ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2018
ÎNSCRIS: 19.04.13
MAY-2018

Aveny Hotel - Foarte bună opțiune de tranzit

Distanța până la Zaton - Dubrovnik, unde aveam tabăra de bază pentru vacanța de Rusalii a fost puțin sub 1000 de km. Cam asta e distanța pe care o parcurgem dintr-o bucată, dar dacă mergem în vacanțe cu mașina, drumul nu este doar drum, așa că am stabilit la dus o cazare intermediară.

Pentru că în prima zi preferăm să facem o bucată mai lungă, am consultat traseul ca să identificăm o zonă frumoasă unde merita să ne oprim. Ne-a plăcut Mokra Gora, un sat turistic din Serbia unde aveam și ceva de văzut. Am citit impresii foarte frumoase și nu ne-a trebuit mult să rezervăm la Neva Apartaments care avea o notă aproape de 10. Când ne-am dat seama că exact în ziua aceea cineva dintre noi făcea o juma de veac, am scurtat drumul cu vreo sută de km, astfel încât să ne oprim la o oră rezonabilă, ca să-i tihnească și sărbătoritului.

Am renunțat la Neva, dar mi-a rămas găndul acolo și altcineva a ales Hotel Aveny din Čačak, Serbia, de 4* și o notă foarte bună (9,4), cu care toată lumea a fost de acord.

Despre cum am ajuns la Čačak și mai departe la Zaton și înapoi acasă, am scris într-un articol dedicat drumului, dar menționez și aici că am mers cu mașina din București, aprox 600 de km, pe traseul Pitești – Craiova – Calafat – Vidin – Zajecar - Čačak, drum foarte bun și liber.

Hotelul din Čačak a fost ales astfel încât să ne fie ușor accesibil din drumul pe care veneam, care era același cu care continuam și a doua zi, adică mai la periferia orașului, nu foarte mare, de altfel. Dar strada Stoje Tošić pe care se află hotelul este un pic cam alambicată. Ea se formează din drumul principal la dreapta, dar am găsit numere pare pe o parte, impare pe alta, dar nr. 12 nu era în ordinea firească. Cu toate că ea avea continuitate pe hartă, părea că nu putem înainta spre numărul nostru. Am întrebat pe cineva și ne-a îndrumat din nou în strada principală de unde am făcut dreapta până în capătul unui bulevard principal și acolo am făcut iar dreapta ca să intrăm din nou pe Stoje Tošić, strada noastră. Foarte aproape, într-o intersecție cu un centrul comercial destul de mare era Aveny cu pricina. Dar hai să vedem cu hotelul, că de ajuns, ajunge toată lumea cu tehnologia asta la îndemână.

Ca toată zona înconjurătoare hotelul pare destul de nou, arată bine pe afară, dar mai ales pe dinăuntru, împrejurimile sunt largi, vis-a-vis numai clădiri frumoase, în lateral este un centru comercial cu supermarket și magazine de haine, ce să mai, prima impresie a fost foarte bună, ne-a plăcut mult unde am ajuns.

Hotelul este mai mult lung și cred că la origini a fost doar o clădire îngustă cu 4 etaje la care a mai fost adăugat un corp lung în dreapta, care are doar un etaj. Pe toată lungimea acestuia este parcare exterioară și acolo am parcat și noi, dar hotelul are și parcare subterană generoasă, ambele gratuite.

Chiar la intrare este o terasă acoperită și ne-am liniștit de cum am intrat și am văzut și interiorul.

Recepția se află în partea stângă cum intri, în față sunt scări semicirculare, largi, care duc la etaj, un bar care deservește terasa exterioară și zona de parter, iar în dreapta sunt mai multe zone de socializare amenajate cu mult bun gust. Tot parterul este susținut din loc în loc de stâlpi masivi, frumos decorați. O cascadă mică susură, muzică bună în surdină, TV-uri în mai multe puncte, pereți decorați frumos... toată această zonă este un loc ideal pentru relaxare. După ce ne-a plăcut foarte mult ce am văzut la intrare, am urcat în corpul cu un singur etaj, spre camere.

Camerele sunt dispuse stânga-dreapta dintr-un hol lung, destul de îngust, am intrat cu cartelă magnetică și chiar la intrare este un hol, care pe toată lungimea avea un dulap cu uși culisante care încorpora de toate. Partea de haine și cuier, spații de depozitare, minibarul plin de dulciuri și băuturi și seiful. Tot din holul acesta era și intrarea în baie. Am apreciat mirosul frumos și am călcat cu plăcere pe mocheta groasă de pe jos.

Camera a fost suficient de mare și în afară de mobilierul clasic, pat, noptiere, telefon, birou cu două fotolii, aer condiționat, o canapea și o măsuță ca și zonă de relaxare, avea pe un perete niște tablouri moderniste, iar pe peretele opus o ramă cu o oglindă imensă în care era încorporat și TV-ul. O culoare cam închisă pe pereți pentru gustul meu, dar mi-e clar de mult cât sunt gusturile de diferite.

Am găsit în cameră și un biblioraft cu toate facilitățile pe care le oferă hotelul și pentru ce poți apela la ei, dintre care amintesc și eu Spa-ul contra cost (masaj, saună, jacuzzi), cu program 10-22 și poate e cineva interesat: Spa 80 de min costa 3000 de dinari, iar pentru oaspeți 2000 (17 EUR), iar un masaj de relaxare era 20 de EUR. Ceea ce a fost neobișnuit în biblioraftul ăsta și nu știu dacă am mai găsit pe undeva, a fost o listă cu canalele TV. Multe...

Din păcate, nici camera asta dar nici celelalte din corpul în care stăteam noi, nu a avut balcon. Singurele camere care au balcon, așa cum se vede din stradă, sunt cele care fac parte din corpul cu 4 etaje. Cu atâtea spații de socializare jos, cu o terasă frumoasă în fața hotelului nu s-au mai gândit și la asta, dar păcat. Vederea în stradă, complexul de blocuri și clădiri frumoase de vis-a-vis, cu multă verdeață, nu te încălzesc cu nimic când îți dorești cu ardoare un balcon.

Baia mi-a plăcut foarte mult. Modernă și ea, cu toate de bună calitate, inclusiv consumabilele pe care de obicei nu le folosesc, dar aici am făcut-o din toată inima, cabină de duș, prosoape albe, mari și groase, uscător de păr, cordon de urgență și un design plăcut.

Hotelul este modern, se adresează în special firmelor, corporațiilor, are multe facilități de business, pentru team-building, conferințe, evenimente, dar este bun și pentru tranzit, după cum s-a dovedit în cazul nostru.

Internetul Wireless a funcționat bine și în hol și în cameră dar nu mă luați pe mine de reper în ceea ce privește informația asta pentru că legătura cu beneficiile tehnologiei este întreruptă în vacanțe iar telefonul îl folosesc în special pentru poze.

Aș vrea să mai menționez că la geamuri erau montate plase de țânțari, hotelul are lift, check-inul se face începând cu ora 14 iar check-outul cu 11, iar din minibarul foarte bine aprovizionat soțul a consumat 2 beri locale, 190 de dinari/ buc (1,6 EUR).

Și doar câteva lucruri despre oraș ca să știți la ce să vă așteptați dacă vă propuneți să ajungeți aici. Pentru că era destul de devreme când am ajuns, prima noastră întrebare a fost dacă putem face ceva în Čačak. „Nimic”, a fost răspunsul recepționerei. Este un oraș industrial, reconstruit în ultimii ani. Și totuși... o biserică, o instituție a statului, ceva, mi se părea imposibil să spui că n-ai ce să vezi într-un oraș. La insistențele noastre răspunsul a rămas neschimbat „Čačak nu are nici un obiectiv demn de menționat”. Cel mai apropiat obiectiv era la o jumătate de oră de mers cu mașina, dar nu mai voiam să conducem și în plus era în drumul nostru a doua zi și ne-am propus să ne oprim atunci. Motiv pentru care ne-am despachetat mai lejer decât o facem de obicei. Dar eu am rămas nelămurită, așa că dacă cineva ajunge la Čačak aș fi curioasă să aflu mai multe. În mod normal noi scotocim singuri, dar acum aveam un sărbătorit și n-am crezut-o pe dra pe cuvânt dar nu pot nici să o contrazic.

La mall-ul de vis-a-vis se pot schimba EUR în moneda locală, respectiv dinari sârbești, la un curs bun și așa am făcut și noi pentru că de la recepție ni s-a spus că prin oraș putem să plătim doar în dinari (1 EUR = 117 dinari).

Ne-au folosit la restaurant pentru mâncare și când ne-am întors spre casă, la aproape 12 noaptea, cu 10 minute înainte să închidă centrul comercial, mi-am cumpărat o bluziță și am remarcat prețuri foarte bune la haine, dar n-a fost timp mai mult de căscat gura. Ce dinari ne-au mai rămas i-am păstrat pentru drum, inclusiv cel de întoarcere, pentru că urma să tranzităm din nou Serbia.

Am rezervat hotelul la 36 EUR fără mic dejun, pe care aveam posibilitatea să îl alegem la fața locului pentru 4 EUR de persoană. 36 de EUR ni s-a părut cam ieftin la rezervare, pentru 4* și nota pe care o afișa, dar prețul final după ce am ales și MD și am plătit taxa de oraș de 0,59 EUR/noapte/persoană a fost de 45 EUR. Noi am plătit 48 pentru că am consumat de la minibar și două beri locale.

Ca să mâncăm, dar să-l sărbătorim și pe prietenul nostru, am întrebat la recepție și ne-au sugerat Restaurantul Gallery, ca fiind cel mai bun din Čačak. Din vorbă în vorbă ne-am dat seama că este al lor, ne-au spus că putem să punem consumația pe cameră și să plătim la final, foarte convenabil pentru unii dintre noi.

Până la restaurantul Gallery, care este al hotelului Aveny, sunt cam 7-800 de m pe care i-am făcut pe jos, ceea ce a făcut să trecem prin oraș și să descoperim unul liniștit, cu terase și pizzerii, dar așa cum ne-a spus gazda noastră un restaurant mai bun nu am văzut în zona aceasta. Destul de mare și plin ochi dar și cu mâncare foarte bună și ieftină. Masa noastră a făcut puțin peste 2000 de dinari, aprox 17 EUR și am mâncat o salată Gallery, soțul gril de porc cu cartofi copți și caimac și foccacia. De băut a dat sărbătoritul.

Cu noaptea-n cap ne-am dus iar la masă pentru că urma să plecăm cât de repede ca să ne abatem în zona Ovčar Banja, Muntele Athos al Serbiei, după cum este supranumit, din cauza multelor mănăstiri construite aici, zonă recomandată de dra de la recepție. Dar ce să mai mănânci când noi mâncasem și băusem până la miezul nopții aproape?

Micul dejun a fost foarte bun și variat, produsele arătau bine, erau fructe, cereale, mâncăruri calde, foetaje umplute cu diverse, brânzeturi, lactate, specialități sârbești, mezeluri care arătau bine, legume... ce mai boierie. Doar că nu ne era foame. Altădată înjurăm de mama focului că micul dejun nu e ce trebuie și n-avem ce mânca, iar acum doar am ciugulit... Cine să-i mai înțeleagă pe turiștii aștia!

Dacă vă opriți în Čačak vă recomand din toată inima Hotel Aveny. Pentru orice: cazare, servicii, mic dejun, restaurantul lor Gallery, amplasament.

Trimis de Aurici in 23.07.18 19:17:39
Validat / Publicat: 23.07.18 20:22:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA.

VIZUALIZĂRI: 1510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Hotel Aveny, spații de relaxare la parter.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 28.00 EUR pe cameră

[23.07.18 20:23:00]

@Aurici: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Garni Aveny Hotel [Cacak], UZICE" (nou-creată pe sait)

[23.07.18 20:23:54]

@Aurici: Start vot! Felicitari, votat cu mare drag.

[23.07.18 22:53:09]

nicole33
    [23.07.18 22:56:12]

@Aurici:

Superbonus pentru o recomandare de reținut!

AuriciAUTOR REVIEW
    [24.07.18 11:27:45]

@webmaster26: Eu aș fi pus cursorul mai în față puțin, mai spre Stoje Tošić, strada lui, dar dacă mă uit prin satelit, punctul este fix în fața intrării. Așa că pot spune că-i ok. Coordonatele sunt N 043 52.974 E 20 19.911, dacă sunt de folos.

@mishu:Săr'na de vizită, te pup. La ghețari câte grade cu minus sunt? Ca să știu ce geacă îmi iau

@webmaster: Mulțumesc, zi faină!

@nicole33:Mulțumesc, te pup. Da, este un hotel bun pentru drumurile noastre, îl recomand din toată inima.

Aurici, mishu, Zoazore