ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2018
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 27.07.10
FEB-2018

Iberostar Laguna Azul

Dupa ce am scris impresiile din Havana, revin aici cu vacanta in paradisul cubanez - Varadero.

Hotelul Iberostar Laguna Azul a fost ales deoarece face parte din lantul Iberostar, dar acum dupa ce am fost in Cuba, as putea spune ca orice hotel ati alege veti fi in siguranta.

Intrarea in hotel este impresionanta. Chek-in rapid, apoi am fost condusi in camera de bellboy. Camera are 42mp, aer conditionat, zona de relaxare, balcon generos, baie cu vana, dotata cu articole de toaleta gratuite, aparat de facut cafea/ceai, masa si fier de calcat, papuci si halate de baie.

Mancare este buna, nu cu multe condimente dar diversificata. Exista zona de gratar, de paste, pizza si hamburgeri, fructe de mare, salate, mancare traditionala si dulciuri. Sunt 5 restaurante, unul principal, 3 cu specific italian cubanez, japonez si mai este unul langa piscina care ste deschis nonstop.

Exista 3 piscine exterioare, una principala cu bar aflata in mijlocul resortului iar doua in lateral. Bauturile ok, bauturi internationale doar in lobby bar. A fost interesant sa-i vad pe canadieni cum merg la bar si isi umplu canile - termos cu diferite licori. Recunosc ca nu am mai vazut asa ceva niciodata :)

Plaja cu nisip alb foarte fin, din pacate aici un mare minus - nu prea era curatata. Mucuri de tigara multe, asta poate si pentru ca nu erau cosuri de gunoi. In general pe unde am fost nu prea am vazut cosuri, in schimb marea, superba, de culoarea turcoazului, destul de calda in luna februarie, aprox. 24 gr. Vremea a fost buna cu temperaturi intre 28 si 30 grade, in fiecare seara batea vantul pot sa spun ca destul de tare.

In fiecare seara erau spectacole cu diferite teme. Ce m-a uimit cel mai mult a fost o formatie care canta rock, multi dansau si cantau, a fost ceva diferit fata de resorturile din Turcia sau Grecia. Poate si pentru ca acolo majoritatea erau americani (Canada si SUA)

Un minus au reprezentat terenurile de tenis. Ne hotaram si noi sa mergem la tenis de camp si acolo surpriza: nu aveau rachete, dar angajatul foarte serios ne indruma spre magazinul lor sa ne cumparam. Nu prea a fost funny... Deci tenis, pas!

Exista in hotel wifi dar merge doar daca iti achizitionezi cartela. O cartela 1 CUC, o ora de internet. Peste tot in Cuba internetul este pe cartela si te poti conecta unde exista wifi. Altfel nu se poate.

Am iesit din resort doar o data. Am fost la shopping la Plaza Las America. Un fel de mall cu cateva magazine dar cu niste preturi extraordinar de mari. Drumul pana acolo l-am facut cu Coco - Taxi un fel de risca motorizata. A fost o experienta interesanta. Am ales sa mergem la magazine mai mult pentru suveniruri, pentru ca in magazinul hotelului nu prea gaseai cine stie ce. Ei bine, nici acolo nu am gasit :)

Drumul inapoi la Havana a fost in jur de 6 ore. De acolo ne-am imbarcat in avionul de Paris, unde am ajuns la timp pentru a prinde avionul de Budapesta. Pe cat de mult ne-am bucurat ca am ajuns la timp - noi avand 1:40 ore intre avioane, pe atat de surpinzator a fost ca n-am putut sa ne urcam in el din cauza overbooking. Da, renumita companie franceza practica aceasta metoda. Ne-a spus dna de la check-in din Havana ca in Paris ne vor da alte bilete, dar trebuie sa recunosc ca nu stiam ce inseamna. In fine, plecam cu intarzirere de 8 ore cu urmatorul avion spre Budapesta, dar si mai bogati cu 500 de euro virati pe card - compensatia pe care ne-au dat-o pentru doua persoane pentru overbooking. Ne-au mai dat 40 de euro si pentru mancare in aeroport. Unii poate ar spune ca a fost o afacere buna, eu pot sa spun ca dupa 30 de ore cat a durat drumul de la hotel pana acasa as fi ales sa ajung mai repede acasa.

Pot sa spun ca acest hotel este un hotel in care m-am simtit foarte bine, as reveni daca as mai avea sansa sa ajung in Varadero.

Trimis de patrice in 23.07.18 18:39:25
Validat / Publicat: 23.07.18 19:46:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 3221 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (patrice); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Mesaj gasit in camera inainte de plecare

webmaster26 [23.07.18 19:45:37] »

@patrice: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Iberostar Laguna Azul, VARADERO" (nou-creată pe sait)

patrice [23.07.18 19:57:47] »

@webmaster26: Este corect. Multumesc!

webmaster [23.07.18 22:51:38] »

romeo73 [29.07.18 18:32:21] »

buna seara... m-ar interesa ce tip de prize au cei de la Iberostar laguna azul... mai exact daca trebuie adaptoare... si daca da, ce fel... cu doi sau trei pini... multumesc... astept raspuns

patrice [30.07.18 01:31:56] »

@romeo73: Buna seara. Nu trebuie adaptoare. Daca bine tin minte, sunt genul de multi prize, cu mai multe orificii. Daca va mai pot fi de folos cu alte informatii, va rog sa-mi spuneti.

samalexandru [18.09.18 12:13:49] »

Buna. Cum a fost vremea in februarie? Este placut de facut baie in ocean? Am inteles ca apa ar fi mai rece si seara este racoare?

patrice [19.09.18 19:20:14] »

@samalexandru: Buna!

Noi am fost in perioada 13.02 - 23-02 si pot spune ca apa a fost buna, in sensul ca stateam si cate o ora in apa. Ce a fost mai deranjant, a fost vantul care pe la ora 5 dupamasa incepea sa bata destul de tare. Ca o comparatie, cu un an in urma, in aceeasi perioada am fost in Dubai si apa a fost mult mai rece, dar puteai sa faci o baie scurta, vremea fiind capricoasa nu ca si in Cuba unde a fost soare tot timpul.

Seara erau undeva la 19-20 grade.

Sper ca v-am fost de folos. Cuba este o destinatie foarte faina in care m-as intoarce oricand!

patrice, romeo73, samalexandru
Alte impresii din această RUBRICĂIberostar Laguna Azul Hotel: