ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2018
ÎNSCRIS: 26.06.16
JUL-2018
16 AD. + 6 COPII

Petrecere de motz ruinata de personalul La Integra

Am avut petrecerea de motz organizata la restaurantul La Integra. Proasta alegere s-a dovedit a fi.

Am fost cu vreo 2 luni inainte sa vb pentru o masa de 22 de persoane. Am stat de vb cu “seful de sala” I am spus data si ora cand vrem petrecerea lui bb. Raspunsul sa vedem daca nu mai este cineva in ziua aia. Ok. Verifica, bineinteles ca fiind 2 luni si ceva inainte agenda era goala in ziua aia. Ok. La ora 4. Ok.

Sa vedem daca nu mai vrea cineva acceasi ora? Ce? Pai daca noi deja rezervam masa si dam si acont care e faza? I am intrebat dar nu faceti fata sau care e pb? Pai poate dureaza mai mult cu mancarea. I am zis ca nu e pb cu mancarea daca dureaza ca nu ne grabim, mai vb mai bem ceva, poze etc.

M a intrebat vreti platou ceva sa va facem? I am raspuns ca nu e nevoie, ca va servi fiecare cate o ciorba la alegere si un felul doi si am intrebat dc este ok sa aducem noi tortul. A raspuns ca da, dar sa aiba certif de la cofetarie.

Am dat acontul, am intrebat daca este nevoie sa reconfirmam. A raspuns ca nu si ca sa lasam un nr de telefon, daca intervine ceva suna ei. Pana aici toate bune.

Cu doua zile inainte de eveniment fiind ziua lui bb decidem sa iesim la integra sa servim o pizza ceva si sa intrebam inca odata de masa ca e totul ok.

Ajunsi acolo am vb cu baiatul care ne a servit ca vrem sa vb cu seful de sala pentru o masa rezervata ptr sambata. Am vazut ca a venit seful de sala s-a uitat sa vada cine a intrebat de el si a plecat.

La sfarsit inainte sa plecam il intrebam pe ospatar, sefu mai vine? Ca e prins cu 2 interviuri. Daca e ceva legat de masa puteti sa imi spuneti si mie ca o sa fiu si eu sambata. Ii zic vrem sa fim siguri ca nu s a sch nimic legat de confirmarea noastra si ca vrem sa aducem cateva baloane si un banner micut cu la multi ani. Este ok raspunde si plecam.

Sambata ma duc pe la 3 sa duc baloanele acolo ca erau mari, acolo masa pregatita frumos totul ok. In scchimb foarte cald si geamurile lor larg deschise. I am intrebat porniti aerul ceva sau sa inchideti geamu, ca se innora si batea vantu afara. Raspunsul da nici o pb stati linsitit.

Venim la 4, vin invitatii, un curent de nedescris acolo la masa, fluturau servetelele pe masa, I am rugat cand sunt toti invitatii sa inchidea geamul ala de langa masa ca e foarte curent. Ospatarita de la masa noastra ne grabeste, ca sa va hotarati la mancare ca mai este un botez sus si o sa dureze 2 ore pana vine mancarea.

Ok, ne organizam si zic hai sa comandam. Intai ciorbe de burta si ce mai vrea fiecare. Raspuns, pai ciorbe nu mai avem. Ca nu va zis sefu ca dupa 4 nu mai avem ciorba.

Vine sefu, intreaba care e pb? Ii zic pai vrem sa comandam ciorbe si nu mai aveti. Raspunde... pai trebuia sa imi spuneti cand ati rezervat. Si ii reproduc discutia noastra de la rezervare si el raspunde pai eu nu aveam notat asta, trebuia sa reconfirmati. In fine, ii repet ca nu ne a zis sa reconfirmam, ca oricum noi am fost cu 2 zile inainte si ca el nu a binevoit sa vina sa vb si ca am vb cu ospatarul ca ii transmite el. Pai nu mi a transmis nimic zice. Ok, si e vina mea il intreb?

Si I am spus sa porneasca aerul sa faca ceva ca este insuportabil de cald. Raspunsul lui ca nu poate s a il porneasca ca sunt geamurile deschise. Ok. Inchide le si porneste. Pai nu se poate ca mai e un eveniment sus si ei vor geamurile deschise. Minciuni, sus un curent de nedescris, le plecau invitatii dupa o ora lor.

In fine stam in sauna si asteptam mancarea. Vine ospatarita si ne intreaba ca cine vrea ciorba? Avem doar de burta. 3 4 portii. O intreb pai 3 sau 4? Mai adaugi apa ce ii faci? In fine? Aduce cele 4 ciorbe, nu mai stia cine le serveste. Oricum, o singura ospatarita la o masa de 22 de persoane e inacceptabil.

Daca as fi facut jos in salonul de evenimente la fiecare 7 8 persoane imi bagau pe gat un ospatar. Asa, la 22 una singura.

Am comandat felul doi, raspunsul dureaza vreo 2 ore ca sunt si cei de sus cu botezul. Ok.

Dupa vreo ora si ceva incep sa vina mancarurile. Asta mai repede ca plecasera din invitatii de sus de la botez de caldura, curent etc.

Servirea execrabila, ospatarita total depasita si pe dinafara, o mai ajuta colega care servea si sus probabil. Nu e posibil sa aduci mancarea, sa ii spui ca ai si sos si salata, vine dupa 10 minute cu sosul, si dupa jumate de ora aduce salata cand tu deja ai terminat ca nu mai aveai rabdare.

Cand a venit momentul sa comandam barbatii un vin ceva, din cele cred 60 de vinuri prezente in meniu, imi spune ospatarita ca nu avem decat vreo 4, la 68,78,82,90 roni. Ne bagau pe gat ce aveau mai scump in meniu. Am luat un roze, dar nu prea a mers, si apoi am trecut pe bere ca nu venisem sa isi bata ei joc de noi si nici eu de banii mei.

Mancarea care ne a fost adusa nu am ce reprosa, foarte buna si portia mare.

In schimb servirea si caldura (nu a primirii sau servirii) dinauntru sau curentul (era la alegere, ori curent ori sauna) sub orice limita a suportabilitatii.

La sfarsit aduce nota, platim, si in drum spre iesire il aude sotia pe sefu salii, o intreba pe ospatarita care “a incercat” sa ne serveasca, ca nu se poate numi servire, daca “te ai descurcat cu aia” (adica noi, fraierii care am ales sa petrecem o zi importanta din viata noastra in restaurantul lor)?

La iesire nenea care te dirija la parcare se uita si el saracu lung, astepta ceva, o atentie. Sictirit si transpirat din cap pana in picioare m am suit in masina si am plecat.

Cam asta a fost petrecerea de motz a fiului nostru pe care am sarbatorit – o la integra. Nu ca nu as mai organiza vreodata ceva acolo, nici nu voi mai calca, si cu toti care voi vorbi, le voi “lauda” restaurantul si serviciile lor.

Trimis de catalincta in 22.07.18 23:12:58
Validat / Publicat: 23.07.18 01:13:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1287 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalincta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.07.18 01:13:42]

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Constanța și împrejurimi:

• pagină generată în 0.042052030563354 sec