ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2018
ÎNSCRIS: 21.07.18
JUN-2016

Acapulco... best in Eforie Nord

Bună, dragi prieteni!

Am început să îndrăgesc activitatea de a împărtăşi cu voi părerile mele, iar faptul că primesc aprecieri pentru ceea ce scriu, nu poate decât să mă încurajeze să o fac în continuare!

Aşa că m-am gândit să iau la depănat locaţiile şi zonele prin care "m-am mai plimbat" în astă viaţă, că tare îmi place "să mă plimb" şi tare m-aş mai "plimba", dacă aş avea bani şi nu mi-aş irosi timpul, facându-i.

Nu sunt un fan al litoralului românesc şi asta se datorează mai multor factori. Nu pentru că, nu aş fi patriot sau naţionalist. Din contră! Ci doar din cauza următoarelor motive:

- apa Mării Negre este departe de a fi ceea ce oferă alte mări, de aia se şi cheamă în felul ăsta;

- litoralul românesc încă este în stadiul de subdezvoltare, comparativ cu ceea ce oferă chiar şi bulgarii;

- preţurile noastre şi banii pe care eşti nevoit să îi cheltuieşti la noi se ridică cel puţin la acelaşi nivel cu cele aferente unei vacanţe în afară şi... unde mai pui că acolo nu te calcă nimeni pe cap cu popcorn sau acadele de vânzare, urlând pe lângă tine, nu trebuie să dai şpagă inclusiv recepţionerei, culmea, găseşti locuri de parcare întodeauna... şi lista poate continua.

Iubesc România! Mi-aş dori să nu fie nevoie să plecăm în alte părţi, dar... asta e!

Acum 2 ani mi-am făcut concediul în ţară, la Olimp. Fiind din generaţia anilor 80, am constatat cu stupoare cam ce servicii turistice şi ce infrastructură turistică aveam la acea vreme, construite de mult-blamatul regim dictatorial, comparativ cu ceea ce avem în prezent. Ştiţi care a fost concluzia mea?

România ar fi ajuns în anii 2000 mult prea departe cu dezvoltarea!!! Aşa că... a fost nevoie de un RESET. A fost nevoie ca unii să o prăduiască şi să o readucă la stadiul anilor 70... şi s-a reuşit. Dar ca sa nu vă plictisesc, am sa va dau doar un exemplu, care pe mine m-a facut să zâmbesc nostalgic: zilnic treceam în drumul meu spre plaja pe lângă Complexul Amfiteatru-Belvedere-Panoramic şi nu înţelegeam de ce a ajuns în paragină. Vă închipuiţi că noi în anii 80 aveam ditamai complexul cu o capacitate de mii de locuri, construit în arhitectură terasată, cu plajă, restaurante şi piscine proprii??? Exact cam ceea ce găsim pe la turci acum. Mi-am pus atunci întrebarea, de ce nici un om de afaceri prosper al României, nu investeşte acolo?

Nu au durat 2 ani şi s-a găsit un prosper om de afaceri care să redeschidă această minune a litoralului românesc! E drept, nu e român... dar tot noi vom beneficia de ea şi mă bucur foarte mult pentru asta şi pentru ţara mea.

Una peste alta, hai să revenim la recomandarea pe care vreau să v-o fac, cu scuzele de rigoare pentru introducerea mea cam lungă.

Aţi fost vreodată în Eforie Nord? Aţi mâncat vreodată în Eforie Nord?

Dragilor, dacă încă nu aţi făcut-o sau daca aţi fost în alte locuri, eu vă spun din proprie experienţă că nu am făcut plajă niciodată în Eforie Nord, dar nu am pierdut nici macar o ocazie să nu intru în staţiune, pentru a mânca pe terasa de la Acapulco. E prea tare!

De fiecare dată când trec pe "şoseaua Mangaliei" intru prin staţiune şi mă opresc direct pe această terasă.

În primul rând, localul este construit pe coasta de deasupra plajei şi oferă un peisaj panoramic fenomenal (cred că aţi observat că am "o problemă" cu panoramele) !!!

Nu puteţi rata aşa ceva! Să staţi pe o terasă amenajată frumos şi modern, în timp ce sunteţi serviţi cu o cafea bună sau o limonadă şi priviţi în larg la ambarcaţiuni şi chiar la delfini. Când am fost, am văzut inclusiv delfinii care se apropiau foarte tare de dig şi făceau salturi de acrobaţie. Recunosc că nu mai văzusem la noi la mare, delfini din arealul lor natural, care să se apropie până în apropierea oamenilor şi să se bucure de apa caldă împreună cu turiştii.

Din acelaşi loc puteţi admira plaja şi digurile, pescarii şi valurile inspumate ale Mării Negre!

Toate astea nu ar însemna nimic, dacă pe această terasă nu aţi servi şi mâncăruri extraordinare! La momentul vizitelor mele, în ani consecutivi, am gustat nişte produse deosebit de bune, gătite într-un mare fel! Pentru mine, Acapulco este TOP! Merită oricând vizitată pentru poziţia sa şi pentru deliciile din bucătăria sa, servite pe terasa de pe faleză.

Aceesul se face direct din stradă, este facil şi localul este uşor de găsit. Preţurile sunt rezonabile pentru ceea ce veţi primi la schimb.

Am să postez şi imagini, care vorbesc de la sine. ;)

Vă pup! Bucuraţi-vă de ce a mai rămas din vara anului 2018!

Trimis de Marius Sv in 25.07.18 15:10:13
Validat / Publicat: 25.07.18 18:29:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marius Sv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Marea Neagră şi digul din Eforie Nord, văzute de pe terasa Acapulco!

CATAAS
[25.07.18 19:37:13]

@Marius Sk: Bine zis, ce-a mai ramas din vara anului 2018...

[25.07.18 21:21:17]

@Marius Sk: Anul ăsta n-ai mai ajuns aici?

Mai povestește-ne!

[25.07.18 21:40:39]

@Zoazore: dezvolta, te rog. Nu am înțeles prea bine ideea.

[25.07.18 21:49:14]

@Marius Sk: Anul ăsta n-ai mai fost la Acapulco? Articolul e din 2016! Mai povestește-ne din călătoriile tale!

[25.07.18 21:56:40]

@Zoazore: nu. Anul asta am petrecut vacanta în Grecia, după cum veți putea citi în relatările mele. Vor urma și altele. Am observat ca ați ajuns și prin Suceava. Ma bucur. Mai sunt multe de văzut. Numai bine.

[25.07.18 22:02:13]

@Marius Sk: Da, am ajuns! Și mi-a plăcut mult! Am revăzut locuri dragi, în care nu mai călcasem de ani de zile!

Dac-oi mai putea, oi mai ajunge, că tare mult mi-a plăcut!

Și-o mare rugăminte: nu mă mai dumnăvostri atât! Aici, toți suntem prieteni, camarazi, parteneri.

Vacanțe însorite!

[25.07.18 22:12:27]

@Zoazore: ma bucur sa aud. Stau la dispoziție tuturor celor ce au nevoie de sfaturi în materie de Bucovina.

adrianaglogo
[25.07.18 23:29:52]

Am ajuns eu la Acapulco, si anul trecut si anul asta si sunt de acord cu ce spune @Marius Sk.

Terasa e chiar deasupra plajei, un pic mai incolo e marea.

Delfini nu am vazut, ce sa zic. E drept ca am fost seara, poate dormeau si ei.

Mancarea buna, intr-adevar, curat, elegant, ospatari amabili.

Timpul de asteptare parca este un pic mai mare, dar esti avertizat de la inceput. Si niciodata nu a durat cat au estimat ei, ci mai putin. O fi si asta o tactica.

Preturile sunt un pic mai mari, dar nu exagerat. Oricum, merita.

Au si scaune pentru copii, anul trecut am fost cu nepotica.

adrianaglogo, CATAAS, Marius Sv, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Eforie Nord?: