ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2018
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 04.07.09
JUN-2017

Către satisfăcător

Un mic orasel al paradoxurilor!

De ce al paradoxurilor? Sa incerc sa ma explic:

Pomorie (in traducere din bulgara ''Orasul din mare''), se afla pozitionat pe o mica peninsula pe litoralul bulgaresc, si este cumva impartit pe din doua de o linie imaginara chiar pe mijlocul peninsulei.

Partea stanga cum privesti spre mare poate fi considerata cu succes partea noua a micului orasel, plina de costructii noi, frumoase, dar construite cam fara nici un fel de plan de urbanism (specific fostelor state comuniste), cu stradute multe, scurte, inguste si fara nici un fel de indicator de nume, care pentru noi oricum sunt de neinteles (pentru majoritatea). Pana si GPS-ul isi da duhul incercand sa caute o adresa in acel labirint (noi am cautat locatia de cazare pe jos 1/2h, 5 persoane in directii diferite pana am gasit-o, iar adresa era chiar sub nasul nostru. Zona este intesata de constructii noi, unele peste altele, unele langa altele, construite parca intentionat sa nu mai existe nici o palma de verdeata. La o privire generala constructiile arata bine, sunt noi, luminoase, stralucitoare, imense dar asezate una langa alta fara nici un pic de spatiu de parcare decat cateva locuri in curtea interioara, dar nu la toate hotelurile, restul masinilor se parcheaza pe strada, de abia mai ramanand loc sa treaca alte masini. In lipsa semnelor de circulatie si care reglementeaza parcarea, gasirea unui loc de parcare poate deveni un calvar. Pozele vor fi mai explicite.

Partea dreapta cum privesti spre mare este contituita din vechiul oras, cu cladiri vechi, ponosite pe care trecerea timpului si-a lasat amprenta. Pare a nu fi o zona bogata, dar am vazut si zone care arata mai rau. In loc de plaja iesirea la mare este constituita dintr-un mic port, cu faleza pentru plimbat seara, care arata superb, cu cateva restaurante si terase super. Un loc unde iti mai domolesti nervii dupa o plimbare in zona noua a orasului. De pe faleza se vede seara splendid orasul Burgas.

Locuri de servit masa si de pierdut timpul sunt la tot pasul prin orasel. Terase, restaurante cu preturi bune si foarte bune, trebuie doar sa le descoperi! Ca un mod traditional deja, strada centrala a oraselului este transformata intr-un mic butic, plin de magazine (pline de chinezarii), supermarket-uri, terase si se termina cu un mic orasel de distractie. Cred ca zona ar putea fi considerata mai repede interesanta decat frumoasa.

Foarte important: PLAJA este de dimensiuni reduse, situata pe partea noua a statiunii, formata din golfulete mici, pline de bolovani, cu intrarea in mare destul de brusca (la 10 m de mal apa depaseste 1,8 m, suprafata de nisip foarte ingusta (rar ajunge la 10 m), daca toate locurile de cazare ar fi ocupate, probabil plaja ar fi trebui supraetajata pe 3 randuri, deci in plin sezon ar putea genera mai multi nervi decat liniste...

La final nu imi dau seama daca ar trebui sa recomand aceasta statiune sau nu. Noi nu vom mai reveni, deoarece preferam sa vedem ceva nou in fiecare an. Cazare buna sau foarte buna, balamuc la greu, interesanta imbinarea noului cu vechiul... ramane sa va decideti ce doriti de la vacanta. Preturile sunt pe masura, adica mai mici decat in majoritatea statiunilor de pe litoralul bulgaresc.

Trimis de ovi2stanciu in 18.07.18 12:59:51
Validat / Publicat: 18.07.18 13:30:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2464 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovi2stanciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ovi2stanciu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pomorie: