ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2018
ÎNSCRIS: 25.01.11
JUL-2018

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Grand Hotel Hurghada...

Am achiziționat biletele de la o agenție cu 780 euro cazare cu all inclusiv la hotel de 4 stele, Grand Hotel Hurghada, si transport avion cost pentru 2 persoane.

Biletele de avion le am primit cu 3 zile inainte de plecare si desi era charter ne au facut neplacuta surpriza sa avem escala la Debrecen de o ora la intoarcere. In afara de asta intorcerea a fost cu plecare din hotel la 1 noaptea si am ajuns la Bucuresti la 11 ziua.

Ne au jegmanit cu pranzul la. intrare si cu mic dejun si noaptea de cazare la iesire.

Hotelul nu este de 4 stele cum este mentionat, ci de vreo 2.

Cand am ajuns la receptie ne au intrebat daca dorim sa avem o camera mai draguta si am zis ca da. Ne au aratat unde sa punem "atentia "pentru a o primi. Citisem inainte de acest obicei insa mi se pare de mare nesimtire. Am platit 5 USD si am primit o camera. Cine nu a dat i a plimbat de colo colo pana cand au dat. Camera era ok dar baia ei avea niste gauri in tavan.

Ne a condus cu bagajele in camera un domn care nu a plecat de acolo pana nu a capatat 1 USD.

In hotel se afla mai multe restaurante unde poti manca dupa diferite orare pe care ti le comunica la receptie. Cert este ca din grupul de romani format dupa prima seara toti ne-am deranjat la stomac, deci revin cu sugestia sa aveti medicamente si saruri de rehidratare (vezi impresii).

Sezlongurile de pe plaja lor sunt vechi si scorojite. Atentie daca se ofera din personalul lor sa va conduca la sezlong e pe bani! O puteti face si singuri, sunt destule sezlonguri, chiar nu fac nici un serviciu.

In camera cine dadea bani avea o curatenie mai ampla. Noi nu am dat pentru ca d aia am platit 4 stele. Regula la 4 stele este ca in fiecare zi sa se schimbe prosoape, lenjerie, sa se faca curatenie fara bani suplimentari.

Prin urmare au facut curat dar cu rezerve: prosoapele de plaja le au schimbat in penultima zi, cele din camera o data ne au schimbat un prosop mare si pe celalalt l-au lasat ud, o data le au luat de tot pe cele mari si le au schimbat decat pe cele mici. Eu numesc bataie de joc.

Se pare ca fac curateia doar barbatii caci femeile nu au drept de munca in Hurghada.

La plecarea nocturna spre casa ne au oferit mic dejun un parizer cald, un iaurt cald, o felie de cascaval si un suc, si sandwish cald...

WIFI e o PACALEALA... abia e la receptie dar fffffffff scazut...

NU UITATI - curatenia nu este punctul lor forte , in schimb nesimtirea da...

Acum alegeti voi...

Trimis de andreeaandreea5 in 25.07.18 11:45:31
Validat / Publicat: 25.07.18 12:16:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3052 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreeaandreea5); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 PLAJA, SEZLONGURILE

[25.07.18 12:41:36]

Eu am o întrebare: nu au vrut să vă dea deloc cameră sau nu au vrut să vă dea cameră mai bună fără "atenție"?

Avem și noi rezervare făcută pentru un hotel în Hurghada și bănuiesc că ați avut același tour-operator (în ofertă am avut și acest hotel când am ales), așa că s-ar putea să avem și noi escală... mă bucur că ați menționat acest aspect. Cum ați aflat acest detaliu? Vi s-a spus de la agenție sau ați văzut direct pe bilete? Doar la întoarcere sau și la dus și la întors?

Ați făcut excursii opționale?

(Se pare că am mai multe întrebări; mi-au mai venit pe măsură ce scriam)

andreeaandreea5AUTOR REVIEW
[25.07.18 12:51:22]

@fra: am fost destul de clara. Dc nu dădeam atenția probabil ca ne plimbam din cam in cam pana dădeam. Am scris despre excursii si am atâta si link ul. Cred ca dv v am rasp si suplimentar. va rog sa cititi.

[25.07.18 14:49:28]

Mulțumesc și pentru acest răspuns. Am citit bineînțeles răspunsul oferit la celălalt articol legat de oraș. Eu citesc tot ce se scrie pe mai multe destinații și pun aceleași întrebări tocmai pentru că acestea sunt lucrurile care mă interesează și vreau să văd din mai multe perspective. Cred că am repetat doar întrebarea legată de excursiile opționale (asta arată că am citit cu atenție și întreb strict legat de ceea ce este deja menționat în articol). Nu observasem că este același autor, iar în momentul în care am scris ecoul nu era pus Link către articolul anterior.

Stefan A
[04.08.18 09:52:37]

Buna

Sunt intru totul de acord cu reviewul! Foarte detaliat si obiectiv!

Este un hotel care ar trebui scos de pe lista agentiilor serioase!

dorgo
[21.06.19 07:13:24]

@Stefan A si @fra: Buna ziua fratilor turistici! Stati ca nu-i chiar asa de negru dracul!

Sa lasam stelele, pentru ca in Grand Hotel ai in camera cam tot ce-ti trebuie pentru un confort suficient si un somn linistit si-n Egipt nimeni nu merge numai pentru a sta in camera (in Egipt stai mai mult in afara ei), caci aici sunt multe alte atractii " unicat" pe care nici o alta tara de pe glob, nu ti le ofera.

O intrebare. Unde mai sta azi omu' , in lumea asta in care agentiile de turism " umfla" preturile de la an la altul, intr-un hotel aflat printre palmieri si flori, timp 14 zile (!!!) toate insorite (garantat), cu 520 sau 620 euro? /pers, (bilete luate in sistem early-booking), la 200 m de plaja si langa o gradina superba, de 5 stele, cu iz de " Monte Carlo sau Balcik" , cu piscina, cu " all-inclusiv" , cu bauturi " non-stop" si " quantum satis" , servite pe trei terase adiacente hotelului, cu apa imbuteliata adusa in camera si pe terase sau restaurant la cerere, (bere, vin de doua culori, sucuri, cafea) si cu transport avion si transfer la hotel? Si cu pungutza de mancare, pregatita cu o zi inainte, daca pleci in " optionala" la 2 noaptea, sau cu " late dinner" , daca vii din optionala" la 9 seara?

Pe terasa de langa plaja hotelului Grand, ce deschidea la ora 10 dimineata, pe-un rand se servea cafea si racoritoare iar pe celalalt, bere. La coada cu bere, erau mai ales nemti, grupuri, grupuri, luau cate 5-6 beri, de mai multe ori. (Totul era gratis, cuprins in "all").

Nemti care, dimineata, nu prea foloseau marea si soarele ci mai ales berea. I' m sorry, dar am vazut, desi toaleta era aproape, o nemtoaica (ce nu-ncapea nici pe doua scaune) ce sorbea pahar dupa pahar si sub ea aparuse o balta mare de lichid de care nu se sinchisea. Cred ca era din cauza ca-si uitase pampersii la hotel. Femeia era ca un burete care, pe o parte sorbea un lichid si pe cealalta, elimina un altul, ambele cam de aceeasi culoare. Turista era vesela, bine dispusa, euforica, am aflat ca venise a 6-a oara in Hurghada. Nimeni nu-i zicea nimic, clientul nostru, stapanul nostru. Si-avea dreptate femeia, pe banii ei, dupa un an greu de munca grea, in Germania, in concediu, facea ce vroia. Pai, unde in lumea asta se mai poate intampla si admira un asemenea spectacol? ...

Imi aduc aminte cu nostalgie de vremurile cand aveam si eu 20-30 de ani si, a ajunge in Egipt sau in Grecia, era un vis iar cand obtineam viza (extrem de greu) pentru cate o tara in Vest, dormeam in cort, prin masina, tren sau prin gari, cate o saptamana intreaga, nu intr-un hotel de o stea macar, caci prin acele vremi, n-aveam voie sa detinem valuta. Daca erai prins cu 10 dolari in casa, cineva iti batea la usa.

In concluzie, asadar, eu, cel putin, anul viitor, voi fi tot in Egipt si tot in Grand Hotel, ca si nemtoaica de mai sus.

[21.06.19 08:22:16]

Nu i-a câștigat chiar așa greu nemtoaica banii... Pentru ea cred eu că ăsta e un low-cost. Mai interesant mi se pare mie cum reușesc rușii și ucrainienii sau chiar moldovenii (care au un trai mai greu sau asemănător cu al nostru și la fel le trebuie viză pentru unele destinații), să ajungă și în Turcia și în Egipt și în multe alte locuri.

Noi am fost până la urmă la sunny days el palacio, un hotel cam ca și Grand Hotel ca și rating, în varianta Last minute, în septembrie, cu 780 euro 2 persoane!!! , tot cu all inclusive și zbor inclus.

Este într-adevăr o treabă foarte faină, mai ales că Turcia și Grecia se scumpesc an de an. Apropo, am văzut niște prețuri tot așa de bune și pentru Tunisia ????

Stefan A
[21.06.19 17:19:02]

@dorgo: egiptenii de azi nu au nicio legatura cu Egiptul antic. Din pacate, ca sa ajungi la minunea lumii antice trebuie sa treci prin mizeria si jegul de zi cu zi al Egiptului de azi. Raman la parerea mea dupa concediul la Grand hotel:niciodata nu voi reveni! Eventual in alta statiune si la alt hotel. Dar nu aici

Ca ai adus vorba de bere.....ai vazut cum spalau paharele alea? In pahare din alea nici muncitorii zilieri de pe santiereel de cnstructii nu ar bea! Iar in hotel niciodata nu au spalat pe jos cu apa si detergent! Pe tot ce atingeai cu mana ,se lipea! Iar taxa pentru camera buna a fost 20 dolari pana la urma....Au plimbat o famlie cu copii mici prin cel putin doua camere si nu le-a pasat ca era noapte si copii trebuiau sa doarma.Pana nu au incasat ciubucul nu i-au cazat ca lumea. De fapt nu exista ca lumea in hotelul asta

andreeaandreea5, dorgo, fra, Stefan A
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel: