) pentru Letea, Sulina sau Sfantu Gheorghe.

- PERSONALUL - Amabil, chiar foarte amabil. Am fost informati de la agentie sa o sunam pe doamna Marcela cand ne aflam in Tulcea, ca sa vina sa ne astepte cu barcile in Murighiol. Cand a ajuns autocarul, ne astepta deja in port. Cu cameristele nu am interactionat decat o data cand le-am intrebat de unde pot cumpara o periuta de dinti, pentru ca baietelul meu si-a uitat-o acasa si mi-au adus in camera, din partea hotelului, doua periute de dinti pentru copii. In rest... Buna ziua, buna dimineata si atat. Ne-am imprietenit cu domnul Vanea, de care v-am spus, cu Domnul Enea, care am inteles ca e tatal patronului, si cu cei doi baieti care serveau la restaurant si la bar - Florin si Claudiu. Acestia erau super simpatici si i-au distrat tare mult pe copiii din tabara. Zilnic, copiii primeau din partea hotelului doua sucuri (Fanta sau Sprite) si o inghetata. Inghetatele si sucurile erau suplimentate zilnic si de Florin, Claudiu si doamna Marcela, pentru ca mi-au spus copiii ca in fiecare zi le-au cumparat din banii lor inghetate, alune si ce mai vroiau ei.

La finalul taberei, in ultima seara, domnul E. a facut un foc de taba si ne-au oferit din partea hotelului diplome de Exploratori ai Deltei Dunarii pentru fiecare participant.

La plecare s-a lasat cu imbratisari, cu pupaturi... Atat de mult i-au indragit pe copii, ca se stransese tot personalul pe pontonul hotelului, i-au ajutat sa se urce in barca, ne-au facut cu mana...

- TANTARII - neaparat sa plecati de acasa cu aparate impotriva tantarilor pentru camere si cu sprayuri pentru piele. Sunt niste tantari mari si negri, dar care zici ca sunt dresati. Apareau doar seara, intre 22-23, cand era vorba noastra mai dulce la terasa. Veneau in roiuri, mi-au intrat si in gura :)), dar dupa orele 23 dispareau, ca prin farmec.

- IMPRESIA GENERALA: Este un loc unde aproape ca uit de toate grijile, in care ma deconectez si unde as vrea sa mai revin.

Trimis de otiliacaloian in 03.08.18 15:42:34
Validat / Publicat: 03.08.18 16:45:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UZLINA.

VIZUALIZĂRI: 1198 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (otiliacaloian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Unul din pontoanele hotelului, cu turisti care plecau in excursie
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

webmaster26 [03.08.18 16:44:57] »

@otiliacaloian: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Conform regulamentului art. 14, secț. B

Articolele care descriu nunţi, botezuri, banchete, tabere, alte evenimente private — organizate, evident, în condiţii cu totul particulare — nu sunt acceptate în concurs = se publică fără PMA. În plus, articolele se publică FĂRĂ NOTE (notele nu sunt relevante pentru condiţii de cazare sau de servire a mesei etc din postura unui turist).

Am șters pozele în care apar explicit copii. Conform noilor reglementări, datele biometrice (imaginea) reprezintă date personale. Fiind vorba de minori trebuie să aveți acordul părinților să prelucrați aceste date în interesul dumneavoastră sau al altora. Mă îndoiesc că aveți așa ceva!

otiliacaloian [04.08.18 06:22:03] »

@webmaster26: Multumesc pentru aprecieri! Referitor la fotografii am acordul de prelucrare a datelor de la tutorii legali ai tuturor participanților in tabara, iar in pozele pe care vi le-am atasat apar strict copiii mei, care au foat alaturi de mine si asupra carora imi exprim acordul de a le folosi.

managergulliver, otiliacaloian
    Alte impresii din această RUBRICĂGulliver Delta Resort [ex Safo, ex Genius]: