ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2018
JUL-2018
8 AD. + 4 COPII -- v: 1-6

Către satisfăcător

Lonicera - pământ rusesc

HOTEL TIP (mai in glumă mai in serios): puneti mâna pe carte si învățați cateva expresii in rusă :), vei fi privit cu alți ochi si serviți altfel. Purtați o amuleta, aici totul se rezumă oarecum la noroc.

Zborul

Pentru prima data cand zburam cu Tarom. Checkin-ul greoi, asa că prezentați-va cu cele 120 de minute in avans. Locurie sunt alocate in momentul checkin-ului. Zborul nostru a fost programat pentru ora 12:45, dar conform datelor furnizate de site-urile de monitorizare trafic aerian, din istoricul lor a reieșit ca vom avea o întârziere de cca 1 ora si ceva, exact asa sa și întâmplat. Am decolat la ora 14:10. Durata zborului din București catre Antalya a fost de 1:30h. Serviciile la bord impecabile.

Tip: Ca sa va faceti o idee clară despre întârzieri, timpii de așteptare, consultați siteurile de monitorizare zoboruri gen radarbox, flightera, etc.

Pentru fumători, să nu vă cărați cu țigările prin bagaje, in aeroportul din Antalya chiar de unde vă ridicati bagajele găsiți duty-free cu produse din tutun la prețuri bune, mai ieftine decât la noi. Nu veți găsit in schimb chiar toate mărcile de la noi.

Transferul

Transferul catre hotel, in cazul nostru a durat cca 2 ore cu o oprire de 20 min într-o parcare la un mic butic. Prețurile aici sunt destul de umflate. O inghetata 2,5 euro, o apa la 0.5l 1 euro.

Din ce am observat oprirea depinde de capitanul transferului, cred ca unde au ei intelegeri. La întoarcere am oprit la o "fabrica de dulciuri", asta a fost exprimarea ghidei care de fapt este un supermarket cu preturi triple sau cvadruple. Ex: cafea turcească 3 pachete x 100 gr. 10 USD, aceeași cafea la Migros, 4,5 TRY pachetul.

Tip: Cash pentru drum, cel mai avantajos pentru zona Antalyei este USD sau TRY, EUR este calculat cu ceva excepții la paritate de 1 la 1 cu USD. 1 USD la momentul acesta era calculat 5 TRY.

Checkin si hotelul

Foarte rapid, in 10 minute am fost preluati de către bellboy cu bagajele si direct in camera.

Atribuirea camerelor este cu "cantec"... nu se poate opta din start pentru cele cu vede la mare, tind sa cred ca sunt atribuite in functie de naționalitate, touroperator (este o observație strict personala). Camerele cu numărul par sunt cu vedere catre piscina, mare, cele impar cu vedere... la șosea. Marea majoritate a conaționalilor nostrii, inclusiv noi am fost cazati in camere impare. Hotelul este impartit in mai multe sectiuni, vreo 3 sau 4 din ce am observat. Numerotarea camerelor: formata din 4 cifre, prima cifra secțiunea, a doua etajul, 3 si 4 numărul de ordine. Cand primiți bratarile, pe ele vor fi scrise cu markerul numarul camerei. 3 zone cu lifturi, a cate 3-4 lifturi fiecare, care in perioadele de varf, foarte aglomerate, stai si cate 10 min sa prinzi unul.

Camera

Curățenie exemplară, nu am avut nimic de obiectat la acest aspect. Lenjerie schimbata la 2 zile prosoapele alb imaculat, spălat in fiecare zi pe jos.

Camera foarte mare, bine iluminata, 2 paturi, unul de 2 persoane si un single. Fotolii, tv, aerul condiționat este amplasat diferit in camere cred ca in functie de cum este facuta oglindirea, la noi s-a nimerit in lateral, deasupra paturilor ceea ce a fost un plus. Cafea la pliculețe, fierbător, ceai.

Minibarul, alta treaba cu "cantec", veti gasi apa plata la 0.5 si apa minerala la 0.33, iar, recunosc sunt un mare carcotas, daca esti rus primesti si răcoritoare la doza :).

La capitolul materiale igienice: sapun lichid, 2 pile de unghii, 2 "pungi" de duș, cateva betisoare de urechi, 4 discuri demachiante, polish de pantofi si cam atat. Nu veti găsi sampon, balsam, papuci de camera, halate de baie. Veniti cu ele in bagaje. Aici sunt 5 stele economice.

Noi am stat in sectiunea 7 la etajul 5, sectiune pe care la parter era zona administrativa... cu un zumzet infernal de la cillerele de aer condiționat pentru bucătărie si miros de mâncarica. Într-un fel a fost bine ca stiam ce meniu aveam la masa. ;). Cred ca este exclusa schimbarea camerei, hotelul, este plin ochi.

Tip: poarta amuleta, camera depinde de noroc.

Imprejurimi

Suprafeța pe care se intinde resortul este foarte mare, bine structurata, nu ai timp sa te plictisești. Mereu vei gasi cate un coltisor cu cate ceva de facut, de vazut. Unele distracții sunt cu bani, cum ar fi game center-ul, ceva tonete cu porumb fiert, popcorn, vata de zahar. O livada foarte frumoasa cu portocali, pentru prima data in viata am vazut bananele cum cresc direct in "pom", verdeata multa. In apropiere de plaja sunt șezlonguri pe iarba la umbra.

In imediata apropiere a hotelului este un bazar (Welcome to Russia) cu "original genuine fakes", preturi negociabile si destul de mari in comparație cu Istanbul de exemplu... peste duble. Preturile pe care le gasiti afisate, daca au preturi afisate, sunt in marea majoritate a cazurilor in USD. Negocierile se poarta in rusă, engleza e de balta si basic.

Tip: intrarea in hotel este securizata, nu uitati sa luati cardul cu voi când părăsiți hotelul, va fi necesar la intrare.

Masă... minusul

Mic dejun.

Daca esti putin atent si in primele 2 zile memorezi cam unde sunt felurile tale de mâncare preferate acolo le vei regasi pe tot parcursul sejurului. Schimbările de registru sunt minore. Vei gasi tone de brânzeturi, foarte bune la gust, masline de toate națiile, dulcegării, patiserie, pancakes, gogoși (exact ca alea care se vindeau in curtea scolii cand eram eu mic), lapte rece, cuptor cu microunde, blender. Oua sub toate formele, omlete, fierte, prajite, poșate. Mezelurile cam dubioase la culoare, de vita si pui, unele făcute chiar mâncărici cu sosuri. In secțiunea pentru copii mâncarea la micul dejun, praf si pulbere, crenvurști de o culoare indecisa cu sosuri, mezeluri, si cam atât. Fructe proaspete, cam lipsa, pepene galben fara gust, pepene roșu la fel. Pere, portocale, caise, piersici, cam urâte ca aspect dar gustoase, din punctul meu de vedere provin din culturi din zona, mai puțin tratate.

Tip: nu ratati dimineața covrigii turcesti, celebrii simiți.

Prânzul

Aici totul depinde de gustul fiecăruia. Am gasit mereu câte ceva de mancare. Iarăși foarte multe sosuri. Gratar, adica plita, cu peste, oaie, pui o singura data, curcan. Pastele sunt nelipsite. Diversitate nu prea, sau poate nu am simțit-o eu. Imi va lipsi pita, facut acolo pe loc la cuptor, cu un gust fenomenal, am avut o slabiciune aici. Clar nu mori de foame, ai ce manca, dar poate mi-aș fi dorit sa gust ceva, mai special sa zic.

Cina.

Idem 1 :). Cam aceleasi lucruri ca la pranz. Vestitele fructe de mare le-am vazut într-o seara într-un fel de salata... 3 creveței si 4 midii. Mi-am facut suma de macrou la plita, si hamsii prajite. Specialități turcești cu adevarat... yoc. Dulciurile, o crema, doua, cu 100 de variațiuni pe tema, tort, prăjiturele cu blat, fără blat, cu sirop, fara sirop, etc aceeași crema. Baclava... cu alune, fisticul doar pe post de decor. Mai sus va spuneam ca am vazut banane in "pom", le veți regasi la masă doar ca decorațiuni pe prăjituri, in rest nici o urma de ele. As fi vrut sa va spun multe dar inspirația mea s-a oprit aici din lipsa de experienta culinara cu impact.

Tip: daca vreti o cina in liniste nu mergeti la restaurantul de la -1, la etaju 0, este Panorama Pestaurant, unde este mult mai multă liniște, mai putine persoane, felurile de mancare sunt comasate într-o zonă mai mica. Chelnerii foarte drăguți.

Snack

Eu am identificat doua snackbar-uri, unul langa restaurantul principal celălalt in zona Aquapark. La ambele veti regasi cam aceleași feluri de mancare, cel de lângă Aquapark este mai mic. Hamburgeri de vita, carne pentru o shaorma, paste, fructe, brânzeturi, salate, etc. Pentru cei care s-au saturat de mancarea de la pranz snack-ul este o alternativa de luat in seama.

Fresh-urile

In Aquapark, in imediata apropiere a snack-ului. Sunt cu Self service, iti faci singur suculetele, aveti portocale la discreție, chiar daca acestea nu sunt estetice, in schimb sunt foarte gustoase. Lângă freshbar, gasiti si o sumedenie de fructe, piersici, prune, struguri, pere, etc.

Barurile si băuturile

Aici e grava situația :). Toate se deschide începând cu ora 10:00, sunt o sumedenie pe toata suprafata resortului. Băuturi locale in proporție de 99,9999 %, am lasat un mic procentaj pentru bauturile de import... eu nu am gasit nimic. Cafea la dozator, impropriu spus cafea, erau un ness de cea mai joasa speță. Cocktail-urile, direct preparate in sticle, putina gheață, îndoite cu ceva suc de ceva si presto cocktail. Votca, rea, whiskey il poti bea doar îndoit cu cola. Berea mie in schimb mi-a placut, sunt bautor de bere, este Efes, putin acidulate, cred ca era scoasa din butoi nu cu CO2 ci cu aer comprimat :). La orele de varf am fost serviti cu bere la pahare de 150ml, am făcut barbă pana mi-am potolit putin setea... Daca vei cere un campari orange vei primi o bautură cu ceva amărui si fanta de la dozator. Apa o vei gasi pe toată suprafața hotelului îmbuteliată la sticle de 0,5 pet, nu vei duce lipsa pe nicăieri. Peste tot sunt amplasate niste dozatoare cu sucuri cica naturale de cireșe, ananas, portocale, mere si cam atât. Totul depinde de angajati, la unele baruri vei fi servit exemplar, in alte locuri cu un sictir total.

Unde sunt rusi la bar vei fi servit pe supersonic-înainte, pentru a nu deranja oaspeții de seamă. Este un fact, daca vei comanda in rusa la bar cocktail il vei primi in pahar de cocktail, daca "o dai pe engleza" primesti într-un amarat de pahar de plastic. Se practica si mica șpăguță la bar.

Ca o mica concluzie, pentru drojdierii de la răsărit nu e nici o problemă bautura, in schimb daca vrei ceva calitativ, caută in altă parte.

Tip: daca sunteți băutori de cafea, va recomand sa va puneți in bagaje un pachet de cafea, aveti fierbător in cameră pentru cafeaua de dimineață, si cea de la prânz... dupa ora 19:00 mergeti la cafeneaua din zona recepției. Substitut pentru cafea la o terasă va recomand ceaiul turcesc.

Icecream house

Înghețată într-un singur loc, cea la cornete este ediție limitata, 3 feluri zilnic, daca se termina nu se mai face refill, asa ca va trebui sa va mulțumiți cu înghețată pe bat, 1-2 feluri depinde de noroc. Icecrem house-ul am vazut ca este marca Algida, cat de cat calitativ.

Tip: Nu abuzați :)) se lasa cu rosu in gat si deranj la stomac :)) ).

Aquapark

Daca tot am ajuns un zona Aquapark... Aici nebunie, e de petrecut o zi intreaga, nu extraordinar de aglomerat, am gasit mai mereu locuri pe șezlonguri. Tobogane si pentru cei mici si pentru cei mari, nu va plictisiți garantat aici.

Sunt 2 tobogane pe care te poti da doar cu colăcei, aici un minus la unul din ele erau disponibile doar doua la celalalt trei, asa ca aveai ceva de așteptat.

Tip: nu ratați nimic aici, nici pe cele mici nici pe cele mari.

Animație

Am văzut dar in punctele principal, piscinele mari si pe plaja doar in anumite zone, fara invitație sau sa interacționeze foarte mult cu persoanele ce participau, isi faceau treaba si cam atat. Seara in amfiteatru, disco, in rusă (culmea ceva pentru copii gen am o casuta mica... in rusă) cateva dansuri si totul culmina cu prezentare de moda pentru blanuri. O singură seara am observat muzica live la unul din baruri. A fost muzica repertoriu internațional (rusesc) si ceva turcească. Cârcotaș maxim, dar asta a fost percepția.

Piscine

Multe, mari, pentru copii cu tobogane si stropitori, pentru adulti olimpică, clorinate maxim, apa foarte caldă, ciorbita. Mare atenție cu copii mici, am vazut la clinica din apropiere multe cazuri de intoxicații cu clor, arsuri de la soare, degete si picioare luxate.

Tip: evitați soarele de la ora prânzului... aduce mai multe probleme decât beneficii.

Plaja

Îngustă si lunga, pe vreo 4-5 randuri, gen sardele, nisipul fin, frumos. Plaja curata si bine intretinuta, nu sunt măsuțe pentru bauturi si cosurile de gunoi sunt niste galeti pe plaja din loc in loc. Apa excelenta pentru copii nu foarte adâncă, limpede, curata, cu peștișori. Mediteraneana are o salinitate crescuta asa că mai mult se plutește decat se înota. Rezervarea șezlongurilor, dupa ora 8, până atunci daca nu esti prezent la șezlong este un mic turcalete pe plaja care adună prosoapele. Accesul la plaja se face securizat, prin 2 porți pazite, nu ai acces daca nu ai brățară, nu intrii cu băuturi in pahare de sticla. Dușuri cu apa rece, 6 cabine de schimb. Am gasit locuri mai mereu, bataie este pe primul rand întotdeauna.

Tip: daca vrei sa bei ceva la plaja, la bar cere băutura in pahare mici de plasic sau de carton... o sa faci ture ture, dar domnia se plătește :)) )) )).

Spa

Nu căutat in mod special centrul spa, dar ne-am împiedicat de el in căutarea piscinei interioare. Am gasit acolo cateva cabine de sauna, dusuri, un jacuzzi, si o baie turceasca free of charge. Aviz amatorilor.

Bonus:

Croaziera cu vasele piraților

Noi am fost agățati de Hussein, un turc foarte simpatic, care vorbește românește destul de bine. Iti va spune verzi si uscate dar voi incerca sa fac un mic rezumat.

Se pleacă din portul din imediata apropiere a hotelului 5 minute cu autocarul. Plecarea la 8:15 minute, Hussein este ceas cu cuc, foarte punctual si foarte serios. Reveniti la hotel la ora 16:30-17:00. Costul 18 eur de persoana copii pana la 8 ani gratis. Peisajele din croazieră foarte frumoase, de vis unele.

O sa va povestească Hussein, ca aveti masa de pranz la bordul navei, mai precis spaghete cu sos un șnițel congelat si o lingura de salata. La acest "All inclusive ma frend" primiti si băuturi pe nava, apa si suc la dozator ultimul drum, berea de care o sa va zica este cu plata. Opririle pentru baie pentru noi au fost niste stopuri in port, nicidecum la grote asa cum a spus, dar aici am înțeles ca a fost o eroare de organizare. Alte familii din hotel care au fost fix cu aceeași nava în altă zi au avut parte de opriri la peșteri pentru o baie de 30 min.

Destinatia este de fapt Alanya port si bazar. Aici stop 2 ore pentru plimbări. Scump bazarul acolo... si cam gol la ora 11:00.

Animație la bord, cât sa iti scoata cateva parale din buzunare, baie cu spuma, la nivelul 2 al navei. Daca suferi de rau de mare recomand nivelul 1.

Tip: recomand plimbarea cu vaporul lui Hussein :) raportul pret ceea ce primești este foarte corect. Sincer e mai ieftin decat o calatorie cu CFR... iar la viteza dublu.

Delfinariul

Noua ne-a plăcut foarte mult. Trebuie vazut este fun. Începe la ora 10:30 si durează cam o ora. Transferul dureaza 5 minute.

Mulțumim iarăși lui Hussein, drumul pana la delfinariu a fost gratuit dus-întors, costul biletelor exact ca la casă nici un franc in plus, in schimb noi am lasat ciubuc 50 TRY, a făcut 4 drumuri sa ne care pe toți.

Tip: call Hussein, este un ghid corect.

Sper sa va fie de ajutor cele scrise mai sus. Alegerea este strict a voastră, eu doar am povestit ceea ce am simțit eu. Se poate ca altcineva sa fi perceput altele, noi am fost un grup de 8 adulți si 4 copii, aceasta recenzie a fost scrisa cu "parafa" tuturor din grup.

De ce nu recomand... noi am vrut o experienta turceasca asa cum am avut parte de fiecare data in Turcia, dar aici m-am simțit fix ca Rusia, experienta este croită pe nevoile si placul poporului "prieten răsăritean".

Recomand cu căldură pentru facilitățile pe care le oferă, pentru curățenie, dar cam atât. Nu excelează la categoria experienta turceasca. Prețul este corect pentru acest hotel, daca scadem avionul si transferul.

Tip: Nu plecați fara asigurări medicale. Am beneficiat de serviciile medicale, eu personal acum 2 ani, anul acesta cineva din grupul nostru, fara cusur. Mini-clinica de lângă hotel are contracte cam cu toate marile societati de asigurare. De decont, întocmirea dosarului de daune s-au ocupat ei in totalitate.

Mulțumesc.

Edulescu & friends.

PS: Mii de mulțumiri pe aceasta cale agenției AFA. Asa implicare, eu am vazut, mai rar. Stie el Cristi de ce. Berea din partea mea.

Trimis de edulescu in 28.07.18 22:31:02
Validat / Publicat: 28.07.18 23:13:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2829 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (edulescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Si la final un zâmbet larg

[28.07.18 23:12:09]

@edulescu:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 11&ridAnt=87887

sens
    [28.07.18 23:24:51]

Prezentare completa. Și, se vede, obiectiva.

Felicitări!

[28.07.18 23:25:36]

@edulescu: Start vot! Și felicitări pentru felul organizat și plin de umor cu care ai povestit. Cum și eu am sa ajung acolo in Septembrie și au fost comentarii pro și contra, normal ca sunt interesată de orice apare referitor la acest hotel. Mulțumesc și pentru tipsuri, plate mai am timp sa învăț ceva expresii in turca, in rusa nu am nici o șansa. Ce expresii îmi recomanzi, ca am un coleg de serviciu turc ????.

Felicitări, votat cu mare drag.

Pușcașu Marin
    [29.07.18 10:26:39]

@edulescu: Am citit in ultima vreme, aici pe AFA, cateva impresii despre acest resort. Si pro si contra. Mi se pare de departe cel mai echilibrat review privind aceasta locatie, complet si cu mult umor pe post de condimente.

Astept acum interventia "deontologului" de serviciu pentru Loicera, care probabil te va trage de urechi, pe ici, pe colo, privind punctele slabe pe care le-ai semnalat .

C-asa-i in tenis. Unora le trebuie mai mult de 5 seturi ca sa-nteleaga ca trebuie sa respecte parerea tuturor.

Felicitari pentru prezentare. Pentru alegerea destinatiei tu stii daca trebuie sa fi felicitat .

[29.07.18 11:09:04]

@ghisor:

Şi eu am apreciat umorul cu care a reuşit să descrie şi aspectele mai puţin plăcute întâlnite pe parcursul sejurului.

=

@edulescu:

Prețul este corect pentru acest hotel, daca scadem avionul si transferul.

Tocmai aici este tot secretul.

Mulţi dintre cei nemulţumiţi au avut aşteptări exagerate de la acest resort, FĂRĂ a ţine seama de preţul plătit.

[29.07.18 11:10:12]

[29.07.18 14:52:46]

Bună ziua tuturor,

Va mulțumesc pentru aprecieri, stăteam cu sufletul la gură sa aflu părerile voastre.

@mishu: neapărat rusește, macat un dicționar, in buzunar ceva, gogel translate . Ca niciodată am simțit bariera lingvistică. Unde mai rupem si noi acolo vreo 20 de vorbe in engleza prin Kusadasi-ul pe care l-am tocit atatia ani, puțina română, turca din ce te învățau pe la hotel chelnerii, aici ne-am simțit oarecum muți. A fost putin ciudata experienta asta. "Mândria" de a fi român in bazar, "Hagi, Popescu", aici niet... Nu tu o invitație la ceai, nu tu o discuție prin bazar de dragul conversației, negocierile doar cu calculatorul in fata... Poate de aici si nemulțumirea noastră, ca ne-am descurcat greu cu amalgamul asta de limbi.

@ghisor: da, m-am autofelicitat... Alegerea a fost buna, întrebarea din chestionarul de note zice daca as recomanda hotelul unui prieten. Nu, ca vine de acolo cu noduri la limba. Trebuie sa fii atent la prea multe lucruri, mai ales daca te duci cu copii. E gălăgios, aglomerat, te poti rătăci usor... Ma rog piticii ăștia de pe creier nu imi dau pace.

@nicole33: si noi am plecat cu anumite concepții, dar a trebuit sa păstrăm un echilibru. In primul rand, cred ca e valabil pentru toata lumea, categorisirea hotelurilor se refera strict la anumite standarde hoteliere, dimensiuni de camere, servici recepție, disponibilitate servicii, NU se refera la masă, aia e o chestiune stric opțională oferita de fiecare hotel in parte. Cine vrea sa vada adevaratele 5 stele sa isi ia la un hotel care nu ofera masa decat in regim a la carte, eventual si cu stele deale de cauciucuri Michelin. Sigura o sa imi sara lumea in cap pentru treaba asta.

AI-ul este o găselniță a turcilor, e patentata de ei, adoptata de noi si de restul lumii.

Mulțumesc

[29.07.18 15:10:19]

@edulescu:

Posibil, dar nu şi obligatoriu.

După mai multe experienţe la hoteluri turceşti de cinci stele mult peste Lonicera, eu am convingerea că poţi găsi mâncare de cinci stele şi fără stele Michelin , însă la un cu totul alt preţ, evident mai mare.

Lonicera oferă suficient de multe pentru preţul plătit. Pentru un sejur mulţumitor este suficient să ai aşteptări realiste. Şi să nu ai ghinionul să te îmbolnăveşti pe acolo, pentru că ulterior nimic nu-ţi va mai fi pe plac.

Informaţia NU este corectă.

All inclusive-ul a fost inventat în Caraibe, dar, într-adevăr, turcii l-au ridicat la cel mai înalt nivel.

Ca una care a testat şi all inclusive-ul din Republica Dominicană, chiar în două rânduri , faptul că revin an de an în Turcia cred că spune tot.

resita2009
    [29.07.18 15:45:33]

Exelent scris si total adevarat in tot ce-ai spus, umorul ofera art. un mod aparte, felicitari.

Pe mine unul nu m-au deranjat rusii, mult mai "neciopliti" au fost romanii dar aici e o alta discutie asa ca pefer sa nu mai spun nimic, acest complex este facut exact pt turistul rus, atat bloody mary cat am vazut ca s-a consumat in lonicera n-am vazut in viata mea, 1 din 3 cockteiluri era bloody mary (am incercat si iar la loby bar era cel mai pe gustul meu )

Asa cum a-i spus si tu, pretul este super ok pt. serviciile oferite... restul este la latitudinea celor care ajung acolo

[29.07.18 16:59:24]

@nicole33: tu, stii foarte bine unde am bataut ). Stelele alea 5 sunt cu "cantec" mai ales în Turcia. Am fost la 5 stele in Kusadasi la 3 hoteluri diferite, nu se compara ca si calitate a serviciilor cu cele din Antalya. Antalya a fost superioară. Am fost si cu demipensiune si cu all inclusive, iar diferite ca si servicii, mai ales la mâncare. Am fost la 4 stele all inclusive in Grecia, superior la calitate mâncării fata de Lonicera, sau cel putin asa am perceput noi.

E, noi am avut caz în grup care a stat o noapte in clinica internat, si apoi zilnic la 12 ore vizita pentru injecții. A fost mai greu pentru el, dar pana la urma e vorba si de putin noroc. Incidentul nu a știrbit din plăcere vacantei. Se putea întâmpla oriunde si oricând. Si cu enterocolita la fel... Acum in clinica erau multi de la Sirius Deluxe...

Oricum noi fiind un grup măricel ne-am simțit bine.

Asta cu AI-ul din Caraibe nu am știut. Omul cat trăiește învățată.

[29.07.18 17:19:09]

@edulescu:

am citit dimineata si nu am mai avut timp sa scriu: felicitari! foarte echilibrat ai aratat ca exista si plusuri nu numai minusuri cum au vazut altii.

cu cele 5* sta in felul urmator: stelele le capata resortul daca indeplineste anumite conditii (marime camera, topogane si alte diverse lucruri) nu pentru ce va servi la masa sau la bar. acum un hotel de 5* hotaraste ca da numai bauturi locale (desi conceptul se cheama UALL sau mai stiu eu cum) iar altul are Chivas 18 yo si Courvoisier vechi de cand lumea, primul hotel costa 500euro/sejur al doilea costa normal 2500 euro/sejur. daca ma duc la agentie si cer " un hotel ieftin in Antalya" il voi primi pe cel de 500, dar daca eu sper sa primesc Chivas nu e vina lor ca nu imi dau ci a mea ca nu stiu la ce sa ma astept

[29.07.18 17:20:54]

@nrs: exact. Gand la gand.

[29.07.18 18:17:11]

@edulescu:

Lucrurile sunt foarte simple, chiar dacă unii se ambiţionează să nu priceapă.

Preţul face diferenţa. Întotdeauna.

Nemulţumirile apar din goana după chilipiruri, din impresia greşită că în Turcia ar umbla câinii cu covrigi în coadă.

În plus, mulţi nu realizează ponderea transportului cu avionul în costul total al pachetului, când o familie cu doi copii ajunge să plătească pentru avion, taxe şi transferuri mai mult decât pentru hotel şi mâncare, unde ambii copii beneficiază de gratuitate.

Au aşteptări nerealiste de la hotelul ales, uitând faptul că banii respectivi nu le-ar ajunge pentru o săptămână în Bulgaria la patru stele cu all inclusive şi doar mic dejun la Mamaia .

Alţii descoperă Turcia pentru prima dată, convinşi de prieteni, rude şi vecini care merg mereu şi se întorc încântaţi, aleg hoteluri de cinci stele, dar low cost şi se aşteaptă să primească la fel de multe servicii şi de aceeaşi calitate ca şi cunoscuţii lor, chiar dacă aceştia au plătit poate dublu . Dezamăgirea şi nemulţumirea care urmează sunt absolut previzibile.

Lipsa de informare înaintea rezervării sejurului, la fel, conduce la nemulţumiri. Pentru mine este greu de înţeles cum în era internetului oamenii pur şi simplu NU citesc.

Surprinzător însă, după un sejur ratat sau chiar în timpul acestuia, aceiaşi turişti brusc descoperă site-ul AFA, îşi fac imediat cont şi-şi varsă năduful. Evident, de fiecare dată altcineva este vinovat pentru ratarea lor, fie agenţia, fie hotelul, dar ei niciodată .

[29.07.18 20:35:28]

@resita2009: am lăsat treaba cu conaționalii intenționat, in afara discuției. Eu personal, subliniez, personal sunt foarte mahnit. Cu excepții am gasit români mai rau decat câinii... Imi asum cele spuse. Avem pretenții sa ne respecte lumea dar fara ca noi intre noi sa ne respectam.

Da sa stii ca si noi am ramas fara prosoape, au avut nesimitirea sa ne minta in față... Nu sunt vreun naționalist convins, dar sunt mandru român cum m-a facut mama. NO COMMENT. Au urcat unii in autocar, eu eram la tigare langa autocar, si un meltean ca altceva nu era, "auzi ba da-te la o parte ca io nu ocolesc autocaru'", cu o greață iesita din comun, in condițiile in care ii așteptam de 20 minute. Of Dumnezeule cand vreodată o sa ne dam sema, ca ne avem doar unii pe altii ca popor, ca trebuie sa fim ca fratii mai ales prin străinătate, si sa ne respectam.

[31.07.18 11:37:02]

@nicole33:

Eu în categoria asta mă încadrez; cei care m-au convins sunt colegii de aici de pe site. Sper să nu mă încadrez și în restul descrierii.

Acum că discuția este despre preț și tu știi exact prețul "corect" pentru multe hoteluri și ai un buget fix după care alegi de fiecare dată, care este standardul tău personal în acest domeniu - preț pe noapte, camera?

Am încercat să-ți scriu în privat în urmă cu vreo săptămână, dar nu mi-a dat voie site-ul (dacă e publică informația bineînțeles; dacă nu, îmi cer scuze că mi-am permis). Sper să nu fie off-topic

[31.07.18 11:58:31]

pana sa iti raspunda Nicole incerc eu un raspuns, cum procedez eu

imi fac o lista de hoteluri unde imi convin conditiile (din ce citesc in multe locuri, nu numai aici sau pe booking) spre exemplu eu vreau nisip pe plaja, topogane pentru cea mica, intrare lina in apa, nu ma intereseaza bauturile alcoolice. apoi incerc sa imi fac o idee despre pretul real la acel hotel. caut incepand cu sfarsitul lui octombrie preturi. se intampla (si anul trecut si anul acesta am avut astfel de noroc) sa gasesc si 50% reducere. anul acesta am gasit doua hoteluri care nu erau pe lista mea dar au intrat repede pe lista. in final am intrebat punctual expertii de aici ce ar alege si am primit raspunsuri pertinente.

ca incheiere in Antalya nu te poti astepta la servicii de top la 100 euro/camera/noapte in sezon, serviciile de top incep de 250 euro. preturile in jur de 100 sunt la lowcost (economy), 170-200 euro la mediu (standard) si de la 250 in sus incep hotelurile de top (premium)

ca idee trebuie sa stii ce ai cumparat pentru a nu fi dezamagit

[31.07.18 12:12:40]

@nrs: mulțumesc mult pentru răspuns. Citesc și eu destul de mult și de mai bine de un an tot ce se scrie aici pe afa (utilizator sunt din 2010, dinainte de a merge chiar în primul meu concediu și înainte și de a mă căsătorii ????). Am avut și schimburi de mesaje private cu mai mulți utilizatori ????

Doar că eu încă nu am fost niciodată la un hotel cu all-inclusive și nici în Turcia și sunt încă multe lucruri care sunt cam încurcate în capul meu. Știam deja că sunt 3 categorii de hoteluri de 5 stele și că prețul e cel care face diferența, dar nu știam granițele. Așa că informația dvs e excelentă. Ca să revin la articolul de față, înțeleg că acesta e un hotel economy? (Totuși pentru low-budget mi se pare unul mai bunicel, nu? Greșesc? Are totuși topogane, este destul de extins etc)

[31.07.18 12:20:52]

nu am fost acolo dar din ce am citit si mi-au spus oameni care au fost acolo este un hotel economy cu un excelent raport pret calitate, in plus este un hotel nou lucru de luat in seama. de fapt articolul de mai sus eu il consider ca fiind un excelent ghid pentru acest hotel, arata si plusuri si minusuri.

bineinteles ca totul este subiectiv, spre exemplu daca te imbolnavesti sunt toate sansele ca orice se intampla mai apoi sa vezi numai defecte la acel hotel

[31.07.18 12:22:41]

@nrs: da, înțeleg. Am citit și celelalte review-uri cu sumedenia de ecouri. Nu intenționez să merg fix acolo; îl foloseam strict ca exemplu să văd dacă am înțeles corect "categorisirea"

[31.07.18 18:15:15]

Pai, @fra, trebui te duci sa experimentezi pe pielea ta, review-urile sunt doar niste pareri pur subiective. Noi prima data cand am ajuns in TR, acum vreo 10 ani, am avut un mare soc, totul a fost peste asteptarile noastre, duhneam a "ne dusi la biserica". AFA era in stadiu incipient, ne luam informatii contrariate de pe [***] cam greu sa iti faci o idee. Acum cu anii de experienta, suntem mai "selectivi" intre hotelurile aste econo-mode. Ca si orice alegere in viata trebuie sa ti-o asumi, si cu bune si cu rele.

Acum poate o sa mai fie cuiva de folos informatia asta o sa "desfac" putin pretul la all-inclusive-ul acesta:

Total pret platit / familion:

2 Adulti + 1 copil = 1349 EUR

Avion Tarom 510 EUR / familie

3 persoane x 170 EUR/persoana (daca vrei precis pretul avionului scade din pret scade un sandwich pe drum + 1 berica 0.33 URSUS + 1 suculete)

Transfer Aeroport-Hotel-Aeroport cu ghid (moldovence de peste Prut, stiu si romana si rusa) 25 EUR dus intors

Pretul l-am luat pe un oarecare site ce furnizeaza transferuri din zona respectiva sa ne facem o idee. (Mergem cu Mercedes Sprinter)

Antalya Airport - Avsallar 12 Person Round Trip 550TL

550 TL = approx 100 EUR, 100 EUR / 4 familii = 25 EUR

Ne ramane pentru cazare + mancare + bautura + facilitatile hotelului: 1349 - 510 - 25 = 814 Euro

Cazare 7 nopti, deci 814 / 7 nopti = 116 Eur / noapte

Sa mergem putin mai departe 116 / 2 adulti = 58 Euro per persoana / noapte (copii pana la nu stiu ce varsta nu platesc la cazare)

Esenta sunt in astia 58 Euro per persoana / ziua de cazare, care sunt fix 270 de lei, din care vrei:

-sa bei toata ziua numai Chivas (@nrs te citez)

-berea sa fie numai la sticla de sticla

-sa manaci numai scoici, raci, craci, si carcalaci

-sa fie si curatenie luna in camera ca daca nu e grav

-sa ai si halat de baie pe care sa-l bagi in bagaje la plecare, si multe alte lucruri...

Trebuie sa fim realisti. Nici acasica la tine cu 270 de lei si pretentiile de mai sus nu te descurci.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
    [31.07.18 20:21:26]

[31.07.18 21:38:09]

@edulescu: mulțumesc. Foarte bună analiză. Corect!

resita2009
    [01.08.18 10:09:18]

@nrs: exact asa procedez si eu

ps. pt. anul viitor, e de cumparat in noiembrie anul asta, intre 15-18 noiembrie este targul de turism, o sa fie o sumedenie de oferte foarte foarte bune, unele ofera avionu gratis, altele reduceri de 50%.

chiar ieri am fost la agentia prin care de anii de zile imi rezerv biletele si mi-a sa-mi fac lista cu hoteluri si sa merg la ei in perioada targului pt. a lua ceva ieftin

[01.08.18 10:21:48]

@resita2009: păi și eu deja am o listă pe care adaug sau scot în funcție de review-urile pe care le citesc, dar am o listă foarte lungă, și hotelurile sunt din toate cele 3 categorii (unele nu îmi dau seama în care se încadrează). Și am câțiva ani buni de când urmăresc ofertele din perioada târgului de turism (în special pe cel din noiembrie, dar și pe cel din primăvară). În ce privește hotelurile din Turcia, am înțeles din comentariile altora, că nu toate au prețul pentru sezonul următor gata în noiembrie și de aceea unii fac rezervările în ianuarie...

[01.08.18 13:12:43]

ai inteles bine, nu toate hoteluri au preturi in octombrie-noiembrie, in acest caz astepti pana apar cu preturi cele care te intereseaza sau poate gasesti ceva cu un pret imbatabil pentru vreun hotel care nu il ai pe lista dar este foarte bun la un pret redus cu 45-50%

[02.08.18 00:16:48]

@fra:

Dacă relatările colegilor de site au fost cele care te-au convins să iei în considerare Turcia pentru un viitor sejur, eu nu pot decât să mă bucur. Văd că te documentezi serios şi asta este foarte bine, o alegere informată crescând foarte mult şansele de a avea o vacanţă de vis.

Colegii au apucat să-ţi răspundă înaintea mea şi au făcut-o foarte bine

Am mai spus-o şi mă repet: preţul este un indicator foarte important pentru nivelul real al hotelului, pentru mine mai important decât numărul de stele afişate.

Mi-a luat şi mie destul timp până să ajung să intuiesc preţul corect, dar acum mă pot lăuda cu alegeri foarte bune, lipsite de surprize, conform aşteptărilor.

Nu pot să uit ce greu mi-a fost să înţeleg de ce preţurile sunt diferite de la o staţiune la alta în funcţie de apropierea de aeroport. Colegul Tm67bru mereu mă certa că să nu mai compar mere cu pere, în condiţiile în care eu mergeam doar cu maşina, iar pentru mine distanţa faţă de aeroport nu avea nicio relevanţă şi mi se părea absurd să plătesc mai mult pentru un hotel în Lara doar pentru faptul că transferul este unul foarte scurt. Când parcurgi 1400 kilometri, încă treizeci sau cincizeci sau chiar o sută nu prezintă mare importanţă.

Ani la rând am citit TOT ce s-a scris pe Turcia, iar documentarea continua la faţa locului, pe stradă dar mai ales pe plajă, mergeam, fotografiam, voiam să văd cu ochii mei hotelurile despre care citisem şi care îmi treziseră interesul. Mă băgam în vorbă cu cei cazaţi acolo, deşi nu sunt o persoană foarte sociabilă, le ascultam părerile, nemulţumirile. Abia aşteptam să mă roage vreun prieten să mă interesez de hotelul la care urma să meargă, că mă şi urcam în maşină şi mergeam până acolo să-l văd, chiar dacă era într-o altă staţiune, făceam poze şi i le trimiteam.

Standardele mele sunt în continuă schimbare, pretenţiile cresc de la un an la altul şi cu fiecare hotel vizitat, însă din păcate şi preţul creşte proporţionalşi de vreo doi-trei ani încoace simt că am ajuns la limita superioară a bugetului pe care sunt dispusă să îl aloc pentru un hotel pe gustul meu. În 2016 şi chiar 2017 am avut noroc cu preţurile mici din Turcia cauzate de absenţa ruşilor, de teama de atentate etc. şi am profitat din plin cu câte două sejururi pe an, dar situaţia a revenit la normal în 2018, preţurile au crescut odată cu cererea, iar alegerile au fost tot mai dificile.

Preţurile la care am cumpărat le-am declarat de fiecare dată atunci când am scris despre un hotel, dar sunt destule hoteluri despre care nu am apucat încă să scriu. Vorbind strict despre zona Antalyei, acestea au variat de la 50-60 euro de persoană pe noapte în 2011 spre 82 euro câţiva ani mai târziu. Dar astea sunt preţuri de capete de sezon, respectiv a doua jumătate a lunii mai şi început de iunie şi a doua jumătate a lunii septembrie şi început de octombrie, cu early booking inclus şi rezervări făcute din ianuarie. În 2012 a fost singura dată când am mers în Antalya în luna august (11-25), am plătit 70-75 euro/persoană, dar am regretat greşeala făcută, nu banii cheltuiţi, deoarece am avut probleme de sănătate cauzate de căldură şi de umiditate şi mie nu mi-a priit deloc acea vacanţă.

[02.08.18 06:51:33]

@fra:

Prin noiembrie încep deja căutările pentru anul următor. Concediul este deja stabilit, astfel că practic pot rezerva chiar din noiembrie. Până acum am făcut rezervările în ianuarie, cel târziu februarie, dar anul acesta am ratat reduceri importante pentru că nu am rezervat înainte de sfârşitul anului precedent, motiv pentru care este posibil să mă reorientez.

Din momentul în care apar preţurile la mai mulţi touroperatori încep şi eu să-mi fac lista cu hotelurilela care mi-aş dori să ajung. În funcţie de preţ, multe din acestea sunt tăiate imediat. Criteriile mele de alegere sunt destul de permisive. De exemplu, plaja este un criteriu important, dar nu primordial pentru mine. Ca fiecare, m-aş bucura să beneficiez de o plajă cu nisip şi fără pietre în apă, dar nu exclud nici un hotel care are o plajă mai neprietenoasă, dacă acesta îmi oferă alte avantaje mai importante, deoarece amândoi înotăm foarte bine şi putem intra şi de pe ponton fără să ne rupem picioarele.

Dimensiunea camerei, anul construirii şi al ultimei renovări sunt alte aspecte de interes pentru mine. Poziţionarea hotelului, vecinătăţile şi vederea din toate tipurile de camere prezintă de asemenea interes. În cazul unui hotel amplasat foarte aproape de un drum circulat, sigur voi plăti pentru vedere la mare pentru a evita monitorizarea traficului. Nu am ales şi nu cred că voi alege hoteluri departe de plajă, separate de plajă prin drumuri intens circulate şi cu acces la aceasta prin pasarele/tuneluri.

Serviciile sunt foarte importante pentru mine, în cele mai multe cazuri acestea făcând diferenţa. Din acest motiv, studierea atentă a conceptului all inclusive, ultra all sau cum s-ar numi el este extrem de importantă pentru mine. Nu denumirea conceptului este importantă, ci ceea ce cuprinde acesta şi ce este exclus (contra cost). Deşi noi nu bem vodcă sau whisky, acordăm mare interes unui hotel care include gratuit cât mai multe sortimente de import din aceste băuturi, chiar dacă poate nici măcar nu le vom gusta. Cafeaua de calitate sau, dimpotrivă, lipsa acesteia este un motiv suficient pentru mine pentru lăsa sau a tăia un hotel de pe listă, eu fiind o mare băutoare de cafea. Şi exemplele ar putea continua.

Referitor la preţ, alegerile mele iau mereu în calcul preţurile fără transport, în comparaţiile pe care le fac dau mereu jos costul avionului, taxelor şi transferului.

Cu excepţia ofertelor foarte speciale şi al celor last minute, care reprezintă cazuri izolate, fără interes pentru mine care nu pot alege să plec de azi pe mâine din motive de job, în rest, o estimare a unui cost total cu transportul de circa 250 de euro de adult pentru un sejur de şapte nopţi, mai mare în cazul unui sejur de 9,11,12,14 etc., s-a dovedit mereu foarte aproape de realitate.

=

În perioada următoare voi rezolva şi problema cu mesageria privată.

alex1979, edulescu, fra, mishu, Pușcașu Marin, resita2009, sens
    Alte impresii din această RUBRICĂLonicera Resort & Spa [Avasalar]: