ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2018
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 26.06.18
JUL-2018

Bee House Maja - o căsuţă de vis!

În perioada 20-22 iulie am fost cazaţi la Bee House Maja. Iniţal am căutat o cazare ieftină, pentru 6 persoane + bebe, relativ aproape de lacul Bled.

Am căutat pe Booking şi aceasta a fost cea mai ieftină opţiune, având trei camere.

Bee House Maja se află în comuna Rob (nu ştiu exact dacă Slovenia e delimitată în comune, dar Rob părea a fi comună), în localitatea Strletje. Mai exact undeva într-un peisaj de vis, printre munţi - nu foarte înalţi şi cu drumuri foarte accesibile.

Noi am descoperit 3 drumuri care duc la locaţia aceasta, datorită Google Maps de pe telefon, care de fiecare dată când ne întorceam spre "casa de weekend", ne ducea pe alt drum. Am fost foarte plăcut impresionaţi să vedem că fiecare drum era impecabil, asfaltat, fără urmă de gropi, chiar dacă unul era foarte îngust, adică nu încăpeau 2 maşini... ce-i drept, nici nu ne-am întâlnit cu vreo maşină :).

Căsuţa, destul de mică ca şi suprafaţă, dar cu toate cele necesare, era defapt o căsuţă a albinelor; adică un perete al acesteia era din stupi, cu albinuţe vesele bineînţeles. Nu am avut nicio problemă cu acestea, ne-am văzut de treaba noastră şi ele de a lor.

La etaj are 3 camere, destul de mici. Una este cu pat dublu, a doua cu 3 paturi de 1 persoană şi a treia cu un pat de o persoană. Doar în cea cu pat dublu este televizor, dar cine crezi că a avut timp de TV :)).

La parter era baia cu duş cu apă caldă, bucătăria, unde exista o plită electrică, chiuvetă şi un frigider mare, şi o zonă de luat masa, pentru 6 persoane.

În aceeaşi curte mai sunt 2 "corturi" din lemn, pregătite pentru cazare, a câte 2 locuri fiecare. Foarte frumoase erau şi acestea, cel puţin cum le-am văzut din exterior.

Familia care ne-a întâmpinat are casa în aceeaşi curte. Am avut o vecină foarte simpatică, pe căţelula Aya, foarte sociabilă şi jucăuşă, precum şi un ponei şi doi cai.

E o zonă foarte liniştită, doar cu viluţe, nu am văzut case fără etaj şi nici case deteriorate, aşa cum vezi pe la noi; parcă toate erau noi, proaspăt "scoase din cutie".

Un alt lucru care ne-a uimit era că nicio curte nu avea gard. Am avut 30 de km până la Ljubljana şi pe acest traseu, nicio gospodărie nu avea gard.

Am fost la 90 km de Bled, adică o oră şi jumătate cu maşina, ceea ce pentru noi a fost foarte convenabil.

În concluzie, Bee House Maja este o căsuţă foarte primitoare într-o zonă foarte relaxantă, numai bună de un mini-concediu.

Trimis de Ioana Lupu in 26.07.18 16:14:30
Validat / Publicat: 26.07.18 17:54:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLOVENIA.

VIZUALIZĂRI: 691 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana Lupu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Drumul din faţa casei.

[26.07.18 17:53:32]

Bună recomandarea, bun review de debut - merită remarcate. Ambele

@Ioana Lupu: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[26.07.18 18:12:49]

Ioana LupuAUTOR REVIEW
[27.07.18 09:03:27]

@webmasterX: Multumesc pentru incurajare!

Sunt ok coordonatele GPS.

Aurici
[27.07.18 16:08:23]

@Ioana Lupu: 120 de EUR a fost toată căsuța, 2 nopți?

Bine ai venit printre noi! Și te mai așteptăm cu impresii.

Ioana LupuAUTOR REVIEW
[27.07.18 16:32:39]

@Aurici: Bine v-am găsit!

Da, doar 120 de euro pentru 2 nopți. 577 de lei mi-a tras banii de pe card (valoarea totală) cu o săptămâna inainte de data concediului. Cortul de 2 persoane era 100 de euro 2 nopți. Mult mai convenabilă căsuța dacă sunteți cel puțin 4 persoane.

Aurici
[27.07.18 16:53:20]

@Ioana Lupu: Da, mi se pare foarte convenabil, într-adevăr. Am vrut să mă asigur că am înțeles bine.

Vară frumoasă în continuare!

Aurici, Ioana Lupu