ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2018
STATUS: APOLLO
FEB-2018
colegi

No 1 in Kufstein – Restaurantul Auracher Lochl

Îmi pare rau, dar nu este vorba despre mine ci asa cum v-a lamurit si titlul despre un restaurant de top din Kufstein. Am ajuns aici tot cu colegele din România, iar acest local este bine situat in topuri, pe TripAdvisor ocupa locul 1 din 59 de restaurante.

Dacă va spun adresa nu știu cât de mult o sa va impresioneze sau o sa va dați seama pe unde este, dar dacă va spun ca se afla pe acea strada frumoasa și apreciata de toți turiștii atunci însă o localizați mult mai ușor, si am sa pun din nou niște poze cu acea zona atât de populară in rândul turiștilor dar si in rândul localnicilor.

Și aici este bine sa faci rezervare dacă vrei sa fii sigur ca o sa găsești masa liberă. La ora la care am ajuns noi încă mai era ok.

Aici se găsește totodata și hotel și am înțeles ca au camere chiar frumoase, însă atunci când m-am interesat eu de preț erau cam peste puterile mele și le-am spus mulțumesc, însă ei periodic imi trimit tot felul de noutăți, doar, doar.

Inainte sa va povestesc despre cina noastra vreau sa va mai spun cateva cuvinte despre “pod”, de fapt despre o anumita zona a restaurantului, foarte romantica si pentru care este nevoie sa faceti rezervare cu cel putin o luna inainte asta deoarece exista un pod care face legatura intre acest restaurant Auracher Lochl si hotelul Traumerai #8 (fost Auracher Lochl) si unde am inteles ca exista o singura masa de doua persoane iar meniul este unul select, de 5 stele. O sa vedeti din exterior doar cele spuse.

Dar sa revenim la cina noastră drăguța și simpatica foc. In local te poți pierde nițel deoarece fie urci scările și dai de bucatarie, sau nimerești o alta sala decât cea in care ai rezervată masa, dar exista cineva care sa te ghideze, la fel a fost și la noi, am fost conduse la masa și am primit meniurile, la care eu m-am uitat doar la poze. Meniurile sunt tare drăguțe, imi pare rau ca pana sa le fac poze mi le-au luat, sunt un fel de reviste cu diferite destinații turistice și unde găsești printat meniul.

In ceea ce privește meniul aici ma pot asemăna cu Nadia... cu mici diferențe, ea lucra la paralele, eu eram paralela cu limba germana, astfel încât ospătarul a fost foarte drăguț și mi-a adus un meniu ceva mai simplu dar in engleză. Am răsuflat ușurata, înțelegeam ce aveam de ales mai erau însă necunoscute, așa ca sa fie totul simplu și ușor, și sa nu o dau in bara, am ales coaste cu cartofi prăjiți și o pâine cu usturoi.

Dar pana la mâncare am ales sa bem ceva, și chit ca era iarna am ales ceva răcoritor pentru început, un cocktail Hugo.

Dar sa revenim puțin la ospătar, colegele mele unguroaice au început sa comenteze ca ospătarul nu e neamț, nu are accent, dar nu au zis mai multe, dar apărând ospătarul lângă noi si auzindu-le vorbind in maghiara le-a spus ca el este ungur, si știe sa spună și in românește Buna ziua! pentru ca are colege românce, chiar 2 pe tura cu el, și normal ca au venit fetele sa ne salute.

Deci ambianta era placuta, localul nu mai spun, sper sa va placa din poze, am comandat mâncarea și am plecat sa fac poze. Am revenit la masa și între timp ne-a fost pusă pe masa sarea, o sa spuneți și ce dacă, stați ca nu este așa, erau 5 recipiente de sare fiecare cu alta aroma, adică puteam sa iau doar pâine și o mâncam cu sare cu aroma de friptura de ex... Hai sa nu exageram!

A început sa apara si mancarea, fiecare multumit de cele comandate, mie mi-a fost adus si un castronel cu apa sa ma spal pe degetele si de asemenea un vas in care sa pun oasele ????. Painea cu usturoi a fost geniala, nu am putut sa o ignor, dar in felul acesta cu friptura am plecat jumatate acasa.

Si cu toate astea nu ne-am putut abtine sa nu comandam si ceva dulce, ca un fel de sufleu din oua si zahar, si pe care l-am impartit in cinci, portia fiind mare si foarte satioasa.

La fel cum m-am obisnuit, plata sa face individual ara nici o problema, asa incat fericite si satule ne-am indreptat spre casa, pe o ninsoare care incerca sa cucereasca teritoriul.

Si in drum spre casa insa o intamplare funny, doi turisti straini se chinuiau sa ne intrebe ceva in germana dupa care le-a fost mai usor in engleza, si noua la fel, ne intrebau unde este centrul istoric deoarece cauta restaurantul Auracher Lochl.

Inca o cina reusita, un restaurant minunat, aflat pe locul 1 in preferintele turistilor (cred ca nu numai prin meniu doarece in Kufstein sunt multe restaurante bune) aflat in centrul istoric, cu un interior cat se poate de pitoresc, dar si aproape de gara, max. 5 minute, asadar nu il ocoliti.

Trimis de mishu in 20.07.18 20:46:50
Validat / Publicat: 21.07.18 00:26:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 529 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Restaurantul Auracher Lochl - Daca nu au loc pe pereti, tablourile pot sta si pe tavan

[21.07.18 00:25:24]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Kufstein? , KUFSTEIN" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Kufstein și împrejurimile]

doinafil
[21.07.18 09:14:23]

@mishu: Arată bine totul, și sălile și farfuriile! Cu așa bunătăți nu m-aș mira ca, la viitoarea noastră întâlnire să te văd puțin mai „pufoasă” (ceea ce nu doresc nimănui, mai ales mie!)

Mi-a plăcut comparația cu Nadia: ea campioană la „paralele”, tu paralelă cu lb. germană

N-ai spus de prețuri, comparativ cu alte restaurante!

Felicitări, am votat cu drag!

[21.07.18 11:12:26]

sorry, probleme tehnice, revin cu ecoul

DOINITA
[21.07.18 14:01:28]

În sfârșit, mi-a iesit, am dat votul ce aduce BONUSUL! Am salvat eu putin, mai ales la desert, dar a meritat! Tare e pitorească strada aia, am si eu multe poze facute cu ani in urma. Desi cam tarziu, sa va fie de bine cina si sa o repetati! Asa cum spune cineva, aici pe saint, " votat cu mare drag"!

[21.07.18 17:11:31]

@doinafil: Tu ai spus:

la viitoarea noastră întâlnire să te văd puțin mai „pufoasă”

și eu care tot sper in inversarea a doua cuvinte și sa iasă așa:

la viitoarea noastră întâlnire să te văd mai puțin„pufoasă”

, aceleași cuvinte dar ce diferența între ele . Și asta îmi aduce aminte de un banc, cu o tipa care era suparata rau:

Ce mult poate sa cântărească un picior. Am pus un picior pe cântar și era ok, l-am pus și pe al doilea și greutatea a sărit brusc

????

Norocul mu este ca nu îmi plac dulciurile decat foarte puțin, adică îmi este greu sa mănânc o prăjitura eventual o bucățică de ciocolata dacă vreau ceva dulce, asa ca măcar de ispita asta am scăpat.

Cât despre prețuri, sa spunem ca sunt normale pentru aici pentru ca nu trebuie sa facem comparație cu prețurile noastre. Mâncarea in funcție de ce iei cam 15-20 euro, dacă nu punem specialități, berea 3-4 euro, un cocktail cam 5 euro, așa ca o masa te duce cam la 20-25 euro.

Binenteles ca se poate mânca și mult mai ieftin și o sa am și un astfel de articol, dar nu ieși cu colegii sau prietenii la un Fast Food, ci vrei altceva.

Și ca sa îmi spăl “păcatele” mâine sunt in actiune și sper sa fiu la înălțime, in adevăratul sens al cuvântului, in ciuda vremii, acolo unde berea are mai multe grade decât vremea de afara ????.

Dar am sa va pun niște poze mâine seara când ma întorc din excursie. Multumesc pentru vizita si aprecieri.

[21.07.18 17:14:44]

@DOINITA: Adevarul este ca scrisesem articolul insa tot veneau evenimente pe care voiam sa vi le povestesc imediat, dar am spus ca daca nu-l pun acum poate la iarna cand va fi iar in peisaj .

Sunt multe locuri unde te poti simti bine dar asta e valabil si in Romania atata vreme cat esti alaturi de prieteni.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

doinafil
[21.07.18 21:18:32]

@mishu: Mulțumesc pentru detalii, Mihaela! Să-ți meargă bine și mâine!

Aurici
[22.07.18 08:58:05]

Eu am intensificat miscarea in ultima vreme ca sa pot manca in Austria????

[22.07.18 22:22:13]

@doinafil: Multumesc frumos! mi-a mers relativ bine, putea fi si mai rau, asa ca am vazut jumatatea plina a paharului . O seara frumoasa.

[22.07.18 22:24:24]

@Aurici: Depinde de ce vrei sa mananci, dar pe de alta parte la lista pe care probabil o ai ca: "TO DO! " o sa inlaturi si farfuria ta dar si pe cea a vecinului .

Zoazore
[23.07.18 21:05:05]

@mishu:

am ales ceva răcoritor pentru început, un cocktail Hugo.

= cum e, bre, Hugo ăsta, că m-ați zăpăcit! Între timp am băut Aperol-Spritz!

si un castronel cu apa sa ma spal pe degetele

= te-au citit c-o să-ți placă tare-tare! Ăsta a fost ca să nu te lingi pe degețele!

Haioasă faza cu ospătarul!

Super! Mai vreau! Dar tot așa, scurtuț! Vezi că dacă vrei, poți?

[23.07.18 21:12:46]

@Zoazore: Hugo seamana cu Mojito, adica putin sirop de flori de soc, proseco, lime, menta, apa minerala, simplu .

Sa stii ca la faza cu degetelele de cand am priit coastele sin castronelul exact la asta m-am gandit .

Si ospatarul chiar era simpatic.

Cat despre scurtime sau lungime, depinde de inspiratie, m-am scos cu urmatoarea biserica, a fost tot pe scurt, dar urmatorul va fi putin mai lungut, dar asta e sper sa supravietuiesti.

Multumesc pentru vizita, o seara frumoasa.

Zoazore
[23.07.18 21:28:47]

@mishu: Asta e! N-oi supraviețui, vii tu cu-n Hugo și mă resuscitezi!

Aurici, doinafil, DOINITA, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Kufstein? :