ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2018
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
JUN-2018

Granada, o superbă civilizație arabo-spaniolă

Cel mai reprezentativ oras din Regiune Andaluzia, Granada mosteneste o civilizatie remarcabila datorita mixului de culturi si confesiuni religioase.

Am gustat din frumusetea Granadei doar cateva ore insa stiu ca pe viitor va fi o destinatie de vacanta, nu ai cum sa vizitezi Granada si sa nu te capteze. Cuvintele nu pot descrie aceasta experienta, cred ca pozele sunt ceva mai convingatoare.

Probabil ati vazut multe articole care vorbesc la superlativ despre acest oras, explicatia se afla in istoria ei.

Scurt istoric al Granadei

Atestata istoric in anul 500 I. C., teritoriul actualei Granada a fost locuit de iberici si fenicieni, iar mai apoi cucerit de Imperiul Otoman. Anul 711 este unul de referinta intrucat maurii, adica arabii din nordul Africii condusi de Tarik Ziyad trec prin Stramboarea Gibraltar cuceresc mai multe teritorii iberice printre care si Granada. De aici incepe o domnie intrelungata, aproape 800 de ani sub ocupatie araba care isi pun foarte tare amprenta asupra acestei regiuni.

Sub ocupatia maurilor orasul se dezvolta din punct de vedere comercial si cultural, practici ale maurilor indeosebi mestesuguri sunt asimilate de iberici, sunt aclimatizati noi arbusti precum migdalul, portocalii, lamaiul, trestia de zahar.

La nivel social comunitatile de mulsulmani, crestini si evrei convietuiesc in pace bucurandu-se de prosperitate si independenta. In plina dezvolltare maurii construiesc cele mai grandioase cladiri, Fortareata Alcazaba in sec IX si Palatul Alhambra in sec XVI, in general isi pun amprenta in arhitectura orasului.

Intre timp regele Fernando si regina Izabela pornesc miscarea de recucerire a teritoriilor spaniole, in anul 1492 reusesc sa cucereasca si Granada. In consecinta mostenitorii maurilor sunt persecutati si se retrag treptat in Africa.

Sintetizand frumusetea Granadei de astazi este la nivel vizual datorata elementelor de decor arabesti combinate cu cele spaniole, rezultatul este superb si are o influenta predominant marocana. In fond orasul a fost 780 ani sub dominatia araba si doar 520 ani sub dominatie crestina.

Granada este un exemplu de multiculturalitate, comunitatile de marocani si cele de spaniole convietuiesc in pace, deasemenea confesiunile evreiesti, catolice si islamice traiesc in relatii bune. Toate aceste lucruri se pot remarca in diversitatea de evenimente, decoratiunile caselor, prezenta magazinelor cu diferit specific, a existei cartierului arab Albaicin care este un fel de bazar amenajat in conditii europene.

Top obiective de vizitat in Granada

»» Complexul Alhambra este unul dintre cele mai importante monumente de arhitectura islamica din Europa, confirma existenta maurilor pe teritoriul spaniol pentru aproape 8 secole. In fapt cuprinde mai multe cladiri si gradini spectaculoase ridicate pe o colina chiar in fata cartierului arab Albaicin.

Alhambra insemana in traducere castelul rosu, cuprinde Palatele Nasrid, Palatul lui Charles al V-lea, Fortareata Alcazaba, Gradinile Generalife. Dintre toate acestea cele mai spectaculoase sunt Palatele Nasrid adevarate opere de arta, decorate cu arcade superbe, fantani arteziene racoroase, detalii sculptate pe tavane si fatade, sa nu mai vorbesc de combinatiile de culori tipice culturii arabe.

Obiectivul este extrem de popular ceea ce il face si mai greu de vizitat, cumpararea biletelor pe cont propriu se face cu cel putin 3 luni inainte, ori se pot achizitiona pachete tursitice de la agentiile locale asa cum am facut noi, merita sa vizitati Alhambra impreuna cu un ghid pentru a avea un traseu definit si pentru a intelege simbolistica din spatele acestui monument maur.

»» Cartierul arab Albaicin situat vizavi de complexul Alhambra este un loc aparte intrucat mi se pare genial sa poti gusta din universul marocan aflandu-ne pe teritoriul Europei. Pentru cei atrasi de cultura araba dar totusi reticenti la o vacanta intr-o tara araba, Granada este cea mai buna solutie.

Cartierul Albaicin este inscris in patrimoniul mondial Unesco si nu degeaba, combinatia de stradute inguste pietruite, casele albe cu arhitectura marocana, decoratiunile, usile caselor spectaculoase, aromele de condimente si ceai, mancaruri din gastronomia araba, baile maure, magazinele cu esarfe si tesaturi, produse realizate manual din piele, bisericile si moscheele, totul este o experienta colorata. Din pacate fiind in contratimp am reusit sa le vad in fuga dar stiu ca am sa revin pentru o experinta completa.

»» Mirador de San Nicolas este un punct de belvedere situat chiar vizavi de colina pe care e amplasat complexul Alhambra. Accesul catre colina se face prin diferite stradute pietruite din cartierul Albaicin, din ce am vazut exista si urcare cu trenuletul sau microbuzul. Fiind in contratimp am optat pentru taxi care apropo este foarte accesibil ca pret in Granada, de aceea este si foarte greu sa gasesti un taxi disponibil.

Odata ajunsi pe colina, panorama este splendida, de acolo se poate vedea Complexul Alhambra si crestele Muntilor Sierra Nevada acoperite de zapada. Zona este impanzita de turisti, restaurante, magazine mici cu suveniruri, o sa va pierdeti printree atatea stradute ce coboara spre centrul orasului, se poate vizita moscheea Mezquita Mayor de Granada si Manastirea Santa Isabel Real.

»» Granada este orasului faimosului dans flamenco asa ca in zonele centrale sunt spectacole stradale cu dansatori de flamenco, iar seara multe terase isi distreaza clientii cu astfel de reprezentatii.

»» Tot pe lista obiectivelor ar fi Pesterile Sacramonte, sculptate in piatra, o zona in care locuiesc arabi, evrei, spanioli si rromi, practic au preferat sa isi realizeze case sculptate in piatra, o solutie foarte ingenioasa pentru a se ascunde de soarele puternic din Granada.

»» O experinta aparte ar fi o vizita la Baile Arabe sau la Manastirea Cartuja situata la cativa kilometri de centrul orasului.

Vizita la Granada este o experinta deosebita in albumul cu amintiri din Regiunea Andaluzia, trebuie doar sa fim deschisi sa exploram o noua cultura, ca sfat nu uitati sa luati in bagaj multa apa, aparatul foto, incaltaminte comoda si de preferat evitat lunile iulie si august cand se ating de obicei 40 de grade.

Trimis de simplegirl in 26.07.18 10:02:02
Validat / Publicat: 26.07.18 11:32:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 4566 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.18 20:28:27]

[29.07.18 20:55:16]

@simplegirl: Minunat, felicitari, si un SB acordat cu mare drag.

elviramvio
[31.07.18 08:13:13]

@simplegirl:

Foarte reuşit articol şi poze, cultura iberică e fascinantă.

Ar fi mers să ataşezi, dacă îţi place, Granada interpretată de tenori celebri, eu am ascultat piesa în timp ce ţi-am citit articolul şi parcă m-am plimbat cu adevărat pe acolo cu tine în timp şi spaţiu!

Vacanţe minunate mereu să ai!

elviramvio, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Granada: