ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2010
ÎNSCRIS: 10.05.10
FEB-2010

Madrid - Oricand m-as reintoarce cu placere!

Este a patra oara cand vizitez Madridul, am avut ocazia sa stau la cumnatii mei (in celelalte 3 dati), dar si intr-un apartament de 4 camere inchiriat. De aceasta data am stat in apartament, fiind cu inca 4 prieteni. Am revizitat Madridul, locurile care ne-au placut:

- Plaza de Torres - unde au loc coridele;

- Muzeul Prado - muzeul de arta, unde sunt o multime de opere de arta - picturi, sculpturi, etc;

- stadionul Santiago Bernabeu, absolut imens, se pot vizita in anumite zile si vestiarele si terenul de fotbal;

- Muzeul Cerii, asemanator cu Madame Tussauds din Londra, unde sunt expuse modelele din ceara ale vedetelor, dar si scene de tortura din perioada Inchizitiei, realizate extrem de realist;

- Parcul de distractii, in care va puteti da in tot felul de masinute si trenulete, toata ziua;

- Palatul Regal, imens, imprejmuit cu gradini frumoase in care va puteti plimba;

- Plaza Mayor, in care de obicei se strang romanii pentru a sarbatori Pastele (acum doi ani am fost in aceasta piata de Paste si ne-am simtit tare bine, erau mii de romani veniti) ;

In plaza Mayor am mancat acum 3 ani o tortilla cu fructe de mare absolut delicioasa la un restaurant dragut, pe care insa nu l-am mai gasit anul acesta, in locul lui fiind un alt restaurant, care arata indoielnic...

De asemenea, anul acesta am ales sa vedem mai mult din Madrid si am luat autobuzele rosii supraetajate, care prezinta in vreo 8 limbi de circulatie internationala obiectivele turistice care merita vazute.

Magazinele de haine si incaltaminte sunt la tot pasul, insa recunoscuta pentru vadul comercial este Gran Via, unde se reunesc nume celebre din aceasta industrie pe mai bine de 2 km.

Atentie mare la parcare, noi am inchiriat 2 masini, insa parcarea a fost o reala probleme, costul fiind f mare - 1,40 euro pe ora, noaptea de la 20, parca, la 8 fiind gratis, dar nemaigasindu-se decat foarte foarte greu locuri libere. Metroul este o solutie la indemana, existand harti concludente si muuulte statii de metrou, aproape la fiecare 500 de metri (cel putin in zona centrala).

Atentie la ospatarii care incearca in destul de multe localuri sa "fure" la nota de plata adaugand diverse chestii.

Apartamentul in care am stat era imens, aproape 200 metri patrati, cu living imens si 3 camere, pentru care am platit in jur de 110 euro pe noapte - rezervat cu vreo 3 luni inainte. Era complet utilat cu tot ce va trebuie, fiind o solutie mai ieftina decat hotelurile, mai ales cand mergeti cu prietenii.

Noi ne-am simtit bine in Madrid, oricand revenind aici cu placere!

Trimis de spezam in 11.05.10 12:30:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Jaen, Toledo

VIZUALIZĂRI: 4463 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spezam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Santiago Bernabeu, din afara

ancamariagadea*
[11.05.10 12:56:37]

spezam, parca imi place mai mult cum ai scris aici Un vot de la mine!

Spune-mi, te rog, ce au inclus cei 2000 de euro?

biancuta
[11.05.10 13:28:41]

Frumoasa descriere, incantarea se simte in randurile tale! Un vot si de la mine.

[11.05.10 15:03:03]

Ancamariagadea, in cei 2000 de euro a intrat cazarea (8 nopti) - aproximativ 900 euro, nu mai stiu exact, doua masini inchiriate a cate 220 euro masina (total 440), avionul - in jur de 300 euro de cuplu, parcarile pentru masini, care ne-au rupt (aproximativ 20 euro/zi * 8 zile - 160 euro) si de restul 200 (desi au fost de fapt, mai mult) intrarile la muzee (doar la muzeul de ceara intrarea e in jur de 17 euro de persoana, in pretul acestuia intrand si plimbarea cu un trenulet prin tunelul groazei si datul intr-un simulator tip racheta cosmica).

Nu am pus si mancarea in acesti bani si am calculat cazarea pentru toti 6. De fapt, ar fi trebuit sa spun ca acesti bani s-au cheltuit pt 6 persoane.

webmasterXY*
[11.05.10 15:05:24]

De fapt, ar fi trebuit sa spun ca acesti bani s-au cheltuit pt 6 persoane

Marit echipa la 6 adulti

[11.05.10 15:07:02]

Mutat acest review la rubrica

Descopera Madrid

unde incercam sa grupam toate impresiile despre capitala Spaniei si locurile din imediata ei apropiere.

[11.05.10 15:09:41]

Multumesc, ma chinuiam eu sa modific, pana ma obisnuiesc cu setarile de aici, imi ia ceva timp.

Diaura*
[11.05.10 20:39:32]

Sincera sa fiu, cel mai mult imi place prima fotografie; sa tot stai in gara....

Ai avut curiozitatea sa mergi la corida?

[11.05.10 21:15:49]

Da, Diaura, am mers, este un specatcol crud si deloc cinstit - animalul ala este imprejmuit de cate 5-6 oameni care-l inteapa peste tot si in impung cu sulite... Cand ataca este rapid distras... cand sta este intepat si impuns... Nu, nu-i de mine corida.

Oricum, spaniolii sunt innebuniti dupa asa ceva, toate scaunele erau ocupate, desi biletele sunt destul de scumpe - aproximativ 15 euro de persoana, undeva mai pe ultimele randuri. Toti aclama si sunt fericiti. Eu una n-am putut sa ma bucur de spectacol, ci l-am privit ca pe o experienta de viata. Pe care sincer, nu ma vad repetand-o.

[11.05.10 23:06:41]

spezam, am atasat aceasta melodie, o putem insa schimba la cerere!

[12.05.10 15:54:25]

Din punctul meu de vedere este perfecta, webmaster13.

ARTEMIZA ADINA
[22.06.11 13:31:00]

Ce poze! Figurinele alea par atat de reale incat nu cred ca as suporta sa ajung acolo si sa le vad! Mai ales alea cu mult sange... beah!!!

marciana_hook
[21.06.12 10:16:57]

buna ziua

va rog sa ma ajutati cu numele si adresa apartamentului din madrid. m-ar ajuta mult pe mine si pe prietenii mei.

multumesc mult

Marciana Cirlig