ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2018
ÎNSCRIS: 21.02.16
AUG-2017

Insula Naxos

De mult am vrut sa impartasesc din experienta mea de asta vara pe plaiurile Grecesti – mai precis pe insula Naxos.

Astfel, sa incep cu drumul – am plecat din Bucuresti pe la ora 5.00 si am stat putin la vama in Giurgiu dupa care pe la 12.00 eram in punctul de trecere Makaza unde am stat o ora la frontiera cu Grecia.

Odata ce am intrat in Grecia lucrurile s-au simplificat deoarece fiind autostrada se merge foarte bine si pe la ora 19,00 treceam pe langa Atena indreptandu-ne spre Rafina unde urma sa poposim o noapte. De mentionat, ca autostrada este destul de scumpa fiind foarte multe puncte de plata suma totala ajungand pe la 45 de euro (doar la dus).

Am poposit in Rafina la o pensiune pe care am rezervat-o on line inainte de plecare si unde conditiile de cazare au fost rezonabile pentru o noapte. A doua zi am plecat spre port de unde urma sa ne imbarcam pe ferryboat Seajets – imbarcarea a decurs normal si a urmat un drum de 5 ore spre insula de destinatie Naxos.

O mica paranteza, biletele de ferry au fost rezervate on line pe ferries.gr au costat in total 271 euro pentru 2 adulti, un copil de 8 ani si un autoturism dar la ghiseul din port unde am facut check-in am mai platit 12 euro listarea biletelor.

Naxos – o insula mai putin cunoscuta la noi – promovata ca fiind printre primele 5, cele mai frumoase insule dar, cred ca este doar un mod de a promova insula, care, in opinia mea este frumoasa dar nici chiar asa...

Ne-am cazat la Astra Apartments foarte aproape de plaja Agois Prokopios – una dintre cele mai mari si frumoase plaje ale insulei.

Cazarea, un apartament, a fost ok, curatenie in fiecare zi, prosoapele si lenjeria de pat se schimbau, de asemenea, zilnic – din pacate view-ul nu era prea frumos – vedeai o straduta mica, prafuita si partea din spate a unui mini-market.

Astfel, ne-am cazat destul de rapid si am plecat spre plaja, copilul fiind nerabdator sa faca baie – dar dezamagire totala deoarece apa era rece – rece. In plus in insulele Ciclade din care face parte si Naxos alaturi de Paros, Mikonos si Santorini bat vanturile „Meltemi” din iulie pana la sfarsitul lui august si care sunt neplacute deoarece tot timpul trebuie sa te scuturi de nisip iar cateodata il simti cum iti scartaie intre dinti.

Avand la dispozitie doua saptamani am batut insula in lung si in lat si trebuie sa recunosc ca am vazut locuri frumoase, unele dintre ele mai putin atinse de contemporan. Am vizitat cam toate plajele care ne-au inspirat o apa mai calda sau un vant mai putin activ –dar fara prea mult succes – deoarece peste tot sufla vantul indiferent ca erai la nord, sud, est sau vest.

Dintre plajele vizitate prezint mai jos o scurta descriere a acestora:

-Agios Prokopios – plaja mare cu nisip, apa limpede, zone cu 5 sau 6 randuri de sezlonguri dar si zone cu 2 sau trei randuri, deci mai linistite. Intrarea in apa lina, apa rece dupa cum am spus.

-Agia Anna – plaja este in prelungirea plajei Agios Prokopios, plaja cu nisip fin, apa limpede, sezlonguri si multe taverne pe margine care odata cu lasarea serii ocupa plaja cu mese si unde se poate manca pe plaja sub clar de luna.

-Plaka – plaja lunga si ingusta cu valuri, libera fara prea multa populatie (nu am stat doar in trecere)

-Pirgaki – plaja salbatica cu nisip unde am fost in trecere

-Little Paradise – zona foarte frumoasa, doua golfulete imprejmuite de stanci, plaje cu nisip intrare in apa destul de abrupta – este foarte frumos daca nu bate vantul, daca bate atunci este neplacut deoarece fiind stanci inalte de jur imprejur se creaza curenti si aduc tot nisipul acolo. Apa la fel de rece.

-Panermos – plaja foarte frumoasa (de la distanta) cu palmieri, nisipul este amestecat cu pietre ceea ce este neplacut si plaja fiind mica este destul de aglomerata;

Cam acestea sunt plajele pe care le-am descoperit in sejurul nostru.

Imi propun sa revin cu un review in care sa povestesc despre orasul Naxos care este destul de ofertant.

Ca si o concluzie una peste alta a fost frumos dar nu doresc sa revin prea curand in Naxos.

Trimis de dinuc in 18.07.18 17:38:41
Validat / Publicat: 18.07.18 18:13:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Skiathos, Rhodos, Atena

VIZUALIZĂRI: 6580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dinuc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Vantul... si valurile (reci)

[18.07.18 18:12:57]

Bun review de debuit, merită remarcat

@dinuc: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

@dinuc, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Ne-am cazat la Astra Apartments foarte aproape de plaja Agois Prokopios

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor cazări.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

[18.07.18 18:42:34]

maryka CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[18.07.18 19:45:26]

O destinație frumoasă, eu iubesc insulele Greciei, o am în vizor și pe aceasta. Poate aș fi vrut mai multe poze...

dinucAUTOR REVIEW
[18.07.18 20:20:55]

@maryka: Urmeaza sa povestesc despre orasul Naxos si o sa scriu un review si despre Santorini cu aceste ocazii voi pune mai multe poze si recomandari de calatorie.

adrianaglogo
[19.07.18 17:06:03]

@dinuc: Inca o destinatie greceasca de care nu am auzit pana acum.

Frumoase locuri si frumoase poze.

Ma bucur ca votul meu a insemnat superbonusul!

doricuta
[21.07.18 07:07:06]

@dinuc: Am fost pe insula Naxos trei ani la rand si in fiecare zi mi-e dor sa ma reantorc.

cris_drg
[04.09.18 15:06:14]

@dinuc: din Naxos de fac excursii in Santorini?

doricuta
[04.09.18 17:07:12]

@cris_drg: sunt sigura ca da

dinucAUTOR REVIEW
[05.09.18 10:34:02]

@cris_drg: Da, se fac excursii catre Santorini si Mikonos si sunt bine organizate (cel putin cea din Santorini - unde am fost) in sensul ca odata ajunsi pe insula turisti sunt preluati cu autocarul si ghidul prezinta obiectivele importante aflate pe traseu. Traseul contine cele doua orase inportante Oia si Fira unde esti lasat in libertate cateva ore.

adrianaglogo, cris_drg, dinuc, doricuta, maryka
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Naxos: