ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2018
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 18.08.14
AUG-2017

Lido - un hotel confortabil și liniștit

Deși sejurul despre care vorbesc a avut loc în vara anului trecut, cred că poate fi totuși util pentru cei care caută informații despre Hotel Lido. Am ales hotelul în primul rând pentru amplasamentul acestuia, zona de nord a stațiunii mi se pare mai liniștită, mai aerisită și mai curată. Ca o paranteză – această zonă se termină la hotelul Savoy, după care începe ceva care nu se mai poate numi stațiune, după părerea mea: niște blocuri hidoase, construite haotic, un amalgam de clădiri și plaje cam murdare, cu muzică proastă care îți sparge urechile zi și noapte.

M-am informat bine înainte de a lua decizia, am citit recenziile, m-am uitat la poze, zona o cunoșteam pentru că mai fusesem în ultimii ani acolo, la hotelul Alcor. Trebuie precizat că alegerea noastră – ca, de altfel, a fiecărui turist – a ținut cont de niște priorități subiective: nouă ne place să facem plimbări lungi pe malul mării, să ascultăm valurile, să culegem scoici, să vedem răsăritul, să stăm la plajă pe nisip, nu pe șezlong. Pentru noi asta înseamnă marea: relaxare, odihnă. Deci nu vrem all inclusive și condiții de lux, îmbuibare, muzică, animatori, înghesuială și gălăgie. Nu suntem totuși nici genul care să stea cu cortul pe o plajă pustie :) Vrem confortul unui hotel curat, cu un pat comod, baie funcțională și (musai!) balcon cu vedere la mare.

Așadar, Lido mi s-a părut alegerea potrivită, în condițiile în care hotelul Alcor (pe care îl preferasem anii trecuți) a fost renovat, înaintat în stele și a căpătat niște prețuri absolut inacceptabile pentru bugetul nostru.

Am rezervat deci la Lido șase nopți, în ultima săptămână din august 2017, printr-o agenție de turism, cu vreo zece zile înaintea plecării (niciodată nu am fost adepta rezervărilor cu mult timp înainte pentru litoral, mai ales că prefer extrasezonul). Nu am avut nicio masă, doar cazare, prețul a fost rezonabil - 1300 de lei.

Am ajuns într-o zi de luni la Constanța cu trenul, la ora 13. Din fața gării am luat un microbuz care transportă turiștii în Mamaia, prețul unui bilet a fost de 3 lei. Hotelul e situat în extremitatea nordică a stațiunii, lângă Ambasador și Savoy, am coborât în zona numită „La Butoaie”. Noi nu am avut nevoie, dar am observat că hotelul dispune de o parcare destul de mare, în fața intrării.

Clădirea e frumoasă, situată lângă plajă. Nu are piscină, locuri de joacă pentru copii și nici plajă proprie. În apropiere sunt multe terase - „împinge tava” cu mâncare foarte bună, variată și proaspătă, testată de noi și în anii trecuți. Stația de autobuze etajate și microbuze e la 5 minute de mers pe jos. Hotelul are o recepție generoasă, două lifturi care funcționează bine, un restaurant (cât am stat noi nu am văzut pe nimeni mâncând acolo deși mesele păreau aranjate) și o terasă frumoasă, cu cafea bună, la ieșirea spre plajă. Aleea de promenadă care șerpuiește între hoteluri și plajă începe (sau se termină, depinde din ce direcție vii) exact la Lido.

La 13,30 eram în holul hotelului și am fost cazați pe loc. Am primit o cameră la etajul I, cu vedere laterală la mare. Aș fi vrut un etaj superior, și o situare mai bună a camerei, dar, cu toate că am „insistat” pe lângă recepționeră, asta a fost tot ce ni s-a oferit. Adevărul e că hotelul era plin.

Camera a fost spațioasă, cu paturi twin mari, comode, așternuturi albe impecabile, un dulap cu multe umerașe și rafturi, o măsuță cu două fotolii, o comodă cu spații de depozitare, frigider încăpător (cam zgomotos), un televizor cu ecran plat, mai mititel, aparat de aer condiționat. Nu mi-au plăcut jaluzelele verticale care se închideau cum trebuie doar după ceva eforturi și faptul că era cam întunecoasă camera, fiind orientată spre nord.

Baia - mare, cu cadă clasică, și toate cele necesare: săpunuri mici, șampon la pliculețe, 6 prosoape albe, de trei dimensiuni, hârtie igienică de calitate. Nu era foehn. Apa a avut presiune foarte bună. Balconul – spațios, cu două scaune, cu paravane care oferă o oarecare intimitate între vecini. Priveliștea către mare – ok, mai pe lateral, dar suficient cât să îți răsfeți privirea cu imaginea albastră a cerului și a apei. Jos, o curte interioară plină de verdeață, mărginită de cele trei hoteluri: Lido, Ambasador și Savoy.

Era curat peste tot, pe parcursul șederii noastre s-au schimbat prosoapele în fiecare zi, așternuturile de două ori, se făcea curățenie zilnic.

Zona a fost într-adevăr liniștită, seara se mai auzea muzică de la programul artistic al hotelului Savoy, dar niciodată după ora 23. De asemenea la senzația de liniște a contribuit faptul că nu au fost foarte mulți copii (Lido nici nu are spații de joacă pentru aceștia). Spre centrul stațiunii ne-am plimbat de multe ori, pe malul mării, pe promenadă sau cu microbuzul (costă 1,5 lei o călătorie în Mamaia).

Plaja din dreptul hotelului, Elite Beach, este foarte lată, bineînțeles plină de șezlonguri, dar erau și locuri pentru cearșafuri, cu dușuri, mici baruri. Nisipul – așa cum îl lasă turistul – cu mucuri de țigări, ici un șervețel, colo un pet... În general îți lăsa senzația de plajă curată, totuși. Lume destul de puțină pentru sfârșit de august, prețul unui șezlong era de 15 lei pe zi. De câteva ori am stat la plajă – din nostalgie – în dreptul hotelului Alcor, ca să ne putem desfăta privirea cu singura porțiune de plajă care e amenajată elegant: Vega Beach. Restul plajelor mi se par foarte înghesuite, chiar e necesar să fie sute de șezlonguri – oricum nu sunt nici jumătate ocupate în extrasezon – că nici nu se mai vede nisipul de atâta plastic?! Apa a fost curată, caldă, cu valuri, am găsit (plăcerea noastră!) multe, multe scoici.

Concluzia – Lido e o alegere bună pentru amatorii de confort și liniște, pentru cuplurile fără copii, pentru cei care dau prioritate relaxării și nu distracției sau condițiilor de lux.

Trimis de Rofri in 25.07.18 12:43:55
Validat / Publicat: 25.07.18 14:07:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 1387 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rofri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

cristina47*
    [25.07.18 18:11:51]

Un articol util si pe care l-am votat cu drag.

Fotografiile sunt foarte frumoase.

Am mai citit niste articole despre Savoy, si m-au ingrozit preturile. Ce are marea in care te scalzi de la Savoy fata de cea in care te scalzi de la Lido?

Am trimis si eu cerere de rezervare. Sa vad ce bafta voi avea. Multumesc pentru articol si informatiile pretioase.

RofriAUTOR REVIEW
    [25.07.18 18:16:25]

@cristina47: Mulțumesc pentru vot! Așa zic și eu, până la urmă depinde de ce-şi dorește fiecare, pentru mine contează marea, nisipul, priveliștea...

cristina47*, Rofri
    Alte impresii din această RUBRICĂLido Hotel: