ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2018
ÎNSCRIS: 03.08.12
JUL-2018
colegi
- ADULȚI

DACIA la 50 de ani existenta - «Mândri sa fim în inimile românilor»!

Din 2014 salariatii DACIA celebreaza ziua lor prin sarbatoarea RENAULT DAY!

Anul trecut s-a tinut în septembrie ca sa coincida cu lansarea noului model DUSTER! Vreau sa împartasesc cu voi aceasta bucurie.

Duminică, 1 iulie 2018. Platforma Mioveni a fost gazda celei de-a cincea ediții a Renault Day sub un cer albastru ca și logo-ul aniversar. Peste 14.200 de colegi, apropiați ai acestora, voluntari, parteneri, autorităţi, presă şi echipe de organizare și-au dat întâlnire la cel mai mare eveniment dedicat angajaților Groupe Renault România și familiilor acestora, pentru a sărbători 50 de ani de Dacia.

Antoine Doucerain, directorul general Automobile Dacia și Groupe Renault România, a deschis evenimentul printr-un scurt discurs în limba română:

„Sunt fericit să vă văd azi într-un număr atât de mare, într-un an special pentru noi toți. Acum o jumătate de secol era produsă aici prima noastră maşină. Astăzi, în cadrul Groupe Renault România, sărbătorim o jumătate de secol de reușite ale echipei, de acum și din trecut. Celebrăm povestea colegilor noștri, povestea unei uzine, povestea unei mărci – Dacia - şi a unui simbol al României… Vă mulțumesc tuturor pentru pasiunea și mândria voastră, care au făcut ca Dacia să fie întotdeauna în inimile românilor. Și eu iubesc Dacia foarte mult!”

Un lucru remarcabil tinând cont de realitatea pe care o traim. Este o sarbatoare de suflet pentru mine, am trait cu Dacia în suflet de mica, tatal meu de aici a iesit la pensie, am ales Politehnica tocmai pentru a putea lucra aici, dorinta mi s-a îndeplinit prin repartitia primita la terminarea facultatii si de aici ies la pensie peste câtiva ani…

Dacia e un model de supravietuire în « capitalismul salbatic » instaurat la noi în tara, uzina s-a încapatinat sa traiasca prin oamenii care o iubesc.

La aceasta sarbatoare sunt activitati pentru adulti cât si pentru copii, copii de toate vârstele, în carucioare sau mai mari. Se fac vizite în uzina de vehicule si uzina mecanica si de sasiuri (uzina e un complex de mai multe uzine legate tehnologic de proces), familiile salariatilor au posibilitatea de a vedea cum arata o uzina adevarata, tehnologiile de înalt nivel împlementate dupa anul 1999, an din care facem parte din grupul Renault. Pe platoul din fata sectiei Presaj sunt corturile cu vehicule Dacia, Renault si Nissan, cu concursuri, surprize si premii pentru cei mici. Se pot studia vehiculele expuse si se pot face fotografii la volanul lor, chiar se pot achizitiona vehicule la oferte speciale. Colegii de la Club Duster 4X4 Everyone au oferit demonstratii de anduranta cu modelul Duster, ce mai! adevarati asi ai volanului! Pe scena Catalin Maruta a întretinut atmosfera.

A urmat parada celor 12 modele Dacia de colecție (Dacia 1100, 1300, 1300 break, 1310, Nova, 1310 sport, 1310 berlină, 1325, 1304, 1307, Solenza și Logan) Pe scena au urcat pe o rampa rând pe rând vehiculele Dacia începând cu Dacia 1100 si terminând cu Duster în aplauzele noastre.

Apoi, cu entuziasm si emotie, o parte dintre noi am alcătuit în fața scenei logo-ul aniversar, care a fost surprins cu ajutorul unei drone, am sa atasez fotografia.

Se pot testa pe un traseu si acompaniat de monitori specializati trei marci de vehicule – 80 de modele Dacia, Renault si Nissan - doar formam o alianta de grup, daca te-ai inscris la teste, sunt locuri limitate doar 850!

Iubitorii sportului au aflat cum se înscrie un gol într-o poartă de handbal de la Yuliya Dumanska și Mădălina Zamfirescu, membre ale echipei naționale de handbal, și au jucat tenis de masă, baschet ori fotbal (trageri la poartă). Am reusit sa fac o fotografie cu cele doua frumoase sportive.

Standul de meserii este spatiul dedicat întelegerii complexitatii fiecarei ocupatii din cadrul companiei si a contributiei la succesul ei. Anul acesta si departamentul meu a avut un stand meserie unde am prezentat (bineînteles ca am fost voluntar) accesoriile pentru gama noastra de vehicule. E vorba de accesorii post vânzare ce se pot cumpara de la orice dealer Dacia.

Copii au fost cei mai fericiti, au avut la dispozitie tobogane gonflabile, karturi, masinute teleghidate, lego. S-au facut mii de fotografii ce au fost puse pe un suport magnetic, gratis bineînteles si pe frigiderul meu sunt fotografiile din anii trecuti, cea mai draga e cea în care sunt alaturi de mama mea.

Organizatorii ofera un pachet cu doua sendviciuri, apa, iaurt si fruct. Ïnghetata e la discretie si gratis oferita de producator.

Dacia în România reprezinta 3% din PIB, la fiecare 54 de secunde un vehicul iese de pe linia de fabricatie si 93% din productie este exportata. Dacia e prezenta pe 4 continente si în 44 de tari.

Va prezint un scurt istoric cu evolutia vehiculelor:

• In 20 august 1968 a fost înagurata Uzina de Autoturisme Dacia si de pe banda de montaj a iesit primul autoturism Dacia 1100 fabricat dupa o licenta Renault R8.

• 1969 lansare Dacia 1300, licenta Renault R12

• 1973 lansare Dacia 1300 break

• 1975 lansare Dacia 1302 Pick-up

• 1978 încetarea contractului de licenta

• 1987 lansare Dacia 1320

• 1991 lansare Dacia 1325 Liberta

• 1992 lansare Dacia 1307 si 1309 dubla cabina

• 1995 lansare Dacia Nova, prima masina de conceptie 100% româneasca (acesta a fost atu-ul nostru la privatizarea uzinei)

• 1998 s-a fabricat autoturismul Dacia cu numarul 2 000 000!!

• 2 iulie 1999 se semneaza contractul de privatizare a uzinei si Dacia devine a doua marca a grupului Renault!

• 2000 lansare Dacia SupeRNova

• 2002 lansare gama de utilitare cu motoare diesel Renault

• 2003 lansare Dacia Solenza

• 2004 lansare Dacia Logan

• 2005 lansare Dacia diesel

• 2006 lansare Logan MCV

• 2007 lansare Logan VAN, Logan cu GPL, Logan Pick-Up

• 2008 lansare Dacia Sandero

• 2009 Sandero Stepway (masinuta mea!)

• 2010 lansare Duster

• 2013 lansare noul Logan MCV si noul Duster

• 2014 Dacia cu numarul 5 000 000

• 2015 trecerea la motorizarile Euro 6

• 2016 lansare faza 2 Logan, Sandero, Sandero Stepway

• 2017 lansare Logan MCV Stepway, Duster faza 3

• 2018 Noul Duster este ales masina anului 2018 în România.

Alte rezultate: 1 000 000 de motoare H4XX, 2 500 000 cutii de viteze TLx, cel mai mare Centru de Piese Schimb din sud-estul Europei, Centru Tehnic Titu, Centrul de Export CKD, retea de peste 1500 de furnizori pe orizontala, retea nationala de dealer Dacia si service autorizat Dacia, retea internationala Renault-Dacia etc…

Cu pasiune, daruire, profesionalism si dragoste am reusit sa transformam Dacia într-un succes international, într-un simbol al performantei si calitatii.

Sper din tot sufletul ca nu v-am plictisit dar am vrut sa va împartasesc bucuria noastra, realizarile noastre, si de ce nu, sa vad a treia generatie din familie (un nepot e student la Politehnica) care sa duca mai departe succesul DACIA.

Trimis de Yolanda in 20.07.18 19:30:20
Validat / Publicat: 20.07.18 20:26:43

VIZUALIZĂRI: 504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 DACIA 50

webmasterX [20.07.18 20:25:04] »

Mutat în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar, PITEȘTI" (nou-creată pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

mishu [20.07.18 20:31:58] »

@Yolanda: Te felicit pentru dragostea pe care o ai pentru aceasta companie și ceea ce reprezintă ea, și recunosc ca și eu ma simt tare mândra când văd le aici câte un Duster și Logan.

Felicitări, votat cu mare drag.

michaela_1961 [20.07.18 21:12:44] »

Felicitari! Sunt pitesteanca, deci stiu prea bine despre ce vorbiti. Si... am un Duster. Multi ani inainte, caci fara Dacia si Pitestiul era pierdut.

mprofeanu [20.07.18 21:39:02] »

@Yolanda: Interesant acest articol și cu multă aducere aminte pentru mine și familia mea.

Eu am lucrat în Dacia în primul an de stagiatură. Soțul a lucrat 4 ani și apoi a continuat 21 de ani în industria orizontală Dacia. Mama a lucrat 20 de ani ieșind la pensie din Centrala de Autoturisme cu sediul în pavilionul ce a fost dărâmat acum circa 10 ani.

Tata a lucrat din 1956 în uzina care atunci se numea Vasile Roaită ca inginer stagiar, trecând prin mai multe funcții până la cea de director economic în Centrala de Autoturisme, pensionându-se din această industrie.

Evoluția Daciei am cunoscut-o de la începuturile ei fiind parte a familiei mele, pot spune...

Mulțumesc cu drag pentru acest review!

Mihai18 [20.07.18 21:44:56] »

Apreciez acest review care mi-a provocat și nostalgii. Este drept că la acele vremuri nu prea aveai de unde alege, dar mie mi-a plăcut această marcă. Astfel

1. La serviciu am primit (fără șofer) un autoturism Dacia 1100 cu 4 km. la bord. Eram foarte mulțumit de ea și am parcurs cu aceasta aproximativ 73.000 km. când mi-a fost retrasă din cauza penuriei de benzină din acea perioadă.

2. Am avut și mașină personală Dacia 1310 pe care am folosit-o 24 de ani. Semăna cu masina din P-19

3. M-am bucurat când am întâlnit în Slovacia, Turcia cât și pe alte autostrăzi autoturisme Logan și Duster.

Mulțumesc pentru review.

AZE [20.07.18 22:29:22] »

@Yolanda: Mulțumim pentru articol.

Este și bucuria noastră a clienților Dacia.

Uite așa o să mai spun o dată poezia compusă de mine atunci când membrul nostru de familie a împlinit onorabila"vârstă "de 100000km dar asta a fost demult. Acum are 13 ani și cu mai mulți km.

Pe șoselele patriei circulând

O sută de mii km. făcând

Dar luând și drumul Greciei

Luând viraje pe serpentinele insulei

Umblând prin țară în lung și-n lat

De la teren muntos până la plat

De accidente pân-acum scăpat

Și nici în drum nu m-a lăsat

Iar dac-um are o sută

Ar mai merge înc-o tură

Că bani de BMW n-avem

Așa cu Loganu mergem

Yolanda [21.07.18 08:15:35] »

@webmasterX: multumesc! si sper ca voi mai avea subiecte de prezentat din viata orasului Pitesti.

Yolanda [23.07.18 07:07:19] »

Va multumesc tuturor pentru aprecieri! Cuvintele voastre mi-au adus bucurie în suflet.

Zoazore [23.07.18 13:25:09] »

@Yolanda: P19 am avut si noi, doar ca alba! A cumparat-o tata in noiembrie 1976. Am facut turul Romaniei cu Paloma: in 1977 Moldova, 1978 Ardealul si-n '79jumatate de Oltenia, c-am avut accident!

tare mandru a fost tata de Paloma lui. O bibilea, o alinta... In 2006 a vandut-o! Arata ca noua si functiona aproape perfect! A plans un an dupa ea! Am apucat si eu s-o conduc!

michaela_1961 [23.07.18 16:05:25] »

@Zoazore: Paloma?! A noastra era Pamela, tot alba ) Si la fel, a vazut toata tara si a fost jale mare in familie cand a fost vanduta.

Zoazore [23.07.18 19:24:38] »

@michaela_1961: Era la moda melodia Una Paloma Blanca! Da, Paloma! Si mie mi-e dor de ea!

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.07.18 20:29:24] »

@Zoazore: Ce de potriveli! Prima mea iubire (maşină) a fost tot albă, avea cutie de viteze Renault şi am botezat-o "Paloma Blanca".

Am "convieţuit" cu ea 12 ani şi după ce am parcurs împreună aproximativ 150 000 de km, am dat-o pe mâna primului ginere şi mi-a nenorocit-o.

Între timp am mai avut şi alte " gagici" (mult mai şic), dar gândul mi-a rămas la prima dragoste.

tata123 🔱 [24.07.18 12:38:24] »

@Yolanda: Frumoasă manifestare și felicitări angajaților pentru implicare. O colegă a participat cu fiica ei, membră a unei trupe de dans, la spectacolul ce a avut pe scena din incinta uzinei.

Cu Dacia 1100 am mers și eu de câteva ori la bunici, în Moldova, acum 25 de ani cred; mai ales pe timpul iernii mi se părea o aventură să urci rampele unor dealuri destul de abrupte din zonă. De asemenea, mi se părea ciudat portbagajul aflat în partea din față a autoturismului.

Felicitări!

AZE, michaela_1961, Mihai18, mishu, mprofeanu, tata123 🔱, Yolanda, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar: