RIU Helios Palace Hotel

Avatar anicika*
înscris/ă în 12.05.10
JUL-2009

Vacanta superba

Am ales acest hotel la recomandarea agentiei de turism. Traseul a fost Bucuresti - Russe - Varna - Sunny Beach. Un drum fara peripetii, nu a fost aglomerat, este si o portiune de 100 km autostrada pana in Varna, de la Varna pana in Sunny Beach soseaua super ok, urmeaza coasta Bulgariei.

Hotelul este format din doua corpuri, are parcare (are bariera, se intra doar daca arati voucher, la iesire are bariera). In lobby sunt mai multe acvarii (marime 1, 5 m pe 2 m) cu pesti.

Personalul foarte amabil si zambitor.

Cazare:

Camera foarte spatioasa, cu doua paturi + un fotoliu, mocheta, aer centralizat, balcon foarte mare cu doua scaune (camerele au balcon de la etajul 2 in sus), la usa balconului plasa de tantari, daca se deschidea usa balconului se opreste aerul conditionat.

Baia mare, cu dus, foarte curata (nu se simtea acel aer inchis din baie)

Se facea curatenie zilnic, se schimba lenjeria zilnic, prosoapele se schimbau daca le lasai pe pardoseala.

Masa:

Se serveste in restaurantul principal. La micul dejun si pranz te poti aseza la orice masa doresti, pentru cina la cazare iti rezerva o masa si tot sejurul seara te asezi la masa indicata (cina se serveste in doua ture).

Mancarea foarte variata (peste, porc, vita, miel, diverse garnituri, prajituri, fructe etc), unele preparate la toate cele trei mese este pregatita in fata ta, teme specifice. Noi am prins doua seri: bulgareasca si greceasca.

Piscina:

Hotelul are doua piscine. Noi am stat la cea principala care are marimea de 900m. Este mare cu zona ingradita pentru copii, in jurul piscinei sunt sezlonguri si umbrele (nu sunt suficiente pentru toti oaspetii hotelului. tb sa te scoli devreme in jur de ora 7. 30 sa ocupi sezlong). Prosoapele la piscina gratuit (la cazare primesti bon pt prosop), se predau seara la salvamar si iti inapoia bonul, dimineata dai bonul si primesti prosop.

Distractia:

Au echipa care pe tot parcursul zilei antreneaza oaspeti in diverse jocuri (sunt foarte distractive).

Barurile, bine aprovizionate. Noi am avut si bauturi din import: whisky, vodca absolut, gin beefeater, teqila, super...

Concluzie:

Va recomand acest hotel, este super din toate punctele de vedere.

Minusuri:

Nu au sezlonguri si umbrele gratuit pe plaja si nici nu au bar la plaja.

Hotelul este despartit de mare printr-o alee de promenada.

Pe timpul sejurului nostru oaspeti galagiosi, englezi in mod deosebit. Englezi ne-au furat sapca si prosopul de pe sezlongul de la piscina (norocul a fost ca i-am vazut)

Vacanta placuta!

Impresii încărcate de anicika* in 12.05.2010 16:01:01

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în BULGARIA. A mai fost în/la: hotel Dolphin Marina din statiunea Sf Constantin si Elena

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (anicika*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5600 PMA (din 10 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS: 42.69045300 N, 27.71173400 E - CONFIRMATE
  • Ai fost acolo, la RIU Helios Palace Hotel? - Scrie impresii DESPRE CAZARE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de anicika*? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- webmasterXY*
[12.05.10 17:21:51]

@anicika bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo! Pentru primele impresii postate aici te-ai descurcat excelent, punctual si la obiect, mult mai bine decat o fac multi cu state vechi de aici.

Te asteptam si cu alte impresii din destinatiile tale de vacanta in masura timpului de care dispui.

- magdalena
[12.05.10 18:55:00]

Ma intereseaza daca ai mai fost la vreun hotel din lantul Riu, pentru comparatie intre mese.

- babycris42
[12.05.10 21:21:55]

pe mine m ai convins.o singura intrebare m ai am cit costa sejurul?

[14.05.10 17:53:37]

buna

nu nu am mai fost la un alt hotel din lantul RIU

dar pot spune ca la capitolul mancare si diversificare hotelul RIU a fost mult mai bine decat Dolphin Marina tot din bulgaria

anul trecut am platit 55 eur/zi/persoana ultra all inclusiv. dar aici mentionez ca am mers cu o oferta last minute si rezervarea era prin tour operatorul TUI. am avut voucherele in germana

[14.05.10 17:57:17]

am vrut sa prelungim cu inca o zi sejurul si am sunat agentia din bucuresti sa mai platim inca o zi. nu am putut deoarece TUI blocase rezervarea pe romania pt acest hotel. cei de la agentie mi-au spus sa iau leg cu reprezentantul TUI de la hotel. am avut surpriza ca reprezentantul TUI sa aiba un dosar in care figura fiecare turist venit prin iei cand s-a cazat, la ce camera. pretul a fost mai mare decat ce platisem , adica pt o zi mai plateam 170 eur

- patriotul
[15.05.10 16:41:35]

Anicika te rog frumos sa-mi spui cum se pot distra tinerii in aceasta statiune, pt. ca nu stiu nimic despre ea. Multumesc!

[17.05.10 17:17:42]

hello

sunt distractii pentru toata lumea.

statiunea este foarte animata. ca sa iti faci o parere este similara cu Mamaia de la noi. asta in materie de cluburi, discoteci, restaurante etc

pagină generată in 0.0856199264526 sec