ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2018
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
OCT-2017

Chiar dacă nu e în Bavaria, pensiunea Curtea Bavareză este de nota 10

În octombrie anul trecut am avut un drum care trecea și prin Târgu Mureș. Cum nu ne grăbeam, am decis să ne oprim pentru o noapte și în acest oraș, pe care eu nu-l mai văzusem de multă vreme.

Am găsit pe booking.com o cazare convenabilă, despre care mi-am amintit zilele astea și m-am gândit să vă povestesc și vouă câte ceva.

Pensiunea

Pensiunea are drept sediu o casă cu un design mai ciudat, mai ales la interior, situată pe strada Cuza Vodă, la numărul 68. Clădirea, cu etaj, este compusă din două părți. Partea din spate este pensiunea propriu-zisă, în partea de la stradă aflându-se recepția, barul și restaurantul, care include și spațiul pentru micul dejun.

Cine se uită pentru prima dată pe hartă s-ar putea să aibă impresia că pensiunea este localizată excentric, dar distanțele sunt mici și se ajunge în centru foarte repede.

Prima impresie și care rămâne și cea definitivă, este a unui loc foarte primitor, plăcut, curat, poate nu chiar în stilul nemțesc, dar cu siguranță civilizat. Personalul este foarte amabil.

Curtea hotelului este destul de largă, astfel că cei ajunși cu mașina (cum am fost și noi) au unde să o parcheze, în spațiile prevăzute special pentru acest lucru.

Formalitățile de cazare au durat foarte puțin și am primit cheia camerei aflate la etaj.

Am plătit un preț foarte bun, 108 lei pe noapte camera dublă, la care s-a adăugat micul dejun, 15 lei/persoană.

Camera

Am intrat în cameră și am constatat că aceasta era mare și cochetă, dar mobilierul cam eclectic și prost aranjat (așa cum veți vedea în fotografii). Dar eu nu sunt un estetician perfecționist și, dacă nu mă deranjează în mod evident, nu mă formalizez în privința unor astfel de aspecte.

Camera era de tip twin, cele două paturi fiind aproape lipite unul de celălalt. Chiar în fața paturilor, la perete, era plasat chiar în mijloc un șifonier, care nu prea și-ar fi avut locul acolo. La dreapta lui era o măsuță foarte joasă, practic inutilă, iar în stânga, mai întâi un fotoliu și imediat lângă el o combinație ciudată: o altă măsuță joasă, pe care era plasat un mini-frigider, cu câteva PET-uri de 0,5 l cu răcoritoare, două doze de bere și o pungă de ceva gustărele. Acest mini-frigider constituia, la rândul lui, suportul televizorului LED cu diagonală mare.

Spre exterior, camera are un intrând, care dă într-un balcon destul de mărișor, unde se află o masă și două scaune. Acesta e locul de fumat.

În intrândul dinspre balcon se află și o măsuță cu oglindă, ce poate fi folosită drept toaletă. Deasupra acesteia se află și aparatul de aer condiționat, pe care nu l-am folosit, având în vedere perioada vizitei noastre.

Baia

La baie se intră pe ușa aflată în stânga intrării în cameră. Baia este destul de mare și plăcută ca aspect. Am găsit produsele consumabile obișnuite, precum și prosoape albe și pufoase.

Baia este prevăzută cu cabină de duș cu hidromasaj.

Există și un uscător de păr la dispoziția doritorilor, iar la chiuvetă lângă oglinda mare, este și o oglindă mică, care oferă o imagine mărită.

Alte aspecte

Conexiunea Wi-Fi funcționează foarte bine.

Când am sosit, am rugat-o pe domnișoara de la recepție să ne recomande un restaurant bun. A făcut-o fără să ezite, deși hotelul are și el restaurant.

Recomandarea, pe care v-o transmit și vouă, chiar nu trebuie să o ratați, este pentru restaurantul Laci Csárda, unde am ajuns și noi spre seară și care este situat la vreo 5-10 minute de mers de la Pensiunea Curtea Bavareză. Taverna lui Loți este un restaurant rustic, cu specific local, și deși destul de mare, pare a fi mai mereu plin. Când am ajuns noi, foarte multe mese aveau deja pus un cartonaș cu mențiunea „REZERVAT”, așa că am găsit loc destul de greu, într-un colț, lângă o masă la care stăteau deja un grup de cinci pensionari, români și unguri, ce depănau amintiri din vremea tinereții, când în românește, când în ungurește, într-o atmosferă relaxată și veselă.

Ne-am amuzat și noi de poveștile lor, în timp ce consultam meniul.

Am ales, nu se putea altfel, un papricaș cu găluște, din care nu mai mâncasem de mult și trebuie să spun că alegerea nu a fost nicidecum nepotrivită, am regăsit o mâncare pe care o știam de când eram la mama acasă … :)

Poate că restaurantul ar merita un review separat, de fapt, cu siguranță merită, dar din păcate nu prea am fotografii cu care să-l susțin, așa că mă mulțumesc să povestesc despre el aici. Cei care doresc să ajungă aici, îl pot găsi pe Strada Morii, la numărul 27 (coordonate GPS: 46.549170,24.556455)

Dacă ajungeți la Târgu Mureș, nu ratați o vizită la proaspăt renovata Cetate Medievală, care arată foarte bine și, bineînțeles, centrul, între Biserica Buna Vestire și Catedrala Înălțarea Domnului.

Merită și o plimbare în Parcul Municipal, situat pe malul Mureșului, foarte aproape de Casa Bavareză. Când am fost noi, acolo se desfășura cea de-a șaptesprezecea ediție a Festivalului Vinului: mâncare, vin, bere și un frumos spectacol de muzică populară românească și maghiară, cu interpreți cunoscuți, unii veniți chiar din Ungaria.

O ultimă mențiune mai pot face: în apropierea pensiunii (cam 500 m), sunt două supermarketuri: Lidl și Darina. Am trecut pe lângă ele cu mașina, venind dinspre Reghin.

Trimis de Costi in 23.07.18 13:44:06
Validat / Publicat: 23.07.18 14:35:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 935 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Holul de la etajul I, cu scara în spirală ce coboară la parter

[23.07.18 14:33:54]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Curtea Bavareză, TÎRGU MUREȘ" (nou-creată pe sait)

[23.07.18 15:12:09]

CostiAUTOR REVIEW
[23.07.18 20:18:56]

@webmasterX:

Da, coordonatele sunt corecte.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Curtea Bavareză: