ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2018
ÎNSCRIS: 09.07.14
JUL-2018

Jeep Safari si varful Ipsarion

Salutare,

Pana sa plec in Thassos am tot cautat informatii mai detaliate in legatura cu acest JeepSafari si punctul cel mai inalt din Thassos, varful Ipsarion, fara prea mult succes inafara de cateva post-uri din anii precedenti

O sa incerc sa detaliez putin excursia si acest "must see" ca sa zic asa :)

Cum frecvental Grecia de ceva ani buni si inclusiv insula Thassos, anul acesta ne-am propus sa facem si alceva decat plaja/cazare/plaja/cazare

Am tot citit si vazut poze cu varful Ipsarion si am tot cautat informatii in legatura cu excursia respectiva, cam greu de gasit pe internet, dar cu putin noroc am reusit sa gasim de unde ne putem lua "biletele" pentru JeepSafari

Nu stiu cate "agentii" fac aceasta excursie, dar noi am optat sa mergem cu thassosoffroad.gr/en Stavlos este numele "patronului", un tip super de treaba care ne-a raspuns la toate intrebarile inca de la telefon, atentie in schimb sa nu va luati biletele de la agentiile de turism de pe insula, auzisem discutii ca au cerut si 60E/persoana pentru excursie

Cum stiam din post-urile trecute de pretul aproximativ al excursiei, am reusit sa obtinem un pret mai bun/persoana, undeva la 40E cu un pranz inclus, conditia a fost doar ca unul dintre noi sa conduca, noi fiind 4 adulti.

In ziua urmatoare cand am facut excursia, cum nu a mai fost nevoie de sofer am mers cu un ghid Grec, care incerca sa ne detalieze si arate mai toate obiectivele de pe traseu, super tare tipul

Plecarea a fost din Potos, Alexandra Beach hotel punct de intalnire, la prima intersectie mare din Limenaria, daca faci dreapta, te duci direct catre primul punct turistic, Manastirea Maici Domnului, o manastire extrem de veche cu un singur calugar in ea, cu o bisericuta ce dateaza de pe timpul raid-urilor Turcesti (din spusele ghidului)

Dupa aproximativ 1ora, timp in care te poti ruga, aprinde o lumanare si reculege, ne-am indreptat catre una dintre cele mai importante cariere de marmura (timp pierdut dupa parerea mea), unde ni s-a explicat cum produc marmura, cum o prelucreaza etc...

Dupa ce am terminat de vizitat cariera de marmura, urmatoarea oprire dupa aproximativ 2 ore de mers pe niste drumuri de ma durea sufletul de masina ghidului, varful Ipsarion, cel mai inalt punct de pe insula, varf ce-ti da posibilitatea de a vedea 360grade insula Thassos si muntele Athos

Privelistea isi merita toti bani, sincer, stai tu 6,7 ore in praf si caldura de 40grade, dar faptul ca ajungi acolo sus si vezi absolut tot este incredibil de frumos

Pentru ca nu stiam exact drumul si cum sta treaba, de aceea am si ales varianta unei excursii organizate, sincer sa fiu daca ar fi sa ma mai duc odata m-as duce cu atv-ul, total alceva, plus ca drumul este relativ simplu, cu indicatoare, etc

Ganditiva ca, cu 40-60E cat va costa benzina si atv-ul pentru o zi, vezi absolut tot ce este necesar, te opresti cand vrei, faci cate poze vrei (pe drumul spre varf sunt niste locuri unde peisajele iti taie rasuflarea)

Excursia poate fi facuta si de catre cuplurile cu copii, minim 3 ani dupa parerea mea, viteza de "croaziera" oricum nu depaseste 20km/h :)

Va recomand sa va duceti, este total alceva fata de ce vedeti normal in vacante...

Multa bafta!!!

Trimis de alexandru1988 in 30.07.18 15:47:01
Validat / Publicat: 30.07.18 16:49:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexandru1988); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Vedere Golden Beach varful Ipsarion

Nasshu
[30.07.18 18:15:21]

@alexandru1988:

am făcut și eu de curând excursia asta, pretul e acelasi 160 euro pe mașina (4 persoane) indiferent că conduci, indiferent că nu

Mie mi-a cerut 45 / adult, 35 / copil deși ai mei sunt tot cam adulți duci tot la o medie de 40 a ajuns

Zici că ai condus, ce?! Jimny ăla roșu de trosnea din toate tablele?

Și nouă ne-a plîcut, deși prețul e cam mare pentru ce ofereă, dar în căscaraveta'' noastră - Jimny - chiar am simțit că suntem la off road.

Dacă aș fi mers cu un siv 4x4 de oraș cu aer condișionat cred că aș fi fost dezamăgit

Unde ai fost cazat? nu ne spui nimic?!

alexandru1988AUTOR REVIEW
[30.07.18 22:25:45]

@Nasshu: Bună,

Ai fost tare cu întrebarea în legătură cu cazarea )

Anul acesta am optat tot pentru Maraky Studio, găsești reviw-ul meu complet pe site

Ne-a plăcut atât de mult în 2017 peisajul și gazda de la Maraky încât am optat sa ne intoarcem

Nu este luxul de pe lume dar cazarea își merita fiecare banut

La jeep safary am fost cu kia din poza nr 2

Initial am discutat sa conducem un suzuky, dar pt ca nu au fost multe mașini am avut un șofer grec care nu știa sa zică în engleza decât capre, bere Ursus și Good, tare rău tipul

Excursia nu o regret deloc dar as fi curios cum ar fi cu ceva Atv-uri pana la Ipsarion

O sa mai scriu încă un post cu barca de închiriat în Thassos, am găsit un nene care avea 6 bărci la preturi decente și am avut norocul de a vedea delfini, a fost o experienta unica

Soția mea cred ca a stricat memoria telefonului de câte ori s-a uitat la acel filmulet

Thassos este o insula de poveste dacă ajungi sa o descoperi, scriu despre aceste excursii opțională în speranța că și alții o vor descoperii asa cum am descoperit o noi

Multă bafta!!!

alexandru1988