ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2018
DIN: Pitești
ÎNSCRIS: 23.07.10
JUN-2018

Conditii decente la un pret decent

In ultimul weckend din iunie am dat o fuga la marea noastra.

Am ales, ca si anult trecut, Eforie Nord, din motive de buget. Ne doream doar liniste, soare si balaceala, toate la costuri mici. Si stiam de anul trecut ca nu e chiar groaznic la Eforie Nord, asa ca am revenit.

Am vrut cazare pe plaja, sa nu cumva sa obosim. Eu fiind in plina activitate scriitoriceasca

(despre Malta), s-a ocupat sotul de rezervare. Eu mi-am aruncat doar un ochi si am zis ca e OK.

Peste cateva zile ma uit si eu mai atent si vad ca nota era cam mica, adica 7,6.

Pe AFA nici nu am mai cautat, am citit postarile cat eram acolo.

M-am infipt nitel in el (in sot, adica), el imi zice candid ca are nota 10!!! Mai sa fie, unde ai vazut hotel de nota 10, ca eu nu am vazut pana acum. El da sa imi arate, fericit ca macar de data asta va fi ca el!!!

Si avea 10, e drept, dar pentru locatie!

Dar cum deja platise o noapte de cazare, (130 lei) am zis ca n-o fi o nenorocire.

Si nu a fost deloc, am fost multumiti de conditiile oferite.

Hotelul se afla pe aleea Belona nr 22, adica pe pietonala din dreptul plajei. Vorba vine ca pietonala, chiar si noi am intrat cu masina pentru ca era singurul acces spre hotel! Tot timpul erau masini pe acolo, mai ales cele cu aprovizionarea. Dar conduse de soferi civilizati, mergeau incet, nu bagau oamenii si copiii in sperieti.

Am ajuns acolo pe o ploaie torentiala, rupere de nori, nu alta. Desi era miezul zilei, afara se intunecase de-a binele. Am vazut din masina hotelul si un loc de parcare. Am oprit acolo, la 50 metri de intrarea in hotel. Acolo am si lasat-o, nu am plecat decat o data sa vizitam niste rude in Constanta.

Hotelul este unul mic, de doua etaje si are vreo 16 camere.

La intrare exista un mic hol, e prea mult sa-i spunem receptie, unde se afla un birou sa-i zic. Acolo am gasit o adolescenta, fiica patronului. Ne-a intampinat politicos, ne-a cerut un buletin si ne-a spus ca mai avem de achitat 350 lei.

Pai cum asa, zic eu, am trimis 130, deci mai avem de platit 2 nopti, adica 260 lei. Ea ne raspunde ca asa are scris pe notita de la tata.

II explicam ca la telefon ni s-a spus 130 lei/noapte, ea nu a comentat, a zis ca o sa il intrebe pe tata si a acceptat sa platim cat stiam noi. Am paltit cu cardul.

Mi s-a parut un pic ciudat ca ne-a incasat banii imediat ce am sosit, dar nu m-a deranjat.

Nu stiu de unde neintelegerea cu suma, intr-adevar incepand cu 1 iulie pretul era de

160 lei /noapte. Ne asteptam sa ni se ceara inca o diferenta de 30 lei pentru noaptea de 1 iulie, dar nu s-a intamplat asa, desi am vorbit de cateva ori cu patronul. Bineinteles ca am fi platit diferenta pentru o noapte, dar nu pentru toate.

La aceasta „receptie” am vazut un cuptor cu microunde si un expresor pentru cafea. Nu am intrebat, dar banuiesc ca puteau fi folosite de turisti.

Hotelul este curat, inclusiv scara de acces la etaj. Se face curatenie temeinic, cu substante frumos mirositoare.

Noi am avut camera 15, la etajul 2, cu vedere la lacul Belona. Cand am facut noi rezervarea, camera cu vedere la mare mai era doar la parter si ne era teama ca atunci cand beam o bere pe balcon sa nu ne-o ia cineva de pe strada din mana!

Camera nu este foarte spatioasa, pe booking este prezentata ca avand 15 mp, dar nici prea inghesuita. Este lunga, ofera suficient spatiu de o parte si alta a patului, dar ingusta, Pentru un copil ar fi un incovenient.

La intrare se afla un mic hol. Pe un perete este un panou de lemn unde se gaseste un cuier cu cateva carlige si o oglinda iar pe celalalt perete este usa de la baie.

Am avut pat matrimonial, nu mai stiu daca asa am cerut sau asa s-a nimerit.

Salteaua a fost comfortabila, pernele asa si asa, dar am mai spus ca eu am un fix cu pernele. Sotul a fost multumit.

Cearceafurile erau curate, la fel si prosoapele. Pentru invelit aveam un cearceaf dublu si intr-un dulap o pilota, in caz de nevoie. Nu a fost nevoie de ea.

De o parte si alta a patului exista doua mici etajere, cu un mic sertar, suficient pentru o carte, telefon, si alte maruntisuri.

Deasupra patului sunt doua veioze, lumina lor era potrivita pentru niste ochi mai tineri, eu ma cam chinuiam sa citesc.

In continuarea noptierelor se afla cate un dulap de haine, tip „soldat”, destul de micut pentru o sedere mai lunga- era foarte ingust. In fiecare dulap este o bara pentru umeras (nu am gresit, in fiecare era un singur umeras!!!) si doua rafturi.

In fata patului se afla un birou, sub care este frigiderul, suficient de incapator, iar deasupra televizorul, fixat tot pe un panou de lemn. Mai exista si un scaunel mic, rotund.

Aici este o problema, spatiul dintre pat si birou este foarte mic. Pentru noi nu a fost deranjant, dar daca am fi fost cu nepotica-argint viu, s-ar fi umplut de vanatai!

Aerul conditionat functiona bine, doar ca batea un pic prea mult pe jumatate din pat.

Usa se poate rabata, un plus zic eu, pentru ca se putea dormi cu ea in acest mod.

In afara de perdea este si o draperie, suficient de groasa cat sa opreasca razele soarelui.

Exista plasa de tantari, foarte necesara. Cam erau tantari, de, vedere spre lac. Si mai era ceva: un concert de broaste nemaiauzit. La inceput ma cam deranjau, dar m-am obisnuit repede, acasa parca le simteam lipsa.

Nu exista o masuta pentru valiza.

Asta a fost camera.

Baia arata bine, suficient de mare, cu cabina de dus. Si aici era o problema, peretii cabinei se miscau foarte greu pe sinele acelea, incat am renuntat sa-i mai inchidem. Am spus cameristei, stiau de problema si asteapta pe cineva sa repare.

Pe sub cadita iesea apa in timpul folosirii, probabil din cauza asta aveam la indemana un mop, pe care il foloseam dupa fiecare dus.

Am mai observat ca in timpul dusului se simtea un miros de canalizare. Sotul meu mi-a zis ca din cauza faptului ca statia de epurare este mai sus decat nivelul hotelului, ceva cu pompe de nu stiu ce fel. Asa o fi. Cert este ca intr-o zi am vazut o masina care mesterea ceva pe la toate gurile de canal de pe strada si parca nu am mai simtit mirosul.

La capitolul consumabile nu stau prea bine: doua sapunuri mici un singur pliculet de gel de dus si unul de sampon ! Nu le-am testat sa va spun despre calitatea lor.

Balconul este acceptabil ca dimensiuni, dotat cu o masuta si doua scaune, cu pernute pentru a proteja posterioarele mai sensibile.

Un mare minus il consider lipsa unui uscator pentru rufe. Eu am improvizat, aveam de acasa o sfoara care s-a plimbat cu mine pe la toate „marile” pe unde am fost. Uneori o folosesc, alteori nu, dar o iau mereu cu mine.

Privelistea de pe balcon ar fi fost frumoasa, lacul Belona se vedea frumos, mai in spate se vede hotelul Europa. Din pacate intre hotel si lac este un teren al carui proprietar nu il prea ingrijeste. Dar asta nu are de-a face cu hotelul despre care vorbesc aici.

S-a facut curat si s-a luat gunoiul zilnic, nu s-au schimbat lenjeria si prosoapele. Banuiesc ca, daca am fi solicitat, camerista ne-ar fi schimbat prosoapele, pentru ca de cate ori ne vedea ne intrebam daca avem nevoie de ceva.

Hotelul are la parter, in exteriorul cladirii, un fel de terasa acoperita cu mese si scaune. Banuiesc ca acolo se putea bea o cafea sau sta cu amicii la o poveste si o bere.

Noi am avut parte de multa liniste, nu stiu daca acelasi lucru pot spune cei care aveau vedere la mare. Este posibil ca masinile de aprovizionare sa fi fost deranjante, la fel si multimea de oameni care se perinda pe acea straduta. Nu regret ca nu am avut vedere la mare.

Doua cuvinte despre plaja: deci iesi din hotel, faci cativa pasi si esti pe plaja.

Din loc in loc sunt alei din lemn, pentru a usura mersul catre apa.

Nisipul este fin, intrarea in apa destul de lina. Am observat mari diferente de adancime, adica intr-un punct apa imi acoperea cei 150 cm ai mei iar la 10 metri in lateral, deci la aceeasi distanta de tarm, era mai putin adanca.

Sezlongurile au costat 15 lei/zi/persoana, un pret decent zic eu. Aveai de unde alege, noi am ales zona unde erau umbrele mari.

Fata de anul trecut, vanzatorii de porumb fiert si alte chestii mi s-au parut mai multi si mai agasanti cu reclama pe care si-o faceau, in tot felul de rime mai bune sau mai... nesarate (sarea era pe porumb).

Foarte aproape de hotel este un supermarket si numeroase terase unde se poate manca.

Tot aproape sunt diverse atractii pentru copii (masinute, trenulet)

Aqua parcul este la 250 metri, hotelul si terasa Belona la 500 m.

In concluzie, eu recomand acest hotel, minusurile pe care le-am prezentat nu mi s-au parut un capat de tara. Pretul de 130 lei /noapte, la doi pasi de nisip mi se pare unul corect. Pentru cei mai pretentiosi probabil nu este o alegere buna.

Trimis de adrianaglogo in 22.07.18 23:17:16
Validat / Publicat: 23.07.18 00:54:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD.

VIZUALIZĂRI: 1193 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrianaglogo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Royal, la doi pasi de plaje.

webmaster [23.07.18 07:32:19] »

mishu [24.07.18 22:21:50] »

@adrianaglogo: Si totul e bine cand se termina cu bine. Felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂVila Royal: