ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2018
JUL-2018
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

Mera Onix - aproape satisfacator

Am fost la acest hotel la inceputul lunii iulie, hotel comunist care a fost renovat si rebranduit cu numele de Mera Onix.

Inca de la intrare te intampina la receptie tineri, frumusei ce-i drept, insa fara experienta in lucrul cu clientii, lucru vizibil de la modul in care iti cere buletinul si / sau voucherul de vacanta etc. Nu mi-au spus ce doresc sa faca cu cartile noastre de identitate, ma gandesc ca au facut niste copii sau le-au scanat, nu am fost atent in momentul acela.

Dupa cateva minute ne-au dat 2 mini-carduri si ne-au repartizat o camera cu vedere la mare cum de altfel am si platit.

Camera de hotel

Totul este nou in camera: mocheta, patul cu tablie tapitata imitatie piele, salteaua, instalatii sanitare la baie noi etc.

Camera are balcon, micut ce-i drept, insa suficient sa incapa 2 scaune si o masuta.

Camera are aer conditionat si mai era si un seif in dulapul de la intrare.

Nu exista papuci de camera.

La baie gasesti 2 buc de sapun, 4 buc prosoape albe + 2 buc de plaja, masca pentru dus, niste chestii pentru cusut parca, gel de dus in cabina de dus.

Privelistea catre mare este frumoasa si daca decideti sa veniti aici, merita sa luati cu vedere la mare.

Regimul all-inclusive include si 2 buc sticla de apa plata pe care le gasesti pe birou, langa oglinda. Racitorul din camera este gol, niciun suc, bere, nimic.

Ne-au adus o cutie de bomboane "merci" si o sticla de vin spumant, nu am inteles daca numai celor din aceasta serie fiind primii oaspeti dupa deschidere sau e inclus in all-inclusive.

Nu ne-au informat cu privire la nimic la receptie, nici macar orele de masa, am intrat insa pe site si le-am aflat.

Nu am avut sapun si prosoape vreo 2 zile, femeia de serviciu mi-a zis ca sapunurile se fac personalizate si de asta intarzie. Cand au venit sapunurile m-am uitat sa vad daca asa era si nu era adevarat, sapunurile nu sunt personalizate.

Cearsafurile initiale nu erau asa insa cele cu care au fost schimbate erau umede si imbibate in detergent, am solicitat inlocuirea lor cu altele insa si acelea erau la fel. A 2-a zi ne-au spus ca mai au reclamatii cu privire la cearsafuri si ca au schimbat spalatoria.

Curatenie in camera se face zilnic.

Locuri de joaca pentru copii

Nu exista decat un singur loc de joaca pentru copii si anume la parterul hotelului, ulterior denumit "CLUB", insa nefinalizat in totalitate in sensul ca mai trebuiau aduse dotari (TV, masute etc). De fiecare data cand intram in aceasta mini-gradinita simteam lipsa aerului si umiditate, semn ca instalatia de aer conditionat nu facea fata sau era defecta. Copilasii au aici jucarii si se pot juca in voie, existand si un supraveghetor. Mai existau si 2-3 animatoare care nu erau tot timpul prezente si care faceau animatie seara afara langa piscina de adulti, in jur de ora 19.00, dar le-am vazut si la plaja. Nu ne-au informat de acest program si nici nu am vazut pe nicaieri scris acest program al animatoarelor.

Intr-o zi gradinita era inchisa in miezul zilei. S-au dat telefoane la manager care se jura ca e deschis insa cand ajuns acolo si-a spart capul de usa :).

Ulterior a fost afisat si un program al gradinitei cu acces pana la 21.30.

Foarte important: nu exista loc de joaca in aer liber pentru copii.

Masa

Regimul all-inclusive include cam tot ce ai nevoie sa poti supravietui :). La micul dejun existau vreo 3 tipuri de omleta, crenwursti, oua, carnati, vreo cateva tipuri de paine din comert, salate, etc, aveai ce pune in farfurie.

A fost gratar de peste, pastrav, crap, carnea de porc nu lipsea aproape deloc, piept de pui la gratar a fost o singura data. Nu am vazut in schimb carnea de vita, probabil nu au inca furnizori. A mai fost si legume cu miel in prima seara.

Carnatii erau prezenti aproape la fiecare masa si chiar erau bunicei. Mi-am zis ca am mancat carnati la mare cat pentru 1 an intreg.

Fructele erau f multe si bune - pepene rosu, pepene galben, cirese, nectarine, caise, prune, piersici, etc.

Cele mai bune prajituri erau minieclerele, nu stiu daca erau facute in bucataria proprie sau nu. Mai existau si alte soiuri insa celelalte nu au fost pe gustul meu, asta ca sa nu spun ca erau de tipul celor ieftine.

Mai erau si niste croissante fara a fi umplute cu ceva, facute in bucataria lor, bune cand erau proaspat scoase din cuptor.

De fiecare platoul cu eclere se golea primul iar celelalte ramaneau la fel :).

Mi-au lasat senzatia ca sunt amatori, de multe ori nu avea sare mancarea ori era insuficient gatita (frigaruile de pe bat). Ulterior m-am gandit ca poate s-au gandit sa acopere un spectru larg de consumatori, adica si pe cei care nu mananca sare si / sau copiii. O singura data a fost ciorba radauteana si cand m-am dus sa-mi puna in castron, nu mi-au pus carne deloc. A trebuit sa le fac observatie si sa-i intreb daca ciorba radauteana are carne sau nu. Si-au cerut scuze insa asta nu scuza faptul ca serveau oamenii numai cu zeama de radauteana si fara carne.

Exista un loc special amenajat cu mancare pentru copiii insa nu va bazati pe asta pentru ca oricum nu prea are copilul ce sa manance de aici, era orez cu lapte, erau legume dar nu de fiecare data, iaurturi. Oricum foarte putine sortimente specifice pentru copii.

Am gasit ce sa-i dam de mancare micutului insa de la adulti, mamaliga cu branza si smantana, legume, peste, paste etc. Dar au fost si zile cand am avut emotii - nu prea gaseam ce sa-i dam micutului.

De baut erau sucuri, bere, vin la dozator, nu m-au interesat tariile pentru ca nu sunt amator de bauturi tari.

De la bar se pot lua bauturi si mai tarziu am aflat ca si inghetata.

Gustarile (croissante si niste placintute cu branza, fructe si prajituri) intre mic dejun si pranz sau intre pranz si cina erau de fapt doar intre 16.30-17.30, la fel, nu scria pe nicaieri acest lucru, doar daca aveai norocul sa afli. Dupa 17.30 luau tot de pe masa nu mai gaseai nimic.

Sucurile erau din gama celor cu acid si anume Pepsi, Seven-up, Mirinda si din gama Santal fara acid. Berea era din gama Bergenbier si Staropramen, vinul din gama Cotnari.

Plaja

Pe site se specifica ca au 9000 mp de plaja privata. Cand am ajuns am vrut sa vedem unde e aceasta plaja, dar nu am gasit-o nicaieri. A doua zi, am aflat care e plaja pentru ca aparuse niste utilaje - excavator si camioane care transportau pamantul din locul unde trebuia amenajata plaja. Asadar plaja lipsea cu desavarsire desi ea era acolo :)

Nu erau umbrele si nici sezlongurile promise pe plaja. Au inceput de a 2-a zi sa monteze umbrelele din stuf si sa aduca sezlongurile insa nici cand am plecat nu terminasera de amenajat plaja. Nici vorba de bar pe plaja. Nu exista nici WC nici loc de schimbat. Nu exisa dusuri pe plaja. Exista insa dusuri cu apa calda la hotel, langa piscina de copii, unde te poti spala de nisip.

Accesul la plaja privata se face pe cararea de langa cabina paznicului de la a 2-a intrare in parcare si pe langa piscina de copii. Nu e o priveliste prea frumoasa pe aceasta carare, asta ca sa ma exprim elegant. Ulterior au pus niste cartoane ca sa nu ne murdarim de noroi.

Marea

La plaja privata, nu poti ajunge in mare pentru ca plaja este marginita de niste bolovani si pietre mari care stau intre sezlonguri si apa. Exista insa o mica portiune de plaja pe unde poti intra in mare, aproape de umbrelele hotelului montate, insa acolo misunau tot felul de carcalaci si vietuitoare, exista stuf crescut pe langa pietre, plaja era necuratata, algele erau nelipsite de la mal. Au venit intr-o zi 2 persoane de la hotel cu 2 lopeti si au curatat putin algele in sensul ca au facut 2 gramezi mari de alge :)

Apa marii nu este curata, se vede delasarea celor care trebuie sa ingrijeasca plaja, nu stiu daca e obligat hotelul sa curete, insa la mal ajung toate mizeriile. Ar trebui pusa o plasa in larg care sa opreasca macar algele.

Putin mai incolo, la vreo 200-300 m inspre Sud, plaja devine mai curata si apa marii de asemenea si am vazut oameni care faceau baie in mare.

Piscina

Exista 2 piscine, una pentru adulti si una pentru copii, sezlonguri si umbrele la piscina de adulti insa si pe terasa.

Apa din piscina pentru copii initiala era neincalzita insa la reclamatiile unor colegi de cazare au dat drumul la incalzire iar copilasii s-au putut balaci in voie.

Mai exista o a 3-a "piscina" langa cea de copii dar care era in constructie si la momentul plecarii si am inteles ca va fi pentru adulti si va fi locul unde vor cadea cei care se vor da intr-un tobogan inalt pentru adulti si care se va monta ulterior - piesele erau acolo.

Aveti mare grija de copilasi - am gasit holtzsuruburi langa piscina de copii, cel mai probabil de la muncitorii care au montat aceste suruburi in podea.

De multe ori era sa ma impiedic in podeaua din plastic maro care este montata peste tot in afara. Bucatile de traversa nu sunt prinse in suruburi si aluneca astfel incat poti iesi din locasul lor si poti ajunge sa-ti prinzi piciorul.

Divertisment

Incepand cu ora 19 incepea muzica live pe scena montata afara si tinea pana la ora 22.30 sau 23.00 nu retin exact. Nu m-au dat pe spate interpretarile insa au fost acceptabile prestatiile.

Impresia generala este ca nu au fost pregatiti sa deschida de la 01.07 si ca s-au grabit. Am platit cam mult pentru ce ne-au oferit. Nici macar ce au promis ca ofera nu au oferit. All-inclussive-ul mi se pare cam slabut comparativ cu alte hoteluri care ofera acest tip de servicii.

Punctele forte ale acestui hotel sunt: camerele sunt noi, vederea la mare din camere, piscina infinita adulti, piscina incalzita copii, sezlonguri si umbrele incluse atat la plaja cat si la piscina. Daca va duceti la acest hotel cu gandul ca veti face baie in mare trebuie sa acceptati ca trebuie sa va deplasati putin pe plaja ca sa dati de plaja cat de cat curata.

La final, ne-au dat un voucher cu discount de 20% pentru eventuale neplaceri cauzate, insa valabil pentru urmatorul sejur achizitionat. Asta in conditiile in care in momentul in care scriu acest mesaj, un last minute e redus tot cu 20%, deci cam praf in ochi.

Trimis de acronimus in 17.07.18 14:24:54
Validat / Publicat: 17.07.18 15:02:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA.

VIZUALIZĂRI: 10046 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (acronimus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Hotelul vazut din departare

[17.07.18 14:32:23]

Un articol excelent, felicitări!

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 01&ridAnt=87360

Corina70
[17.07.18 15:42:59]

@acronimus: Super review, chiar ma intrebam cum o fi la noul Onix rebranduit de Mera.

[17.07.18 16:42:47]

[17.07.18 16:48:17]

rentea
[17.07.18 17:56:53]

@acronimus: Intersant, dar nu prea inteleg cum era cu plaja, pana la urma au o plaja a lor functionala? Poti intra in apa din ea sau sunt numai bolovani?

acronimusAUTOR REVIEW
[17.07.18 18:41:04]

@rentea: Plaja nu era finalizata la momentul plecarii noastre. De pe plaja privata poti ajunge in apa doar prin locul de la poza P11 sau daca urci direct pe bolovanii si pietrele care sunt intre plaja si mare. Dar, cine stie, poate au mutat acele pietre si acum este acces direct de pe plaja in mare, dar ma indoiesc de acest lucru.

acronimus, Corina70, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂMera Onix Resort (ex Onix & Safir) [Cap Aurora]: