ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2018
JUL-2018
2 AD. + 2 COPII

Extrem de nemulțumit

Royal Kavarna, miezul golfului

În ciuda îndoielilor firești pentru un hotel nou, am hotărât să însoțim niște prieteni la Royal Grand & Spa Kavarna.

Sfârșit de iulie, am zis noi că ar avea timp să finalizeze tot ce mai era cu probleme, și să nu avem parte de lucrările deranjante pentru o parte din cei cazați în iunie și ale căror păreri le-am citit înainte de a ajunge acolo.

Drumul a fost rapid din București, 3 ore 45 pe A2 și prin Amzacea cu tot cu opriri și vamă la Negru Vodă.

Royal este amplasat la capătul unei văi împădurite care coboară din orașul Kavarna către sud și care iese într-un golf destul de pitoresc, ce întrerupe supremația falezei stâncoase înalte din acea zonă de litoral.

Deși este la o distanță de 2-3 km de oraș, în zonă sunt și alte unități de cazare, case de oaspeți, cât și unele hoteluri încremenite în diverse grade de dezvoltare (ca și unul din ansamblurile de apartamente din apropiere). De asemenea există o zonă micuță de promenadă imediat lângă hotel, plină de terase și restaurante care pe mine m-au dus cu gândul la tavernele grecești.

Hotelul are o parcare proprie extrem de mică, în spate, prin care bat și câteva camere de proximitate amplasate pe clădire. Ar mai fi vis-a-vis de ea și un teren nepavat (cu pământ) pe care pot fi lăsate mașinile, dar dacă plouă devine mai complicat cu noroiul. În ziua cazării nostre nemaifiind loc mulți au parcat românește pe aleea care duce la plaja din golf, ocupând trotuarul minuscul și îngustând serios spațiul de trecere al mașinilor. Drept pentru care într-una din zile au și apărut niște "docomente" pe parbrizul celor ce parcaseră aiurea, aviz amatorilor.

Alternativa este la începutul zonei de promenadă, la 50 de metri de partea opusă a hotelului, unde este amenajată o parcare mare.

Toate cele menționate sunt gratuite, mai puțin varianta care implică amendă :)

La sfîrșit de iulie 2018 hotelul era finalizat și arăta foarte bine. Camera family era spațioasă, curată și avea un balcon către zona de promenadă. Vederea la mare a fost cam laterală, dar n-am cerut schimbarea camerei. Am putut parca gonflabilele (de înot, pentru copii;)) în baia mare, am avut TV, minifrigider și seif gratuit. Copiii au apreciat seara posturile românești cu desene și figurinele din prosoape lăsate de cameristele care ștergeau gresia zilnic și care au schimbat lenjeria la 3 zile.

Mâncarea a fost în general bună, gazdele etalau mereu inclusiv niște aperitive mai deosebite. Au avut scoici, feluri libaneze sau câte un preparat internațional (evident nu mă refer la pizza, care era tristă). Ciorbă și supe mereu, ce am gustat au fost foarte bune.

Cu ce am să-i penalizez este că într-una din zile la una din prăjituri mai mulți din grupul nostru au avut o mică problemă a doua zi... rezolvată cu pastile de reglare a tranzitului intestinal... păcat, în rest a fost OK.

Restaurantul se continuă cu o terasă largă cu vedere perfectă la golf, unde se poate lua masa sau un aperitiv mic de la barul adiacent :)

Foarte ușor de ajuns la piscina exterioară, înconjurată de șezlongurile unde am întâlnit același nărav românesc de a lăsa prosoapele să spună aceeași poveste despre oameni care nu înțeleg să nu ocupe locuri pe care nu le și folosesc.

Și acum părțile mai mult negative: piscina exterioară mică, doar copiii și se cam umplea; un bar pe plajă la care nu ofereau decât bere și suc, pentru alte băuturi erai pus la plată sau trimis sus la barul din hol, aflat foarte aproape din fericire.

Plaja... nu prea e plajă. În fața hotelului nisipul e destul de puțin și conține pietre la greu. Accesul la mare se face pe toată lungimea golfului pe scări vechi din piatră în paragină (vreo două sunt surpate) către o apă curată, adâncă până la genunchi, dar plină de pietre. La capătul mai apropiat de hotel al golfului este o intrare în mare cu nisip, dar lată de vreo 25 de metri și plină cu alge. Singura plajă mai de Doamne-ajută dar tot cu alge din belșug la data vizitei e la capătul depărtat, unde se ajunge după o plimbare de 6-700m pe un ponton din lemn. Aici însă totul este pe firfirei, hotelul nu oferă nici șezlong nici băuturi în această zonă.

Drept urmare sejurul în această zonă pentru noi a însemnat foarte puțină baie în mare și multă piscină. Zilele înnorate au fost recuperate la piscina interioară destul de mică, cu minisecțiune pentru copii și jacuzzi adiacent. Accesul la aceasta, jacuzzi și mini-salină este gratuit.

Pentru copii riscul de a se plictisi este foarte mare la Royal Grand & Spa, nu există nici cel mai amărât loc de joacă (este unul aproape, pe iarbă, dar ține de un restaurant), iar zona pentru copii din hotel este o cameră (nu sală, cameră!) unde și cel mai mic năpârstoc se plictisește în maxim o jumătate de oră. Echipa de animație este foarte mică și nu face față, fiind probabil afectați și membrii ei de lipsa spațiilor adecvate acestor activități.

Posibilitățile destul de limitate de petrecere a timpului pot fi parțial suplimentate de plimbări pe cele 3 diguri, de urcarea destul de facilă pe cele două promontorii care străjuiesc golful și de pe care priveliștea este deosebită: am observat terasa Dalboka, peninsula Kaliakra sau seara luminile de la Nisipurile de Aur sau Albena. De asemenea noi am mai tras o plimbare prin centrul pietonal al orașului Kavarna.

Aproape ar mai fi Balcicul, restaurantul crescătoriei de scoici Dalboka sau peninsula Kaliakra.

Case de schimb valutar nu am întâlnit în Kavarna și nici nu am văzut la hotel rate de schimb dar în oraș am schimbat la bancă, la un curs mult mai bun: 1,947 leva pentru un euro. Iar euro am cumpărat din București de pe Moșilor cu 4,667 lei (4,655 BNR în ziua respectivă).

Per total am ieșit la 1BGN = 2,397 lei, în condițiile unui curs BNR de 2,38. Asta că tot are lumea impresia că iese mai bine prin card, deși comoditatea se plătește cam mereu.

Concluzii universale nu pot trage, hotelul e OK, zona e frumoasă, e aproape și mai civilizat decât pe litoralul românesc, însă e bine de evaluat dacă se potrivește dorințelor proprii. Noi ne-am simțit bine.

Trimis de Kavarnap in 01.08.18 15:01:15
Validat / Publicat: 01.08.18 15:41:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Dolphin - Sf. constantin și Elena Park - Nisipurile de Aur Dobrotița - Albena

VIZUALIZĂRI: 3638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kavarnap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Plaja din fața hotelului, mărginită de dig, și în capăt de tot plaja orașului

[01.08.18 15:41:39]

@Kavarnap: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 99&ridAnt=88025

[01.08.18 17:33:28]

Scirocco
[07.08.18 14:57:30]

Foarte bine punctat! comentariile rautacioase nu isi au rostul. ati descris totul exact cum este.

personalul foarte ok si aproape toti vorbesc engleza chiar si putina romana. iti dau prosoape inclusiv pentru piscina exterioare si le schimba de cate ori doresti.

plaja laterala este destul de ok dar trebuie sa faci o plimbarica de vreo 5 minute. nu strica dupa o masa inbelsugata.

eu zic calitate pret foarte buna nota 9.50 pentru hotel si restaurant un minus plaja... dar daca ai copii un loc minunat de relaxare fara manele... dar multi romani care se vad...

[07.08.18 15:09:29]

@Scirocco: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

KavarnapAUTOR REVIEW
[09.08.18 15:54:25]

@Scirocco: Mulțumesc pentru apreciere. Am încercat să detaliez un pic pentru că am observat foarte mulți români nemulțumiți după sejururi petrecute la acest hotel. Totuși din punctul meu de vedere acesta are calificative nejustificat de mici raportat la cum se prezintă: este un hotel nou, bine dotat, cum ai zis, personalul este amabil și vorbește în marea lui majoritate engleza.

Și da, românii se văd imediat și probabil vin cu așteptări prea mari... mai mult ca sigur că plaja mică și depărtată și lipsa atmosferei de stațiune îi necăjesc, și cum mulți nu se informează înainte... pleacă supărați

ralu222222
[14.08.18 07:54:57]

Buna ziua, acest hotel... mai bine zis alternativele de petrecere a timpului aici... Este cu mult sub alte locații. Dacă aveau piscina mai mare sau plaja sigur te ai fi descurcat să treacă timpul. dar așa era prea mare îngrămădeală și la piscina și plaja plina de alge. oare cum o fi să te duci și să aștepți cu nerăbdare ultima zi?

Kavarnap, ralu222222, Scirocco
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Grand Hotel & Spa Kavarna: