ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2010
DIN: Sannicolau Mare
ÎNSCRIS: 24.07.08
APR-2010

Mergeti sa va convingeti!!!

Am fost oaspetii acestei pensiuni, la sfarsitul lunii aprilie!

Impresiile mele vor fi scrise aici la fel de obiectiv, cum au fost si toate celelalte in care am descris conditiile si felul cum m-am simtit acolo!

Nu ca bunul simt te impiedica, fiind musafir sa critici gazdele, dar aici nu vad ce as putea scrie negativ, pentru ca totul a fost impecabil!

Pensiunea Valea Mariei este asezata pe partea stanga, exact la intrare in Ranca, pe un drum pietruit ce se desprinde din soseaua principala, nu departe de partia noua de schii, construita in 2010!

Am ajuns acolo, pe inserat, foarte usor, deoarece la soseaua principala este un indicator care face reclama la Restaurantul Valea Mariei.

Ne-a intampinat bucuros, din parcare un tanar domn care ni s-a recomandat scurt-Maria! Va imaginati ca, in ciuda oboselii acumulate din cauza drumului, tot am schitat un zambet! Cum domnule, omul asta face glume? /Un barbat sa-l cheme Maria/? Ei da, acesta e numele de familie si, bineinteles al pensiunii-''Valea Mariei''! Imediat ne-a intampinat si doamna, (insotita de cei doi 2 pitici plini de energie) si ne-a repartizat camera, care ne-a incantat de cum i-am trecut pragul!

Am stat la aceasta pensiune 5 nopti, timp in care am reusit sa o descopar binisor si sa ma bucur de tot ceea ce era acolo.

Toate cele 10 camere sunt asezate pe aceeasi parte, cu vedere spre munte si aici voi lasa doar pozele ''sa vorbeasca''! Terasa este foarte mare, pacat ca era frig si nu am putut sta prea mult in ea, dar vara cred ca este superb, mai ales ca am inteles ca vor pune mese si scaune si chiar cate un hamac, pentru ca turistii sa fie incantati!

In camera este interzis fumatul si mi se pare un lucru excelent, deoarece destinatia camerei este si pentru a dormi si nu mi se pare corect si nici sanatos sa dormi in fum!

De asemenea, masa se poate servi in restaurant, deci e una din conditiile pe care pensiunea le pune clientilor -sa nu consume mancare adusa de acasa in camera. La inceput m-a cam mirat si pe mine treaba asta, dar va spun cu mana pe inima ca in cele 5 zile cat am stat am mancat doar o portocala, ca nu a fost nevoie, deoarece mancarea din restaurant este suficienta, foarte buna, diversificata si are un pret rezonabil.

Gazdele au si dreptate, pensiunea e noua, doar de un an si cateva luni si-au inceput activitatea si au investit mult in calitatea dotarilor din pensiune si ar fi pacat sa se deterioreze! Incalzirea centrala este asigurata de centrala pe lemne, pot spune ca in ciuda frigului de afara, temperatura din camera a fost placuta.

Apa de la robinet ne-a fost recomandata cu incredere, fiind captata de la un izvor cu apa foarte buna din apropiere.

Camera era spatioasa, avea perdele si draperii dragute, plante ornamentale, mocheta pufoasa, pat matrimonial cu lenjerie de calitate. Pilota calduroasa si usoara, pernele pe gustul meu! In alte camere erau si paturi cu baldachin, am observat cand se facea curatenie, fiind usa deschisa! Alaturi, mai era un fotoliu si inca o canapea extensibila, pentru familiile cu copii. Televizor LCD, internet wireless, doua noptiere cu veioze... si ceea ce nu poti cumpara cu bani-linistea! Doar ciripit de pasarele, atat auzeai, cand deschideai balconul! Minunat! Iti dadea acea stare de bine, pe care trebuie sa o aiba oricine cand esti in concediu! Semnal la telefoane erau in toate retelele, dar pe cosmote, un pic mai slabut, doar in anumite locuri, dar era!

In baie totul stralucea! Gazdele nu au facut deloc economie cand au facut dotarile! Obiecte sanitare de calitate, toate, bineinteles, functionabile! Curatenie perfecta! Destul de spatios! Cabina de dus cu hidromasaj si apa calda la orice ora, uscator de par, obiecte sanitare moderne, un dulapior cu prosoape moi de bumbac, hartie igienica, sapun, sampon, etc.

Mobilierul si tocaria erau prelucrate din lemn de frasin. Langa dulapul de haine, dotat cu umerase si rafturi suficiente, se afla un cuier. Schimbarea prosoapelor si a lenjeriei, cat si curatenia, se face des! Pe televizor, am gasit un chestionar, pe care la plecare a trebuit sa-l completam cu impresiile pe care ni le-a facut pensiunea, pe timpul sejurului.

Holurile sunt spatioase, luminoase, amenajate cu plante ornamentale si sunt mochetate, inclusiv scarile. In spatele pensiunii, dupa ce cobori cateva trepte, langa centrala, este si o sala de fitnes, nou amenajata, care are si o masa de tenis de masa. Tot acolo, este si o terasa foarte mare, cu balansoare, iar privelistea de acolo este foarte frumoasa. In fata pensiunii, chiar la intrare, in stanga este o parcare foarte incapatoare si balansoare si un mic loc de joaca pentru copii.

Se pot iarna inchiria si echipament de schii si saniute. Pana la partia din centru este o distanta de 1, 5 km. Si biciclete se pot inchiria de la pensiune, cu 10 lei pe zi si sunt adaptate pentru munte.

Pensiunea este asezata la marginea unei paduri de brazi, in creierii muntilor. Cum scria un alt coleg de site, inaintea mea, pensiunea este mult mai frumoasa in realitate, din cauza ca nu este fotogenica!!! Cand am citit, am zambit, crezand ca e doar o gluma buna! Dar, ajungand acolo, si eu am ajuns la aceasta concluzie, din cauza ca de cate ori ori vroiam sa o fotografiez, indiferent din ce unghi, imi aparea ceva ce nu trebuia, ori casele vecinior in constructie, ori camioanele de busteni depozitati in apropiere, pentru centrala termica!

Comparativ cu dotarile, conditiile si serviciile oferite, pretul unei camere in aceasta perioada este foarte mic: 70lei in timpul saptamanii si 80 de lei in week-end!

Pe viitor va fi si mai fain, pentru ca am aflat ca proprietarii au planuri de a moderniza si a extinde afacerea, pentru ca noi, turistii sa gasim intotdeauna aici o oaza de liniste si relaxare, un loc in care sa-ti doresti mereu sa te'ntorci!

Cum timpul zboara iute, cand esti in vacanta, mult mai repede ca la servici, au trecut cele 5 zile de sedere la Ranca si ne-am intors acasa.

Va recomand cu inceredere aceasta pensiune noua si cocheta, in care eu si familia mea ne-am simtit cu adevarat rasfatati!

Multumesc gazdelor-familiei Maria, site-ului care mi-au oferit aceasta sansa si nu in ultimul rand voua, celor care dati dati clic pe numele meu si imi cititi reviews-urile!

Trimis de georgiana in 11.05.10 17:57:53

VIZUALIZĂRI: 3388 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Scara mochetata,cu flori ornamentale.

presario [11.05.10 18:13:25] »

Bine, am inteles mesaju'.

Imi iau tichetu de Ranca si ma duc. Nu stiu inca sigur cand, dar ma duc.

pepsi70ro [11.05.10 18:57:16] »

Pentru o pensiune despre care am citit multe cuvinte de lauda, dar si pentru frumoasele tale impresii, un mare vot cu felicitari!

ancamariagadea* [11.05.10 19:21:49] »

Plec si eu pe 24, abia astept! Ce ai facut acolo, ma refer la imprejurimi?

biancuta [11.05.10 19:43:12] »

Excelenta descriere, georgiana, chiar eram curioasa cum e pensiunea. Felicitari pentru descriere! Un vot mare si de la mine!

piti [11.05.10 20:03:37] »

Scrii pentru puncte? Apoi ia d acilea puncte 400 si un SB sa fie cu noroc . Spune-mi cum fac cu hartia de la WM , cum o valorific ? O tin in sertar de o luna . Vin-o cu solutii , nu doar ne inviti la Ranca . Convinge-mi patronul sa ma lase de luni pana joi in Parang .

Diaura* [11.05.10 20:13:29] »

Nici ca se putea mai bine ; sa fii prima care ajunge acolo si astfel sa ne intarati si pe noi sa ajungem ( unii cu premiul castigat, altii pur si simplu din convingere ca va fi o vacanta reusita ). eu mai astept un pic ; sa fie vara , sa ma topesc de caldura in Bucuresti ca in felul acesta sa simt mai bine racoarea zonei.

georgiana [11.05.10 21:00:26] »

Rog un webmaster sa corecteze in al doilea rand,inlocuind cuvantul subiectiv cu obiectiv!Multumesc frumos!

webmasterXY* [11.05.10 21:03:22] »

Done!

valimi [11.05.10 21:17:33] »

piti, fa ca mine, spune-i franc ca ai castigat un sejur pe un site care da premii in excursii pentru cei care povestesc oamenilor cum a fost acolo.

Isi va spune ca e cea mai tare scuza pe care a auzit-o, ii vei arata voucher-ul, ii vei intari convingerea ca minti (de-astea pot sa fac si eu), dar ii vei inmuia sufletul si se va gandi: extraordinar, ce chestii pot face unii pentru a obtine un liber, hai sa il las sa vad ce aflu ce a facut.

Vei veni cu fotografii cu care ii vei demonstra ca ai dreptate, daca i le arati, e problema ta daca i le arati sau nu, pe riscul tau... Eu i le voi arata.

Merg la Ranca pe 16 mai, la Valea Mariei!

Mai este zapada si acum la Ranca?

ileanaxperta* [11.05.10 22:13:54] »

Pentru deschizatoarea drumului spre "Sanul lui Avraam" din Ranca, Pensiunea VALEA MARIEI, nu pot da decat nota 10...pardon, votul cu nr.10. Si felicitarile de rigoare ca tu ai fost prima care ai reusit sa ajungi acolo si sa vezi si sa ne descrii intr-adevar obiectiv aceasta pensiune unde multi dintre noi ne vom petrece cateva zile de vis...

georgiana [11.05.10 22:34:18] »

Va multumesc tuturor!

@Ancamariagadea,

La intrebarea ta iti raspund ca zilnic ne plimbam pe undeva: ba pana la poalele Varfului Papusa, ba in stanga, pe drumul care duce la bisericuta, ba sus, la releul rtv!

In alta zi am fost in Novaci, apoi la pesterile si manastirile din apropierea zonei! Am mai trecut si pe jos, pe la sala de fitnes, dar nu prea mult... sa nu uzam aparatele... am dormit de amiaza, cum acasa nu prea reusesc, am lenevit, am facut cam tot ce am vrut, ca in vacanta!

Eiii, am stat si pe internet, sa nu cumva sa-mi scape ceva din ce faceati voi in lipsa mea pe aici si chiar acolo am facut pace cu @Presario !

Chiar ne-a picat bine aceasta mini-vacanta!

georgiana [11.05.10 23:00:58] »

@piti,

Ar mai fi niste variante sa-ti conving patronul sa te lase liber, sa poti merge la Ranca in cursul saptamanii, pe langa cea propusa de @valimi!

Il convingi tu sa se inscrie aici pe site, sa si citeasca cate ceva si apoi... il convingem noi! Si... sigur il va prinde si pe el ''microbul''... ca si pe noi! Ce zici??

A doua varianta ar mai fi sa te faci ca te inbolnavesti subit, iar medicul sa-ti prescrie o cura de 5 zile de aer puternic ionizat, obligatoriu de la cota 1800, de preferinta zona Parangului

Si a treia... si cea mai naspa, sa-i faci lui cadou voucerul!

valimi [12.05.10 09:08:25] »

Va rog sa-mi raspundeti si mie, sa stiu ce haine imi iau: mai este zapada la Ranca?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [12.05.10 09:18:08] »

@valimi: click aici si click aici si poti observa si singur ca doar pe crestele muntilor din zare mai este putina.

valeamariei [12.05.10 09:52:41] »

Inca odata felicitari georgiana pentru talentul sriitoricesc!

sunt nevoit sa recunosc faptul ca ai facut o descriere mai frumoasa si mai artistica chiar decat cea expusa pe siteul oficial al pensiunii!

@ piti & georgiana

ar mai fi o a patra varianta: sa traga voucherul la copiator si sa inmaneze un exemplar si familiei patronului

piti, serios vorbind, daca tu crezi ca ai un patron dintre aceia care merita sa nu scapi de el nici intr-un concediu ca acesta, poti sa-i transmiti si dumnealui o invitatie din parte pensiunii.

valorificarea voucherului se face astfel:

odata castigat premiul se solicita o perioada care daca este confirmata aceasta se transforma in rezervare; apoi sa patreaza voucherul pana in momentul intrarii la pensiune;

succes tuturor!

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    mirelutza [12.05.10 10:51:12] »

Si de la mirelutza... 400 pma. Ajung si eu curand acolo... tot premiu!

georgiana [12.05.10 11:05:04] »

@Valimi,

Chiar daca nu este zapada acum decat pe creste, eu zic sa iti iei haine la fel de groase ca atunci, la inceput de primavara, pentru ca e totusi cota 1600, nu e de glumit!

La sfarsitul lunii aprilie cand am fost noi, am coborat la pranz din masina, venind din Baia de Arama sa facem niste poze la releul Rtv, si in 2-3 minute ne-au inghetat mainile, asa de frig era!

Iar sotul cand iesea sa fumeze in balcon, atat de frig era, ca trebuia sa-si ia caciula si geaca!

Deci va recomand sa aveti, de rezerva si caciula in bagaj, adidasi, trening sau blugi si o geaca... nu subtire, dar nici de iarna, asa... potrivita si usoara!

Poate @valeamariei va spune mai exact cam cat de subtire se imbraca el acum pe-acolo!

Valentina69 [12.05.10 16:04:47] »

Multumim Georgiana de povestioara ta frumoasa, pe noi ne-ai convins mai de mult de Valea Mariei si sper sa fie si timpul frumos de Rusalii.

Ancamaria sper sa ne intalnim ca si noi mergem tot de pe 23 mai si mai vine si dananecula, o sa fie super, abia astept.

valeamariei [12.05.10 18:23:06] »

culmea face ca astazi chiar sa fiu in Ranca pentru ca am inceput amenajarea terasei de vara si a complexului de joaca pt copii, de alaturi;

la ora cand va scriu incepea sa ploua si asta in ciuda faptui ca in urma cu doua ore ma plimbam printre lucratori dezbracat de la brau in sus, ca zisei sa ma prinda si pe mine soarele nitel si sa dobandesc niste bronz de munte ca-i tare sanatos;

ideea este ca vremea se schimba usor aici dar are totusi o inertie suficienta cat sa nu va ia prin surprindere, astfel ca nu exista motive de ingrijorare daca aveti totusi o caciula si un pulover mai gros;

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    kmy [12.05.10 20:31:55] »

Georgiana, felicitari pentru talentul scriitoricesc de care ai dat dovada zugravind atat de bine frumusetea acestor locuri. Asteptam să scrii pentru ca eu am fost in urma ta, mai precis pe 8 mai. Venem de la Timisoara si m-am gandit sa fac un popas la Valea Mariei.

Intradevar pensiunea s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele. Abia astept sa pot petrece mai mult timp acolo. Am mancat niste clatite cu inghetata la care le mai duc si acum dorul.

Acea camera unde ,,te-ai furişat" mi-au spus ca este numita ,,camera indragostiţilor". Noi am ales sa stam in camera in care predomina culoarea verde.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [12.05.10 23:07:01] »

Draga scumpa Georgiana

Ne-ai convins pe toti bag sama

Ca merita cu mic cu mare

Sa nu ratam aceasta deplasare.

La Ranca unde peisajul este inedit

Iar pensiunea Valea Mariei este-un loc vrajit.

Sa luam notite ca elevii constinciosi

S-apoi sa conspectam sarguinciosi

Din frumoasele-ti impresii amanuntite

Ce pentru noi sunt acum binevenite.

Si planuri sa croim de drumetie

Caci dragilor, cu singuranta fain o sa fie.

Iar peste 10 zile sa pornim la pas vioi

Caci de Rusalii petrecerea va fi in toi

Si dupa cum vad, fericire mare

Vom pune si de-o mini-intalnire

Cam se pare ...(oare)

Caci cateva familii din AmfostAcolo

Vom petrece si VomFiAcolo.

Deci dragi gazde familie Maria

Abia asteptam feeria !

Si pentru-al tau talent povesticesc

Cu 400 PMA Georgiana eu te rasplatesc.

Si votu-al 22 lea porneste catre tine

Cu toata dragostea de la mine vineeee

georgiana [13.05.10 12:28:51] »

Va multumesc tuturor, iar celor care urmeaza sa ajunga acolo in curand, le doresc sa se bucure cu adevarat de tot ce inseamna cu adevarat - muntele!

@dananecula,

Cam disparusesi din vizor si ma gandeam ca ''te-ai lasat de meserie''! De cea cu versurile...

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [13.05.10 12:41:06] »

@georgiana

Nu pot sa renunt asa usor la relaxarea mea pe-aripi de vers, dar fiind cam ocupata in ultima vreme cu job-ul n-am mai reusit sa, , tin pasul'' cu comment-urile si cu postarile de impresii pe acest site drag mie.

Dar cand printre picaturi mai izbutesc, seara cand ma relaxez, s-asa review-uri adorabile sa citesc, nu pot sa m-abtin sa nu comentez

Si muza mea inspirativa, ma-ndeamna iar sa fiu activa si sa mai scriu asa-ntr-o doara, cate o mica poezioara

Mii de multumiri Georgiana pentru review-urile tale amanuntite, cu mult suflet alcatuite, si nu in ultimul rand foarte necesare, sa le avem la, , purtator'' in deplasare

georgiana [13.05.10 12:49:35] »

Mai Dana,tu scrii versuri ...la comanda,la urgenta,de toate felurile....!

Iti place sa ne aduci vesnic zambetul pe buze si asta e un lucru minunat,chiar si intr-o zi in care lipseste soarele,cum este azi la mine!

Michi [14.05.10 01:12:42] »

Si din partea mea, cu drag, un supervot. Nu stiu ce meserie ai dar poate nu e timpul pierdut sa devii scriitoare.

pepsi70ro [14.05.10 07:10:24] »

Eu i-am spus de mult (@dananecula ) sa scrie un volum de poezii, dar sunt deja convins ca are dar il tine doar pentru ea, nu-i asa?

Din toate aprecierile care le-am citit pana acum, imi pare rau ca am refuzat premiul oferit de AFA si Valea Mariei (din cauza distantei in primul rand ) dar este o pensiune pe care o voi lua in calcul in viitorul apropiat, poate pentru o perioada mai mare de 5 zile.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.05.10 10:31:20] »

@pepsi70

M-ai facut sa rad copios

referitor la volumul de poezii a propos)

Intr-adevar am cochetat cu rimele-ntr-o doara

Cand erau baietii mei in scoala primara (acum vreo 2-3 ani)

Dar pana s-ajung la un volum de poezii

Mai trebuie sa strang zi, dupa zi

Versuri compuse-n joaca, de divertisment

Sa treaca timpul mai placut, de-amuzament.

Oricum ma bucur c-am prieteni printre voi

Si poate vor apare si fani noi

Un lucru este cert si sunt fericita tare

Caci review-urile voastre imi dau cu usurinta inspiratie mare

Si bucuria vine din adancul sufletului

Citind atatea impresii utile calatorului.

gregorio [14.05.10 12:33:03] »

Ai si votul meu...chiar daca mor de ciuda...duminica va pleca acolo fiica mea...eu...la munca.

valimi [14.05.10 13:26:37] »

ce spui gregorio, insemna ca voi avea companie, cumva e vorba de danaches?

webmaster13 [14.05.10 21:21:08] »

Sper sa placa melodia atasata, dar nu-i batuta in cuie putem schimba!!!

gregorio [16.05.10 19:49:35] »

Si ca sa nu mor ...totusi asa de tanar, AM FOST ACOLO!!!!! Adica la pensiune. Cand? Ieri si azi.

Insa detaliile le voi scrie in alta parte.Sic!

Aproposito....in patul ala matrimonial ne-am odihnit oasele....

georgiana [16.05.10 19:57:53] »

CAREEEE?

gregorio [16.05.10 20:25:18] »

Ala...pe care l-ai pozat tu pe furis.

georgiana [16.05.10 20:37:27] »

@Gregorio,

Cum adica detalile le vei scrie in alta parte?? Banuiesc ca tot aici, dar in alta zi! Ne fierbi acum???

gregorio [17.05.10 17:59:53] »

In alta parte, adica... mai jos...

Ne-am hotarat brusc, deodata si pe loc. Maine mergem la Rinca. "Dar e vremea naspa de tot!!! "

Nu conteaza. Mergem.

Si am plecat. Ce-i drept am plecat din Bucuresti cam tarziu, pe la ora 15, din motive de siguranta a familiei (a se citi ca sotia mea a lucrat sambata). Pe la km 40 a inceput ploaia... timida la inceput, apoi a prins curaj si ne-a cam balacit pana la Pitesti. Drumul in continuare a fost asa cum il stiti... Dealu' Negru, Rm. Valcea cu podurile ei imbarligate si apoi drumul spre Horezu. Ajunsi la Bumbesti-Pitic, harta mi-a jucat o mica festa. Fiind destul de uzata, nu am vazut ca de fapt drumul spre Novaci era putin mai... la vale cu cativa km... asa ca am luat-o pe un drum rural... plin de gropi de ne-am cam blestemat zilele. La inceputul urcusului... adica de la iesirea din Novaci... a inceput ploaia din nou. Mazariche. Dar multa. Drumul... splendid, cu toata apa care curgea pe noi. Urcand ceva metri pe stalpul altitudinii, am intrat cu totul in ceata. De parca ploaia nu era de ajuns. O pacla densa ne-a inconjurat, lasandu-ne doar posibilitatea de a ne orienta doar dupa marginea asfaltului proaspat turnat.

Pe la km... habar n-am care, mi-au aparut in fata ochilor (care deja erau cat niste harbujei frumusei... stiti voi, din aceia murati... mmmmm) o ditamai hardughia... erau utilajele folosite la turnarea asfaltului, semnalizate ca naiba... un popic ce a fost candva reflectorizant, la 2 metri de masina. Am tras de volan cat am putut de tare , norocul mare fiind ca nu am aterizat in cine stie ce hau pe partea stanga. Am vrut sa injur pe cineva insa nu era nimeni acolo asa ca bubuit de adrenalina, am plecat mai departe.

Intrarea la Valea Mariei era cat pe ce s-o ratez... daca nu vedeam bucatarul de pe marginea soselei... in continuare, ceata ne bagase... in ceata. Am oprit si am sunat la vila. Radeam apoi uitandu-ne unul la celalalt, de comicul situatiei. Era la cativa metri si nu vedeam nimic.

Am ajuns la Valea Mariei pe o ploaie nenorocita, rece si deasa, alergata de la spate de un vant ucigator.

Gazdele, niste scumpi, ne-au primit cu bratele deschise. Ne-am cazat imediat, in camera cu patul ala misto (deh, eram tineri insuratei... de vreo 24 de ani), apoi am coborat in restaurant sa mancam ceva. Precizezz ca este prima data cand plecam de acasa... doar cu bani in buzunar. Nu am avut cu noi nici macar o punga de seminte. Dupa ce am bagat ceva la ghiozdanel, am urcat in camera si am inceput sa facem planul pentru a doua zi. La ora 6 eram in picioare. Am aruncat un ochi pe geam si am ramas paralizat... ceata se ridicase si facuse loc unui petic de peisaj de basm Cei care au fost acolo in zile senine, stiu ce spun. Am vrut sa ies in balcon sa fac poze insa... frigul m-a plesnit in moalele capului. Mi-am propus sa ma imbrac rapid. Zis si facut. Stupoare... ceata si-a facut din nou aparitia lasandu-ma cu buza umflata. Ma gandeam... ce bine ca nu mi-am trezit sotia sa vada peisajul... ca o incasam.

Dupa o cafea bauta in graba, ne-am urcat in masina si am plecat... cum unde? Sa vedem ce se putea vedea. Ploaia se mai potolise si speram sa se ridice si ceata putin. Am urcat 6 km pana cand un val de zapada aruncat peste sosea ne-a facut sa facem cale intoarsa. Am facut cateva poze si ne-am intors la caldura camerei. Frustrarea era maxima. nu va pot explica ce era in sufletele noastre. Am servit masa de pranz ( atentie!!! se manaca foarte bine)si dupa ce am predat camera... fetei noastre (ea beneficiaza acum de castigul meu...), ne-am luat ramas bun de la super gazdele noastre si am plecat spre casa... cu capul plecat, putin tristi insa plini de speranta ca data viitoare va fi altfel. Nu avem nici cel mai mic repros pentru gazdele noastre. Ei si-au facut datoria din plin. Ce a facut vremea cu week end-ul nostru... nu a mai depins de ei.

Stiu... povestirea mea nu nare culoare, dar de unde culori daca nu am vazut decat gri? Promit ca data viitoare sa fie altfel.

Apropos... la Rinca a nins... mi-a spus fetita mea.

ancamariagadea* [17.05.10 18:26:26] »

@gregorio, povestirea ta chiar are culoare! De ce nu ai facut un review din cele de mai sus? Ar fi mult mai citit si apreciat

gregorio [17.05.10 19:08:08] »

...se poate?

Andox [17.05.10 19:22:17] »

Pai de ce sa nu se poata ?

Doar ai fost acolo. Copy/paste la ce ai scris , il mai ajustezi pe ici pe colo , mai bagi vreo 2 vorbe despre pensiune si gata.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [17.05.10 19:30:48] »

Da, @gregorio, ar fi foarte indicat si review-ul tau!

Mai ales ca o mica parte din marea familie AFA (cred ca 4-5 familii) isi vor desfasura sejurul bine-meritat si castigat in urmatorul week-end (23-28 mai).

Deci de Rusalii, cum am mai scris si mai sus, se pune si la Valea Mariei de-o mini-intalnire. Nu stiu ce sanse de vreme buna vom avea, dar important este ca vom fi impreuna, vom povesti, ne vom recrea, pote vom si canta si vom dansa, depinde cum va fi ambianta

Iar daca si vremea va tine cu noi, va fi si mai si !!!!!

In aceste conditii, deci, impresiile tale vor fi foarte bine-venite, eventual si ceva poze (daca ai reusit sa faci), caci cu cat mai multe amanunte, cu atat mai bine !

gregorio [17.05.10 19:33:07] »

Acum scriu

ancamariagadea* [17.05.10 19:44:25] »

@Dana, cine mai vine saptamana viitoare la Ranca???

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [17.05.10 19:57:00] »

@ancamariagadea ti-am trimis un mesaj pe privat. Te rog frumos sa-l citesti si sa-mi raspunzi acolo, daca se poate. Sa punem tara la cale pentru Rusalii (in ciuda vremii neprietenoase de afara, sufletele noastre calde si inimile zglobii, dornice de bucurii, vor razbi printre frig si ploi, printre ceata si ninsori)

Scuze Georgiana ca dezbatem probleme de vacanta la review-ul tau, dar daca tu ne-ai starnit atat cu valea Mariei, era imposibil sa rezistam tentatie

georgiana [17.05.10 20:07:02] »

Asa fetelor, faceti-mi si voi in ciuda acum, ca... merit!

Valentina69 [23.05.10 17:50:38] »

Noi acum suntem aic la Valea Mariei, unde e foarte frumos si bine ii asteptam si pe ceilalti colegi AFA sa vina. Va vom povesti saptamana viitoare cum a fost. Nu e nici prea frig si ploaia s-a oprit.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.05.10 19:44:46] »

Buna Valentina!!! Pregateste distractia pentru Rusalii ca acum si noi incepem sa facem bagajele si maine... sosiiiiim!!! De-abia asteptam sa tragem un chef pe cinste! Cred ca si Anca din Constanta e la pregatit bagajele acum, deci maine dimineata noi vom porni la drum!!! Abia asteptam sa ne vedem! Salutari si restul familiilor din AFA care au ajuns deja, precum si fam. gazda Maria !

valeamariei [23.05.10 20:00:13] »

Va asteptam cu bine!

Maine seara va asteapta o surpriza pe toti

Drum bun!

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității
    danutb [23.05.10 20:02:19] »

Interesanta pensiune, poate vom ajunge si noi vara aceasta acolo. Exista un numar de telefon al pensiunii?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [23.05.10 22:29:38] »

dacă te uiţi aici, găseşti şi saitul pensiunii...

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.05.10 01:11:36] »

Si din nou Georgiana, daca-mi permiti, deocamdata un ecou ,,cald'' de la... Valea Mariei. Poate ca pentru voi relaxarea si distractia mini-intalnirii din Ungaria s-a incheiat, dar pentru noi, pot spune ca de azi incepe distractia si mini-intalnirea de la... Ranca. Daca voi v-ati intors cu tolba plina de impresii si amintiri frumoase de la Hajdu, pe care de-abia le asteptam sa ni le impartasiti, noi, cateva familii din AFA cu care ne-am intalnit la Ranca, de-abia le-am demarat in seara aceasta. Pot spune ca si noi ne-am lins pe degetele de ce bunatati am primit in seara aceasta: cartofi cu usturoi, snitel de pui si ardei umpluti cu varza murata, sa facem apa in gurita la cititori. Dar desertul a fost si mai si : specialitatea casei, inghetata marca Valea Mariei (vanilie cu bucatele de portocale si cacao cu bucatele de ciocolata, ornata frumos cu un piscot si floricele din frisca) absolut delicioasa. Si surpriza cea mai cea a fost focul de tabara, pus la cale de dl. Adelin, ,,garnisit'' cu tuica fiarta si floricele de porumb... o alta surpriza din partea d-nei Rodica. Deci un inceput mai mult ca perfect la Ranca, in sanul tinerei familii Maria, care merita toata admiratia, nu-i asa ?

georgiana [25.05.10 11:44:18] »

@Dananecula,

Ma bucur pentru voi mult de tot si va doresc odihna si distractie placuta tuturor si mai asteptam vesti, macar aici, ca un ecou, sau pe forum, ca aveti wireless, nu?

valimi [25.05.10 11:54:32] »

vesnic pus pe "shotii" Adelin, a promis surpriza, a facut surpriza...

Valentina69 [25.05.10 21:12:31] »

Totul este superb, familia Maria gazde perfecte, Domnul Adelin ne-a promis surpriza si am avut foc de tabara si distractie pe cinste. Nu mai vorbesc de colegii AFA care sunt toti foarte simpatici. Va mai tinem la curent cu ce e pe aici. Apropo si timpul tine cu noi e soare si nu e foarte frig, mai trage cate o ploicica scurta dar apoi iese soarele.

georgiana [25.05.10 22:33:36] »

Ma bucur ca ati confirmat majoritatea ca ceea ce am scris eu, este intrutotul adevarat, ca poate unii credeau ca am exagerat!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.05.10 22:57:41] »

Draga Georgiana, permite-mi sa mai adaug din nou un ecou tot la review-ul tau, pana-mi voi face timp sa va impartasesc impresiile in propriul meu review.

Pentru ca ne-ai intaratat atat cu Valea Mariei, pot spune ca astazi ne-am facut de dimineata bagajele si cu tristete si regret a trebuit sa ne despartim de aceasta locatie absolut superba. Pentru ca job-ul ne chema la datorie, nu ne-am permis sa gustam din plin tot sejurul de 5 nopti si... a trebuit sa plecam dupa 3 zile, exact cand incepusem sa ne obisnuim mai mult cu atmosfera de vacanta, cu aerul curat, cu imprejurimile absolut incantatoare, cu mancarica super gustoasa, cu care ne-a rasfatat din plin doamna Ani, cu amabilitatea tinerelor gazde: simpaticul si pontosul domn Adelin si frumoasa doamna cu ochi albastri Rodica, dar in special cu regretul ca nu vom mai fi impreuna si nu vom mai petrece clipe de neuitat cu mini-grupul nostru din AFA.

Deh asa se intampla mereu... De momentele frumoase nu te poti bucura prea mult, caci timpul zboara cu iuteala vantului, vorba aceea tot ce-i bun se termina prea repede (fie ele prajturi sau momente placute din viata), dar raman amintirile placute cu care ne vom, , hrani'' in continuare si... pe care promit solemn, ca vi le voi impartasi si voua, dragi prieteni de pe AFA.

biancuta, dananecula, danutb, Diaura*, georgiana, gregorio, ileanaxperta*, kmy, mirelutza, piti, valeamariei, Valentina69, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: