ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2018
ÎNSCRIS: 05.07.10
JUN-2018
4 AD. + 2 COPII -- v: 3 12

Prima data in Thassos! — (2) Sejurul in Thassos

Ajunsi la destinatie in jur de ora 13, am mancat ce aveam pregatit de acasa si apoi am mers pe plaja la Golden Beach, distanta fata de vila noastra era de cca 400 metri asa ca am luat si masina avand si 2 copii (3 si 12 ani) cu noi. Pe plaja am gasit sezlonguri libere, nu erau multi oameni in apa si pe plaja la ora 15, am platit 7 euro taxa de sezlonguri, fiind prima si ultima oara cand ni s-au cerut bani, in rest trebuia doar sa comanzi diverse de la bar (frappe, cafele, sucuri, freshuri, bere, etc).

In fine, am stat vreo 3 ore, am testat apa, nisipul, sezlongurile, a fost frumos.

Seara, la recomandarea gazdelor, am luat masa la taverna Captain unde am ajuns de asemenea tot cu telefonul, aplicatia Waze. Absolut tot ce am comandat acolo a fost delicios si f mult in farfurie, recomand platoul Mix Fish ce are caracatita, creveti, 2 rondele de peste (tuna si peste spada parca) si cartofi la cuptor, a fost f bun si a placut si fetitei mele cu care l-am impartit intru-catva...

Seara am stat si pe terasa noastra de la vila, privelistea era senzationala si ne-am simtit f bine.

A doua zi eu am plecat de dimineata, ora 6.30, la pescuit pe stanci dar ceilalti au fost cam lenesi astfel incat am plecat spre plaja pe la ora 11!

Am ales plaja Marble Beach pina la care am facut cca 30 minute pe drumul nou pe care nu il recomand. Recomand ori drumul direct din Chrissi Ammoudia ori drumul vechi, drum pe care am si plecat seara de acolo. Drumul nou pe care am ajuns era f abrupt si plin de praf de la masinile ce mai circulau pe acolo, astfel incat, orice culoare are masina ta, in afara de alb, la destinatie este alba!!!

La Marble beach am gasit loc in parcare in soare si am stat la plaja dar pe rogojinile noastre si la umbrele noastre de asemenea, pretul era 12 EUR fara nimic inclus pt sezlongurile si umbrelele lor asa ca, avand in vedere ca urma sa mergem si la Porto Vathy, nu le-am folosit pe ale lor.

Apa era de culoarea smaraldului, nisipul f fin si alb, de poveste. Intrarea in apa in schimb era f brusca asa ca am stat f aproape de mal.

Pe la ora 14.30 am plecat spre Porto Vathy, care este la cateva sute de metri de Marble Beach, am gasit loc de parcare la umbra si de asemenea sezlonguri la umbra pinilor, pina la mare erau 50 de metri. Intrarea in apa era lina asa ca am fost mai curajosi si am inaintat pina la umeri in apa. De asemenea, apa de smarald, curata, ceva deosebit.

Aici la singura taverna am si luat pranzul si baut freshuri si bere! Plaja Porta Vathy cred ca ramane pe primul loc in preferintele noastre din Thassos! Zilele urmatoare au decurs cam la fel, nu a plouat deloc si am putut merge peste tot.

Alte plaje frumoase sunt: Aliki, Psili Amos, Astris, Pachis. Am mai fost si la altele cateva, unele chiar salbatice, dar pt noi ca erau cu copil mic nu se pretau.

Am mai stat si pe plaja de la Potos, langa taverna Irene, unde se mananca foarte bine.

In penultima zi chiar am facut turul insulei cu masina oprind la expozitia cu vanzare de ulei, masline, condimente si altele specifice Greciei, apoi la o sera sa cumparam flori, am luat-o spre nord si apoi nord vest, oprinde-ne la plaja Potos, a doua oara, ca sa si mancam de pranz la taverna Irene. In afara de plaje am facut si cateva plimbari si anume:

- Dupa amiaza la plaja Aliki am mers pe jos, spre stanga plajei, este o poteca frumoasa ce urca pe deal, duce la o veche exploatare de marmura, privelistea este extraordinara, fie spre plaja fie spre mare, tot timpul acestei mici excursii, am stat cam 1.5 ore dus intors cu pauze multe de poze!

- Am mers la Theologos, intr-o seara, este un vechi sat pitoresc al Thassos-ului, cu stradute inguste si case frumoase, renumit pt mielul la protap, noi am mancat atunci la taverna Iatrou dar mai este renumita si taverna Augustos. In Theologos este un atelier de facut sandale precum si multe alte atractii pe care trebuie sa ai timp ca sa le descoperi.

- Drumul spre Kastro, un sat aproape parasit din Thassos, a fost modernizat recent si desi urca la o altutidine foarte mare, este foarte pitoresc si ofera multe cadre pentru poze de neuitat.

- Plimbare seara prin Potos, zona comerciala, cu suveniruri, gogoserii si alte atractii, pentru toate gusturile!

In ultima zi, mai ales ca plecam pe la 12 din vila, am stat vreo 2 ore la plaja din Golden Beach, extremitatea ei nordica, pe care am descoperit-o astfel mai bine abia in ultimele ore ale sederii noastre acolo. Am stat in partea de nord a plajei, nisipul era fin, intrarea in apa, foarte foarte lina si apa limpede.

Observatii:

1. Nu am vazut arici de mare in apa in zonele de plaja ci doar in zonele greu accesibile, cu stanci, unde in mod obisnuit nu prea te risti sa mergi. Am vazut foarte multi arici de mare in portul din nordul Golden Beach, pe pietrele de langa mal.

2. E un must have setul de snorkeling, fie adus de acasa fie cumparat de aici unde preturile nu cred ca sunt peste ce gasiti la noi, de ex am dat 15 EUR pe un asemena set, fara labe bineinteles. Plaje unde pestii abunda sunt: Aliki (fff multi), Pachis, Psili Amos, Astris, Potos… daca aveti posibilitatea luati si camera subacvatica, cred ca ar iesi niste filmari super de aratat acasa si de amintiri!

3. Berea e foarte scumpa in Thassos, la supermarket era vreo 6 lei cea mai ieftina bere la cutie. Oricum am baut pe plaja bere draught la 4-5 EUR! Daca stiti ca beti multa bere si doriti sa o consumati si unde sunteti cazat atunci luati si de acasa cateva cutii de rezerva ????

4. Accesul pe sezlonguri la plaja se face de obicei gratuit dar trebuie sa comandati ceva de la bar, e de la sine inteles, nu vi se va spune asta dar noi am luat de fiecare data minim 2 beri si 4 cocktail-uri, uneori si de mancare cand ni se facuse foame si nu mai puteam astepta pina seara.

In general toate plajele au in spate o taverna de unde vi se aduc bauturile dar si uneori aveti si posibilitatea de a merge si manca acolo (Porto Vathy, Pachis, Psili Amos, Potos, Astris).

La Pachis am mancat bine la ultima taverna din nordul plajei, la Potos la taverna Irene, la Porto Vathy si Astris e o singura taverna disponibila). Iarasi se mananca foarte bine si la Psili Amos, taverna restaurant din dreapta cum mergi spre plaja.

5. Neaparat sa aveti telefon cu GPS si internet pe roaming de pe abonament, una la mana pentru drumul spre Thassos si doi la mana pentru deplasarile pe insula unde cu ajutorul lui am gasit diverse taverne, farmacie, sate, plaje, etc…

6. Cel mai bine am mancat, dupa cum am spus si mai sus, la Taverna Captain din Golden Beach si la Taverna Irene din Potos, de doua ori la fiecare ????. Iarasi destul de ok si Iatrou din Theologos, aveam si discount de 15% ca aveam o recomandare, cam scump totusi mielul la 25 EUR/kg darn a, esti in Thassos! As incerca daca as mai merge si taverna Augustos.

7. Pescuitul! Am pescuit aproape zilnic dimineata, ma trezeam pe la 5-6 si ajungeam in zone frumoase de pescuit unde cu putina sansa puteai avea capturi frumoase. Recomand momeala naturala in zona porturilor (squid) dar si oriunde altundeva. Pt distractie doar. Este momeala la care trage instant dar la care am renuntat dupa primul mic dorada capturat. Am insistat pe voblerele mele mari si grele, pt peste mare, care pina la urma mi-au adus si doua capturi neasteptate (dupa amiaza pe la ora 15-16), in dreapta plajei Astris, mult in larg pe stanci. Am prins atunci un lup de mare si un macrou, destul de maricei, spre juma de kil fiecare! Am revenit si a doua zi de dimineata dar nimic! Deci, naluca mare – peste mare ???? Fir intins!

8. Si nu in ultimul rand, daca va place cataratul pe stanci aveti posibilitatea sa va puneti in aplicare hobby-ul in partea nordica a plajei Golden Beach. Masina se lasa imediat dupa Hotelul Island View si se coboara usor spre mare iar la marginea falezei se va cobori chiar unde incepe in fata un zid de gard viu format din arbusti, acolo e cel mai usor de ajuns pe stanci unde incepe distractia.

Eu am ajuns acolo pt pescuit dar, in cautarea unor altor si altor locuri am abandonat sculele si am escaladat stancile ce mergeau mult spre stanga, catararea nu e foarte grea pt un barbat dar pune la incercare toate membrele si va va face placere. Sa fiti echipati adecvat, eu am folosit pantofii speciali de intrat in apa, astfel reducandu-le durata de viata cu cateva zile ????.

Catararea de la Golden Beach e foarte frumoasa si incitanta! Am mai incercat ceva asemanator la Marble Beach, de asemenea in stanga plajei, luati neaparat aparatul foto cu voi, ies niste cadre superbe cu plaja!

Concluzii:

- Rezervare din timp, discutat cu proprietarul, inteles asupra conditiilor, camerelor, etc;

- Neaparat mers in Iunie, nu a fost excesiv de cald si nici nu a plouat deloc, ati vazut pericolele de incendiu si inundatii din Iulie. Daca as mai merge inca o data as merge neaparat in Iunie!

- Am ascultat sfatul altora si am mers pe plaje si taverne deja verificate;

- A fost o experienta placuta pe care mi-as dori sa o repet in viitorul apropiat.

- Sper sa va foloseasca sfaturile si povestea noastra, vacanta placuta!

Trimis de troutpwi in 27.07.18 10:17:02
Validat / Publicat: 27.07.18 12:39:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 9544 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (troutpwi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Golden Beach!

webmasterX [27.07.18 12:31:35] »

Bun revenit pe sait, cu impresii, după o luuungă pauză

Pare că între timp adresa de mail cu care te-ai înscris nu mai e funcțională -» nu vei mai primi înștiințări, când îți scrie cineva, de exmeplu. Dacă dorești să rezolvi această problemă (și nu te descurci) - scrie-ne

@troutpwi*, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

La modul ideal, frumoasa vacanță de mai sus ar putea fi împărțită în 3 ”segmente”, legate evident între ele

1. drumul spre Thasso (și înpoi) = în rubrica aferentă acestui subiect (e, astfel, utilă tuturor celro care se îndreaptă încolo, indiferent de cazare sau de zona vizitată!)

2. impresii/recomandări despre cazarea avută (Pegassos)

3. Impresii și recomandări ”de călătorie” = despre locurile vizitate

Articolele (foarte) lungi pot „respinge” unii cititori.

O să împărțim noi lungul review de mai sus în 2:

- o parte dedicată drumului

- partea cu impresiile din sejur

troutpwi [07.08.18 11:23:44] »

Sa traiti, am inteles, asa voi proceda pe viitor!

penelopa [23.08.18 22:14:58] »

Super articol deci super bonus de la penelopa!

troutpwi [24.08.18 21:36:54] »

@penelopa: wow, merci, e de bine? ????

Am incercat sa pun acolo cam tot ce am facut, trait, simtit... am uitat sa spun totusi ceva important... si anume ca la 5-6 dimineata cand plecam eu la pescuit, cu masina, e super misto!! Te simti ca la raliu cumva, singur pe sosele, viteza destul de mare ????, frane in curbe, bineinteles, muzica la maxxxim, e un sentiment deosebit!

Toate cele bune!

Mihai

vflorin71 [09.06.20 09:37:07] »

Buna!

Despre cazare ne mai dai detalii?

Pretul atunci, se poate negocia, modaliate de plata, garantii etc...

Multumesc

penelopa, troutpwi, vflorin71