ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2010
    ÎNSCRIS: 11.05.10
    MAR-2010

Foarte nemulțumit
    Sub orice critică

Pensiune frumoasa, dar ospitalitate zero

Oameni buni am fost la aceasta pensiune in luna martie 2010 si proprietara s-a comportat cu noi mizerabil, ne-a tratat ca pe niste gunoaie din cauza ca nu eram maghiari probabil ca ea, cred ca este rasista!

Inainte sa facem rezervarea am sunat-o sa o intrebam de dotarile pensiunii, daca are bucatarie dotata si multe altele. Toaletele nu aveau hartie igienica, nu aveau prosoape si mai era si mizerabil. Avea o sumedenie de pisici si caini care umblau in voie prin toata cabana, pisicile s-au urcat si pe masa noastra. Am trecut peste toate cu vederea pana la faza la care i-am cerut vesela pt a gati si proprietara obraznica ne-a raspuns ca de ce nu ne-am adus de acasa desi noi inainte sa ne facem rezervarea am intrebat-o daca bucataria este utilata si ne-a spus ca da. Cu greu ne-a dat si noua ceea ce aveam nevoie pt a ne face de mancare si ne-a spus ca dupa ce terminam sa i le ducem inapoi. La ora 20 a venit sa ne spuna sa mergem sa ne culcam ca sunt 2 oameni in varsta care vor sa se odihneasca, desi nu cred ca avea ce sa ne reproseze cu nu am mers acolo sa strigam cat ne tine gura ci doar sa ne distram. Eram un grup de 10 persoane, cred ca meritam mai mult respect decat cei 2 batrani, care proprietara ii ridica in slavi ca erau maghiari ca ea. In momentul in care am vrut sa ii achitam sederea noastra acolo ne-a cerut bani inclusiv si pt lemne, desi nu mi se pare normal atata timp cat noi nu am fost informati ca trebuie sa le platim, ne-a cerut 30 lei si a inceput sa urle ca ne-am facut de mancare si pe aragaz si ca si afara ne-am facut gratare, desi am informat-o in momentul in care am facut rezervare!

Noi mergem foarte des la munte, aproape in fiecare weekend, dar nicaieri nu am fost tratati asa de urat de catre proprietari!!!

In prima noapte de cazare ne-a fost foarte frig, i-am zis proprietarei a-2-a zi dimineata si a inceput sa de-a vina pe proasta calitate a tamplariei PVC, desi nu acelea era problema deoarece verificasem inainte sa mergem si sa ii spunem, dar cum se face ca a 2-a noapte nu a mai fost asa de frig? Stiti voi oare? A 2-a zi nu mai era oare problema termopanele?

Nu mergeti aici niciodata ca veti fi tare dezamagiti!!!

Trimis de hirisgabriela* in 11.05.10 16:19:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BOGA / PIETROASA.

VIZUALIZĂRI: 2409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hirisgabriela*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

presario
    [11.05.10 16:35:00]

Am fost si eu acolo in 2008, intr-un weekend, la un teambuilding si a fost super Ok, adica exact invers de cum se scrie in acest rewiew. Proprietara pensiunii era tot timpul acolo, ajuta la bucatarie, servea la masa, era foarte amabila, draguta, etc.

Si noi am facut gratare si nu a fost nici o problema. Am vrut sa facem si foc de tabara, era chiar prevazut in "program", dar a fost lapovita si nu s-a mai putut face.

Impresia noastra - a grupului adica - a fost pozitiva.

Poate s-a schimbat proprietara?

Impresiile mele le gasiti click aici

mandi
    [11.05.10 18:24:40]

Sa acuzam de rasism mi se pare deplasat! Poate nationalism! Dar nici asta n-are ce cauta in turism! Si ar fii cazu sa ne adresam cu mai mult respesct la adresa batrinilor si de sunt maghiari! Grupul vostru nu merita mai mult respect de cat celalalt grup cred ca trebuia sa fiti tratat la fel. IL voi vota presario mi se pare mai obiectiv!

biancuta
    [11.05.10 20:05:52]

Eu cred ca adevarul este undeva la mijloc. Din randurile lui @hirisgabriela se observa clar ca e nervoasa si iritata. Daca nu ai voie sa faci gratar, daca se cer banii pe lemne, daca ti se spune ca la copii : du-te la culcare, cand esti intr-o pensiune, consider ca e deplasat. In privinta gazdelor, pot sa spun ca trebuiau sa se astepte ca va fi ceva animozitate cand ii vine un grup de 10 persoane. Pe de alta parte, si chiriasii trebuie sa respecte un program de liniste, astfel incat dupa o anumita ora, sa se reduca putin sonorul. Eu, din cate stiu, exista si o lege, la blocuri (sau exista acum cativa ani) ca in cazul in care cineva da o petrecere sa ceara acordul vecinilor pentru ca va fi galagie.

Daca s-a ajuns la acuze de rasism, inseamna ca s-au facut si ceva reprosuri reciproce si certuri intre cele doua tabere.

A facut proprietara ceva remarci cu privire la nationalitatea celor doi batrani sau a voastra?

Diaura*
    [11.05.10 20:20:02]

Cat costa o noapte de cazare? La baie lucrurile erau ok? ( ma refer in primul rand la apa calda).

presario
    [11.05.10 21:52:47]

Noi am fost grup de vreo 30 persoane si nu a fost nici o problema.

Am facut chef si vineri seara si sambata seara, iar gratare ne-au facut chiar cei de la pensiune.

La baie era Ok, este apa calda.

ancamariagadea*
    [12.05.10 19:58:47]

Cred ca trebuie sa te gandesti de doua ori inainte sa faci astfel de afirmatii. Ii acuzi pe altii de "rasism" (te rog citeste ce inseamna rasism, de fapt) dar voi va credeati mai grozavi decat doi batrani? De ce? Pentru ca erati mai multi?

[15.05.10 10:56:51]

Deci pot sa spun ca apa calda era, nu am de ce sa spun lucruri care nu sunt adevarate, dar nu ne-a placut sa fim trimisi la culcare la orele 20, sa fie frig in camera, etc. Stiu foarte bine ce inseamna rasism nu trebuie sa ma inveti tu pe mine!!! Galagie nu am facut, respect am pt cei batrani, dar grupul nostru asta a simtit si nu pot sa va spun altceva decat adevarul asa ca... nu mai insinuati altceva! Proprietara nu s-a schimbat va asigur eu, eventual si-a schimbat ea atitudinea din 2008.

[15.05.10 11:32:24]

biancuta: da a facut comentarii, dar vad ca nici nu mai are rost sa spun ce a zis... ca oricum nu o sa ma credeti, deoarece voi aici nu vreti sa auziti decat lucruri frumoase.

[15.05.10 11:34:36]

Oameni buni voi nu intelegeti un lucru: noi am fost in 2010 aici! Nu v-ati gandit oare ca poate lucrurile stateau altfel in 2008?

[15.05.10 11:39:31]

ancamariagadea: da poate ai dreptate Eram un grup de 10 persoane, cred ca meritam mai mult respect decat cei 2 batrani, cred ca ar fi momentul sa reformulez MERITAM UN RESPECT LA FEL CU CEL AL CELOR DOI BATRANI MAGHIARI!!!

biancuta
    [15.05.10 11:41:58]

hirisgabriela, din proprie experienta stiu ca oamenii cand sunt nervosi, au tendinta ori sa exagereze, ori nu sunt crezuti in totalitate din cauza ca se suspecta un subiectivism. De aceea, te rugam sa ne dai amanunte mai clare si atunci vom intelege. Nefiind nimeni dintre noi acolo, nu poate confirma /infirma cele spuse de tine. Eu stiu ca exista si asemenea cazuri. Asteptam cu totii amanuntele de care spuneai!

[15.05.10 11:57:37]

biancuta: cred ca vi-am dat destule detalii pe care nu le-ati luat in seama, vi-am spus despre frigul din prima noapte, despre lemne, despre bucataria care nu era utilata, despre atitudinea proprietarei, etc. si crede-ma ca nu am exagerat cu nimica, iar in momentul de fata nu sunt deloc nervoasa, nervoasa am fost atunci, am mers acolo pt ca pe site-ul pensiunii totul parea frumos si cand am vorbit cu proprietara la telefon (cand am facut rezervarea) cand am intrebat-o daca are tot ce trebuie. Pretentii mari noi nu am avut, dar nu ti se pare normal ca in momentul in care spui ca bucataria este utilata sa si fie asa? sa te mai si intrebe proprietara ca vi-ati adus de acasa? uitase ce vorbisem inainte cu o saptamana cand am facut rezervarea?

[15.05.10 11:58:49]

Sa stiti ca grupul nostru a stat jos in crama, care este foarte frumoasa nimic de spus! Asta tocmai pt a nu-i deranja pe cei de sus din restul pensiunii.,desi nu am fost deloc galagiosi!

pepsi70ro
    [15.05.10 12:04:14]

hirisgabriela, voi incerca sa sintetitez cauza iritarii tale, daca gresesc este vina mea.

Cred ca ai/ati fost deranjati de faptul ca in acea pensiune unii erau maghiari si primeau toata atentia, in timp ce romanii erau tratati mai prost. Asa este? Cel putin acolo ma duce gandul privind impresiile tale si mai ales ecourile.

Pe de alta parte cu siguranta nimeni nu are nimic cu tine, dezbatem doar ideile/impresiile generate de tine care intr-adevar sunt combatute poate si din cauza stilului mai putin fericit in care le-ai redactat.

Chiar si eu am fost deranjat de una dintre afirmatiile tale (am aratat intr-un ecou) si nu trebuie sa condamni pe nimeni. Opinia ta este libera o poti exprima cum te pricepi mai bine, dar si ale noastre sunt la fel de libere si trebuiesc luate ca atare.

Spui ca vrem sa auzim lucruri frumoase. Complet gresit, dorim in special eu, sa citim impresii obiective care nu sunt scrise la nervi sau care nu sunt generate de criterii rasiale sau de oricare alta natura. Daca impresiile sunt frumoase, cu atat mai bine, dar daca sunt negative, bazate pe criterii obiective, atunci toata lumea va stii daca va alege acel loc de vacanta.

Aici @hirisgabriela ne dorim sa fim o comunitate unde respectul reciproc este pilonul principal al comunitatii noastre, unde jignirile sau criteriile rasiale nu-si au locul aici.

Multumesc pentru ca ai avut rabdare sa citesti unele fraze au fost la plural, dar ele in esenta reprezinta punctul meu de vedere.

[15.05.10 12:13:37]

@pepsi70ro

DA asa este . Tie ti se pare normal? Mie NU.

pepsi70ro
    [15.05.10 12:20:44]

Nu m-ai inteles, iti mai explic o singura data. Atata timp cat recunosti si tu ca ati fost deranjati de faptul ca o mai mare atentie (in opinia ta) se acorda maghiarilor, pot crede ca impresiile tale, dar mai ales notele tale destinate pensiunii sunt mai mult subiective si ele nu reflecta decat "durerea" voastra rasiala. Si eu pun punct.

[15.05.10 12:24:51]

Nu intelegi ca nu a fost doar ,,durerea rasiala,,?

Florina38*
    [15.05.10 12:35:26]

Dar cu faptul ca nu au avut caldura in camere in prima noapte, ca nu au avut lemne pentru gratar, ca nu au primit bucatarie utilata, ca au fost trimisi la culcare la ora 20 cum ramane??? Sa presupunem ca au fost ei mai "sensibili" si au interpretat totul ca fiind discriminare dar restul...

jolti
    [19.10.10 13:57:26]

Dezgustator!

E adevarat ca sunt rasisti, am fost si eu in wekkend ul care a trecut si pe o lista de meniu care era pe perete scrie meniul care se putea servi iar dedesupt in LIMBA MAGHIARA scrie ca apa nu e potabila, adica noi romani sa bem iar unguri nu, iar dimineata cand chefuiam ne zice barosana sa mergem la culcare ca ne-am distrat destul!!!

nota WM: acest ecou a fost initial postat ca review si mutat aici.

[19.10.10 17:45:41]

Textul de mai sus (apartinand acestui user care se va dovedi ultra-meteoric, sunt sigur) e atat de aiuritor si aberant cu nu merita repostat aici, ci pur si simplu sters odata cu "review-ul" in care a fost initial inclus.

Recomand sa nu-l luati in considerare, e evident produsul unei neseriozitati maxime.

biancuta, Diaura*, Florina38*, hirisgabriela*, presario
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Anett [Valea Aleului]: